PayPal to szalenie popularny system płatności, za pomocą którego można łatwo przekazywać innym pieniądze, kupować produkty ze sklepów czy prowadzić transakcje handlowe. Jednak nie wszystkie usługi są całkowicie darmowe. Jeśli korzystasz z tego serwisu, dowiedz się, jakie pobiera PayPal opłaty i ile one wynoszą (i jakie funkcje systemu są całkowicie darmowe).

Dzięki temu nie “nadziejesz się” na opłaty, których się nie spodziewasz i w razie czego będziesz w stanie skorzystać z alternatywnej, tańszej usługi. Wszystkie najważniejsze informacje, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla handlowców, zebraliśmy dla Was poniżej. Zapraszamy!

Co PayPal oferuje bezpłatnie?

W pierwszej kolejności warto omówić, z jakich funkcji każdy użytkownik może korzystać za darmo. Przede wszystkim bezpłatne jest założenie konta, a także późniejsze jego prowadzenie. Trzeba przy tym wiedzieć, że jakiś czas temu PayPal wprowadził opłaty za nieaktywność – taka opłata wynosi 45 złotych i jest pobierana z konta po 12 miesiącach nieaktywności. Jeśli na koncie będzie w tym momencie mniej niż 45 złotych, to saldo będzie resetowane do zera.

Bezpłatne jest natomiast zamknięcie konta z własnej woli. Za darmo można też za pomocą PayPal płacić w sklepach, o ile transakcja odbywa się w lokalnej walucie. Dotyczy to zarówno płatności bezpośrednio z salda konta PayPal, jak i za pomocą karty płatniczej podłączonej do konta.

W przypadku na przykład kupna czegoś z zagranicznego sklepu i płacenia w dolarach, euro czy innej walucie, a saldzie na koncie PayPal/na karcie podłączonej do konta w złotówkach, mogą być naliczane opłaty związane z przewalutowaniem.

Nie natrafisz na żadne opłaty także w sytuacji, gdy wysyłasz komuś pieniądze, przykładowo znajomemu lub członkowi rodziny (nie w ramach sprzedaży, tylko np. prezentu), o ile dana osoba również znajduje się w Polsce.

Za co PayPal pobiera opłaty i ile one wynoszą?

Przeciętny użytkownik PayPala, który tylko kupuje za jego pośrednictwem produkty lub wysyła pieniądze znajomym z Polski nie będzie musiał za nic płacić, ale handlowcy czy osoby wysyłające przelewy zagraniczne już tak.

1. Opłaty za przelewy zagraniczne

PayPal pobierze od Ciebie opłatę, jeśli będziesz wykonywać przelewy w obcej walucie lub wykonywać przelewy międzynarodowe (do osób, które PayPal ustalił, że znajdują się w innym kraju niż Polska). Wysokość opłaty jest zależna od kraju, w którym znajduje się odbiorca środków.

Koszty ponosi tylko osoba wysyłająca pieniądze, nic nie jest pobierane od odbiorcy. Dla krajów Europy, a także Stanów Zjednoczonych i Kanady opłata wynosi 9,99 złotych, dla innych krajów będzie to 19,99 złotych.

2. Opłaty za przewalutowanie

W przypadku, gdy transakcja jest dokonywana w innej walucie, niż waluta, w której kupujący posiada środki na koncie PayPal lub karcie podpiętej do konta, system dokonuje przewalutowania. Prowizja za przewalutowanie wynosi 3,0% ponad powyżej podstawowego kursu wymiany.

Kurs wymiany w danym momencie można sprawdzić tutaj. Przykładowo, w momencie publikacji tego artykułu PayPal przyjmuje, że 1 złoty polski jest warty 0,210808 euro. Do tego trzeba jednak doliczyć prowizję w wysokości 3%.

3. Prowizje od sprzedaży

Jeśli w jakimś sklepie internetowym jest opcja płatności PayPalem, dla klienta nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi kosztami (nie licząc ewentualnych kosztów przewalutowania). Płacić musi za to sprzedawca.

Prowizja wyliczana jest w oparciu o sumę otrzymanych od klientów środków w danym okresie rozliczeniowym. Im więcej zarabia dany sprzedawca, tym mniejszą ma stawkę prowizji. Wynosi ona:

  • 0,00 – 5 000,00 złotych wpływów z płatności – 2,9% + 0,80 złotych prowizji
  • 5 000,01 – 20 000,00 złotych – 2,5% + 0,80 złotych
  • 20 000,01 – 100 000,00 złotych – 2,3% + 0,80 złotych
  • 100 000,01 – 200 000,00 złotych – 2,1% + 0,80 złotych
  • ponad 200 000,00 złotych – 1,9% + 0,80 złotych.

PayPal opłaty i prowizje – podsumowanie

Wiecie już, jakie pobiera PayPal opłaty i prowizje za najważniejsze funkcje serwisu, zarówno w przypadku osób indywidualnych, jak i handlowców. Pamiętajcie jednak, że serwis może zasadniczo w każdym momencie wprowadzić w tych kwestiach zmiany, więc trzymajcie rękę na pulsie i co jakiś czas sprawdzajcie koniecznie, czy coś się nie zmieniło (lub czy nie zostały wprowadzone jakieś nowe opłaty).

Swoją drogą, warto przy okazji wspomnieć, że jakiś czas temu PayPal zaczął umożliwiać dokonywanie płatności w kryptowalutach. W tym w tych najbardziej popularnych, czyli m.in. BitCoinie i LiteCoinie.



Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Udostępnij
1 Komentarz
  • Dawid, 29 stycznia 2023 @ 13:16 Odpowiedz

    Takie coś nie powinno być

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *