Monitor 40” ultrawide musi kosztować małą fortunę, aby spełnić oczekiwania graczy? Nasza recenzja AOC Agon AG405UXC postara się odpowiedzieć na to pytanie! Przetestowaliśmy dla Was jeden z najprzystępniejszych cenowo sprzętów w tej kategorii dostępnych na rynku. Oto nasze wrażenia.

Specyfikacja AOC Agon AG405UXC

recenzja aoc agon ag405uxc specyfikacja
Pełna specyfikacja monitora AOC Agon AG405UXC przedstawia się następująco:

Ekran:40″, 3440 x 1440px 21:9, IPS z podświetleniem W-LED
Częstotliwość odświeżania obrazu:144 Hz
Czas reakcji matrycy:1ms MPRT, 4ms GTG
Jasność ekranu:350 cd/m2
Złącza:wyjście liniowe audio, USB x 4, USB Type-C x 1, HDMI 2.0 x 2, DisplayPort 1.4 x 1
Kontrast dynamiczny:80000000:1
Kontrast statyczny:1200:1
Liczba wyświetlanych kolorów:16.7 mln
Wielkość plamki:0.26925
Kąt widzenia w pionie / w poziomie:178 (pion), 178 (poziom)
Technologie:AMD FreeSync, Flicker Free, G-Menu, Low Blue Light, PBP, Picture-In-Picture
Wymiary:47.77 cm wysokości x 94.41 cm szerokości x 31.24 cm głębokości
Waga:11.88 kg

W pudełku oprócz samego monitora znajdują się kable: DisplayPort, HDMI i zasilający, a także instrukcja obsługi i pilot (wraz z bateriami). Zmontowanie sprzętu to klasycznie kwestia chwili, wystarczy połączyć ze sobą ekran i podstawkę, wkręcić kilka śrubek i gotowe.

Monitor AOC Agon AG405UXC — cena

Zanim nasza recenzja AOC Agon AG405UXC ruszy na dobre, warto wspomnieć o aspekcie, który dla wielu może być bardzo istotny, czyli oczywiście o cenie. Ta jest stosunkowo nieduża, jeśli weźmiemy pod uwagę segment monitorów 40” ultrawide.

Za monitor AG405UXC trzeba zapłacić około 2750 złotych, co czyni go jednym z najtańszych modeli o takich wymiarach. Jest dostępny w wielu polskich sklepach z elektroniką z 36-miesięczną gwarancją producenta.

Design i jakość wykonania

Mieliśmy już okazję testować kilka monitorów AOC, w tym model 49” Super Ultra Wide AOC AGON AG493UCX. W naszych recenzjach podkreślaliśmy zwykle solidność wykonania i prostotę designu sprzętów tego producenta. Podobnie jest w przypadku aktualnie omawianego Agon AG405UXC. Sprzęt charakteryzuje czarna, matowa obudowa z wąskimi ramkami po bokach i u góry, a także nieco szerszym paskiem z logo Agon na dole.

monitor aoc agon ag405uxc przód

Stabilna, ciężka podstawka (co przekłada się na sporą wagę całości, sięgająca 11,88 kg) na dwóch „zaostrzonych” nogach, z wolnym miejscem na przeprowadzenie kabla.

aoc agon ag405uxc podstawka

Z tyłu: wnęka na porty i niewielkie logo serii. Krótko mówiąc -— prosto, ale estetycznie.

monitor aoc agon ag405uxc tył

W związku z tym, chociaż jest to monitor gamingowy, nie będzie gryzł w oczy w biurze. Warto zaznaczyć, że AG405UXC nie oferuje podświetlenia. Nie mamy tu więc do czynienia z mocno gamingową, „drapieżną” stylistyką. Z jednej strony jest za to wysuwany uchwyt na słuchawki i inne drobne akcesoria.

Sprzęt nie oferuje funkcji pivot, jest za to dostępna regulacja wysokości 150mm, a także pochylanie -­3.5° (±1.5°) do 21.5° (±1.5°) oraz obrót ­od -30° do 30°.

Jakość obrazu — recenzja AOC Agon AG405UXC

Na papierze obraz w AOC Agon AG405UXC powinien zadowolić nawet bardzo wymagających graczy. Dostajemy w końcu monitor 40″, z matrycą IPS, podświetleniem W-LED i rozdzielczością WQHD (wiadomo, że przy tej przekątnej optymalne byłoby 4K, ale pikselizacja daje się we znaki dopiero np. przy przeglądaniu ogromnych arkuszy w Excelu). O płynność wyświetlania ma zadbać częstotliwość odświeżania 144 Hz, a deklarowany czas reakcji matrycy to 1ms MPRT i 4ms GTG.

Faktycznie rozgrywka jest bardzo płynna. Opóźnienie jest zasadniczo niedostrzegalne, nawet w bardzo dynamicznych produkcjach. Warto jednak zaznaczyć, że monitor obsługuje 3440×1440@144Hz przy połączeniu przez USB-C lub DisplayPort, przez HDMI maksimum to 3440×1440@100Hz. Kąt widzenia 178/178 stopni jest odpowiednio szeroki i pozwala komfortowo korzystać ze sprzętu. Jasność nie zawodzi przy korzystaniu z monitora „pod światło”, zwłaszcza po włączeniu HDR-u.

Producent deklaruje pokrycie przestrzeni barw sRGB CIE 1931 na 100%, sRGB CIE 1976 99.6%, DCI-P3 CIE 1931 89.5%, a DCI-P3 CIE 1976 93.4%. Wartości deklarowane są wręcz bliźniacze z realnymi, co w praktyce daje naprawdę solidne pokrycie barw, jak na monitor, który z zamierzenia jest sprzętem gamingowym. Sprzęt przychodzi już poprawnie skalibrowany.

recenzja aoc agon ag405uxc odwzorowanie barw

Wisienką na torcie jest certyfikat DisplayHDR™ 400, który nie jest tylko chwytem marketingowym, a faktycznie sprawia, że ekran jest nie tylko jaśniejszy, ale też kolory są bardziej żywe (a nie wyprane, jak to niekiedy bywa w niezbyt dobrze zrealizowanym HDR). Możemy wybierać między trybem HDR Film, Obraz lub Gra.

aoc agon ag405uxc ustawienia hdr

Jest też tryb gry, który można włączyć przy wyłączonym HDR, w pakiecie z kilkoma zestawami filtrów (Wyścigi, RTS, FPS, Gracz 1, Gracz 2, Gracz 3 i Niestandardowe — szkoda jedynie, że jest tylko jedno miejsce na customowe ustawienia) i m.in. funkcją zmniejszania opóźnienia.

Z innych ciekawostek, mamy też obsługę AMD FreeSync (sprzęt nie ma certyfikatu G-Sync, ale w praktyce bez problemu radzi sobie z kartami Nvidii), co skutecznie zapobiega tearingowi. Wykorzystano technologię Flicker Free i Low Blue Light, chroniącą oczy przy dłuższych posiedzeniach. Bez problemu możemy także korzystać z funkcji PBP (2x 1720 × 1440 pikseli) i Picture-In-Picture.

Menu OSD i sterowanie

Monitor dla wymagających nie może obejść się bez menu OSD. W modelu AOC Agon AG405UXC jest ono dość przejrzyste i łatwe w nawigacji. Podzielono je na 6 submenu, w których możemy dostosowywać między innymi ustawienia trybu gry, jasność czy kolorystykę.

recenzja aoc agon ag405uxc menu osd

Przyciski znajdziemy nie pod, a na dolnej ramce monitora. Nie jest to może równie estetyczne, ale za to nie trzeba wciskać ich „na ślepo”, co znacznie ułatwia i przyspiesza poruszanie się po menu.

monitor agon ag405uxc przyciski

Alternatywną metodą sterowania jest niewielki pilot dołączony do zestawu. To wygodna opcja zarówno, jeśli ktoś nie jest fanem przycisków, jak i w przypadku, gdy wykorzystamy monitor jako telewizor (40” zobowiązuje) i będziemy oglądać seriale czy filmy w pewnej odległości od sprzętu.

G-Menu

Oprócz menu OSD użytkownicy mają także dostęp do darmowego oprogramowania G-Menu, pozwalające sterować wszelkiej maści podzespołami i akcesoriami tego producenta. Można je wykorzystać z recenzowanym monitorem AOC Agon AG405UXC, ale też m.in. myszkami i słuchawkami AOC. Jest dostępne po polsku, chociaż z niezbyt dokładnym tłumaczeniem.

recenzja aoc agon ag405uxc g menu

W ten sposób możemy szybko zmienić kluczowe ustawienia w najwygodniejszy możliwy sposób, czyli myszką, bez angażowania przycisków czy pilota. Dostępnych opcji jest sporo (m.in. przełączanie się między filtrami w trybie gry, ustawianie rozdzielczości i częstotliwości odświeżania, zarządzanie funkcją Low Blue Light), a sama aplikacja jest intuicyjna i miła dla oka.

aoc agon ag405uxc g menu tryb gry

Porty w AOC Agon AG405UXC

Jak już mogliście dostrzec w specyfikacji zamieszczonej na wstępie naszej recenzji AOC Agon AG405UXC, użytkownikom udostępniono całkiem sporo portów, umieszczonych tradycyjnie we wnęce na tyle urządzenia (szkoda, że nie pokuszono o rozplanowanie 1-2 USB tak, aby były łatwo dostępne od boku, ale to się niestety rzadko zdarza).

Konkretnie mamy do dyspozycji 4 porty USB typu A, pojedynczy port USB Typu C 3.2 1 generacji, 2 porty HDMI 2.0, DisplayPort 1.4, USB typu B i wejście słuchawkowe 3,5 mm. Kluczową funkcją jest możliwość ładowania innych urządzeń przy pomocy Power Delivery o mocy do 90W. Z powodzeniem można więc ładować zarówno drobną elektronikę, jak i np. typowego laptopa, zmniejszając ilość kabli na biurku.

recenzja aoc agon ag405uxc porty

Monitor Agon AG405UXC zapewnia pełne wsparcie dla KVM, co w praktyce oznacza, że z dwoma podłączonymi urządzeniami można używać tej samej myszki i klawiatury bez żadnych dodatkowych kombinacji.

Głośniki

Nie jest tajemnicą, że głośniki w monitorach to raczej dodatek do zastosowań awaryjnych, a nie coś, co jest przewidziane do stałego wykorzystywania. W przypadku monitora AOC Agon AG405UXC otrzymujemy parę głośników o mocy 5W każdy, które dobrze spełniają to zadanie.

Grają przede wszystkim dość głośno, a przy okazji, jak na swoją kategorię, całkiem czysto. Raczej nie polecamy do korzystania zamiast słuchawek, ale jeśli w danej chwili będziecie musieli koniecznie puścić coś z monitora, nie musicie się obawiać krwawienia z uszu.

Recenzja AOC Agon AG405UXC — ocena i podsumowanie

Recenzja monitora Agon AG405UXC w dużej mierze już za nami, czas więc odpowiedzieć na sakramentalne pytanie: czy warto?

Plusy

  • wzorowe odwzorowanie barw
  • atrakcyjna cena w kategorii monitorów 40″ ultrawide
  • 144 Hz i szybki czas reakcji (1ms MPRT, 4ms GTG)
  • USB-C z PD do 90W, 4 porty USB-A
  • solidne wykonanie
  • 3 opcje sterowania: przyciski, pilot i G-menu

Minusy

  • spora waga (11,88 kg)
  • brak podświetlenia
  • brak pivotu

Niewątpliwie jest to sprzęt, który ma sporo do zaoferowania, i to za relatywnie niewielkie (w porównaniu do wielu konkurencyjnych modeli) pieniądze. Wysoka jakość obrazu, ogrom portów (w tym ładowanie 90W), częstotliwość odświeżania 144 Hz, solidne wykonanie — długo by tak można wymieniać.

Z uwagi na wspomnianą atrakcyjną cenę, AOC musiało pójść na pewne kompromisy: brak pivota, podświetlenia, dość prosty design. Nie są to jednak mankamenty, które z góry dyskwalifikowałyby ten monitor. Przeciwnie, dla wielu użytkowników mogą mieć znaczenie marginalne lub nawet żadne. Wszystko więc zależy od Was i od tego, na co kładziecie największy nacisk.

W naszym odczuciu (co powinno w recenzji AOC Agon AG405UXC wybrzmieć) to świetna opcja dla tych, którym zależy na monitorze 40” ultrawide, który nie rozbije banku, a zapewni dobre doświadczenia z grania, o oglądaniu filmów czy przeglądaniu Internetu nie mówiąc. Tylko tyle i aż tyle.



Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

jak podlączyc monitor do laptopa Jak podłączyć monitor do laptopa? Wszystko, co musisz wiedzieć
Laptop jest komputerem przenośnym, co sprawia, że większość modeli skupia się na dosyć małym rozmiarze i wadze. To oczywiście objawia się małym ekranem, który często
monitor do 600 zł Jaki monitor do 600 zł jest najlepszy? Ranking monitorów
Wiele lat temu, gdy na fali wznoszącej była sprzedaż laptopów, a potem smartfonów i tabletów, rynek monitorów czekał trudny okres. Wielu wydawało się, że za
monitor do 500 zł Jaki monitor do 500 zł warto wybrać? Ranking najlepszych modeli
Jeszcze stosunkowo niedawno monitory do 500 zł naprawdę nie grzeszyły swoją jakością. W tej cenie otrzymywaliśmy zazwyczaj panel TN ze słabymi kątami widzenia, wyblakłymi kolorami,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *