Monitor 40” ultrawide musi kosztować małą fortunę, aby spełnić oczekiwania graczy? Nasza recenzja AOC Agon AG405UXC postara się odpowiedzieć na to pytanie! Przetestowaliśmy dla Was jeden z najprzystępniejszych cenowo sprzętów w tej kategorii dostępnych na rynku. Oto nasze wrażenia.
Specyfikacja AOC Agon AG405UXC
Pełna specyfikacja monitora AOC Agon AG405UXC przedstawia się następująco:
Ekran: | 40″, 3440 x 1440px 21:9, IPS z podświetleniem W-LED |
Częstotliwość odświeżania obrazu: | 144 Hz |
Czas reakcji matrycy: | 1ms MPRT, 4ms GTG |
Jasność ekranu: | 350 cd/m2 |
Złącza: | wyjście liniowe audio, USB x 4, USB Type-C x 1, HDMI 2.0 x 2, DisplayPort 1.4 x 1 |
Kontrast dynamiczny: | 80000000:1 |
Kontrast statyczny: | 1200:1 |
Liczba wyświetlanych kolorów: | 16.7 mln |
Wielkość plamki: | 0.26925 |
Kąt widzenia w pionie / w poziomie: | 178 (pion), 178 (poziom) |
Technologie: | AMD FreeSync, Flicker Free, G-Menu, Low Blue Light, PBP, Picture-In-Picture |
Wymiary: | 47.77 cm wysokości x 94.41 cm szerokości x 31.24 cm głębokości |
Waga: | 11.88 kg |
W pudełku oprócz samego monitora znajdują się kable: DisplayPort, HDMI i zasilający, a także instrukcja obsługi i pilot (wraz z bateriami). Zmontowanie sprzętu to klasycznie kwestia chwili, wystarczy połączyć ze sobą ekran i podstawkę, wkręcić kilka śrubek i gotowe.
Monitor AOC Agon AG405UXC — cena
Zanim nasza recenzja AOC Agon AG405UXC ruszy na dobre, warto wspomnieć o aspekcie, który dla wielu może być bardzo istotny, czyli oczywiście o cenie. Ta jest stosunkowo nieduża, jeśli weźmiemy pod uwagę segment monitorów 40” ultrawide.
Za monitor AG405UXC trzeba zapłacić około 2750 złotych, co czyni go jednym z najtańszych modeli o takich wymiarach. Jest dostępny w wielu polskich sklepach z elektroniką z 36-miesięczną gwarancją producenta.
Design i jakość wykonania
Mieliśmy już okazję testować kilka monitorów AOC, w tym model 49” Super Ultra Wide AOC AGON AG493UCX. W naszych recenzjach podkreślaliśmy zwykle solidność wykonania i prostotę designu sprzętów tego producenta. Podobnie jest w przypadku aktualnie omawianego Agon AG405UXC. Sprzęt charakteryzuje czarna, matowa obudowa z wąskimi ramkami po bokach i u góry, a także nieco szerszym paskiem z logo Agon na dole.
Stabilna, ciężka podstawka (co przekłada się na sporą wagę całości, sięgająca 11,88 kg) na dwóch „zaostrzonych” nogach, z wolnym miejscem na przeprowadzenie kabla.
Z tyłu: wnęka na porty i niewielkie logo serii. Krótko mówiąc -— prosto, ale estetycznie.
W związku z tym, chociaż jest to monitor gamingowy, nie będzie gryzł w oczy w biurze. Warto zaznaczyć, że AG405UXC nie oferuje podświetlenia. Nie mamy tu więc do czynienia z mocno gamingową, „drapieżną” stylistyką. Z jednej strony jest za to wysuwany uchwyt na słuchawki i inne drobne akcesoria.
Sprzęt nie oferuje funkcji pivot, jest za to dostępna regulacja wysokości 150mm, a także pochylanie -3.5° (±1.5°) do 21.5° (±1.5°) oraz obrót od -30° do 30°.
Jakość obrazu — recenzja AOC Agon AG405UXC
Na papierze obraz w AOC Agon AG405UXC powinien zadowolić nawet bardzo wymagających graczy. Dostajemy w końcu monitor 40″, z matrycą IPS, podświetleniem W-LED i rozdzielczością WQHD (wiadomo, że przy tej przekątnej optymalne byłoby 4K, ale pikselizacja daje się we znaki dopiero np. przy przeglądaniu ogromnych arkuszy w Excelu). O płynność wyświetlania ma zadbać częstotliwość odświeżania 144 Hz, a deklarowany czas reakcji matrycy to 1ms MPRT i 4ms GTG.
Faktycznie rozgrywka jest bardzo płynna. Opóźnienie jest zasadniczo niedostrzegalne, nawet w bardzo dynamicznych produkcjach. Warto jednak zaznaczyć, że monitor obsługuje 3440×1440@144Hz przy połączeniu przez USB-C lub DisplayPort, przez HDMI maksimum to 3440×1440@100Hz. Kąt widzenia 178/178 stopni jest odpowiednio szeroki i pozwala komfortowo korzystać ze sprzętu. Jasność nie zawodzi przy korzystaniu z monitora „pod światło”, zwłaszcza po włączeniu HDR-u.
Producent deklaruje pokrycie przestrzeni barw sRGB CIE 1931 na 100%, sRGB CIE 1976 99.6%, DCI-P3 CIE 1931 89.5%, a DCI-P3 CIE 1976 93.4%. Wartości deklarowane są wręcz bliźniacze z realnymi, co w praktyce daje naprawdę solidne pokrycie barw, jak na monitor, który z zamierzenia jest sprzętem gamingowym. Sprzęt przychodzi już poprawnie skalibrowany.
Wisienką na torcie jest certyfikat DisplayHDR™ 400, który nie jest tylko chwytem marketingowym, a faktycznie sprawia, że ekran jest nie tylko jaśniejszy, ale też kolory są bardziej żywe (a nie wyprane, jak to niekiedy bywa w niezbyt dobrze zrealizowanym HDR). Możemy wybierać między trybem HDR Film, Obraz lub Gra.
Jest też tryb gry, który można włączyć przy wyłączonym HDR, w pakiecie z kilkoma zestawami filtrów (Wyścigi, RTS, FPS, Gracz 1, Gracz 2, Gracz 3 i Niestandardowe — szkoda jedynie, że jest tylko jedno miejsce na customowe ustawienia) i m.in. funkcją zmniejszania opóźnienia.
Z innych ciekawostek, mamy też obsługę AMD FreeSync (sprzęt nie ma certyfikatu G-Sync, ale w praktyce bez problemu radzi sobie z kartami Nvidii), co skutecznie zapobiega tearingowi. Wykorzystano technologię Flicker Free i Low Blue Light, chroniącą oczy przy dłuższych posiedzeniach. Bez problemu możemy także korzystać z funkcji PBP (2x 1720 × 1440 pikseli) i Picture-In-Picture.
Menu OSD i sterowanie
Monitor dla wymagających nie może obejść się bez menu OSD. W modelu AOC Agon AG405UXC jest ono dość przejrzyste i łatwe w nawigacji. Podzielono je na 6 submenu, w których możemy dostosowywać między innymi ustawienia trybu gry, jasność czy kolorystykę.
Przyciski znajdziemy nie pod, a na dolnej ramce monitora. Nie jest to może równie estetyczne, ale za to nie trzeba wciskać ich „na ślepo”, co znacznie ułatwia i przyspiesza poruszanie się po menu.
Alternatywną metodą sterowania jest niewielki pilot dołączony do zestawu. To wygodna opcja zarówno, jeśli ktoś nie jest fanem przycisków, jak i w przypadku, gdy wykorzystamy monitor jako telewizor (40” zobowiązuje) i będziemy oglądać seriale czy filmy w pewnej odległości od sprzętu.
G-Menu
Oprócz menu OSD użytkownicy mają także dostęp do darmowego oprogramowania G-Menu, pozwalające sterować wszelkiej maści podzespołami i akcesoriami tego producenta. Można je wykorzystać z recenzowanym monitorem AOC Agon AG405UXC, ale też m.in. myszkami i słuchawkami AOC. Jest dostępne po polsku, chociaż z niezbyt dokładnym tłumaczeniem.
W ten sposób możemy szybko zmienić kluczowe ustawienia w najwygodniejszy możliwy sposób, czyli myszką, bez angażowania przycisków czy pilota. Dostępnych opcji jest sporo (m.in. przełączanie się między filtrami w trybie gry, ustawianie rozdzielczości i częstotliwości odświeżania, zarządzanie funkcją Low Blue Light), a sama aplikacja jest intuicyjna i miła dla oka.
Porty w AOC Agon AG405UXC
Jak już mogliście dostrzec w specyfikacji zamieszczonej na wstępie naszej recenzji AOC Agon AG405UXC, użytkownikom udostępniono całkiem sporo portów, umieszczonych tradycyjnie we wnęce na tyle urządzenia (szkoda, że nie pokuszono o rozplanowanie 1-2 USB tak, aby były łatwo dostępne od boku, ale to się niestety rzadko zdarza).
Konkretnie mamy do dyspozycji 4 porty USB typu A, pojedynczy port USB Typu C 3.2 1 generacji, 2 porty HDMI 2.0, DisplayPort 1.4, USB typu B i wejście słuchawkowe 3,5 mm. Kluczową funkcją jest możliwość ładowania innych urządzeń przy pomocy Power Delivery o mocy do 90W. Z powodzeniem można więc ładować zarówno drobną elektronikę, jak i np. typowego laptopa, zmniejszając ilość kabli na biurku.
Monitor Agon AG405UXC zapewnia pełne wsparcie dla KVM, co w praktyce oznacza, że z dwoma podłączonymi urządzeniami można używać tej samej myszki i klawiatury bez żadnych dodatkowych kombinacji.
Głośniki
Nie jest tajemnicą, że głośniki w monitorach to raczej dodatek do zastosowań awaryjnych, a nie coś, co jest przewidziane do stałego wykorzystywania. W przypadku monitora AOC Agon AG405UXC otrzymujemy parę głośników o mocy 5W każdy, które dobrze spełniają to zadanie.
Grają przede wszystkim dość głośno, a przy okazji, jak na swoją kategorię, całkiem czysto. Raczej nie polecamy do korzystania zamiast słuchawek, ale jeśli w danej chwili będziecie musieli koniecznie puścić coś z monitora, nie musicie się obawiać krwawienia z uszu.
Recenzja AOC Agon AG405UXC — ocena i podsumowanie
Recenzja monitora Agon AG405UXC w dużej mierze już za nami, czas więc odpowiedzieć na sakramentalne pytanie: czy warto?
Plusy
- wzorowe odwzorowanie barw
- atrakcyjna cena w kategorii monitorów 40″ ultrawide
- 144 Hz i szybki czas reakcji (1ms MPRT, 4ms GTG)
- USB-C z PD do 90W, 4 porty USB-A
- solidne wykonanie
- 3 opcje sterowania: przyciski, pilot i G-menu
Minusy
- spora waga (11,88 kg)
- brak podświetlenia
- brak pivotu
Niewątpliwie jest to sprzęt, który ma sporo do zaoferowania, i to za relatywnie niewielkie (w porównaniu do wielu konkurencyjnych modeli) pieniądze. Wysoka jakość obrazu, ogrom portów (w tym ładowanie 90W), częstotliwość odświeżania 144 Hz, solidne wykonanie — długo by tak można wymieniać.
Z uwagi na wspomnianą atrakcyjną cenę, AOC musiało pójść na pewne kompromisy: brak pivota, podświetlenia, dość prosty design. Nie są to jednak mankamenty, które z góry dyskwalifikowałyby ten monitor. Przeciwnie, dla wielu użytkowników mogą mieć znaczenie marginalne lub nawet żadne. Wszystko więc zależy od Was i od tego, na co kładziecie największy nacisk.
W naszym odczuciu (co powinno w recenzji AOC Agon AG405UXC wybrzmieć) to świetna opcja dla tych, którym zależy na monitorze 40” ultrawide, który nie rozbije banku, a zapewni dobre doświadczenia z grania, o oglądaniu filmów czy przeglądaniu Internetu nie mówiąc. Tylko tyle i aż tyle.
WARTO PRZECZYTAĆ: