Komputer z wydajnymi podzespołami, dobra klawiatura, myszka czy monitor – to są niezaprzeczalnie elementy kluczowe dla każdego gracza. Jest jednak jeden aspekt, o którym mówi się mniej, a również jest bardzo istotny, szczególnie w przypadku osób, które szczególnie lubią gry sieciowe.

Chodzi oczywiście o połączenie z Internetem, a konkretnie w kontekście sprzętu router i w razie potrzeby także wzmacniacz sygnału. To właśnie tego typu urządzenia, a mianowicie router Fritz!Box 7590 i wzmacniacz FRITZ!Repeater 3000, są przedmiotem tej recenzji.

Dla większej czytelności recenzji i ułatwienia wyciągania z niej wniosków, postanowiliśmy, że najpierw dokładnie opiszemy specyfikację, działanie i skuteczność routera Fritz!Box 7590, następnie tak samo uczynimy ze wzmacniaczem sygnału, po czym jeszcze dokonamy oceny tych dwóch elementów jako uzupełniającego się zestawu. Zapraszamy!

Specyfikacja Fritz!Box 7590

fritz!box 7590 specyfikacja

Szczegółowa specyfikacja tego modelu prezentuje się następująco:

  • Wbudowany modem: ADSL/ADSL2+, VDSL/VDSL2, Super Vectoring do 300 Mbit/s
  • Obsługa zew. modemów: Tak, dedykowany port Gigabit WAN do 1000 Mbit/s, Internet światłowodowy lub kablowy
  • Łączność LTE i HSPA/UMTS: Tak, przez modemy USB podłączone do portu USB 3.0
  • Standard WLAN: AC (5 GHz) + N (2,4 GHz)
  • Prędkość WLAN: 1733 Mbit/s (AC MU-MIMO) 800 Mbit/s (N)
  • Inteligentny dom: Tak, do 10 gniazdek
  • Serwer multimediów (UPnP AV): Tak
  • Sieć dla gości: Tak
  • VPN IPSec: Tak (do 12 tuneli)
  • Kontrola rodzicielska: Tak
  • Centralka telefoniczna: Tak (Analogowa, ISND, VoIP)
  • NAS – dysk sieciowy: Tak
  • Fax i automatyczna sekretarka: Tak
  • Baza DECT: Tak
  • Pobór mocy: 9 – 10 W (średni).

Fritz!Box 7590 wyposażony jest w aż 4 porty Gigabit LAN oraz 2 porty USB 3.0. Dodatkowo posiada on 2 wewnętrzne telefoniczne porty analogowe i 1 port ISDN S0. Jeśli zaś chodzi o porty zewnętrzne, to nie zabrakło portu dla telefonii stacjonarnej analogowej POTS lub ISDN. Mówiąc krótko, jakiego portu byśmy nie szukali, prawdopodobnie go w tym routerze znajdziemy.

7590 porty

Zestaw niewątpliwie jest dość bogaty. Wraz z samym routerem otrzymujemy także kilka rodzajów kabli, a mianowicie:

  • zasilacz z kablem o długości 1,5 metra
  • kabel DSL o długości 4 metrów
  • kabel sieciowy LAN o długości 1,5 metra
  • kable telefoniczne.

Fritz!Box 7590 – cena

Frtiz!Box 7590 jest jednym z najbardziej funkcjonalnych i wydajnych modeli routerów tego producenta, tak więc cena nie dziwi. Sprzęt ten można zakupić z oficjalnej dystrybucji na stronie producenta za około 1199 złotych, jest on również dostępny w niektórych sklepach internetowych z elektroniką.

Jest to router klasy premium, który dedykowany jest graczom, ale też ogółem osobom, które mają duże wymagania w zakresie swojego połączenia z Internetem (i nie tylko). Szczególnie wartościowy sprzęt tego typu może być w obecnych czasach, w których bardzo wiele osób zaczęło pracować zdalnie, w związku z tym jak najszybszy i jak najstabilniejszy Internet stał się dla nich priorytetem.

Router daje ogrom możliwości

Jak już mogliście zawuażyć po zapoznaniu się ze specyfikacją, router ten daje ogrom możliwości poza samym korzystaniem z Internetu. Jednym z nich jest opcja stworzenia centrum multimedialnego za pomocą złącz USB 3.0 znajdujących się w routerze – możemy podłączyć poprzez nie m.in. dysk zewnętrzny czy pendrive’a, dając dzięki temu wszystkim osobom podłączonym do sieci dostęp do znajdujących się na nośniku filmów, muzyki, zdjęć czy innych plików.

Router Fritz!Box 7590 został wyposażony w bazę DECT. Oznacza to, że jest on dobrym wyborem dla zwolenników inteligentnych domów, czyli „smart homes”. Fritz!Box pozwala na łatwe podłączenie i zarządzanie maksymalnie 10 urządzeniami tego typu, a więc na przykład zdalnie sterowanego oświetlenia czy termostatu.

Kolejna kluczowa opcja to sieć dla gości, dzięki której możemy dać odwiedzającym nas osobom dostęp do Internetu, ale nie do wrażliwych danych udostępnianych między urządzeniami domowników. Nie można też zapominać o możliwości skorzystania z 12 szyfrowanych tuneli VPN IPSec, co pozwala na zadbanie o swoją prywatność i bezpieczeństwo w czasie korzystania z Internetu.

Jakie jeszcze funkcje oferuje ten router? Choćby możliwość skonfigurowania połączeń telefonii analogowej, ISDN oraz VoIP za pomocą wbudowanej centralki telefonicznej. Większość osób prawdopodobnie z tej opcji nie skorzysta, ale dla niektórych jest to bardzo cenne, więc dobrze, że jest taka możliwość.

Mamy tutaj do czynienia z telefonią HD Voice, co oznacza wysoką jakość dźwięku i w związku z tym komfortowe, bezproblemowe prowadzenie rozmów. Dodatkowo punktuje kilka użytecznych dodatkowych opcji, takich jak faks, automatyczna sekretarka i możliwość zsynchronizowania książki telefonicznej z kontem Google.

Fritz!Box 7590 odznacza się świetnym zasięgiem, stabilnością i dużą prędkością

W skład omawianego przez nas zestawu wchodzi też wspomniany już FRITZ!Repeater 3000, natomiast warto wskazać, że już sam router charakteryzuje się świetnym zasięgiem, znacznie lepszym niż choćby FunBox od Orange czy inne podstawowe routery, nieskierowane konkretnie do graczy lub ogółem osób wymagających.

Nie jest dla niego przeszkodą nawet kilka ścian, kilkanaście metrów i do tego jeszcze zmiana piętra. Przy routerze ustawionym w salonie na parterze można spokojnie korzystać z Internetu na pierwszym piętrze, na drugim końcu domu. Nie dość, że sygnał tam jeszcze sięga, to jest naprawdę mocny i stabilny – windowsowy wskaźnik pokazuje przez większość czasu maksymalną siłę sygnału.

Nie można też narzekać na stabilność łącza, która jest naprawdę wysoka. Również badania prędkości wykazały znaczne wzrosty w porównaniu do wspomnianego FunBoxa, co nie powinno zaskakiwać, biorąc pod uwagę różnice w cenie i deklarowanych przez producentach parametrach. AVM deklaruje konkretnie, że bezprzewodowa sieć WiFi w standardzie AC MU-MIMO może osiągnąć prędkość do 1733 Mbit/s, a w standardzie N do 800 Mbit/s i rzeczywiście takie wyniki są możliwe do osiągnięcia.

Oczywiście, dużo w tym zakresie zależy nie tylko od routera, ale też od prędkości zapewnianej przez usługodawcę. Na takie wyniki mogą liczyć osoby np. korzystające ze światłowodu, a nie osiągną ich mieszkańcy wsi wciąż korzystający z bardzo słabych łącz Internetu stacjonarnego, ale w takim przypadku nie pomoże nawet najdroższy router na świecie.

Warto napomknąć, że Fritz!Box 7590 obsługuje również łącze mobilne w technologii LTE. Co więcej, dostępna jest tak zwana funkcja fail-over, która w razie awarii łącza DSL automatycznie przełączy się na sieć LTE, dzięki czemu nie utracimy dostępu do Internetu.

Konfiguracja routera jest szybka i prosta

Laicy, którzy nie mieli wcześniej za dużo do czynienia z routerami i ogółem podłączaniem Internetu, mogą przestraszyć się na widok samej ilości kabli dołączanych do zestawu. Jednak naprawdę nie ma powodu do obaw, ponieważ podłączenie modelu i uruchomienie usługi Internetu to kwestia kilku minut, jeśli będziemy podążać za klarowną i szczegółową instrukcją dołączoną do urządzenia.

Jedyne, co musimy zrobić, to wpiąć router do prądu, a także podłączyć go do Internetu na jeden z możliwych sposobów (na przykład wpiąć kabel DLS do gniazdka telefonicznego). Następnie należy wstępnie skonfigurować Internet (przede wszystkim podać dane dostępowe, które powinniśmy otrzymać od usługodawcy Internetu przy podpisywaniu umowy).

Każdy powinien bez problemu sobie z tym poradzić, nawet, jeśli nie ma w tym zakresie doświadczenia. Szczególnie biorąc pod uwagę, że interfejs (dostępny po połączeniu z urządzeniem pod adresem fritz.box) jest bardzo kolorowy, wygodny w obsłudze i przejrzysty.

Interfejs sieciowy daje duże możliwości

Jeśli nie mamy ochoty grzebać w ustawieniach i zadowolimy się domyślną konfiguracją, po wpisaniu danych dostępowych do Internetu w zasadzie możemy swoją przygodę z interfejsem sieciowym FrtizBoxa zakończyć.

Jednak w naszym odczuciu warto zapoznać się z jego możliwościami, ponieważ są bardzo szerokie, a, jak już wspomniano, interfejs sieciowy jest naprawdę łatwy w obsłudze. Dane dostępowe do ustawień routera znajdziemy na spodzie urządzenia, wraz z danymi dostępowymi do sieci Wi-Fi.fritz ui

Co możemy w ramach interfejsu sieciowego zrobić? Między innymi:

  • monitorować swój czas spędzony w sieci,
  • ustawić kontrolę rodzicielską,
  • skonfigurować telefonię (m.in. faks, automatyczną sekretarkę),
  • zarządzać serwerem medialnym i siecią WLAN (na przykład ustawić dostęp dla gości),
  • wyszukać aktualizacje oprogramowania,
  • wykonać kopię zapasową,
  • przeprowadzić diagnostykę routera.

To tylko kilka przykładów – w rzeczywistości opcji jest jeszcze więcej, dlatego też, jeśli zdecydujemy się na zakup tego routera (lub innego urządzenia tej firmy), warto spędzić trochę czasu na ustawianiu wszystkiego idealnie pod swoje preferencje. Nie musimy robić tego od razu, można odłożyć to oczywiście na wolną chwilę.

Estetyczny design, niewielka waga i wysokiej jakości wykonanie

Fritz!Box 7590 ma estetykę delikatnie gamingową, natomiast nie jest to estetyka agresywna, więc powinien on bez problemu wkomponować się w nawet bardziej tradycyjne przestrzenie. Większość urządzenia jest biała, za wyjątkiem niewielkich, intensywnie czerwonych akcentów.

Wykonanie routera stoi na wysokim poziomie – zdecydowanie nie wygląda on tanio. Obudowa stworzona jest z plastiku, na którym nie pozostają na szczęście odciski palców, na urządzeniu też nie są mocno widoczne ślady zbierającego się kurzu, co jest uciążliwym problemem w przypadku routerów czarnych.

fritz!box przod

Jego wymiary wynoszą 250 x 184 x 48 mm. Nie powinno więc być dużego problemu ze zmieszczeniem go na półce pod telewizorem, regale czy stoliku. Dodatkowo, router jest bardzo lekki, więc jego przemieszczanie z miejsca na miejsce nie jest kłopotliwe. Fakt, że router ma układ poziomy sprawia, że mimo niewielkiej wagi jest stabilny i nie przewróci go podmuch wiatru.

FRITZ!Repeater 3000 – specyfikacja

fritz!repeater 3000 specyfikacja

Dokładniejsza specyfikacja tego wzmacniania sygnału wygląda tak:

  • Standard WLAN: AC (2x 5 GHz) + N (2,4 GHz)
  • Prędkość WLAN: 1733 + 866 Mbit/s (AC) i 400 Mbit/s (N)
  • Obsługiwane standardy WLAN: WLAN 802.11n (do 300 Mbit/s), 802.11g (54 Mbit/s) i 802.11b (11 Mbit/s)
  • Port LAN: Tak, Gigabit LAN (10/100/1000 Base-T)
  • Tryb LAN Bridge: Tak
  • WPS: Tak, Push button
  • Kompatybilny z innymi routerami: Tak, bez konieczności użycia WDS
  • Cross Band Repeating: Tak
  • Szyfrowanie: WPA2 (802.11i)
  • Kompatybilność: 802.11ac/n/g/b bez WDS
  • Pobór mocy: około 6 W.

Wraz ze wzmacniaczem otrzymujemy kabel zasilający, a także stosunkowo długi kabel LAN, pozwalający na przewodowe połączenie urządzenia z routerem. W samym wzmacniaczu znajdziemy 2 porty Gigabit LAN.

Cena FRITZ!Repeater 3000

Wzmacniacz sygnału FRITZ!Repeater 3000 kosztuje około 549 złotych w oficjalnej dystrybucji, co czyni go najdroższym produktem tego typu firmy AVM.

Również jest to urządzenie dedykowane najbardziej wymagającym graczom i ogółem osobom potrzebującym szybkiego, stabilnego łącza internetowego, stąd też taka, a nie inna cena.

Konfiguracja to nie problem

Konfiguracja wzmacniacza FRITZ!Repeater to jeszcze prostsze zadanie niż konfiguracja routera. Jedyne, co tak naprawdę musimy zrobić, to podłączyć router do prądu, po czym wcisnąć przyciski odpowiedzialne za WPS na obu urządzeniach.

fritz!repeater

W ciągu kilku sekund powinna nastąpić automatyczna rejestracja i sprzęt będzie gotowy do działania. Wzmacniacz przejmie klucz dostępu i nazwę od routera, więc nie będzie trzeba zapisywać go jako osobną sieć.

Wzmacniacz możemy połączyć z routerem poprzez dołączony kabel LAN, ale także poprzez Wi-Fi, co jest wygodniejszą opcją, zwłaszcza, jeśli chcemy ustawić repeater dość daleko od routera.

repeater wps

Jakość, wydajność i wygoda na analogicznym poziomie

FRITZ!Repeater 3000 dzieli wiele cech z omówionym wcześniej routerem. Ma bardzo podobną stylistykę. Zdecydowano się na zastosowanie w większości koloru białego, a także dodanie czerwonych akcentów.

Na wzmacniaczu sygnału znajdziemy dwie diody, wskazujące jakość połączenia i to, czy repeater jest włączony, a także przycisk pozwalający połączyć się z routerem. Na boku czekają na nas dwa wejścia LAN, a pod spodem port zasilający.

repeater wejscia lan

Sam sprzęt jest bardzo lekki, ale wytrzymały i solidnie wykonany. Ma on orientację pionową, dzięki czemu zajmuje jeszcze mniej miejsca niż router i można ustawić go w praktycznie każdej lokalizacji. To urządzenie wygląda być może niepozornie, ale w rzeczywistości świetnie się sprawdza.

Wzmocnienie sygnału za pomocą FRITZ!Repeatera 3000 działa naprawdę skutecznie, nawet, jeśli od wzmacniacza dzieli nas kilka ścian i spora odległość. To świetne rozwiązanie zwłaszcza dla osób mieszkających w wielopiętrowych domach jednorodzinnych, ale może się też przydać choćby w biurze. Dla optymalnego efektu repeater powinno się ustawić mniej więcej w połowie odległości między routerem a miejscem, w które chcielibyśmy, aby sygnał dotarł.

Fritz!Box 7590 i FRITZ!Repeater 3000 jako zestaw – jak się sprawdzają?

Zarówno router Fritz!Box 7590, jak i wzmacniacz FRITZ!Repeater 3000 można kupić oddzielnie i parować je z produktami innych producentów. My jednak polecalibyśmy, jeśli ktoś potrzebuje zarówno routera, jak i wzmacniacza, kupić je w zestawie.

Z uwagi na posiadanie tego samego producenta urządzenia te są ze sobą całkowicie kompatybilne i świetnie ze sobą współpracują. Decydując się na nie możemy mieć pewność, że nasze połączenie z Internetem będzie stabilne, szybkie i dostępne nawet w dużej odległości od routera, a dodatkowo będziemy mieli dostęp do ogromu interesujących i użytecznych funkcji.

Recenzja routera Fritz!Box 7590 I wzmacniacza FRITZ!Repeater 3000 – podsumowanie

Mieliśmy wobec dwóch recenzowanych produktów stosunkowo wysokie wymagania, z uwagi na ich dość wysoką cenę. Miło nam powiedzieć, że wymagania te zostały spełnione i sprzęt przypadł nam do gustu. W naszym odczuciu świetnie sprawdzi się on przede wszystkim u graczy i pracowników zdalnych, ale oczywiście nie tylko.

Jeśli Wy również cenicie sobie szybkie, stabilne połączenie internetowe i zależy Wam na produktach klasy premium, to niewątpliwie Fritz!Box 7590 i FRITZ!Repeater 3000 jest sprzętem godnym rozważenia. Oczywiście, jeśli mieszkamy w niewielkiej nieruchomości, repeater może nie być konieczny, natomiast dobry router przyda się zawsze.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Jak zmienić hasło do WiFi? Wszystko, co musisz wiedzieć o ochronie sieci domowej
Przez ostatnie dwadzieścia lat dostęp do internetu w warunkach domowych zaliczył ekspresowy rozwój. Najpierw były modemy o prędkości 56 kilobajtów na sekundę, których użycie blokowało
Najlepsze systemy Mesh WiFi – ranking 2023
Szukasz sposobu na wzmocnienie sygnału WiFi w swoim domu, a wzmacniacz WiFi nie dał rady? Są lepsze rozwiązania! Systemy Mesh WiFi zostały zaprojektowane w taki
p2p co to Sieć P2P – co to znaczy i jakie ma zastosowanie?
Sieć peer to peer służy przede wszystkim do przesyłania plików pomiędzy użytkownikami przy użyciu wybranego programu. Takie rozwiązanie ma wiele zalet i znacząco ułatwia proces
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *