Szukasz miejskiej hulajnogi elektrycznej, która łączy solidność i niezłą moc z kompaktowością i niedużą wagą? Obecnie dostępne jest tak wiele różnych e-hulajnóg, że trudno się na którąś zdecydować.

Wiemy o tym doskonale, dlatego tym razem przychodzimy do Was z recenzją ciekawej hulajnogi elektrycznej Frugal Alpha. Czy spełnia wszystkie wymienione wymagania? Co warto o niej wiedzieć? Wszystkiego dowiecie się poniżej – zapraszamy!

Hulajnoga elektryczna Frugal Alpha – specyfikacja

frugal alpha specyfikacja

Pełna specyfikacja e-hulajnogi Frugal Alpha prezentuje się następująco:

Prędkośćdo 25 km/h
Zasięgdo 25 km
Akumulatorlitowo-jonowy 7,8 Ah
Silnik36V 250W
Waga12 kg
Koła8,5″
Czas ładowania4 godziny
Klasa ochronyIP54

W zestawie poza samą hulajnogą znajdziemy oczywiście ładowarkę i instrukcję obsługi, a także śrubki i mały imbus do montażu kierownicy.

Urządzenie jest przewidziane dla osób o wadze do 100 kilogramów i wzroście do 195 centymetrów.

Frugal Alpha – cena

Frugal Alpha kosztuje obecnie około 1599 złotych. Na sprzęt udzielana jest 24-miesięczna gwarancja.

Sprawdzić, w jakich sklepach hulajnoga jest dostępna, a także m.in. pobrać instrukcję jej obsługi można na stronie internetowej producenta: https://frugal.pl/produkt/frugal-alpha-elektryczna-hulajnoga-czarna/.

Solidna, miła dla oka konstrukcja

E-hulajnoga Frugal Alpha jest sprzedawana w dwóch wersjach: z czarno-niebieską i z biało-niebieską ramą.

Charakteryzuje się prostym, ale atrakcyjnym wizualnie designem, pozbawionym niepotrzebnych elementów. Dzięki temu minimalizmowi wagę sprzętu udało się zamknąć w około 12 kilogramach.

odbicie

Po otrzymaniu produktu wystarczy kilka minut, aby złożyć go w całość, tak, aby był gotowy do użytkowania. Każdy powinien bez problemu sobie z tym poradzić, zwłaszcza, jeśli będzie posiłkował się instrukcją.

Spory wyświetlacz LCD pokazuje dane na temat m.in. prędkości, tego, czy włączony jest tryb ograniczenia prędkości i stanu baterii. Do obsługi hulajnogi służą przycisk zasilania, dwa spusty do hamulców i manetka gazu.

Alpha posiada użyteczny i prosty w obsłudze mechanizm składania, który znacznie ułatwia transport urządzenia. Wystarczy odczepić jeden zaczep, przesunąć dźwignię, a potem można pochylić kierownicę tak, że będzie dotykała tylnego błotnika. W takiej pozycji można spokojnie przenosić hulajnogę jedną lub dwoma rękami, chwytając ramę.

Na boku hulajnogi znajduje się gruba stopka, która faktycznie pozwala postawić sprzęt bez obaw, że się przewróci, czy to na asfalcie, czy nawet ziemi.

bok

Oprócz porządnej ramy uwagę przykuwa też szeroka, ogumiona podstawa, z której trudno się ześlizgnąć (i która nie powinna niszczyć butów nawet przy dłuższym użytkowaniu).

Stabilna, bezpieczna i całkiem szybka jazda

Frugal Alpha trzeba przede wszystkim pochwalić za stabilność i solidność. Nawet przy wyższych prędkościach jazda jest bardzo przyjemna i bezstresowa, da się bez problemu zachować równowagę, nawet, jeśli nie jest się jeszcze zaprawionym w boju kierowcą hulajnóg.

Silnik 36V z mocą 250W brzmi może skromnie, ale jak na taką lekką, typowo miejską hulajnogę taki zapas mocy spokojnie wystarcza, szczególnie przy aktualnych rozwiązaniach prawnych. Nie ma problemów z pokonywaniem typowych aglomeracyjnych przeszkód, takich ja chociażby krawężniki.

Manetka jest bardzo responsywna – dodatkową moc czuć niemal natychmiast. Na prostej, równej drodze wystarczy e-hulajnodze już kilka sekund, aby nieźle się rozpędzić. Maksymalna deklarowana przez producenta prędkość to 25km/h – i na równej nawierzchni jak najbardziej jest to prędkość osiągalna.

Jest też tryb z ograniczeniem prędkości do 15km/h, ograniczający zużycie baterii. Można go włączyć lub wyłączyć, przytrzymując przez kilka sekund przycisk zasilania.

Warto podkreślić dobrą amortyzację, jaką zapewnia to urządzenie. Pompowane koła 8,5 cali są bardzo solidne i ograniczają do minimum dyskomfort związany z jazdą po nierównościach (np. starej kostce brukowej).

Urządzenie sunie po nawierzchni gładko, nawet przy dużej prędkości nie ma mowy o “lataniu” kierownicy. Szeroka podstawa pozwala wygodnie i stabilnie ustawić się na hulajnodze.

od tylu

Podwójne hamulce tarczowe robią robotę

Podobnie, jak responsywna jest manetka, tak responsywne są też hamulce. Mamy tutaj do czynienia z tarczowymi hamulcem przednim oraz tarczowym i elektrycznym hamulcem tylnym.

Dodatek hamulców elektrycznych na tyle pojazdu oznacza w praktyce to, że nawet przy zjeździe ze stromej górki nie powinniśmy rozpędzić się do niebezpiecznej prędkości.

tyl 2

Po naciśnięciu spustu hamulca, urządzenie zaczyna wytracać prędkość stosunkowo szybko. Chociaż też nie można powiedzieć, aby były to hamulce bardzo agresywne. Przy ich rozsądnym użytkowaniu można komfortowo hamować bez utraty równowagi.

Nie zabrakło dzwonka i oświetlenia

Hulajnoga elektryczna Frugal Alpha jest wyposażona w odpowiednie oświetlenie – przednią lampę LED i światła stop.

stopka

Lampę włącza się lub wyłącza jednokrotnym naciśnięciem przycisku zasilania. Trzeba powiedzieć, że generowane przez nią światło jest wyjątkowo mocne.

Daje kierowcy dobrą widoczność wieczorem czy w nocy i co również ważne, zapewnia, że będzie on dobrze widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Kolejnym obok świateł elementem bezpieczeństwa jest dzwonek (zresztą całkiem głośny!).

Tempomat – świetne rozwiązanie na dłuższą jazdę

Jeśli ktoś chce odpocząć i zrelaksować się, a niekoniecznie dbać o kontrolę prędkości i ciągle przyciskać manetkę, tempomat będzie dla niego strzałem w dziesiątkę.

Działa on w prosty sposób – po przytrzymaniu manetki przez 10 sekund podczas jazdy, później moc utrzymywana jest już automatycznie na danym poziomie. Moc, niekoniecznie prędkość, dlatego też np. podjazd pod górkę nie jest dobrym momentem na włączenie tempomatu, jako że prędkość na wyświetlaczu będzie wtedy niska, ale moc silnika – spora.

Tempomat (a właściwie Cruise Control) działa dokładnie tak, jak powinien. Jazda przy włączonym tempomacie jest stabilna i komfortowa. W dowolnej chwili można go wyłączyć poprzez zahamowanie bądź naciśnięcie manetki, np. przy zakończeniu jazdy, lub kiedy będzie trzeba dodać więcej mocy, żeby pokonać jakiś krawężnik.

Zasięg do 25 km i krótki czas ładowaia

We Frugal Alpha zastosowano akumulator litowo-jonowy o pojemności 7,8 Ah. Jak przekłada się to na zasięg i czas ładowania?

W specyfikacji znajdziemy informację o zasięgu 25 kilometrów, aczkolwiek wiele tutaj zależy od wagi użytkownika, trasy, tego, czy światło jest włączone i prędkości.

Szczupła kobieta czy nastolatek/nastolatka, jeśli będzie jeździć po równej powierzchni i nie przesadzać z prędkością, może się do takiego zasięgu zbliżyć. Dorosły mężczyzna o przeciętnej wadze (70-80kg) powinien liczyć raczej na 18-20km, lub nieco mniej, jeśli będzie jechał po bardziej problematycznej nawierzchni lub częściej przyspieszał.

od boku na tle budynku

Producent deklaruje czas ładowania na poziomie 4-5 godzin. Faktycznie, zajmuje to właśnie nieco ponad 4 godziny. Dołączona do zestawu niewielka ładowarka z naszych doświadczeń nie przegrzewa się.

Po wykryciu, że urządzenie zostało naładowane do pełna ładowarka się wyłącza. To oznacza, że można spokojnie podłączyć Frugal Alpha do ładowania na noc i nie martwić się o uszkodzenie akumulatora.

Urządzenie jest w pełni zgodne z prawem

Frugal Alpha w pełni spełnia aktualne prawne wymagania dotyczące hulajnóg poruszających się po polskich drogach. Mowa tutaj o takich rozwiązaniach, jak konstrukcyjne ograniczenie prędkości, zainstalowanie świateł czy dzwonka.

Dla przypomnienia, od 20 maja 2021 roku w kodeksie drogowym wprowadzono szereg nowych zasad dotyczących e-hulajnóg. Między innymi ustalono, że można się nimi poruszać od 10 roku życia (młodsze dzieci mogą korzystać z nich jedynie w strefie zamieszkania i pod opieką osoby dorosłej).

Recenzja Frugal Alpha – podsumowanie

Frugal Alpha doskonale opisuje fraza „mały, ale wariat”. Jest to hulajnoga relatywnie kompaktowa, łatwa w składaniu i przenoszeniu. Chociaż to nie demon prędkości (co przy obecnych przepisach i tak nie ma szczególnego znaczenia), to spory zapas mocy i responsywne przyspieszanie sprawiają, że nie trzeba się bać krawężników. Jazdę dodatkowo uprzyjemnia rewelacyjny tempomat.

Według nas Alpha to dobry wybór szczególnie dla osób, które poszukują solidnej, wytrzymałej i bezpiecznej hulajnogi na dojazdy do pracy w mieście, czy też ogółem poruszanie się po jakiejś metropolii. Niekoniecznie dla podróżników potrzebujących wielkiego zasięgu, natomiast ci, którzy szukają dobrej miejskiej hulajnogi, która przetrwa co najmniej kilka sezonów, powinni być zadowoleni.

Ocena - 🌕🌕🌕🌕🌗

Zalety

  • lekka, a przy tym solidna hulajnoga elektryczna
  • responsywna manetka i hamulce
  • świetny tempomat
  • skuteczne oświetlenie
  • prosty system składania i rozkładania

Wady

  • średni zasięg i maksymalna prędkość

WARTO PRZECZYTAĆ:

hulajnoga elektryczna dla dorosłych Hulajnoga elektryczna dla dorosłych – jaką wybrać?
W przestrzeni miejskiej często można dostrzec nowoczesne pojazdy z napędem elektrycznym i nie chodzi tylko o rowery. Serca coraz większej liczby użytkowników podbijają hulajnogi elektryczne
ranking hulajnóg elektrycznych Ranking hulajnóg elektrycznych – zestawienie najlepszych modeli
Hulajnogi nie są już tylko zabawkami dla dzieci. Dziś stanowią pojazd wykorzystywany przez wielu dorosłych transportujący ich z domu do pracy, czy na zakupy i
hulajnoga elektryczna 40 km/h Hulajnoga elektryczna 40 km/h – jaką wybrać? Ranking najlepszych modeli
Hulajnogi elektryczne są obecnie niezwykle popularne. Na rynku można znaleźć więc dziesiątki różnych modeli. Jeżeli zastanawiasz się, jaka hulajnoga elektryczna 40 km/h będzie najlepsza –
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *