Poszukując małej i budżetowej drukarki do domu z dużym prawdopodobieństwem natrafimy na model HP DeskJet 3639. Jest on stosunkowo popularny i cieszy się niezłymi opiniami, więc chętnie wzięliśmy go na warsztat, kiedy pojawiła się możliwość przeprowadzenia testów.

Jak szybko ta drukarka drukuje i w jakiej rozdzielczości? Czy jest mobilna i jak radzi sobie z kopiowaniem i skanowaniem? Czym się wyróżnia? Na te i inne pytania odpowiemy poniżej. Zapraszamy!

HP DeskJet 3639 – specyfikacja

Na sam początek warto zaprezentować garść podstawowych informacji na temat HP DeskJet 3639. Takie kwestie, jak rozdzielczość czy szybkość drukowania, zostaną szczegółowo omówione w dalszej części recenzji.

  • Funkcje: drukowanie, skanowanie, kopiowanie – w mono i kolorze
  • Maksymalny format papieru: A4
  • Komunikacja: Wi-Fi
  • Złącza: USB typ B
  • Pojemność podajnika papieru: 60
  • Pojemność odbiornika papieru: 25.

hp DeskJet 3639 przód

W zestawie z drukarką znajdują się tusze startowe (czarny oraz kolorowy), a także zasilacz. Warto wspomnieć, że jest on stosunkowo krótki, jeśli więc drukarka nie będzie ulokowana blisko gniazdka, nie obejdzie się bez wykorzystania przedłużacza. W zestawie nie ma kabla USB typu B, więc musimy się w niego wyposażyć, jeśli zależy nam na przewodowej łączności z komputerem. Znacznie wygodniejszą i niewymagającą żadnych kabli opcją jest jednak łączność przez WiFi.

HP DeskJet 3639 tył

Drukarka wyposażona jest w niewielki ekran, na którym z uwagi na ograniczenia rozmiarowe znajdziemy tylko najpotrzebniejsze dane. Poniżej ekranu znajdują się przyciski sterujące, za pomocą których możemy między innymi przerwać drukowanie, rozpocząć kopiowanie czy włączyć łączność bezprzewodową.

DeskJet 3639 przyciski

Szybka i prosta konfiguracja oraz obsługa dzięki HP Smart

HP DeskJet 3639 to drukarka bezprzewodowa. Do jej obsługi na PC-cie, smartfonie lub tablecie należy wykorzystać aplikację HP Smart, która pozwala między innymi zdalnie zlecić wydrukowanie dokumentu czy zdjęcia, zrobienie skanu z aparatu lub drukarki czy wykonanie kopii. Aplikacja z jakiegoś względu rozpoznaje model 3639 jako 3630, ale nie robi to żadnej różnicy w jej użytkowaniu.

HP Smart również podaje aktualne informacje na temat ilości czarnego oraz kolorowego tuszu, który pozostał nam do dyspozycji. Ogółem mówiąc, aplikacja jest bardzo intuicyjna i łatwa w obsłudze. Połączenie urządzenia z drukarką następuje szybko i bezproblemowo, również za pierwszym razem.

hp smart

Niezła jakość drukowania za niską cenę

HP DeskJet 3639 oferuje drukowanie w rozdzielczości 4800 x 1200 DPI, co jest jak najbardziej wystarczające do codziennych zastosowań i ciężko jest narzekać na jakość wydruku, zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę cenę. Nie można nazwać tej drukarki demonem prędkości, ale w większości przypadków szybkość drukowania nie powinna stanowić dużego problemu.

Drukując w kolorze możemy liczyć na wydrukowanie maksymalnie kilkunastu stron na minutę, jeśli zaś chodzi o drukowanie w czerni i bieli, to maksymalna prędkość wynosi około 20 stron na minutę. Jeśli będziemy chcieli drukować zdjęcia w wysokiej rozdzielczości, a nie na przykład proste dokumenty, proces spowolni do około 5-6 stron na minutę. Z tego względu drukarka ta sprawdzi się przede wszystkim w domu, ewentualnie w małym biurze.

Drukować można na zwykłym papierze A4, ale też m.in. na papierze fotograficznym i kopertach. HP rekomenduje drukowanie od 100 do 250 stron miesięcznie, a jako maksymalne zużycie wskazuje 1000 stron miesięcznie. Nie jest to dużo, ale w większości polskich domów ta granica raczej nie zostanie przekroczona.

Sporym plusem DeskJeta 3639 jest relatywnie ciche działanie. Oczywiście, nie drukuje on bezszelestnie, ale korzystając z tej drukarki nie musimy się raczej obawiać, że będą do nas pukać sąsiedzi z zażaleniami.

Co ze skanowaniem i kopiowaniem?

Rozdzielczość skanera to 1200 x 1200 DPI, co jak najbardziej wystarcza do wyraźnego skanowania wszelkiego rodzaju dokumentów, a i do zdjęć się nada, jeśli nie zależy nam, aby były ostre jak żyletka. Zeskanowanie jednej strony to kwestia około kilkunastu sekund.

HP DeskJet 3639 oferuje także kopiowanie w rozdzielczości 600 x 300 DPI. W kolorze możemy liczyć na skopiowanie mniej więcej 3,5 stron na minutę, zaś w czerni i bieli nieco więcej – około 5 stron na minutę. Warto wskazać, że za jednym zamachem można skopiować maksymalnie 9 stron. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby później skopiować kolejną partię stron, jeśli dokument jest dłuższy.

HP DeskJet 3639 skanowanie

Lekka, niewielka i mobilna

Dokładne wymiary DeskJet 3639 to:

Wysokość [mm] 257
Szerokość [mm] 438
Głębokość [mm] 554

Jeśli zaś chodzi o wagę, to wynosi ona nieco ponad 4 kilogramy. Lekkość i relatywnie niewielki rozmiar sprawiają, że łatwo jest drukarkę transportować, nie powinno być też dużego problemu ze zmieszczeniem jej na biurku czy szafce.

DeskJet 3639 wyróżnia się wyglądem

HP DeskJet 3639 jest drukarką w przeważającej części białą, o matowej fakturze. Całość uzupełniają niebieskie akcenty. Nie każdemu ten design się spodoba, ale naszym zdaniem prezentuje się naprawdę dobrze. Powinien wpasować się bez problemu do większości domów, a także niektórych biur. Nietypowa, ciekawa kolorystyka sprawia, że to dobra opcja na niedrogą drukarkę do pokoju nastolatka.

DeskJet 3639

Przewaga bieli sprawia, że na drukarce nie widać zbierającego się kurzu. To duża zaleta, biorąc pod uwagę, jak dużym jest to problemem w przypadku tradycyjnych czarnych drukarek, na przykład DeskJetów z serii 5000. Jeśli nie używamy drukarki codziennie i nie mamy ochoty co chwilę kręcić się przy niej ze szmatką, to niewątpliwie ciekawa propozycja.

Tonery do HP DeskJet 3639 – ile kosztują, na jak długo starczają i czy można stosować zamienniki?

Do drukarki DeskJet 3639 pasują oryginalne tusze HP 302 – czarny i kolorowy, a także zamienniki. W przypadku tuszy oryginalnych, można zakupić mniejszą pojemność 3ml bądź toner w wersji XL, którego pojemność to 6ml tuszu (dla tuszu kolorowego) lub 8ml tuszu (dla tuszu czarnego).

Za 3ml oryginalnego tuszu kolorowego zapłacimy 90 złotych, a jego wydajność to około 165 stron. Daje nam to koszt rzędu 55 groszy za jedną stronę. 3ml oryginalnego tuszu czarnego jest nieco tańsze – zapłacimy około 80 złotych. Wydajność wynosi około 190 stron, co oznacza koszt rzędu 42 groszy za stronę.

Czarny tusz XL kosztuje mniej więcej 150 złotych i ma wydajność na poziomie 480 stron, co daje 31 groszy za stronę. Kolorowy tusz XL dostaniemy za około 140 złotych, jego wydajność to 330 stron, a koszt za stronę – około 43 groszy.

Jeśli zaś chodzi o zamienniki, to są one oczywiście znacznie tańsze. Już za około 80-90 złotych można zakupić zamiennik o wydajności nawet 480 stron, co oznacza, że koszt za jedną stronę nie sięga nawet 20 groszy. Firm produkujących zamienniki do tego modelu jest bardzo wiele, począwszy od Orink, przez Tiom, po JetWorld.

Recenzja HP DeskJet 3639 – podsumowanie

Pozytywne opinie drukarki HP DeskJet 3639 nie wzięły się znikąd. Z uwagi na dobry stosunek ceny do jakości jest ona świetnym wyborem dla osób poszukujących urządzenia stosunkowo taniego, ale jednocześnie oferującego łatwość użytkowania i mnogość funkcji. To typowa drukarka domowa, która nieźle poradzi sobie zarówno z prostymi dokumentami, jak i profesjonalnymi zdjęciami.

Sprzęt został udostępniony do testów przez https://komtek24.pl/. Opinie wyrażone w recenzji są opiniami własnymi redakcji.

Udostępnij

administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *