Skanery nigdy nie zdobyły dużej popularności. Wielu z nas ma skaner dostarczony wraz z drukarką w sprzęcie zwanym oficjalnie “urządzeniem wielofunkcyjnym”. Mimo to wciąż często nie znajduje użycia. W dobie smartfonów często wystarcza ich aparat, który bez problemu może służyć jako skaner. Co jednak zrobić, gdy naprawdę musicie użyć skanera? Jak zeskanować dokument na komputer z drukarki? Odpowiadamy!

Jak zeskanować dokument na komputer z drukarki? Poradnik krok po kroku

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, współczesne drukarki to z reguły urządzenia wielofunkcyjne. Na potrzeby naszego poradnika będziemy jednak je nazywać po prostu “drukarkami”, gdyż jest to powszechnie przyjęta nazwa.

Jak zeskanować dokument na komputer z drukarki? Poradnik krok po kroku:

  1. Przygotuj drukarkę. Drukarka powinna być podłączona do prądu i do komputera kablem USB. Upewnij się, że masz zainstalowane sterowniki do drukarki. Współcześnie systemy operacyjne często instalują wymagane sterowniki automatycznie (po wykryciu urządzenia, czyli kiedy jest podłączone i włączone). Włącz drukarkę i poczekaj, aż się przygotuje, powinno to zająć nie dłużej niż krótką chwilę.
  2. Przygotuj dokument. Połóż go na szybie skanera, stroną, którą chcesz zeskanować do dołu. Postaraj się położyć stronę równo z krawędziami skanera. W ten sposób upewnisz się, że skan nie będzie odbiegał od pionu.
  3. Zacznij skanowanie. W tym celu musisz posłużyć się dedykowaną aplikacją lub panelem w drukarce. Szerzej obie metody opiszemy poniżej. W skrócie: w tym momencie powinieneś nacisnąć przycisk “Skanuj”.
  4. Po zakończeniu skanowania sprawdź plik. Dopiero gdy uznasz, że wszystko jest tak, jak powinno być, wyjmij dokument z drukarki. Następnie polecamy od razu nazwać plik zgodnie ze swoimi potrzebami i przenieść do wybranego folderu.

To tyle. Kilka powyższych prostych kroków wystarczy, żeby zeskanować dokument na komputer z drukarki.

Skanowanie przy użyciu dedykowanej aplikacji

Wielu producentów drukarek (o ile nie wszyscy) zapewniają do swoich urządzeń dedykowane aplikacje. W takich wypadkach z reguły skanowanie dokumentu na komputer musi się odbyć za pomocą tego oprogramowania. Najpopularniejsze programy to np. Hp Smart App dołączany do drukarek HP i IJ Scan Utility dołączany do urządzeń Canon.

Niestety nie jesteśmy w stanie w tym miejscu opisać wszystkich programów, ich dokładnego wyglądu i tego, gdzie szukać poszczególne opcje. Jednak każdy z nich jest projektowany z myślą, żeby być możliwie łatwy w obsłudze. Jesteśmy na 100% pewni, że przycisk odpowiedzialny za rozpoczęcie skanowania będzie na wierzchu, łatwy do znalezienia. Producentom zawsze przyświeca jasny cel: uproszczenie całego procesu skanowania.

Dedykowane aplikacje do skanowania dokumentu na komputer to jednak coś więcej niż nadprogramowy krok na drodze do celu. Zapewniają mnóstwo opcji, które pozwalają na dopasowanie skanowania do swoich potrzeb. Owszem, domyślne skanowanie powinno zapewnić wam obraz bez zarzutu, jednak bardziej zaawansowani użytkownicy na pewno nie będą narzekać na większą liczbę opcji.

Co można zrobić przy pomocy dedykowanej aplikacji?

    • Wybrać rozdzielczość i ustawienia koloru (np. skan w czerni i bieli).
    • Wybrać, do jakiego formatu zostanie zeskanowany plik (np. .pdf lub .jpg).
    • Mogą zapewniać OCR, czyli program do rozpoznawania tekstu. OCR, czyli Optical Character Recognition (Optyczne rozpoznawanie znaków) daje możliwość rozpoznawania liter i zapisanie plików w formatach edytowalny, np. .doc!
    • Pozwalają na bezpośrednie skanowanie np. do maila lub dysku w chmurze. Obie funkcje mogą wymagać dodatkowej konfiguracji.
    • Edycja obrazu: można jeszcze przed skanem wybrać dokładny obszar skanowania. Często będą również opcje oferujące “upiększanie” obrazu, np. przez jego wyostrzenie.
    • Oczywiście można również wybrać miejsce, gdzie zostanie zapisany zeskanowany na komputer plik.
  • Łączenie wielu plików w jeden dokument.

Panel w drukarce

Panel w drukarce bardzo często pozwala obejść się bez używania aplikacji na komputerze, ew. uruchomić ją z poziomu drukarki. Z dokładnie tych samych powodów, co poprzednio ponownie nie jesteśmy w stanie jednoznacznie opisać jego możliwości. Każdy model drukarki będzie mieć inny model i możliwości. Współcześnie standardem są panele ze sterowaniem dotykowym, chociaż takie z klasycznymi fizycznymi przyciskami wcale nie są rzadkością.

Nie zmienia to faktu, że panel w drukarce powinien być równie intuicyjny, jak dedykowana aplikacja do skanowania dokumentu na komputer. Większość podstawowych funkcji, jak właśnie skanowanie, powinna być “na wierzchu” i dostępna jednym kliknięciem. Bardziej zaawansowane drukarki mogą oferować więcej opcji, np. wybranie, na jakie urządzenie wysłać zeskanowany plik przez WiFi.

O czym warto pamiętać podczas skanowania dokumentu na komputer z drukarki?

Skanowanie to proste zajęcie, aczkolwiek szybko zauważycie, że jest sporo drobnostek, które mogą popsuć humor. O czym warto pamiętać podczas skanowania dokumenty na komputer z drukarki?

  • Prawidłowe ułożenie dokumentu. Warto, żeby dokument był od razu ułożony w taki sposób, żeby skan nie wyszedł krzywo. Dodatkowo warto pamiętać o tym, żeby od razu był obrócony w dobrą stronę. Oczywiście jest to łatwo poprawić na komputerze, ale po co dokładać sobie zajęć?
  • Regularnie sprawdzaj i w miarę potrzeby przecieraj szkło skanera. Te jest z reguły przykryte, więc kurz się tam raczej nie będzie zbierał, ale jakiś paproch i tak może się trafić.
  • Pamiętaj o rozdzielczości. Domyślna rozdzielczość do skanowania dokumentu na komputer to najprawdopodobniej 300 dpi. Jeśli zauważysz, że dokumenty są mniej ostre, sprawdź, czy rozdzielczość nie została pomniejszona. Jeśli natomiast pliki zaczynają zajmować strasznie dużo miejsca, sprawdź, czy rozdzielczość nie została zwiększona.
  • OCR (rozpoznawanie tekstu) to świetne narzędzie, ale zawsze sprawdź dokument w poszukiwaniu błędów. Wszelkie uszczerbki lub zagięcia mogą powodować, że oprogramowanie rozpozna złą literę.
  • Pamiętaj, aby aktualizować sterowniki. Mówi się, że drukarki wyczuwają strach. Aktualne sterowniki pomogą zapobiec trudnym sytuacjom, np. gdy komputer nie widzi drukarki.

Pamięć o tych drobnostkach sprawi, że skanowanie dokumentu na komputer z drukarki będzie zawsze proste, szybkie i przyjemne.


Na co dzień zajmuję się organizacją konkursu łazików marsjańskich, żeby wieczorami móc oddać się graniu. Lubię klimaty post-apo, jeździć na woodstock i preferuję PvE od PvP. Posiadam komplet smoczych kul. Odwiedź mnie na Twitchu: https://www.twitch.tv/grokoko

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

druk 3d Druk 3D – dlaczego jest tak popularny?
Drukowanie 3D zmienia oblicze świata na naszych oczach. Od momentu pojawienia się tej technologii bardzo wiele branż garściami czerpie z dobrodziejstwa druku przestrzennego. Możemy nawet
creality ender 3 Recenzja Creality Ender 3 – świetnej drukarki 3D za śmieszne pieniądze
Trochę już można się było na TechPolska o druku 3D naczytać, zarówno w kwestii drukarek 3D, jak i długopisów 3D. Brakowało jednak recenzji konkretnych modeli
Drukarka 3d – filamenty do druku przestrzennego
Filament dla drukarek 3D jest tym co papier do drukowania dla klasycznych urządzeń – innymi słowy jest nośnikiem drukowanych projektów. Druk 3D wykorzystuje się do

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *