Smartwatch za 299 złotych z GPS-em? Musicie przyznać, że brzmi to całkiem ciekawie. Tyle właśnie kosztuje realme Watch 2 Pro, który niedawno trafił na wirtualne półki sklepowe. Nie mogliśmy więc przegapić okazji, aby go dla Was przetestować.

Jakie dokładnie ma on funkcje poza wspomnianym już GPS-em? Co warto wiedzieć o jego wykonaniu oraz czasie pracy na baterii? Wszystkiego dowiecie się poniżej. Zapraszamy!

Specyfikacja realme Watch 2 Pro

realme watch 2 pro specyfikacja

Warto objaśnić w pierwszej kolejności, że realme ma w swojej ofercie dwie serie smartwatchy – realme Watch/Watch 2/Watch 2 Pro oraz realme Watch S/Watch S Pro (S i S Pro już dla Was recenzowaliśmy).

Pierwsza z nich charakteryzuje się bardziej sportowym designem, druga pod względem wizualnym jest skierowana do fanów klasyki (okrągłej koperty etc.). Ta recenzja tyczy się najnowszego modelu z pierwszej serii, a więc Watcha 2 Pro.

Pełna specyfikacja smartwatcha realme Watch 2 Pro prezentuje się następująco:

  • Wielkość ekranu: 4,4 cm (1,75 cala)
  • Rozdzielczość: 320*385 pikseli
  • Akumulator: 390 mAh
  • Deklarowany czas pracy akumulatora: 14 dni (z włączonym dobowym pomiarem pulsu)
  • Klasa wodoszczelności: IP68
  • Tryby sportowe: tak, 90
  • Wymiary: 255,2*38,9*12,65 mm (z paskiem na rękę)
  • Moduł GPS: tak.

Wraz z zegarkiem otrzymujemy podstawkę ładującą, kartę gwarancyjną oraz instrukcję obsługi urządzenia.

Cena realme Watch 2 Pro

Smartwatch realme Watch 2 Pro jest szeroko dostępny w Polsce – można znaleźć go w wielu internetowych sklepach z elektroniką. Jego cena bazowa wynosi 299 złotych, a na sprzęt udzielana jest 24-miesięczna gwarancja.

Warto wspomnieć, że równolegle z modelem Watch 2 Pro premierę miał podstawowy model Watch 2, który kosztuje 249 złotych i m.in. posiada mniejszy ekran i pojemność baterii, nie ma też modułu GPS.

Wizualnie i jakościowo nie ma na co narzekać

Smartwatch realme Watch 2 Pro może się podobać. Jasne, nie sprawia on raczej na pierwszy rzut oka wrażenia produktu klasy premium, ale wygląda estetycznie, dobrze prezentuje się na nadgarstku i jest solidnie wykonany. Nie ma żadnych niedoróbek, a chociaż samo urządzenie jest bardzo lekkie (waży zaledwie 40 gramów łącznie z paskiem), to nie wydaje się, aby było delikatne i łatwe do przypadkowego uszkodzenia.

tarcza realme watch 2 pro

Mamy tutaj prostokątny, dość duży (1,75”) ekran LCD ze sporymi ramkami u góry i dołu oraz wąskimi po prawej i lewej. Z tego względu, jak już wspomniano, ma on bardziej sportowy feeling niż chociaż Watch S Pro – to, czy komuś będzie się on podobał, zależy od gustu. Po prawej stronie koperty znajduje się jeden płaski przycisk do wybudzania sprzętu – poza tym obsługa odbywa się oczywiście za pomocą ekranu dotykowego.

przycisk boczny 2 pro

Trzeba w naszym odczuciu pochwalić pasek, który nie tylko wygląda naprawdę dobrze, ale też wygodnie się go nosi. Ma on szerokość 22mm i jest zdejmowalny, w związku z czym łatwo można go wyczyścić bądź wymienić na inny. Regulowana długość 150–215 mm pozwala bez problemu nosić go zarówno osobom z bardzo drobnymi, jak i sporych rozmiarów nadgarstkami.

Na pasku znajduje się napis „Dare to Leap”, który jest tagline’em wielu ostatnich produktów realme (m.in. smartfona realme 8 Pro). Nam on nie przeszkadza, ale antyfanów tego typu elementów uspokajamy – po zapięciu paska napis jest w dużej mierze przysłonięty przez drugą część zapięcia i praktycznie go nie widać.

watch 2 pro dare to leap

Jako ciekawostkę można dodać, że mała szlufka do przytrzymywania końcówki paska po jego zapięciu posiada niewielką wypustkę, która „wpada” w dziurki w pasku i dzięki temu się nie obsuwa podczas noszenia.

Nie zabrakło wszystkich najpopularniejszych funkcji

Wspomniany ekran 1,75 cala jest wyraźny, nawet przy mocnym słońcu (ma jasność 600 nitów, rozdzielczość 320×385 pikseli i częstotliwość odświeżania 30 klatek na sekundę). Mieści się na nim naprawdę całkiem sporo informacji – co niejednokrotnie okaże się przydatne, ponieważ w urządzeniu tym nie zabrakło większości najpopularniejszych i najczęściej spotykanych obecnie funkcji w smartwatchach.

Urządzenie wyświetla powiadomienia, informacje o połączeniach (i pozwala je odrzucać), przypomnienia o ruchu i piciu wody, mierzy ilość wykonanych kroków i spalonych kalorii, posiada stoper, alarm, opcję „Znajdź mój telefon”, tryb medytacji, udostępnia pogodę oraz funkcję sterowania aparatem i sterowania muzyką z telefonu. Są też oczywiście tryby sportowe i różne pomiary parametrów życiowych, co omówimy dokładniej później.

2 pro aplikacje

Obsługa zegarka jest wygodna, a urządzenie – responsywne. Włączać i wyłączać niektóre funkcje, takie jak chociażby właśnie sterowanie muzyką czy aparatem, można za pośrednictwem aplikacji mobilnej realme Link (za pomocą której można też sterować urządzeniami z kategorii IoT firmy).

Urządzenie można wybudzać przyciskiem, ale też podniesieniem nadgarstka (i faktycznie dobrze to działa, system nie jest bardzo czuły, więc ekran nie włącza się ciągle, kiedy go nie potrzebujemy, ale też nie trzeba wściekle machać ręką, aby godzina się pojawiła). Zabrakło jedynie takich funkcji, jak NFC (czyli możliwość płacenia zegarkiem) czy Always on Display (cały czas włączony wyświetlacz), aczkolwiek w tak budżetowych zegarkach się one raczej nie pojawiają, więc ciężko na to narzekać.

Są oczywiście niezbędne pomiary – i są one naprawdę precyzyjne

Smartwatch realme Watch 2 Pro umożliwia badanie pulsu, w tym w trybie 24-godzinnym, w którym jest ono automatycznie badane co 5 minut. Z naszych testów wynika, że tradycyjnie dla zegarków realme funkcja ta działa precyzyjnie i odbiega od pomiarów innymi urządzeniami z reguły o maksymalnie kilka uderzeń na minutę.

Jest też pomiar natlenienia krwi, który również według nas działa precyzyjnie i bez zarzutu, podobnie ze wspomnianym już mierzeniem kroków. Nie mogło zabraknąć też monitorowania snu. We wczesnych wersjach (przed aktualizacjami softu) w niektórych zegarkach realme był z tym pewien problem, zdarzało się na przykład, że sprzęt wskazywał 16-godzinne drzemki.

mierzenie spo2

Tutaj już na starcie wygląda to dużo lepiej i oprogramowanie znacznie lepiej radzi sobie z wykrywaniem, kiedy ktoś rzeczywiście śpi, a kiedy nie i w jakiej fazie snu się znajduje. Nie jest to może precyzja co do minuty, ale z pewnością pomiary są dość wiarygodne i dostarczają wartościowych informacji.

90 trybów sportowych i moduł GPS

realme Watch 2 Pro oferuje aż 90 trybów sportowych, w tym wiele dość podstawowych (bieganie, podnoszenie ciężarów etc.) oraz garść mniej oczywistych (np. rzutki czy „fitness gaming”).

Warto jednak zaznaczyć, że w danym momencie w smartwatchu może być dostępne tylko 10 trybów. W dowolnym momencie można je jednak podmieniać na inne za pomocą aplikacji realme Link.

tryby sportowe

Podczas treningu rejestrowany jest oczywiście czas, ale też spalone kalorie czy puls. Dzięki wbudowanemu modułowi GPS z GLONASS w przypadku części treningów (takich jak np. spacer czy bieganie na zewnątrz) można później podejrzeć w aplikacji przebytą trasę i faktycznie jest ona zgodna z trasą przebytą w rzeczywistości.

gps

Sporo gotowych tarcz do wyboru

Aplikacja realme Link pozwala wybierać spośród ponad 100 gotowych tarcz dla zegarka. Niektórych z zegarem cyfrowym, innych analogowym. Są propozycje bardziej minimalistyczne, kreskówkowe, tradycyjne, sportowe i nie tylko – każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

galeria tarcz realme

Część z nich pokrywa się z tymi dostępnymi dla wcześniejszych modeli realme, np. Watcha S Pro, inne zdają się być całkiem nowe. Tarcze są podzielone na grupy na podstawie stylu, aby łatwiej było dobrać opcję odpowiednią do swojego gustu. Można też wybrać jako tło do tarczy własne zdjęcie z galerii, po czym wybrać spośród predefiniowanych opcji lokalizację wskaźnika godziny.

Bateria? Rzeczywiście trzyma dość długo

Przy typowym użytkowaniu (aktywacja ekranu kilkadziesiąt razy dziennie, 24-godzinne monitorowanie pulsu, okazjonalny trening) bateria o pojemności 390 mAh pozwala na działanie zegarka na jednym ładowaniu przez 10-12 dni, a nawet nieco dłużej.

ladowanie realme watch 2 pro

W przypadku większej intensywności korzystania będzie to oczywiście krócej. Podobnie, jak inne smartwatche realme, Watch 2 Pro jest ładowany za pomocą magnetycznej podstawki. Korzystanie z niej jest wygodne, a sam proces ładowania do pełna jest stosunkowo szybki (zajmuje plus minus 2 godziny).

Garść pozytywnych zmian w aplikacji realme Link

Z każdym kolejnym wypuszczonym smartwatchem realme zdaje się coraz bardziej dbać o dopieszczenie funkcji dostępnych za pośrednictwem aplikacji realme Link. Podobnie, jak w przypadku innych smartwatchy firmy, przy Watch 2 Pro można za jej pomocą m.in. śledzić wykonane treningi i przebyte trasy, sprawdzić jakość i długość snu czy trendy w zakresie pulsu.

Wśród nowinek, o których warto wspomnieć, jest możliwość dostosowania kolejności ustawień w menu zegarka z poziomu aplikacji (dzięki czemu mamy szybszy dostęp do tych pozycji w menu, z których korzystamy najczęściej).

kafelki watch 2 pro

Wprowadzono także wspomniany już, bardziej rozbudowany niż chociażby w modelu realme Watch S Pro kreator własnych tarcz. Przede wszystkim jest więcej opcji do wyboru w zakresie tego, jakie dane mają się znaleźć na ekranie i w którym miejscu.

Recenzja realme Watch 2 Pro – podsumowanie

realme Watch 2 Pro nie przyniósł być może bardzo radykalnych zmian względem swojego poprzednika, natomiast nie można powiedzieć, aby poprawki i ulepszenia były zbyt małe, aby zasługiwały na uwagę. Przede wszystkim sporo naprawiono pod względem software-owym, ale niektóry docenią też z pewnością bardziej pojemną baterię czy większy ekran.

Jeśli ktoś poszukuje taniego, ale posiadającego wszystkie najważniejsze funkcje smartwatcha w sportowym stylu – za 299 złotych szkoda Watcha 2 Pro nie wziąć. Są GPS i GLONASS, ogrom trybów sportowych, powiadomienia, monitorowanie tętna czy pomiar natlenienia krwi, więc czego chcieć więcej za taką kwotę?

Jasne, nie ma tu NFC, funkcji Always on Display czy systemu WearOS (co ogranicza dostępne tarcze tylko do tych dostarczonych przez realme i prostych tarcz skomponowanych przez siebie za pomocą realme Link), ale w tej cenie ciężko takich funkcji oczekiwać. Na koniec chcielibyśmy jeszcze doradzić, że, jeśli ktoś zastanawia się między Watchem 2 a Watchem 2 Pro, w naszym odczuciu warto dopłacić 50 złotych do wersji Pro, choćby z racji na obecność modułu GPS.

WARTO PRZECZYTAĆ:

samsung galaxy watch Galaxy Watche wykryją bezdech senny – jak to możliwe?
Samsung regularnie dba o to, aby jego produkty były coraz lepsze, miały więcej przydatnych funkcji. Niedawno ogłosił, że w zegarkach z serii Galaxy Watch5 i
recenzja garmin fenix 6x pro solar Recenzja Garmin Fenix 6X Pro Solar – czy warto go kupić w 2023 roku? Sprawdź!
Firmę Garmin zna każdy, kto miał styczność z choćby amatorskim uprawianiem sportu. Nie każdy jednak miał sposobność zapoznać się z ich działaniem. Garmin jako topowa
apple watch Smartwatche z serii Apple Watch miażdżą… cały szwajcarski przemysł zegarków
Szwajcarskie zegarki wciąż, mimo upływu lat, kojarzone są z wysoką jakością i precyzją. Nie bez powodu używa się czasami stwierdzenia, że coś chodzi “jak w
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *