Żyjemy w czasach, gdzie wiele osób nie wyobraża sobie przeżycia całego długiego dnia bez łyku energetyzującej kawy o poranku. Przyrządzenie smacznego, czarnego napoju manualnie zajmuje jednak trochę czasu, a wszyscy chyba wiemy, jak bardzo potrafi być on cenny w harmidrze bladego poranka. Z tego powodu coraz więcej kawoszy decyduje się na zakup ekspresu do kawy, który ułatwi zaparzenie życiodajnego naparu, a nawet przygotuje go całkowicie automatycznie. W tym artykule pokażemy popularne rodzaje ekspresów do kawy i sprawdzimy, jakie są ich poszczególne zalety oraz wady.

Rodzaje ekspresów do kawy — ważne aspekty, zalety i wady

Na rynku znajduje się kilka popularnych rodzajów ekspresów do kawy. Żaden z nich nie jest jednak idealny. Każdy ekspres posiada swoje własne zalety oraz wady, które będą decydowały o tym, czy dany rodzaj będzie przeznaczony właśnie dla nas.

Poniżej prezentujemy 4 rodzaje ekspresów do kawy wraz z ich najważniejszymi cechami.

Ekspres do kawy w pełni automatyczny

ekspres rodzaje

Nasz pierwszy ekspres do kawy, to ekspres automatyczny, czyli urządzenie umiejące zaoszczędzić chyba najwięcej czasu podczas przygotowywania pysznej kawusi. Opisywany ekspres (jak zresztą wskazuje sama nazwa) automatyzuje większość czynności. Od użytkownika wymagane jest tylko: podstawienie ulubionego kubka/filiżanki, wrzucenie ziaren kawy, wybranie odpowiedniego programu i naciśnięcie przycisku.

Dobry ekspres automatyczny sam zmieli ziarna, wymiesza je z wodą i wydusi nasz napój (pod ciśnieniem) prosto do naczynia. Wiele sprzętów z tej kategorii ma też wbudowany system do spienienia mleka — idealny podczas przygotowywania cappuccino czy latte. Ekspres automatyczny zrobi więc za nas praktycznie wszystko i pozwoli nam zająć się innymi rzeczami (które nie są konieczne związane z kawą).

Cena takiego luksusu nie jest oczywiście niska. Urządzenia automatyczne są najdroższym rodzajem ekspresów (chociaż czasem potrafią być przebite przez ekspresy kolbowe). Jest to zdecydowanie największy minus tych maszyn produkujących czarny napar. Inne problemy, jakie możemy napotkać z automatami, to ograniczone sposoby przyrządzania kawy (zazwyczaj dostępne jedynie tryby zaprogramowane przez producenta) oraz konieczność dokładniejszego wyczyszczenia urządzenia raz na jakiś czas. Na szczęście z tym drugim inteligentne ekspresy automatyczne potrafią nam pomóc dzięki opcji czyszczenia dostępnej w menu.

Plusy

 • Intuicyjne użytkowanie i w pełni automatyczna praca
 • Bardzo sprawne przygotowanie napoju
 • Większość urządzeń posiada zintegrowane systemy mielenia ziaren oraz spieniania mleka

Minusy

 • Ograniczony wybór sposobu przyrządzenia kawy (dostępne tylko opcje wprowadzone domyślnie przez producenta)
 • Konieczność dokładniejszego wyczyszczenia urządzenia raz na jakiś czas (tutaj sprzęt potrafi nam pomóc przy pomocy trybu czyszczenia)
 • Wysoka cena zakupu

Ekspres do kawy przelewowy

rodzaje i zasady działania ekspresów do kawy

Najprostszy z prezentowanych dzisiaj ekspresów, co reflektowane jest też w jego cenie. Ekspres przelewowy jest nieskomplikowanym urządzeniem pomagającym w przygotowaniu dużej ilości kawy filtrowanej. Czytelnicy preferujący właśnie takie napary, pewnie wiedzą, że ich przygotowanie potrafi zabrać niemało czasu. Przy w pełni ręcznych metodach jest to od kilku, do nawet kilkunastu minut.

Ekspres przelewowy zdecydowanie ułatwia i przyspiesza sprawę. Wystarczy założyć nowy filtr w górnej części urządzenia, zmielić ziarna i wrzucić świeżą kawę do ekspresu. Po tym momencie maszyna przejmuje inicjatywę i powoli zaczyna parzyć kawę poprzez dozowanie odpowiedniej dawki wody na nasze ziarna pełne kofeiny. Po kilku minutach dołączony pojemnik zapełni się zbawiennym czarnym napojem.

Dużą zaletą ekspresów przelewowych będzie parzona przez nie ilość kawy. W zależności od modelu taki sprzęt potrafi wyprodukować od 0,5 do nawet 3L naparu. Może to być prawdziwym zbawieniem dla osób organizujących kameralne posiadówki, w którym kawa jest ważnym przedmiotem drugo/pierwszoplanowym. Przez wzgląd na swoją prostotę ekspresy przelewowe są też oczywiście łatwe w czyszczeniu.

Plusy

 • Tani
 • Znacznie odciąża użytkownika w przygotowywaniu kawy filtrowanej
 • Pozwala przygotować dużą porcję kawy na raz (przydatne, gdy często mamy “kawolubnych” gości)
 • Proste czyszczenie

Minusy

 • Ziarna kawy muszą zostać przez nas zmielone manualnie przed zaparzeniem naparu (czasem urządzenie pomaga nam tutaj zintegrowanym młynkiem)

Kolbowy ekspres do kawy

jakie są rodzaje ekspresów do kawy

Teraz coś, dla profesjonalistów oraz osób dążących, żeby takowymi zostać. Kolbowy ekspres do kawy jest namiastką urządzeń spotykanych w kawiarniach. Przy przyrządzaniu kawy za pomocą takiej maszyny sami ustalamy dawkę kawy, ilość wody wykorzystywanej do parzenia, czy stopień ubicia zmielonych ziaren. Każda z wprowadzonych zmian wpłynie na jakość otrzymanego napoju.

Przyrządzenie dobrej kawy będzie więc wymagało więcej wysiłku niż w przypadku automatu. Ekspresy kolbowe nierzadko wyposażone są w specjalną dyszę do spieniania mleka. Dzięki temu są to idealne maszyny do zabawy z tzw. latte art.

Plusy

 • Idealny wybór dla zawodowców i hobbystów chcących przygotować profesjonalną/semi-profesjonalną kawę
 • Największa “kontrola” nad smakiem i rodzajem przyrządzanej kawy

Minusy

 • Wymagane posiadanie sporej wiedzy na temat kawy i jej parzenia
 • Dość wysoka cena (chociaż zauważalnie niższa niż w przypadku dobrych ekspresów automatycznych)

Ekspres do kawy na kapsułki

wybór ekspresu do kawy

Ekspresy kapsułkowe zna pewnie większość czytelników. Wrzucamy kapsułkę, podstawiamy nasz kubek, wciskamy przycisk i czekamy parę chwil, aż kawa trafi do naczynia. Ekspresy na kapsułki są tak łatwe w użyciu, jak automaty (może nawet nieco łatwiejsze), co czyni z nich świetne maszyny do szybkiego, beztroskiego przygotowania kawy. Drugą ogromną zaletą ekspresów na kapsułki jest ich cena.

Opisywane urządzenia znajdziemy w budżecie okupowanym przez proste maszyny przelewowe (nieraz pochłaniacze kapsułek będą nawet nieco tańsze). Niestety koszta użytkowania są zdecydowanie podniesione przez wysokie ceny samych kapsułek. Na rynku kaw kapsułkowych znajdziemy obecnie dość sporo rodzajów kawy. Wciąż liczba wariantów nie dorównuje jednak kawie ziarnistej.

Plusy

 • Bardzo szybkie przygotowanie i niewielki wkład wymagany od użytkownika
 • Prosta obsługa (najczęściej wystarczy tylko jeden przycisk)
 • Łatwe czyszczenie urządzenia po zaparzeniu naparu
 • Niska cena zakupu samego ekspresu

Minusy

 • Wysoka cena kapsułek
 • Dość skromny wybór rodzajów kawy w porównaniu z innymi ekspresami

Rodzaje ekspresów do kawy — ceny i koszta

Wspominaliśmy już kilkukrotnie, że w zależności od wybranego rodzaju ekspresu musimy przygotować się na mniejszy, bądź większy wydatek. Oto jak konkretnie prezentują się ceny ekspresów do kawy w sklepach:

 • Ekspresy automatyczne — cena od około 1400 zł wzwyż.
 • Kolbowy ekspres do kawy — kwota zakupu zaczyna się w pobliżu 500 zł. Nieco bardziej zaawansowane urządzenia w przedziale 1000-1500 zł. Kwoty za profesjonalne sprzęty z tej kategorii sięgają nawet kilkunastu tysięcy złotych.
 • Ekspres przelewowy — najtańsze modele dostępne od 150 zł (czasem nawet nieco niżej).
 • Kapsułkowy ekspres do kawy — tutaj niska cena zakupu jest powiązana z naturą urządzenia (konieczność korzystania z nieco droższych kapsułek). Koszt zakupu popularnych urządzeń waha się od 150 do około 300 zł w zależności od modelu.

Wybór ekspresu do kawy — od czego powinien zależeć?

Omówiliśmy już najważniejsze cechy wszystkich ekspresów, to teraz przyszedł czas na ostateczne pytanie: który rodzaj ekspresu wybrać i dlaczego. Odpowiedź (jak można się było domyślić) nie jest taka łatwa i nie można jednoznacznie stwierdzić, czy lepszym ekspresem w danym domu będzie ekspres kolbowy, czy automatyczny lub ekspres przelewowy, czy ciśnieniowy. Wszystko tak naprawdę zależy od budżetu, naszego zaangażowania oraz preferencji dotyczących kawy. I tak:

 • Jeśli chcemy prostego w obsłudze ekspresu, który zrobi wszystko za nas, a mamy nieco większy budżet — najlepszy będzie ekspres w pełni automatyczny.
 • Jeżeli lubimy kawę filtrowaną i często przyrządzamy dużą porcję kawy na raz — bardzo dobry okaże się ekspres przelewowy.
 • Jeżeli lubimy bawić się kawą i trochę “grzebać” w sposobie jej przygotowania — trafnym wyborem będzie ekspres kolbowy.
 • Jeśli chcemy kupić jak najtańszy ekspres, który ekspresowo przyrządzi kawę bez żadnych utrudnień, czy niespodzianek — warto skierować się w stronę ekspresu kapsułkowego.

Najlepsze ekspresy do kawy w danej kategorii znajdziesz w naszych osobnych rankingach oraz testach.

rodzaje ekspresów

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi, udało wam się znaleźć najlepszy rodzaj ekspresu do kawy dla was. Koniecznie dajcie znać w komentarzu, jakie urządzenie gości w waszym domu i dlaczego!

Sprawdźcie też nasze pozostałe teksty, w których omawiamy czyszczenie ekspresu do kawy oraz najlepszą kawę do ekspresu.

WARTO PRZECZYTAĆ:

ekspres przelewowy czy ciśnieniowy Ekspres przelewowy czy ciśnieniowy — jaki wybrać?
Wybierając ekspres do kawy, warto się dobrze zastanowić. Wszak od rodzaju ekspresu będzie zależała wygoda użytkowania, czy smak kawy, a odmienna przecież będzie jeszcze cena.
ekspres na kapsułki ranking Ekspres na kapsułki – ranking 6 najlepszych modeli
Kawa jest dla wielu osób nieodłącznym elementem życia. Oferuje ona niepowtarzalny smak, jest źródłem energii, a niektórzy wykorzystują ten napój w ramach chwili relaksu. Dobry
ekspres jura opinie Opinie o ekspresie Jura — czy warto kupić sprzęt tej firmy?
W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie kawa nie jest już tylko napojem napędzającym nas zawartą kofeiną. To prawdziwy rytuał, czy wręcz moment pauzy na degustację
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *