Osoby, które z jakiegoś względu muszą wydrukować zdjęcie w podanym DPI, często zastanawiają się, jak przeliczyć DPI na piksele. Popularną rozdzielczością jest obecnie 300 DPI, dlatego można wielokrotnie spotkać się z następującym pytaniem: rozdzielczość 300 DPI ile to pikseli? Wszystko tłumaczymy poniżej. Sprawdź!

Co oznacza DPI i od czego zależy?

DPI to skrót od Dots Per Inch, czyli ilość kropek na cal. Nie jest to rozmiar obrazu (czy też rozmiar wydruku), a miara rozdzielczości wykorzystywana przede wszystkim w druku – nie ma ona przełożenia na obrazy cyfrowe. Wartość DPI to więc coś, czym nie musimy się przejmować, jeśli np. chcemy dodać obrazek do wpisu w Internecie.

rozdzielczosc 300 dpi

Do wysokiej jakości druku w niewielkich formatach standardowo wykorzystuje się rozdzielczość 300 DPI, można też spotkać się z 250 lub 200 DPI.

DPI wpływa na jakość obrazka, ale duże znaczenie ma jego format. 300 DPI to właściwe zagęszczenie dla obrazków, którym będziemy przypatrywali się z bliska, duże formaty mogą zaś wyglądać dobrze nawet przy mniejszym DPI.

Warto wspomnieć, że jeśli format będzie zbyt mały, a ilość pikseli zbyt duża, to po prostu nie wszystkie piksele zmieszczą się na obrazie i część z nich zostanie zwyczajnie usunięta.

przelicznik DPI na piksele

Rozdzielczość 300 DPI ile to pikseli?

Wiemy już, że bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o DPI, odgrywa format zdjęcia czy grafiki. 300 DPI nie będzie miało takiego samego efektu przy formacie A4 i ogromnym obrazie na kilka metrów.

Jeśli wiemy, jaki wymiar ma mieć obrazek i ile DPI potrzebujemy (czasami można spotkać się z wymaganiem dostarczenia wydruku w określonej rozdzielczości na przykład w przypadku konkursów — przyda się wiedza, jak zwiększyć rozdzielczość zdjęcia), możemy łatwo przeliczyć, ile pikseli powinien mieć obrazek. Może być oczywiście także większy, ale nadprogramowe piksele i tak zostaną wycięte.

Do liczenia optymalnej rozdzielczości w pikselach dla danego DPI i wymiarów można użyć następującego wzoru:

 • szerokość w centymetrach/2,54 * DPI ~ szerokość w pikselach
 • wysokość w centymetrach/2,54 * DPI ~ wysokość w pikselach

Dzieląc wysokość lub szerokość w centymetrach przez 2,54, zamieniamy ją na cale. Jeśli znamy wymiary w calach, to możemy po prostu pomnożyć je od razu poprzez DPI.

Czyli na przykład, dla DPI 300 i kartki A4 (której rozmiar to 21 x 29,7 cm) wzór będzie taki:

 • 21 cm / 2,54 * 300 ~ 2480 pikseli
 • 29,7cm / 2,54 * 300 ~ 3550 pikseli

Optymalna rozdzielczość w pikselach dla takiego obrazu to więc w zaokrągleniu 2480×3550 pikseli.

Mając obraz w określonej ilości pikseli i docelowe DPI, możemy także obliczyć, jaki będzie najlepszy format dla danego obrazu. Trzeba przy tym zauważyć, że istnieje możliwość skalowania obrazów do większej lub mniejszej rozdzielczości, z której to opcji można skorzystać, jeśli zależy nam na innym formacie niż ten, który wynika z tego wzoru. Zmiana DPI zdjęcia przełoży się na jego jakość.

Wzór na obliczenie optymalnego formatu to:

 • szerokość w pikselach/DPI = wynik w calach x 2,54 ~ wynik w centymetrach
 • wysokość w pikselach/DPI = wynik w calach x 2,54 ~ wynik w centymetrach

Jeśli przykładowo mamy obraz o rozdzielczości 3000×4000 i chcemy wydrukować go w 300 DPI, wygląda to tak:

 • 3000/300 = 10 cali x 2,54 = 25,4 cm
 • 4000/300 = 13,3 cali x 2,54 = 33,8 cm

W teorii oznaczałoby to więc, że dla takiej rozdzielczości w pikselach i pożądanego DPI idealny format to 25,4 x 33,8 centymetrów. Jest to jednak format dość niewymiarowy, więc warto najpierw wybrać właściwy format, potem obliczyć optymalną ilość pikseli za pomocą pierwszego wzoru, a następnie przeskalować do niej obraz.

przeliczanie DPI na piksele

150 DPI ile to pikseli?

Dla DPI 150 i wymiaru kartki A4, optymalną ilość pikseli oblicza się następująco:

 • 21 cm / 2,54 * 150 ~ 1240 pikseli
 • 29,7cm / 2,54 * 150 ~ 1754 pikseli

W przypadku innych docelowych wymiarów obrazka należy oczywiście podmienić 21 m i 29,7 cm na inne wartości.

W ten sposób można wyliczyć, ile pikseli zmieści się na kartce, a więc powyżej jakich wymiarów wydrukowane zdjęcie nie będzie już wyglądało lepiej mimo większej rozdzielczości, ponieważ nadwymiarowe piksele i tak zostaną usunięte.

Nie oznacza to jednocześnie, że przy danym DPI i rozdzielczości w pikselach zdjęcie będzie wyglądało dobrze – zbyt małe DPI może wywołać “pikselozę”. Jeśli więc mamy do czynienia z czymś, na co będziemy patrzyli z bliska i chcemy, aby dobrze wyglądało, warto postawić na 300 DPI.

96 DPI ile to pikseli?

Dla 96 DPI i A4 sytuacja wygląda tak:

 • 21 cm / 2,54 * 96 ~ 794 pikseli
 • 29,7cm / 2,54 * 96 ~ 1122 piksele

72 DPI ile to pikseli?

Przy 72 DPI i A4 sytuacja prezentuje się z kolei następująco:

 • 21 cm / 2,54 * 72 ~ 595 pikseli
 • 29,7cm / 2,54 * 72 ~ 842 piksele

W przypadku innych, bardziej niestandardowych wartości DPI najlepiej wykorzystać dostępny w Internecie kalkulator DPI – to wygodniejsza opcja niż samodzielne męczenie się ze wzorami.

rozdzielczość 300 dpi ile to pikseli

Przeliczanie DPI na piksele – podsumowanie

Mamy nadzieję, że udało nam się tym artykułem dostatecznie odpowiedzieć na pytanie “rozdzielczość 300 dpi ile to pikseli“. Jak widać, przeliczanie DPI na piksele jest dość skomplikowane, ale, korzystając z odpowiedniego wzoru, można sobie to bardzo ułatwić.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Jak grać w Among US? Jak grać w Among Us? Poradnik, jak nie być sus
Jeden z największych hitów wśród gier indie ostatnich lat. Among Us stało się nie tylko szybką kopalnią śmiesznych filmików, ale również posłużyło do stworzenia serii
Jak grać w Teamfight Tactics? Jak grać w TFT (Teamfight Tactics)? Poradnik
Czasami tak bywa, że najpopularniejsze gry powstają na podstawie modów tworzonych przez społeczność graczy. Tak było z DOTĄ 2, która rozpoczęła swoją historię jako mod
Jak grać jungle w LOLu? Jak grać jungle w LOL-u? Poradnik i najlepsze wskazówki
Znacie LOL-a? Kto nie zna! Jeśli jednak jakimś cudem pominęliście istnienie tej gry, szybko zerknijcie do naszego rankingu najlepszych darmowych gier na PC i to
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

2Komentarze

 • Madzia, 27 lipca 2021 @ 13:52 Odpowiedz

  Mam dany plakat robiony ręcznie na brystolu w formacie 50×70 cm. Zdjęcie ma mieć rozmiar 300 dpi. Jeśli podstawię rozmiar plakatu z rozdzielczość jest strasznie duża. Czy tak powinno być? Czy mam obliczyć rozdzielczość swojego zdjęcia i je przeliczyć na dpi?

 • Piotr, 15 sierpnia 2022 @ 21:32 Odpowiedz

  Raczej błędne obliczenie
  29,7cm / 2,54 * 300 ~ 3550 pikseli
  powinno być ~ 3508 pikseli

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *