Jeśli śledzisz nas na bieżąco, jesteś już pewnie zaznajomiony z faktem, że VPN dobrze wpływa na poprawę jakości komputera. Nie oznacza to, że jest lepszy od antywirusów, czy można go używać zastępczo. VPN chroni cię przed innym rodzajem zagrożenia.

W trakcie, gdy antywirusy strzegą cię przed szkodliwym oprogramowaniem, które może uszkodzić twój komputer, VPN przede wszystkim pilnuje twoich danych. Oczywiście żaden z nas nie ma przyspawanego do naszej osoby hakera, który tylko się czai, aż popełnicie błąd. Internet jest pełen algorytmów śledzących.

Śledzi nas Google, Facebook, nawet dostawca internetu. Po co? Ponieważ w dzisiejszym świecie najbardziej wartościowe dane, to takie, które pozwalają lepiej personalizować reklamy. Wasza historia zakupów i przeglądania internetu powie o was więcej, niż wam się wydaje.

Dokładnie przed tym chroni was VPN.

Szyfrowanie VPN – co to jest?

Szyfrowanie VPN to w przybliżeniu funkcja, która pozwala na ochronę przed zbieraniem informacji na wasz temat. W dużym uproszczeniu VPN działa jako pośrednik między wami i stronami, które odwiedzacie. Strumień danych płynie przed serwer VPN, gdzie za pomocą specjalnych protokołów wasze dane są zaszyfrowane w taki sposób, że nawet jeśli ktoś je wykradnie, będą dla niego bezużyteczne.

W ten sposób broni wasze dane przed dostępem osób z zewnątrz, np. waszym dostawcą internetu. Dla większych algorytmów (np. Google) będziecie anonimowi, co kompletnie zniweluje zagrożenia. Szyfrowanie VPN pomaga chronić dane, zapewniając, że są one nieczytelne dla odbiorcy.

Na czym polega szyfrowanie VPN?

Rozszerzając to, co napisaliśmy przed chwilą: szyfrowanie VPN polega na tworzeniu bezpiecznego, kodowanego połączenia między dwiema lokalizacjami za pomocą protokołu sieciowego. Sieci VPN wykorzystują protokoły szyfrowania, takie jak OpenVPN i IPsec, które działają z mieszanką algorytmów szyfrujących. Te kodują dane przy wysyłaniu i dekodują je przy odbiorze.

Oznacza to, że użytkownik może bezpiecznie przeglądać sieć publiczną lub prywatną, chroniąc dane osobowe przed hakerami i chroniąc swoją prywatność. Dane są szyfrowane przy użyciu tajnego klucza, który może być odblokowany tylko przez docelowego odbiorcę.

Szyfrowanie ruchu VPN – jakie są rodzaje kluczy?

Istnieją cztery rodzaje kluczy do szyfrowania ruchu VPN, z których z reguły używa się dwa pierwsze. Często pojęcie rodzajów kluczy jest używane wymiennie z rodzajami szyfrowania VPN.

Szyfrowanie ruchu VPN – jakie są rodzaje kluczy?

 1. Klucz symetryczny: Używa jednego wspólnego klucza do szyfrowania i odszyfrowania danych; współdzielony przez obie strony.
 2. Klucz asymetryczny: W rzeczywistości to dwa klucze, publiczny i prywatny. Jeden używany do szyfrowania, w drugi do odwrócenia procesu. Do odszyfrowania potrzeba mieć oba klucze.
 3. Klucz jednorazowy (OTP): Służy do szyfrowania pojedynczych, wybranych jednorazowych transmisji danych.
 4. Klucz preshared: Używa jednego wspólnego klucza do końcowego szyfrowania danych, których funkcjonuje jeszcze przed ich wysłaniem.

Algorytmy szyfrowania VPN

Algorytmy szyfrowania VPN wykorzystują specjalne protokoły, których również jest cztery. W przypadku lepszych VPN spotkacie się jednak z ich modyfikacjami, które mają na celu wzrost jakości i lepsze dopasowanie do oferowanych usług.

Jakie są algorytmy (protokoły) szyfrowania VPN?

 1. OpenVPN: Chyba najpowszechniejszy algorytm szyfrowania, jak również najpopularniejszy protokół VPN. Wszystko z powodu faktu, że jest to projekt open-source. Protokół oferuje wszechstronne szyfrowanie, które jest wykorzystywane przez wiele instytucji, szczególnie ze względu na jego stabilność i bezpieczeństwo.
 2. IPSec: Protokół używany przez mniejsze sieci, takie jak organizacje non-profit lub małe firmy, ze względu na wygodne użytkowanie i silne szyfrowanie.
 3. L2TP/IPSec: Oferuje wyższy poziom bezpieczeństwa niż sam IPSec.
 4. PPTP: Szybki i niedrogi protokół, który zapewnia średnio bezpieczne połączenie. Wybierany raczej w warunkach prywatnych do zastosowań domowych.

Szyfrowane połączenie VPN – czy jest bezpieczne?

W skrócie: tak! Szczególnie że nie powiedzieliśmy jeszcze o być może najważniejszej kwestii: o standardzie szyfrowania AES. Czym jest AES?

AES (Advanced Encryption Standard – Zaawansowany Standard Szyfrowania) to współcześnie najsilniejszy znany sposób szyfrowania. Jest z powodzeniem znany i używany przez speców od cyberbezpieczeństwa na poziomie państwowym. Poleca go znana amerykańska agencja NSA, zresztą to właśnie w USA został stworzony.

AES pozwala na używanie 256-bitowych kluczy, co sprawia, że szyfr jest nie do złamania. Czemu? Otóż 256-bitowe klucze oznaczają, że liczba możliwych kombinacji to 2 do 256 potęgi! To oznacza, że ataki brute force potrzebowałyby spędzić miliony lat nad próbowaniem kolejnych kombinacji.

Jak sprawdzić rodzaj szyfrowania VPN na swoim urządzeniu?

To zależy przede wszystkim od stosowanego oprogramowania VPN. Z tego powodu najlepiej od razu zdecydować się na płatne rozwiązanie o najlepszej jakości. VPN ceny ma różne, ale nawet najtańsze VPN (ale wciąż płatne) zapewnią lepszą ochronę, niż często wadliwe darmowe oprogramowanie. Jeśli się zastanawiasz, jaki VPN wybrać, przygotowaliśmy specjalne zestawienie.

Na potrzeby zilustrowania, jak wygląda szyfrowanie VPN w praktyce, przygotowaliśmy specjalny przykład. Jeśli konfiguracja VPN cię przerasta, zastanawiasz się, co to jest VPN w telefonie i po prostu wolisz sytuację, gdy VPN działa i jest niewidoczny, a przy tym możesz spać spokojnie, to część dla ciebie.

Dla największego poczucia bezpieczeństwa warto zdecydować się na NordVPN. Ta aplikacja postawiła sobie za cel zapewnienie jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa, dlatego używa wspomnianego powyżej standardu AES.

Na dobrą sprawę można by w tym miejscu zakończyć prezentację. Najwyższy poziom ochrony stosowany i polecany przez amerykańskie tajne agencje? Czego chcieć więcej? A jednak.

NordVPN nie poprzestaje na tym. Stosuje również trzy różne protokoły VPN:

 • IKEv2/IPsec: Protokół bezpieczeństwa internetu z zastosowaną najnowszą wersją wymiany kluczy. Osiąga dzięki temu większe bezpieczeństwo, stabilność i szybkość. Rozwój tego rozwiązania jest stale kontrolowany, żeby nie odstąpić na krok wzrostu mocy naszych urządzeń.
 • OpenVPN: Wspomniany wcześniej projekt open-source, w którego rozwój jest zaangażowana cała branża cyberbezpieczeństwa.
 • NordLynx: najszybsze z bezpiecznych rozwiązań VPN na rynku, zbudowane na podstawie Wireguard.

Czemu o tym piszemy? Ponieważ wiemy, że ten temat może być dla wielu osób skomplikowany i docenią fakt, że mogą wybrać jedną aplikację i mieć problem z głowy. Tymczasem to nie tylko najwyższa ochrona, ale również bardzo dobre praktyki prokonsumenckie.

NordVPN jest dostępny na chyba wszystkie możliwe platformy i systemy operacyjne (w tym jako przeglądarki z VPN). Ochroni wszystkie twoje urządzenia, ponieważ na jednej licencji może obsłużyć ich aż sześć. W dodatku wyróżnia się także ceną, która wynosi tylko trochę ponad 16 złotych za miesiąc.

Szyfrowanie VPN – podsumowanie

Chociaż dla wielu osób użyteczność VPN ogranicza się do wirtualnej zmiany swojej lokalizacji, w rzeczywistości to szyfrowanie ruchu VPN jest podstawowym zadaniem tych aplikacji. Szyfrowane połączenie VPN zapewni wam poczucie bezpieczeństwa przez zapewnienie, że wasze dane nie będą maglowane przez największych dostawców reklam.

Jednocześnie najlepsze aplikacje do VPN oferują dużo więcej. Dbają nie tylko o bezpieczeństwo same w sobie, ale również o komfort swoich użytkowników. Ci nie muszą się zastanawiać, czy VPN jest legalny lub jak wyłączyć VPN. Spokojnie, jesteś bezpieczny.

WARTO PRZECZYTAĆ:

nordvpn specjalna oferta techpolska NordVPN nawet do 70% taniej ze specjalną ofertą dla czytelników TechPolska! Nie przepłacaj i zyskaj kupon na 3 miesiące za darmo
Nie ma w naszej działalności lepszych momentów niż te, w których możemy zaoferować naszym czytelnikom coś specjalnego. Dlatego bardzo się cieszymy, że NordVPN, lider na
prezenty technologiczne Obdaruj drugą połówkę na walentynki – poznaj najlepsze prezenty dla graczy i nie tylko!
Nadchodzi święto zakochanych. Już dosłownie za kilka dni walentynki, a Ty wciąż nie masz upominku dla swojej drugiej połówki? Jeśli jej hobby to gry lub
vpn na telewizor lg Jaki VPN na telewizor LG warto wybrać i dlaczego?
Dla osób, które chcą cieszyć się swobodą przeglądania treści oraz korzystania z internetowych serwisów VOD bez ograniczeń na telewizorze LG, najlepszym rozwiązaniem będzie VPN. Dzięki
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *