Napisz do nas

TechPolska.pl

Znajdziesz nas

Dzisiejsze spędzanie czasu przed telewizorem znacznie różni się od tego, które pamiętamy z dzieciństwa. Dzięki rozpowszechnieniu dostępu do Internetu możemy oglądać na sporym ekranie wszystko, czego zapragniemy. Odbieranie filmów i programów to jednak wciąż nie wszystko, co umożliwiają telewizory z funkcją Smart TV. Każdy, kto planuje zakup nowego sprzętu RTV, może zdecydować się na inteligentny model, pozwalający na wszechstronne wykorzystanie telewizora – w celach rozrywkowych i nie tylko.

Co to jest Smart TV?

Rozwiązania typu smart pozwalają nam żyć w świecie, który jeszcze kilka lat temu wydałby nam się rzeczywistością wyjętą z filmu science fiction. Skoro możemy zdalnie sterować urządzeniami i systemami w mieszkaniu, to telewizory Smart TV są tylko słodką wisienką na torcie. Dzięki połączeniu do sieci internetowej dają nam dostęp do nieograniczonych form rozrywki, bez wychodzenia z domu. Nowoczesne telewizory nie wymagają posiadania dodatkowych kabli, aby móc podpiąć do nich komputer.

W jaki sposób możemy wykorzystać technologię Smart TV? Jej zalety wynikają z dostępu do Internetu za pośrednictwem telewizora. Dzięki niemu nie musimy ograniczać się do programu telewizyjnego nadawanego drogą satelitarną lub cyfrową. Niezwykłą popularnością cieszą się np. platformy z serialami i filmami, takie jak Netflix, HBO GO lub VOD. Wybrane multimedia możemy oglądać i zatrzymywać w dowolnym momencie – bez reklam i bez ograniczeń czasowych.

Na większym niż komputerowym ekranie przyjemniej ogląda się filmiki lub teledyski z ogromnej bazy YouTube oraz innych – płatnych i bezpłatnych – stron internetowych. Połączenie z komputerem, tabletem lub smartfonem pozwala na rodzinne oglądanie zdjęć lub robienie zakupów przez Internet. Możemy wspólnie wybrać tapetę, meble do mieszkania lub przeglądać oferty z nieruchomościami.

Telewizor Smart TV pozwala na wygodną rozrywkę i efektywną pracę. Mamy do dyspozycji korzystanie z gier, mediów społecznościowych, pocztę mailową i aplikacje reagujące na polecenia głosowe. Inne aplikacje umożliwiają wykorzystywanie swojego telefonu jako pilot, myszkę lub klawiaturę.

Co wpływa na jakość korzystania z telewizora Smart?

Podobnie jak w przypadku korzystania z Internetu na innych urządzeniach, jakość odbioru sygnału zależy od szybkości naszego łącza internetowego. Dla materiałów HD powinno to być co najmniej 6 Mbit na sekundę oraz 20 Mbit dla 4K. Jeśli spełniamy te wymogi, a nadal mamy problem z płynnością działania sprzętu, postawmy router bliżej niego lub zaopatrzmy się w kabel HDMI z obsługą Ethernet. Mimo że telewizory Smart TV bezprzewodowo łączą się z Wi-Fi, połączenie przewodowe będzie mniej podatne na zakłócenia.

Drugą kwestią jest szybkość przetwarzania danych przez telewizor. Parametry, które powinniśmy wziąć pod uwagę, to moc obliczeniowa procesora i systemu operacyjnego. Najczęściej wybierane systemy to Tizen (w przypadku marki Samsung), webOS (LG) oraz bardzo popularny Android TV (m.in. Manta, Xiaomi, Philips, Sony). Android pozwala na korzystanie z aplikacji Google – chętnie testowanych przez wielu z nas.

Z kolei zewnętrzne parametry telewizorów Smart, rozdzielczość i przekątna, nie różnią się od tradycyjnych odbiorników. W obu przypadkach wyższa rozdzielczość oznacza więcej pikseli, a tym samym – bardziej szczegółowy i realistyczny obraz. Przekątna ekranu to kwestia preferencji, ale też wielkości mieszkania – telewizor nie powinien stać zbyt blisko oglądających, ale też niezbyt daleko. Optymalna przekątna stanowi ⅓ odległości wzroku od ekranu.

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *