Dzisiejsze spędzanie czasu przed telewizorem znacznie różni się od tego, które pamiętamy z dzieciństwa. Dzięki rozpowszechnieniu dostępu do Internetu możemy oglądać na sporym ekranie wszystko, czego zapragniemy. Odbieranie filmów i programów to jednak wciąż nie wszystko, co umożliwiają telewizory z funkcją Smart TV. Każdy, kto planuje zakup nowego sprzętu RTV, może zdecydować się na inteligentny model, pozwalający na wszechstronne wykorzystanie telewizora – w celach rozrywkowych i nie tylko.

Co to jest Smart TV?

Rozwiązania typu smart pozwalają nam żyć w świecie, który jeszcze kilka lat temu wydałby nam się rzeczywistością wyjętą z filmu science fiction. Skoro możemy zdalnie sterować urządzeniami i systemami w mieszkaniu, to telewizory Smart TV są tylko słodką wisienką na torcie. Dzięki połączeniu do sieci internetowej dają nam dostęp do nieograniczonych form rozrywki, bez wychodzenia z domu. Nowoczesne telewizory nie wymagają posiadania dodatkowych kabli, aby móc podpiąć do nich komputer.

W jaki sposób możemy wykorzystać technologię Smart TV? Jej zalety wynikają z dostępu do Internetu za pośrednictwem telewizora. Dzięki niemu nie musimy ograniczać się do programu telewizyjnego nadawanego drogą satelitarną lub cyfrową. Niezwykłą popularnością cieszą się np. platformy z serialami i filmami, takie jak Netflix, HBO GO lub VOD. Wybrane multimedia możemy oglądać i zatrzymywać w dowolnym momencie – bez reklam i bez ograniczeń czasowych.

Na większym niż komputerowym ekranie przyjemniej ogląda się filmiki lub teledyski z ogromnej bazy YouTube oraz innych – płatnych i bezpłatnych – stron internetowych. Połączenie z komputerem, tabletem lub smartfonem pozwala na rodzinne oglądanie zdjęć lub robienie zakupów przez Internet. Możemy wspólnie wybrać tapetę, meble do mieszkania lub przeglądać oferty z nieruchomościami.

Telewizor Smart TV pozwala na wygodną rozrywkę i efektywną pracę. Mamy do dyspozycji korzystanie z gier, mediów społecznościowych, pocztę mailową i aplikacje reagujące na polecenia głosowe. Inne aplikacje umożliwiają wykorzystywanie swojego telefonu jako pilot, myszkę lub klawiaturę.

Co wpływa na jakość korzystania z telewizora Smart?

Podobnie jak w przypadku korzystania z Internetu na innych urządzeniach, jakość odbioru sygnału zależy od szybkości naszego łącza internetowego. Dla materiałów HD powinno to być co najmniej 6 Mbit na sekundę oraz 20 Mbit dla 4K. Jeśli spełniamy te wymogi, a nadal mamy problem z płynnością działania sprzętu, postawmy router bliżej niego lub zaopatrzmy się w kabel HDMI z obsługą Ethernet. Mimo że telewizory Smart TV bezprzewodowo łączą się z Wi-Fi, połączenie przewodowe będzie mniej podatne na zakłócenia.

Drugą kwestią jest szybkość przetwarzania danych przez telewizor. Parametry, które powinniśmy wziąć pod uwagę, to moc obliczeniowa procesora i systemu operacyjnego. Najczęściej wybierane systemy to Tizen (w przypadku marki Samsung), webOS (LG) oraz bardzo popularny Android TV (m.in. Manta, Xiaomi, Philips, Sony). Android pozwala na korzystanie z aplikacji Google – chętnie testowanych przez wielu z nas.

Z kolei zewnętrzne parametry telewizorów Smart, rozdzielczość i przekątna, nie różnią się od tradycyjnych odbiorników. W obu przypadkach wyższa rozdzielczość oznacza więcej pikseli, a tym samym – bardziej szczegółowy i realistyczny obraz. Przekątna ekranu to kwestia preferencji, ale też wielkości mieszkania – telewizor nie powinien stać zbyt blisko oglądających, ale też niezbyt daleko. Optymalna przekątna stanowi ⅓ odległości wzroku od ekranu.

WARTO PRZECZYTAĆ:

lg przezroczysty telewizor LG zaprezentowało przezroczysty telewizor podczas CES 2024 . Robi wrażenie
Czegoś takiego na pewno jeszcze nie było. Podczas trwających targów CES 2024 LG pokazało przezroczysty, bezprzewodowy telewizor. Trzeba przyznać, że robi kapitalne wrażenie! LG Signature
samsung Samsung zapowiedział 110-calowy telewizor MicroLED
Nowy telewizor zapowiedziany przez Samsunga robi wrażenie. Ma 110 cali i wykorzystuje technologię MicroLED, której większość osób może nie kojarzyć, ponieważ dotychczas dostępna była tylko
jak podłączyć soundbar do tv przez bluetooth Jak podłączyć soundbar do telewizora przez Bluetooth?
Masz nowy soundbar i chcesz połączyć go z telewizorem, aby cieszyć się wysoką jakością dźwięku m.in. podczas oglądania seriali czy filmów? W przypadku wielu nowoczesnych
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *