Nie dość, że Terraria jest niedroga, to jeszcze niezwykle dopracowana i bogata w content, w związku z czym są nawet rekordziści, którzy spędzili w niej kilka tysięcy godzin. Jeśli zsumujemy wszystkie zalety tej produkcji, nie sposób się dziwić, że spotkała się ona z tak ciepłym, entuzjastycznym przyjęciem – zarówno ze strony graczy, jak i krytyków. Co również dość ważne, charakteryzują ją niskie wymagania sprzętowe.

Oznacza to, że jest doskonałym wyborem również dla tych, którzy dysponują mniej wydajnym sprzętem, na którym większość popularnych tytułów po prostu nie pójdzie. W takim razie, jakie dokładnie wymagania Terraria stawia graczom na różnych platformach? Co jeszcze warto o niej wiedzieć? Wszystkie kluczowe informacje znajdziecie w dalszej części tego artykułu!

Wymagania sprzętowe Terraria

Terraria jest dostępna nie tylko na Windowsie, ale też na MacOS-ie i Linuxie, co jeszcze bardziej rozszerza krąg osób mogących zapoznać się z tym tytułem. Zebraliśmy dla Was wymagania Terrarii na wszystkie z tych platform, więc każdy powinien znaleźć informacje odpowiednie do swoich okoliczności.

terraria wymagania pc
Źródło: Re-Logic

Windows – wymagania minimalne i zalecane

Wymagania minimalne dla systemów Microsoft Windows wyglądają tak:

System operacyjnyWindows XP, Vista, 7
Procesor1.6 GHz
Pamięć RAM512 MB
Dysk twardy200 MB wolnego miejsca
Karta graficznakarta graficzna z 128 MB VRAM i obsługująca Shader Model 1.1
DirectX®9.0c lub nowszy

Wymagania zalecane Terrarii są już nieco wyższe, ale również nie powinny stanowić szczególnego wyzwania dla zdecydowanej większości współczesnych laptopów oraz komputerów:

System operacyjnyWindows 7, 8/8.1, 10
Procesordwurdzeniowy 3,0 GHz
Pamięć RAM4 GB
Miejsce na dysku twardym200 MB
Karta graficznakarta graficzna z 256 MB VRAM i obsługująca Shader Model 2.0+
DirectX®9.0c lub nowszy

MacOS – wymagania minimalne i zalecane

Wymagania minimalne Terrarii dla urządzeń Apple są następujące:

System operacyjnyOSX 10.9.5 – 10.11.6
Procesor2,0 GHz
Pamięć RAM2,5 GB
Miejsce na dysku twardym200 MB
Karta graficznakarta graficzna z 128 MB VRAM, obsługująca OpenGL 3.0+ (2.1 z rozszerzeniami ARB jest akceptowalne)

Wymagania zalecane prezentują się zaś tak:

System operacyjnyOSX 10.9.5 – 10.11.6
Procesordwurdzeniowy 3,0 GHz
Pamięć4 GB
Miejsce na dysku twardym200 MB
Karta graficznakarta graficzna z 256 MB VRAM, obsługująca OpenGL 3.0+ (2.1 z rozszerzeniami ARB jest akceptowalne)

Linux – wymagania minimalne i zalecane

W przypadku Linuxa (oraz SteamOS-a) sytuacja wygląda bliźniaczo podobnie, co w przypadku MacOS-a. Jedyna różnica dotyczy wersji systemu operacyjnego. Oficjalne wymagania minimalne przedstawiają się w związku z tym tak:

System operacyjnyUbuntu 14.04 LTS
Procesor2,0 GHz
Pamięć RAM2,5 GB
Miejsce na dysku twardym200 MB
Karta graficznakarta graficzna z 128 MB VRAM, obsługująca OpenGL 3.0+ (2.1 z rozszerzeniami ARB jest akceptowalne)

Zalecane zaś wyglądają następująco:

System operacyjnyUbuntu 14.04 LTS
Procesordwurdzeniowy 3,0 GHz
Pamięć4 GB
Miejsce na dysku twardym200 MB
Karta graficznakarta graficzna z 256 MB VRAM, obsługująca OpenGL 3.0+ (2.1 z rozszerzeniami ARB jest akceptowalne)

Terraria – mała gra indie, która podbiła świat

Terraria zadebiutowała na systemach Microsoft Windows 16 maja 2011 roku. Pierwotnie twórcy chcieli dość szybko zakończyć jej wsparcie, ale okazała się takim hitem, że zdecydowali się dalej ją rozwijać i ostatecznie miała spore aktualizacje nawet w 2022 roku. Jeśli wierzyć twórcom, właśnie do 2022 sprzedała się w powalającej ilości ponad 44 milionów egzemplarzy.

Na Xboxie 360  stała się dostępna 27 marca 2013, na PlayStation 3 26 marca 2013 (w Ameryce Północnej – w Europie 15 maja 2013), a na PlayStation Vicie 11 grudnia 2013. Nieco później pojawiły się wersje na konsole kolejnej generacji, a więc PlayStation 4 i Xboxa One (kolejno 11 i 14 listopada 2014), a także na inne systemy operacyjne na PC – Linuxa oraz MacOS-a (12 sierpnia 2015). Od tego czasu gra doczekała się także portów na Nintendo 3DS-a, Wii U oraz Switch.

Kilkanaście lat po premierze Terraria może pochwalić się faktem, że (według bazy SteamDB) codziennie w szczytowym okresie gra w nią kilkadziesiąt tysięcy osób. To naprawdę imponujący wynik, którym, w przypadku gier o takim stażu, zwykle mogą pochwalić się przede wszystkim popularne tytuły multiplayer, takie jak Dota 2 czy Team Fortress 2.

Gra ma cały czas bardzo żywą społeczność, więc w razie jakichkolwiek problemów czy wątpliwości nietrudno będzie znaleźć osobę chętną do pomocy. W sieci jest ponadto ogromna ilość poradników (w tym wideoporadników), więc spokojnie – jeśli na pierwszy rzut oka Terraria wydaje się trudna do ogarnięcia i skomplikowana, wystarczy odrobina researchu i wiele rzeczy powinno szybko się rozjaśnić.

wymagania sprzetowe terraria
Źródło: Re-Logic

Terraria wymagania na PC – podsumowanie

Terraria wymagania sprzętowe posiada raczej skromne – to mimo faktu, że oferuje bardzo wiele zawartości oraz wbrew pozorom całkiem złożoną rozgrywkę. Duża w tym zasługa pixelartowej grafiki 2D, która wymaga relatywnie niewielkiej mocy obliczeniowej. W praktyce oznacza to, że w Terrarię można zagrać na niemal każdym współczesnym sprzęcie – komputerze czy laptopie, niekoniecznie gamingowym, ale nawet i biznesowym czy o zastosowaniu codziennym.

Jak wspomnieliśmy powyżej, historia (i rozmiar sukcesu) Terrarii pod wieloma względami przypomina historię innej szalenie popularnej gry niezależnej – Stardew Valley. W obu przypadkach mamy zresztą do czynienia z grą pikselartową, która może wciągać na dziesiątki, jeśli nie setki godzin, przy czym Terraria ma charakter bardziej survivalowy i jeszcze bardziej otwarty niż Stardew Valley. Gdybyście jednak zdecydowali, że chcecie zapoznać się również z produkcją ConcernedApe, zapraszamy do materiału, w którym omawiamy wymagania Stardew Valley. Jak można się domyślić, są one, podobnie, jak w przypadku Terrarii, bardzo niskie.


Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

Jak wgrać texture pack do Minecraft> Jak wgrać texture pack do Minecraft? Poradnik krok po kroku
Jeśli zastanawiasz się, jak wgrać texture pack do Minecraft, ten poradnik pomoże Ci przejść przez cały proces. Od pobrania paczki aż po uruchomienie gry z
elden ring Wymagania sprzętowe Elden Ring Nightreign
Już tylko miesiąc pozostał do premiery drugiego DLC do uwielbianej gry studia FromSoftware. Wraz ze zbliżającą się premierą znamy coraz więcej informacji, w tym wymagania
Jak zainstalować mody do Among Us? Jak zainstalować mody do Among Us? Poradnik krok po kroku
Jeśli zastanawiasz się, jak zainstalować mody do Among Us, jesteś w dobrym miejscu. Coraz więcej graczy szuka sposobów, by rozszerzyć możliwości tej popularnej gry imprezowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *