Tesla zmienia kontrowersyjną umowę sprzedaży Cybertrucka. Zniknęły z niej zapisy penalizujące nabywców za odsprzedaż pojazdu w ciągu pierwszego roku po zakupie od producenta.

Flipperów miały czekać liczne kary

W obowiązującej do niedawna wersji umowy sprzedaży osoby, które zbyt szybko odsprzedały swojego Cybertrucka, mogły czekać liczne nieprzyjemności. Przede wszystkim kara umowna w wysokości 50 000 dolarów lub równowartości środków otrzymanych w zamian za sprzedaż (lub przeniesienie prawa własności w inny sposób), w zależności od tego, która kwota byłaby większa.

To jednak nie wszystko, ponieważ Tesla zastrzegła sobie również prawo do ubiegania się o wydanie nakazu sądowego, aby zapobiec przeniesieniu prawa własności Cybertrucka. Ponadto zasygnalizowało, że za szybki flipping pojazdu groził zakaz kupowania aut Tesli na czas nieokreślony.

Jednocześnie kary miały nie mieć zastosowania, w których ktoś z ważnych powodów faktycznie był zmuszony do sprzedaży pojazdu, a nie zdecydował się na to z własnej chęci. W takim wypadku Tesli miałoby przysługiwać prawo pierwokupu.

Producent nie odniósł się medialnego zamieszania, ale na stronie internetowej firmy pojawiła się już nowa wersja umowy sprzedaży, w której powyższych zapisów nie znajdziemy. Ostały się tylko bardziej ogólne przepisy, które mają zastosowanie do profesjonalnych dealerów i obowiązywały także dla innych pojazdów Tesli.

Takie kary umowne za odsprzedaż są niespotykane przy pojazdach masowej produkcji

Stosowanie kar umownych za szybką odsprzedaż pojazdu nie jest w USA nielegalne, i też nie jest niczym nowym. Takie rozwiązania stosowało w przeszłości m.in. Porshe. Dotychczas było jednak domeną pojazdów luksusowych, kolekcjonerskich, produkowanych w niewielu egzemplarzach. Tymczasem Cybertruck, chociaż niewątpliwie wyróżniający się z tłumu, przede wszystkim wizualnie, ma być pojazdem masowej produkcji.

Po licznych opóźnieniach Cybertruck ma rozpocząć produkcję na dużą skalę w 2024 roku (a pierwsze sztuki trafią klientów pod koniec tego miesiąca). Elon Musk publicznie zapowiedział, że firma jest w stanie produkować nawet 125 000 egzemplarzy w skali roku.

Co o tym wszystkim sądzicie? Dajcie znać w komentarzach!

Źródło obrazka wyróżniającego: Tesla


Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

Zablokowałeś kogoś na X? Ten ktoś i tak zobaczy Twoje posty
O tej zmianie mówiono już od dawna, ale szczerze mówiąc pewnie nie każdy wierzył w to, że naprawdę zacznie obowiązywać. A jednak. Dawny Twitter postanowił
robot tesla optimus Roboty Tesla Optimus miały nas mocno zaskoczyć, a okazały się porażką
Niedawne wydarzenie zorganizowane przez Teslę i Elona Muska skupiło uwagę na humanoidalnych robotach Tesla Optimus, które miały pokazać swoje możliwości i wszystkich zaskoczyć. Szybko okazało
musk X okaże się największą porażką Muska? Wartość portalu drastycznie spadła
Chociaż Elon Musk przez wielu uważany jest za mistrza przedsiębiorczości, to jednak nie jest tak, że wszystkie jego plany zawsze udają się w 100%. Podejmuje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *