Kanon polskich lektur szkolnych dzieli się na dwie kategorie: lektury obowiązkowe, które musi przeczytać każdy uczeń w kraju, oraz lektury nieobowiązkowe, które z dostępnej listy dobiera nauczyciel. Dotychczas na obu tych listach znajdowały się tylko książki, a teraz ogłoszono, że na drugą z nich trafi This War of Mine – hitowa gra wojenna polskiego 11bit Studios.

Gra zostanie udostępniona za darmo licealistom – jednak tylko pełnoletnim

W optymistycznym scenariuszu gra wejdzie do kanonu lektur już w nadchodzącym roku szkolnym 2020/2021, ale może się też zdarzyć, że nastąpi opóźnienie i pojawi się nim dopiero w roku kolejnym. Będzie to lektura nieobowiązkowa, więc jej wybór zależał będzie od nauczyciela. Sposób, w jaki zostanie przekazywana uczniom i szkołom jeszcze nie został dopracowany, natomiast wiadomo, że uczniowie otrzymają dostęp do gry za darmo.

Rozważamy kilka modeli udostępnienia, uwzględniających różne zasoby szkół jeśli chodzi o komputery, szeroki dostęp do internetu i tym podobne. – Paweł Miechowski, 11bit Studios

Hit 11bit Studios będzie mógł stać się lekturą jedynie dla licealistów w wieku co najmniej 18 lat. Wynika to z faktu, że sama gra ma ma w Polsce rating PEGI 18+, ze względu na poruszanie przez nią bardzo trudnych i wrażliwych tematów, a bardziej konkretnie: wulgarny język i przemoc.

Dlaczego akurat This War of Mine?

This War of Mine nie jest tytułem najmłodszym – na PC-tach pojawiła się w 2014 roku, urządzeniach mobilnych w 2015 roku, a konsolach w 2016 roku. Kampania dołączenia go do kanonu lektur trwa od wczesnego 2019 roku, a teraz jej powodzenie zostało potwierdzone przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Warto wspomnieć, że studio za nią odpowiedzialne, 11bit Studios, to czwarta najbardziej wartościowa spółka w Polsce spośród deweloperów gier, między innymi właśnie z powodu sukcesu This War of Mine. Co wyróżnia właśnie ten tytuł i sprawia, że uznano go za godnego znalezienia się w kanonie lektur?

Nie jest to gra wojenna typu Call of Duty czy Battlefield. To nie FPS, w którym kierujemy żołnierzem samodzielnie pozbywającym się całego legionu wrogów. Zarządzamy cywilami, którzy muszą jakoś poradzić sobie w trudnych czasach wojny (co ciekawe, tytuł zainspirowała nie II wojna światowa, a oblężenie Sarajewa w latach 90′). Konieczne będzie odpowiednie rozporządzanie dostępnymi zasobami i podejmowanie trudnych decyzji, które zaważą na życiu zarówno naszych postaci, jak i innych.

Pan prezes, pracownicy i moje dzieci opowiadali mi o grze This War of Mine. Tam została stworzona przestrzeń do ciekawej analizy zdarzeń. – Premier Mateusz Morawiecki

Kulturowa i edukacyjna wartość tego tyutułu została już wielokrotnie doceniona – tytuł nie tylko zebrał pozytywne recenzje od graczy i ekspertów z branży, ale też między innymi otrzymał nominację do Paszportu Polityki, a także nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii kultury cyfrowej.

Co o tym sądzicie? Cieszycie się, że This War of Mine wchodzi do kanonu lektur, czy też uważacie, że nie powinna się tam znaleźć? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

Wilgotność powietrza w magazynie – na co wpływa?
W coraz większej liczbie magazynów utrzymuje się określony stopień wilgotności i temperaturę poprzez zastosowanie systemów nawilżających, osuszających, grzewczych i chłodzących. Dzięki niej w magazynie przez
Technologiczne zabawki dla dzieci – na które warto zwrócić uwagę?
Letnie dni sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, jednak niektóre dzieci nie przepadają za typowymi aktywnościami w ogrodzie. Dotyczy to w szczególności dzieci i nastolatków
Procesory, czyli poradnik pomagający przy komputerowym zawrocie głowy
Procesory – serce komputera? Witajcie w fascynującym świecie procesorów, serca każdego komputera! W tym artykule zgłębimy tajniki tych niepozornych, ale niezwykle istotnych elementów, które sprawiają,
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *