Jakiś czas temu prezydent USA Donald Trump postawił warunek TikTokowi, uznawanemu przez niektórych polityków za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Firma miała znaleźć amerykańskiego partnera, który zająłby się prowadzeniem działań w tym kraju lub wycofać się z USA.
Wydawało się, że Microsoft ma szansę stać się rzeczonym partnerem, ale już wiemy, że jego propozycja została przez TikTok odrzucona. Najbardziej prawdopodobnym kandydatem do zostania partnerem TikToka w USA jest obecnie Oracle.
Spis treści
TikTok ma czas do wtorku
Zgodnie z dekretem prezydenckim Donalda Trumpa z sierpnia, ByteDance ma czas zaledwie do tego wtorku, aby znaleźć kupca. W przeciwnym razie firma zostanie potraktowana w taki sam sposób, jak Huawei – inne amerykańskie firmy nie będą mogły prowadzić z nią żadnych relacji biznesowych.
O fakcie, że jego propozycja została odrzucona, Microsoft poinformował na swojej stronie internetowej.
ByteDance poinformowało nas dzisiaj, że nie sprzedadzą operacji TikToka w USA Microsoftowi. Jesteśmy pewni, że nasza propozycja byłaby dobra dla użytkowników TikToka, a jednocześnie chroniła bezpieczeństwo narodowe. Żeby tego dokonać, wprowadzilibyśmy znaczne zmiany, aby zapewnić, że usługa spełniłaby najwyższe standardy w zakresie bezpieczeństwa, prywatności i walki z dezinformacja i jasno wskazaliśmy te priorytety w naszym oświadczeniu z sierpnia. – Microsoft
Najczęściej wskazywanym kandydatem do przejęcia działań TikToka w USA jest aktualnie Oracle, firma zajmująca się dostarczaniem do firm kluczowego oprogramowania (m.in. do obsługi baz danych).
ByteDance nie chce całkowicie rozstawać się z USA
Według anonimowych źródeł, ByteDance preferowałoby inne rozwiązanie do całkowitej sprzedaży swoich operacji w USA. Firma rzekomo zaproponowała rządowi tego kraju, że zawrze umowę z amerykańskim partnerem, który zajmie się obsługą działań w regionie, ale nie dojdzie do sprzedaży.
Dzięki temu ByteDance nie straci USA, ale też nie będzie bezpośrednio odpowiedzialne za bezpieczeństwo danych amerykańskich użytkowników. Jest to z pewnością mniej skomplikowane i prostsze do wykonania rozwiązanie niż po prostu całkowita sprzedaż.
Żeby zakup operacji TikToka w USA przez dowolną firmę doszedł do skutku, ByteDance musiałoby uzyskać sporo zgód (m.in. aprobatę Komitetu ds. inwestycji zagranicznych), a jeśli wybrany partner nie spodobałby się politykom, czy to chińskim, czy amerykańskim, sprawa mogłaby się mocno przedłużyć.
Co o tym wszystkim sądzicie? Kto Waszym zdaniem powinien przejąć TikToka w USA, a może firma powinna móc dalej sama kontrolować ten rynek? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!
