Napisz do nas

TechPolska.pl

Znajdziesz nas

Jakiś czas temu prezydent USA Donald Trump postawił warunek TikTokowi, uznawanemu przez niektórych polityków za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Firma miała znaleźć amerykańskiego partnera, który zająłby się prowadzeniem działań w tym kraju lub wycofać się z USA.

Wydawało się, że Microsoft ma szansę stać się rzeczonym partnerem, ale już wiemy, że jego propozycja została przez TikTok odrzucona. Najbardziej prawdopodobnym kandydatem do zostania partnerem TikToka w USA jest obecnie Oracle.

TikTok ma czas do wtorku

Zgodnie z dekretem prezydenckim Donalda Trumpa z sierpnia, ByteDance ma czas zaledwie do tego wtorku, aby znaleźć kupca. W przeciwnym razie firma zostanie potraktowana w taki sam sposób, jak Huawei – inne amerykańskie firmy nie będą mogły prowadzić z nią żadnych relacji biznesowych.

O fakcie, że jego propozycja została odrzucona, Microsoft poinformował na swojej stronie internetowej.

ByteDance poinformowało nas dzisiaj, że nie sprzedadzą operacji TikToka w USA Microsoftowi. Jesteśmy pewni, że nasza propozycja byłaby dobra dla użytkowników TikToka, a jednocześnie chroniła bezpieczeństwo narodowe. Żeby tego dokonać, wprowadzilibyśmy znaczne zmiany, aby zapewnić, że usługa spełniłaby najwyższe standardy w zakresie bezpieczeństwa, prywatności i walki z dezinformacja i jasno wskazaliśmy te priorytety w naszym oświadczeniu z sierpnia. – Microsoft

Najczęściej wskazywanym kandydatem do przejęcia działań TikToka w USA jest aktualnie Oracle, firma zajmująca się dostarczaniem do firm kluczowego oprogramowania (m.in. do obsługi baz danych).

ByteDance nie chce całkowicie rozstawać się z USA

Według anonimowych źródeł, ByteDance preferowałoby inne rozwiązanie do całkowitej sprzedaży swoich operacji w USA. Firma rzekomo zaproponowała rządowi tego kraju, że zawrze umowę z amerykańskim partnerem, który zajmie się obsługą działań w regionie, ale nie dojdzie do sprzedaży.

Dzięki temu ByteDance nie straci USA, ale też nie będzie bezpośrednio odpowiedzialne za bezpieczeństwo danych amerykańskich użytkowników. Jest to z pewnością mniej skomplikowane i prostsze do wykonania rozwiązanie niż po prostu całkowita sprzedaż.

Żeby zakup operacji TikToka w USA przez dowolną firmę doszedł do skutku, ByteDance musiałoby uzyskać sporo zgód (m.in. aprobatę Komitetu ds. inwestycji zagranicznych), a jeśli wybrany partner nie spodobałby się politykom, czy to chińskim, czy amerykańskim, sprawa mogłaby się mocno przedłużyć.

Co o tym wszystkim sądzicie? Kto Waszym zdaniem powinien przejąć TikToka w USA, a może firma powinna móc dalej sama kontrolować ten rynek? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Share:

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *