Zasilacze awaryjne typu UPS są stosowane głównie do zasilania urządzeń wrażliwych na awarie prądu.

Urządzenia wrażliwie to takie, które wymagają bezprzerwowego działania jak m.in. komputery, sieci komputerowe, serwery. W przypadku przerwy w dostawie prądu, brak podłączenia do zasilacza UPS do komputera może spowodować wyłączenie sprzętu i utratę ważnych danych, dokumentów czy raportów. Zasilacze mogą również chronić podłączone urządzenia przez zakłóceniami z sieci energetycznej np. spadkami lub skokami napięcia. Czasami te parametry są nieregularne i mogą wynieść powyżej lub poniżej 230V. Nawet na terenie miejskim zasilanie z sieci może wynosić okresowo 260V, a czasami poniżej 200V. Może to spowodować uszkodzenie naszego sprzętu elektronicznego np. zniszczenie głowicy dysku lub tablicy alokacji plików.

Jak są główne parametry oraz funkcje zasilaczy awaryjnych UPS?

Jednym z głównych elementów UPS-a są akumulatory, które spełniają funkcję magazynu na pobierany z sieci prąd. W momencie, gdy nastąpi zanik zasilania z sieci, UPS wykorzystuje energię zgromadzoną w akumulatorach, zapewniając zasilanie awaryjne. Dzięki temu zyskujemy czas potrzebny na zapisanie dokumentów oraz bezpieczne wyłączenie sprzętu. Zazwyczaj zasilacze awaryjne przy maksymalnym obciążeniu pozwalają podtrzymać zasilanie przez kilka minut.

Zasilacze regulują oraz filtrują zasilanie pochodzące z sieci do akceptowalnych dla urządzeń elektronicznych parametrów. Jest to ważne w momencie gdy w sieci energetycznej występują zakłócenia. Zapewniając stabilność zasilania, UPS-y gwarantują poprawność pracy komputerów.

Seria zasilaczy Micro UPS o różnej mocy chwilowej 600VA do 3000VA z możliwością podłączenia kilku akumulatorów posiada szereg zabezpieczeń m.in. przed niskim napięciem/przed wysokim napięciem/zabezpieczenie zwarciowe/zabezpieczenie przeciążeniowe/zabezpieczenie temperaturowe.

Jednym z głównych parametrów jest moc, która odpowiada mocy zasilanego urządzenia lub sumy zasilanych urządzeń. Przykładowo do naszego domowego komputera wraz z routerem, monitorem:

  • Moc chwilowa UPS-a powinna wynosić ok. 500VA (nasz model MICRO UPS 600 7Ah (360/600W)).
  • Czas pracy na akumulatorach powinien wynosić co najmniej 5 minut. Ilość gniazd wyjściowych od 3 sztuk lub więcej.

Ważnym elementem w konstrukcji zasilacza jest prostownik – zamienia napięcie zmienne na stałe, pozwala ładować akumulatory, oraz inwerter – (falownik) zamienia napięcie stałe z akumulatorów na napięcie zmienne, służące do zasilania urządzeń elektrycznych.

Do naszych modeli zasilaczy awaryjnych Micro UPS dołączane jest oprogramowanie UPSILON, dzięki któremu można zmieniać i kontrolować parametry pracy, konfigurować wysyłane komunikaty, ustawiać alarmy.

Rodzaje zasilacza awaryjnych UPS do komputera

Do sprzętu elektronicznego, komputerów oraz serwerów najczęściej stosuje się 2 popularne rodzaje zasilaczy awaryjnych UPS o różnej architekturze wykonania: off-line lub line-interactive.

Zasilacz UPS off-line

Głównym źródłem zasilania jest wejście sieciowe 230V. Źródłem zapasowym są akumulatory, ładowane z sieci w czasie normalnej pracy. Przełączenie na ich tryb następuje w momencie awarii głównego źródła, czyli wykrycia zaniku napięcia z sieci. Wówczas uruchamia się falownik, który przekształca napięcie stałe z akumulatorów na napięcie zmienne, potrzebne do zasilania urządzeń elektrycznych. W czasie pracy sieciowej zasilacza falownik pozostaje wyłączony. Zasilacze typu off-line mogą być stosowane do ochrony komputerów osobistych, natomiast wadą jest przełączenie na tryb akumulatorowy dopiero w ciągu kilkunastu sekund (10-20 milisekund).

Zasilacz UPS line-interactive

W przeciwieństwie do zasilaczy typu off-line, falowniki w zasilacze UPS o konstrukcji line-interactive są stale włączone, dzięki czemu minimalizowany jest czas niezbędny do zmiany źródła zasilania w przypadku awarii. Urządzenia tego typu bardziej sprawdzają się do zasilania serwerów.



Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

ladowarka do deski elektrycznej Jaka ładowarka do deski elektrycznej?
Deskorolki elektryczne, lub inaczej hoverboard to wybór coraz szerszej liczby osób. To już nie tylko zabawka, ale praktyczny środek transportu. Wraz z hulajnogami elektrycznymi podbiły
czarna lista zasilaczy Czarna lista zasilaczy – których zasilaczy nie kupować, a które są bezpieczne?
Zasilacz to bardzo ważny element każdego PC-ta. Niestety, niekiedy jest on traktowany po macoszemu, jako okazja do zaoszczędzenia, aby móc więcej środków przeznaczyć na kartę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *