Jeśli znacie nasze poradniki dotyczące naprawy komputerów, mogliście zauważyć, jak ważną częścią są zasilacze. Te podzespoły bywają zawodne, a jednocześnie trudne do samodzielnej naprawy, przez co często wymagają czasochłonnej i kosztownej wizyty w serwisie. Tutaj przedstawimy w szczegółach, jak dbać o zasilacz komputerowy i sprawić, żeby nie narazić się na jego kaprysy. Jak sprawdzić zasilacz komputerowy?

Kiedy warto wiedzieć, jak sprawdzić zasilacz komputerowy?

To ciekawe pytanie. Można na nie łatwo odpowiedzieć: “zawsze”. Zawsze warto znać podstawy diagnostyki swojej maszyny, gdyż w rzeczywistości nigdy nie wiemy, kiedy może się ta wiedza przydać. W przypadku sprawdzenia zasilacza mogą jednak być potrzebne dodatkowe narzędzia i ciut większe niż standardowe umiejętności majsterkowania.

To wszystko sprawia, że warto wiedzieć, jak sprawdzić zasilacz komputerowy, chociażby z powodu poznania wiedzy o swoich limitach. W ten sposób możecie od razu określić, w którym momencie będziecie musieli udać się do serwisu. A przecież bardzo często można samemu rozpoznać kompletne uszkodzenie zasilacza i go po prostu wymienić. Przyjrzymy się zatem wszystkim zagadnieniom związanym ze sprawdzaniem zasilacza w komputerze.

Jak sprawdzić, jaki mam zasilacz w komputerze?

W celu sprawdzenia, jaki macie zasilacz w komputerze, potrzebne jest trochę pracy manualnej. Niestety zasilacze nie przekazują żadnych informacji o sobie do komputera. Stąd nie znajdziecie tych informacji w systemie operacyjnym, menedżerze urządzeń lub jakimkolwiek oprogramowaniu służącym do monitorowania komputera.

Jak sprawdzić, jaki mam zasilacz w komputerze?

  • Zanim przejdziemy do empirycznego sprawdzania, zajrzyjcie do instrukcji komputera, ew. rachunku lub faktury. Tam powinniście mieć wyszczególnione podzespoły. Nie ma tej informacji? Czy kupiony komputer był tzw. “składakiem”? (Gotowy komputer wzięty ze sklepu). Jest spora szansa, że w takim zestawie zasilacz jest niemarkowy lub z tzw. “czarnej listy”. Producenci gotowych zestawów komputerowych oszczędzają, gdzie tylko się da, w tym prawie zawsze na zasilaczu.
  • Najlepszy sposób to sprawdzenie ręczne. Najpierw sprawdźcie z tyłu obudowy, czy nie znajdziecie tej informacji, aczkolwiek tego się już raczej nie stosuje.
  • Otwórzcie obudowę i sprawdźcie na zasilaczu. Przy pechu będziecie musieli go wykręcić, żeby dostać się do zasłoniętych ścianek.

Co robić, gdy wciąż nie wiem, jaki mam zasilacz w komputerze lub nie ma informacji o marce i/lub modelu? Brak takich informacji niestety dosyć bezpośrednio wskazuje na niskiej jakości zasilacz. Wspomniana powyżej “czarna lista” zasilaczy nie powstała bez powodu. Wbrew praktykom stosowanym przez wielu producentów zasilacz nie jest podzespołem, na którym warto oszczędzać.

Zasilacze z “czarnej listy” są powszechnie nazywane “tykającymi bombami”. W ich przypadku macie nie tylko dużą szansę na awarię, ale dużą szansę na to, że ta awaria pociągnie za sobą inne podzespołu. Zawsze składając komputer, wybierajcie wysokiej jakości markowe zasilacze. Jeśli już macie słabej jakości zasilacz: zdecydowanie polecamy jak najszybszą wymianę.

Jak sprawdzić, czy zasilacz działa?

Można śmiało powiedzieć: gdy komputer się uruchamia, to zasilacz działa. Oczywiście wszyscy wiemy, że to nie jest takie proste, a pytanie dotyczy sytuacji, gdy komputer nie chce się uruchomić, a użytkownik stara się znaleźć przyczynę problemy. Zobaczmy, jak sprawdzić, czy zasilacz działa?

Jak sprawdzić zasilacz komputerowy programem?

Wspominaliśmy już powyżej, że zasilacze nie są wykrywane przez system w sposób, który pozwoliłby na ich sprawdzenie. Można to jednak zrobić trochę naokoło. Oczywiście sprawdzenie zasilacza komputerowego programem możemy wykonać tylko wtedy, gdy ten faktycznie działa.

W celu sprawdzenia zasilacza można użyć programu pokroju 3DMark. 3DMark jest benchmarkiem graficznym, który wyciska siódme poty z karty graficznej, żeby określić jej maksymalne możliwości. Jednak karta graficzna działająca podczas testu na pełnych obrotach oznacza również adekwatne obciążenie zasilacza. To właśnie grafika wymaga najwięcej energii. Jeśli komputer zawiesza się podczas tego testu, może to oznaczać problem z zasilaczem.

Jak sprawdzić zasilacz miernikiem?

Miernik uniwersalny, zwany też multimetrem (z angielskiego: multimeter) to świetne narzędzie do określenia, czy zasilacz komputerowy działa. Wymaga jednak trochę większej wiedzy z zakresu majsterkowania. Przede wszystkim załóżcie rękawiczki ochronne nieprzewodzące prądu, gdyż ten test robi się przy podłączonym zasilaczu. Zacznijcie jednak z zasilaczem odłączonym od prądu, a włączcie go, gdy to zaznaczę poniżej. Poza miernikiem potrzebujecie jeszcze zwykłego metalowego spinacza.

Jak sprawdzić zasilacz miernikiem?

  1. Odłączcie kabel zasilający od płyty głównej (i inne) oraz wykręćcie zasilacz z komputera. W ten sposób będzie łatwiej.
  2. Podłączcie sondy do miernika w odpowiednie miejsce (czerwony kabel do czerwonego, czarny do czarnego), a miernik ustawcie na pomiar napięcia (z reguły oznaczony symbolem: jak sprawdzic zasilacz w komputerze
    Jeśli macie do wyboru konkretne napięcie, wybierzcie właśnie 20. Lepsze mierniki wybiorą napięcie automatycznie.
  3. Znajdźcie w Internecie schemat końcówek 24 pin lub 20 pin w zależności od rozmiaru wtyczki waszego zasilacza. Niektóre zasilacze mogą mieć kolorowe kable, każdy kabel oznacza inne wejście. jak sprawdzić zasilacz komputerowy programem
  4. Końcówkami rozgiętego spinacza połączcie pin PS_ON (zielony kabel) z jakimkolwiek pinem masy (angielska nazwa: ground; na schemacie: Com; czarny kabel). Upewnijcie się, żeby spinacz nie dotykał czegokolwiek innego!
  5. Podłączcie do zasilacza jeden wiatrak komputera. W tym momencie możecie włączyć prąd, zasilacz powinien się uruchomić. Jeśli się nie uruchomił, najpewniej jest zepsuty. Połączenie spinaczem odpowiednich pinów powinno spowodować rozruch.
  6. Czarną sondę miernika wepnijcie do jednego z dwóch środkowych wejść (czarne kable) wtyczki molex. jak sprawdzić jaki mam zasilacz
  7. Czerwoną sondę wsadzajcie po kolei w odpowiednie piny głównego kabla, który idzie od zasilacza do płyty głównej, czyli 24-pin lub 20-pin. Znajdźcie na schemacie kabli pin 3.3V (kabel pomarańczowy), 5V (kabel czerwony) i 12V (kabel żółty). Miernik powinien wskazywać dokładnie takie napięcie. Inne wyniki mogą oznaczać, że zasilacz jest uszkodzony.

Sprawdzenie zasilacza miernikiem nie jest niczym trudnym, chociaż zrozumiemy, jeśli postanowicie oddać komputer w ręce fachowców.

Jak sprawdzić zasilacz laptopa bez miernika?

Niestety laptopy ze względu na swoją budowę bywają bardziej zabudowane, a zasilacze trudniej dostępne, stąd raczej nie da się ich sprawdzić powyższymi sposobami. Jak sprawdzić zasilacz laptopa bez miernika?

  • Zasilacze laptopowe mają wbudowaną diodę. Jeśli ta się nie świeci, najpewniej zasilacz laptopa jest uszkodzony. W takiej sytuacji laptop się raczej w ogóle nie uruchomi.
  • Jeśli komputer działa, ale zasilacz się bardzo szybko nagrzewa do dosyć ekstremalnych temperatur – może to oznaczać uszkodzenie. Warto to sprawdzić z innym zasilaczem lub innym kablem zasilającym.

To już wszystkie metody na to, jak sprawdzić zasilacz komputerowy. Mamy nadzieję, że udało wam się znaleźć rozwiązanie waszego problemu!

WARTO PRZECZYTAĆ:

ladowarka do deski elektrycznej Jaka ładowarka do deski elektrycznej?
Deskorolki elektryczne, lub inaczej hoverboard to wybór coraz szerszej liczby osób. To już nie tylko zabawka, ale praktyczny środek transportu. Wraz z hulajnogami elektrycznymi podbiły
czarna lista zasilaczy Czarna lista zasilaczy – których zasilaczy nie kupować, a które są bezpieczne?
Zasilacz to bardzo ważny element każdego PC-ta. Niestety, niekiedy jest on traktowany po macoszemu, jako okazja do zaoszczędzenia, aby móc więcej środków przeznaczyć na kartę
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *