Zasilacz to bardzo ważny element każdego PC-ta. Niestety, niekiedy jest on traktowany po macoszemu, jako okazja do zaoszczędzenia, aby móc więcej środków przeznaczyć na kartę graficzną lub procesor. To jednak spory błąd. Wiele osób zapewne zetknęło się nieraz z frazą “czarna lista zasilaczy“.
Jest to nic innego, jak lista producentów lub konkretnych zasilaczy, których nie należy kupować. Wyróżniają się one z reguły niską ceną, ale jednocześnie bardzo niską jakością wykonania, która może mieć poważne negatywne konsekwencje. Zasilacze z czarnej listy znajdziecie poniżej, w dalszej kolejności pojawia się także biała lista zasilaczy. Zapraszamy!
Czarna lista zasilaczy – od A do Z
Przygotowaliśmy dla Was możliwie jak najpełniejszą listę firm, których zasilaczy nie warto testować, ponieważ może skończyć się to w najlepszym wypadku kiepsko, a w najgorszym nawet tragicznie. Dla Waszej wygody poniższa czarna lista zasilaczy została ułożona alfabetycznie, abyście łatwiej mogli na niej odnaleźć interesującą Was firmę.
1-10:
- 2N.
A:
- Achieve
- Acutake Aton
- Allied
- Altis
- Apex
- Arktik Power Supply
- Aspire
- Atlas
- Austin.
B:
- Bandit
- Bestec
- Bondfunx Fire.
C:
- Carbon
- Coba
- Codegen
- ColorSit
- COMPAQ
- Computer (w tym: DEER Computer Co., DTK COMPUTER, I-Star Computer Co Ltd, JNC Computer Co Ltd, LOGISYS Computer, LTD Deer, SHG Computers, SIRIUS COMPUTERS, SUPER FLOWER Computer)
- Cube Ma.
D:
- Deer
- Delux.
E:
- EC
- Ecogo True Power
- Everpower.
F:
- Feel
- Fever
- Four Star
- Foxtech.
G:
- Gigabajt
- GoodWatt.
H:
- Hawk
- Hec
- Hedy
- Hiper
- Hipro.
I:
- Impet
- Incore
- Intex-Action.
K:
- KingStar.
L:
- Levicom
- Likeenergy
- Linkword
- Logic
- LOGISYS.
M:
- Macron
- Maxpower
- Mercury
- Metropilis
- MS-Tech
- Mustang.
N:
- Newton Power.
O:
- Octec
- Octigen
- Opengate.
P:
- Pangu
- Platin Power
- Power
- Powercomp
- Powerfox
- Powerlink
- Power Man
- Powertec
- Power Color
- Procase
- ProComp.
Q:
- QTECHNOLOGY
- Q-te.
R:
- RAIDMAX
- Rasurbo (występuje również pod nazwą Green Power — trzeba więc być czujnym)
- Rebeltec
- Ropla
- Rubikon.
S:
- Sansun
- ShenZhon
- Shido
- SilenX
- Sniper
- Stability Power
- Suntek
- Sun Pro.
T:
- Task
- TakeMe
- TE
- Tronje
- TurboPower.
U:
- UltraMedia (również występuje pod nazwą Ultra Media — z przerwą między tymi dwoma słowami).
V:
- V Power.
W:
- Win.
X:
- XION
- X-Power.
Biała lista zasilaczy — które zasilacze są bezpieczne?
Biała lista zasilaczy to, jak łatwo się domyślić, przeciwieństwo listy czarnej. Znajdują się na niej firmy, których zasilaczom zazwyczaj można zaufać i które charakteryzują się wysoką jakością. Często też wyższą ceną, ale warto w nie zainwestować, nawet np. kosztem nieco słabszego procesora. Trzeba jednak wskazać, że w przypadku niektórych firm polecana jest tylko część ich produktów.
A:
- Amacrox
- Antec
- Astec.
B:
- BeQuiet.
C:
- Chieftec
- CoolerMaster (znany także jako Cooler Master — czyli ze spacją)
- Corsair.
D:
- Delta.
E:
- Enermax
- Enlight
- EVGA.
F:
- Fortron.
M:
- Modecom.
O:
- OCZ.
P:
- PCPower&Cooling
- Pentagram.
S:
- Seasonic
- Silverstone
- Silver Power.
T:
- Tacens
- Tagan
- ThermalTake
- Topower.
X:
- XFX
- Xilence (modele z roczników 2012+).
Y:
- Yesico.
Z:
- Zalman.
Postaraliśmy się, aby obie powyższe listy były jak najbardziej kompletne, ale wciąż może się zdarzyć, że firma, której zasilacz chcecie zakupić, nie będzie znajdować się ani na naszej liście czarnej, ani białej. Producentów zasilaczy jest bowiem bardzo wielu i ciągle przybywa nowych.
W takim przypadku nie należy ryzykować i mieć nadzieję, że dany produkt jest wysokiej jakości, skoro nie można znaleźć go na czarnej liście zasilaczy. Warto wpisać nazwę firmy lub konkretnego modelu zasilacza w Google i poszukać rzetelnych opinii na jego temat przed zakupem.
Dlaczego zasilacze z czarnej listy są tak niebezpieczne?
Zasilacze z czarnej listy (czyli często po prostu tanie zasilacze — chociaż istnieją od tej reguły wyjątki) potrafią bardzo poważnie uszkodzić komputer. Niektórzy mogą z nich korzystać przez dłuższy czas i nie mieć żadnych problemów, ale to raczej wyjątki, a nie reguła. Po prostu nie warto ryzykować. Zasilacz, który znajduje się na czarnej liście, może doprowadzić do awarii komputera. Na przykład spowodować jego ciągłe resetowanie się lub utratę zasilania w przypadkowych momentach, co może skutkować na przykład utratą niezapisanych dokumentów, plików graficznych i nie tylko.
W przypadku poważniejszej awarii zasilacza zdarza się nawet, że nie tylko uszkadza się sam zasilacz i trzeba go wymienić, ale z powodu jego awarii psują się także inne komponenty, w tym często nawet takie bardzo drogie, jak na przykład procesor czy płyta główna. Ostatecznie może się więc okazać, że, poprzez chęć zaoszczędzenia kilkuset czy kilkudziesięciu złotych na zasilaczu, ostatecznie straty z tytułu takiej decyzji będą wynosiły nawet kilka tysięcy złotych.
Krótko mówiąc, od zasilaczy, które znajdują się na czarnej liście, trzeba po prostu trzymać się z daleka. Należy kupować sprzęt jedynie renomowanych firm, najlepiej od sprawdzonych, oficjalnych dystrybutorów, co ułatwi dochodzenie swoich racji czy ewentualną reklamację w razie, gdyby produkt okazał się wadliwy lub nie spełnił naszych oczekiwań.
Czarna lista zasilaczy – podsumowanie
Mamy nadzieję, że powyższa czarna lista zasilaczy (a także biała lista zasilaczy) okaże się dla Was przydatna. Zachęcamy Was, abyście mieli ją na uwadze podczas zakupu zasilacza do Waszego PC-ta, ponieważ chcielibyśmy jeszcze raz podkreślić, że zasilacz jest naprawdę ważnym komponentem i nie powinno się na nim oszczędzać.
Osoby, które zainteresował ten artykuł, zapraszamy do zapoznania się także z naszymi innymi poradnikami. Tłumaczyliśmy już między innymi, jak sprawdzić model laptopa. Jeśli macie jakiś ciekawy pomysł na kolejny artykuł, koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!
WARTO PRZECZYTAĆ: