Dobry komputer do gier to marzenie każdego gracza. Konsole są fajne i mają wiele zalet, ale ostatecznie najlepszym rozwiązaniem zawsze będą komputery stacjonarne. Tylko w przypadku komputerów można użyć absolutnie najlepszych części na rynku i zrobić upgrade w każdym momencie. To komputery jako pierwsze dostają możliwość uruchomienia gier w najlepszej grafice i przy użyciu najnowszych technologii.

Odpowiedź na pytanie “jak złożyć komputer gamingowy?” nie jest jednak oczywista. Pod pojęciem “jak złożyć komputer?” rozróżniamy dwa tematy:

  1. Jak dobrać części do komputera stacjonarnego, tak żeby wszystko działało?
  2. Jak złożyć komputer od podstaw, w sensie jak zmontować ze sobą wszystkie podzespoły?

W niniejszym poradniku odpowiemy na następujące kwestie:

  • Jak wydajny powinien być współczesny komputer?
  • Na co zwracać uwagę dobierając podzespoły?
  • Przykład jak złożyć komputer do gier 2023.
  • Jak złożyć komputer stacjonarny? Poradnik opisujący krok po kroku kolejność montażu podzespołów.
  • Czy warto kupić gotowy zestaw komputerowy?

Chcesz się dowiedzieć, jak złożyć komputer? Zapraszam do poradnika!

Jak wydajny powinien być współczesny komputer?

Wydajność można dokładnie zmierzyć, używając odpowiednich benchmarków, jednak na potrzeby tego poradnika nie będziemy podążać w tę stronę. Czemu? Otóż benchmarki mają to do siebie, że ich wyniki trzeba odbierać w szerszym kontekście i bez zagłębienia się w temat ciężko z nich obiektywnie wyczytać moc komputera.

Dlatego podejdę do sprawy inaczej. Punktem wyjścia przy składaniu komputera będzie dla mnie maszyna, która uruchomi wszystkie gry w wysokich ustawieniach graficznych (z wyłączonym RTX) w rozdzielczości 4k i 60 fps (frame per second = klatki na sekundę). Taki komputer zapewni ci moc na kilka lat do przodu, zapewniając rozgrywkę w przepięknej grafice bez kompromisów. Wskażę też, w którą stronę iść przy ciaśniejszym budżecie.

Z racji tego, że niniejszy poradnik jest dla ludzi niedoświadczonych, kompletnie ominiemy temat słynnego “podkręcania” poszczególnych części. Do tego wymagane jest kupno podzespołów, które się wprost do tego nadają, co podniesie cenę komputera, a w dodatku jest to czynność zarezerwowana dla zaawansowanych użytkowników.

Jak złożyć komputer? Wybieramy podzespoły

Każdy wie o tym, że do komputera potrzeba karty graficznej, procesora, czy dysku. Warto jednak zwrócić większą uwagę na wszystkie podzespoły. Przede wszystkim: muszą ze sobą współpracować, nie można wybrać, co nam się podoba.

Konkretne modele procesorów wymagają konkretnych modeli płyt głównych. Specyfikacja techniczna płyty głównej określi, jak mocny RAM można użyć. Wybierając kartę graficzną, trzeba spojrzeć na jej rozmiar fizyczny i dobrać odpowiedną obudowę. Poważnie. Mocniejsze modele kart graficznych są dosyć duże. Warto, żeby płyta główna miała slot M.2, gdzie zamontujesz najnowszy dysk SSD. Oczywiście do wszystkiego trzeba dobrać zasilacz o odpowiedniej mocy, a najlepiej także o odpowiednim certyfikacie bezpieczeństwa.

Wybór każdej części można by sprowadzić do określenia “wybierz najmocniejszą w swoim budżecie”. W dodatku prawie zawsze da się kupić lepszy (i droższy) sprzęt. Podobnie prawie zawsze da się “chwilę” poczekać do premiery nowych urządzeń. Brzmi skomplikowanie? Spokojnie, po to powstał ten poradnik jak złożyć komputer. Wszystkiego dowiesz się z opisów poszczególnych podzespołów.

Procesor

Wybierając procesor, kierujemy swoje kroki w kierunku dwóch firm: Intel i AMD. Poszczególne linie procesorów obu firm są zbliżone do siebie osiągnięciami na tyle, że dla laika nie zrobi to większej różnicy. Z reguły obie firmy można odróżnić w następujący sposób:

  • Procesory Intela są delikatnie bardziej wydajne.
  • Procesory AMD są delikatnie tańsze.

Obie firmy mają w swoim portfolio kilka odpowiadających sobie serii. W przypadku Intela jest to i3 (budżetowa), i5 (gamingowa), i7 (oprogramowanie profesjonalne) i i9 (najdroższe i najmocniejsze). W przypadku AMD są to procesory Ryzen 3, 5, 7 i 9, których zastosowanie odpowiada poprzednikom.

Składając komputer do gier, skupimy się na procesorach serii i5 i Ryzen 5. Bez problemu można wziąć z serii oznaczonych cyfrą 7, co często jest stosowane w zestawach oferowanych w sklepach, ale gry nie wykorzystują mocy tych procesorów.

Oczywiście obie serie mają różne modele, które też mogą niewiele mówić. Uproszczając: im wyższy numer przy modelu, tym lepszy procesor. W przypadku Intela najnowszą serią procesorów jest 13. generacja, natomiast w przypadku AMD jest to seria 7000. Najnowsze serie nie są wymagane do czegokolwiek, więc można spokojnie zdecydować się na procesor Intel 12 generacji lub AMD serii 5000 (seria 6000 jest przeznaczona do laptopów). Będą znacząco tańsze, gdyż najnowsze podzespoły podlegają pod słynny “podatek od nowości”.

jak złożyć komputer do gier 2023

Jaki procesor wybrać składając komputer do gier? W tym momencie polecam procesor Intel i5 12400/12600 lub AMD Ryzen 5 5600. Decydując się na konkretny model, zwróć uwagę na dodatkowe oznaczenia. Dodatkowa litera przy modelu może oznaczać np. zintegrowaną kartę graficzną wbudowaną w procesor. Nie ma sensu za to dopłacać, skoro składając komputer do gier, decydujesz się na dedykowaną kartę graficzną.

Ważne: decydując się na procesor, zanotuj, jaki ma socket. Socket oznacza układ pinów na procesorze, czyli jak się go podłącza do płyty głównej. Płytę główną trzeba dobrać pod odpowiedni socket.

Chłodzenie procesora

Każdy procesor domyślnie w pudełku przychodzi z chłodzeniem. O ile nie będziesz obciążać swojego komputera, to chłodzenie dołączane w zestawie wystarczy. Nie jest to częste, ale niektóre modele procesorów mogą nie mieć chłodzenia w pudełku. Z reguły jest tak przy modelach przeznaczonych do podkręcania, do których lepiej kupić osobne mocniejsze chłodzenie.

Płyta Główna

Wielu ludzi zastanawiając się jak złożyć komputer, ma problem z płytą główną. Jest to po prostu czarna magia, gdyż płyty główne ciężko określić możliwymi osiągnięciami jak procesor, pamięć, czy kartę graficzną.

Przede wszystkim: szukając odpowiedniej płyty głównej, zacznij od filtrowania na podstawie socketu procesora. Aktualnie najczęściej procesory Intela to socket 1200 lub 1700, natomiast procesory AMD to socket AM4 lub AM5. Wybór płyty głównej z pasującym socketem sprawia, że na pewno będzie kompatybilna z procesorem.

Przy płycie głównej najważniejsze znaczenie ma chipset (model). Tu raczej nie ma się rozpisywać. Do komputera gaminowego wybierz model B660, producenta, jaki wam pasuje. Opcje niżej to kierunek budżetowy, a wyżej idziemy ponownie w stronę podkręcania i powiększania marży. Czemu producent jest nieistotny? Ponieważ płyty główne opierają się na chipsetach wypuszczanych przez Intel i AMD, a producenci tylko na tym pracują.

jak złożyć komputer

Szybko jednak zobaczysz, że sam model B660 ma wiele edycji mocno różniących się ceną. Tu już wybór należy do was. Z ceną rośnie jakość, a także wzrastają możliwości. Ważne: komputery stacjonarne nie mają domyślnie wbudowanej anteny do Wi-Fi i odbiornika bluetooth. Płyty główne, które mają te możliwości, są domyślnie droższe. Można jednak to pominąć, decydując się na zewnętrzne anteny podłączane przez USB, które z reguły są dosyć tanie.

Od modelu twojej płyty głównej zależy, jak szybką pamięć RAM będziesz mógłi użyć w swoim komputerze oraz czy podłączysz dysk M.2. Format płyty jest natomiast ważny przy doborze obudowy.

Pamięć RAM

Pamięć RAM inaczej zwana pamięcią operacyjną to kolejny podzespół, nad którym trzeba się chwilę pomyśleć, gdy zastanawiasz się jak złożyć komputer. Jest to jednak znacząco prostsze niż w przypadku poprzednich podzespołów.

Pamięć RAM należy do części, które się nie psują, więc każdy producent daje domyślnie dożywotnią gwarancję. Możesz śmiało zdecydować się na pamięć polskiej firmy GoodRam, która przy okazji potrafi być widocznie tańsza. Ważne: rodzaj RAM-u, jaki cię interesuję to DDR4.

Ile RAM-u to odpowiednia ilość? Aktualnie warto celować w 32GB, ale jeśli musisz gdzieś uciąć, to śmiało możesz zdecydować się na 16GB, gdyż jest to wciąż wystarczająca liczba. Szczególnie że aktualnie w przypadku RAM-u ważna jest prędkość, a RAM łatwo dokupić w późniejszym terminie.

Prędkość RAM-u mierzą dwie cechy: taktowanie (MHz – im więcej, tym lepiej) i opóźnienie (CL – im mniejsze, tym lepsze). Ważne: w przypadku taktowania musisz sprawdzić, czy twoja płyta główna je obsłuży. W danych płyty łatwo znajdziesz typy obsługiwanej pamięci.

Ważne: niezależnie od liczby RAM-u, na którą się zdecydujesz, zawsze lepiej mieć parzystą liczbę kości pamięci. Chcesz 32GB? Kup dwie kości po 16 GB. Możesz sobie pozwolić na 16? Kup dwie kości po 8.

W przypadku RAM-u może się okazać, że trzeba włączyć w BIOS-ie profil XMP. W tym celu przeczytaj jak wejść do BIOS-u.

Karty graficzne

Przejdźmy do przyjemniejszych rzeczy. Jak złożyć komputer do gier, to tylko z dedykowaną kartą graficzną. Może to zaskakujące, ale nie ma tu właściwie żadnej filozofii. Możesz wziąć to, na co możesz sobie pozwolić. Aktualnie na rynku jest dwóch dużych graczy: Nvidia (Geforce) i AMD (Radeon). Skruszyć beton próbuje Intel, który w zeszłym roku wszedł na rynek z kartami Intel Arc. Na ten moment nie są one jednak konkurencyjne.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie są w tym momencie najlepsze karty, sprawdź nasz ranking kart graficznych. Na potrzeby komputera opisanego we wstępie wybieram model Nvidia Geforce 3060. Zanotuj jaki rozmiar fizyczny ma wybrana karta, żeby zmieściła się do obudowy.

Ważne: jeśli wasza płyta główna ma dwa wejścia PCI-E, grafę podłącza się do PCI-E 5. Z reguły drugi slot to PCI-E 3, który jest wolniejszy i może ograniczać grafikę. PCI-E 5 to z reguły górny slot.

Dysk twardy

Bez tego nie obejdzie się żaden komputer. Na szczęście ponownie nie ma w tym żadnej filozofii – wybierasz taki, jaki ci pasuje. Najważniejsze: dysk M.2 to standard i największy upgrade, jeśli chodzi o prędkość działania komputera. Możesz bez problemu używać dysku SSD do systemu i gier, a opcjonalnie dysk HDD pod pliki (dokumenty, filmy, muzyka).

Sprawdź czym się kierować w wyborze dysku SSD.

Zasilacz

Część, która często nie jest uznawana za ważną. Jednak to zasilacz odpowiada za bezpieczeństwo energetyczne i zdecydowanie nie warto na nim oszczędzać. Współczesne procesory i karty graficzne są z reguły dosyć prądożerne, więc dla bezpieczeństwa warto zdecydować się na zasilacz o mocy co najmniej 750W.

Warto też zainwestować w markową firmę i zasilacz z odpowiednim certyfikatem. Najtańsze będą te opisane jako BRONZE, ale lepiej dorzucić trochę do GOLD.

W przypadku zasilacza warto spojrzeć na jego rozmiar, chociaż z reguły są uniwersalne. Można też dopłacić za zasilacz modularny: w nim kable są odłączane z obu stron, więc niewykorzystane linie można odłączyć dla większej ilości przestrzeni w środku obudowy.

Obudowa

Do wyboru, do koloru! Upewnij się tylko, czy zmieści się w twojej obudowie twoja karta graficzna, zasilacz i płyta główna. Dwa pierwsze podzespoły to kwestia rozmiaru, natomiast czy zmięści się płyta poznasz po obsługiwanych standardach (formacie).

Dobrze, żeby obudowa miała w standardzie wiatraki zapewniające przepływ powietrza. Inaczej trzeba je dokupić osobno, co mocno komplikuje sprawę.

Przykład jak złożyć komputer do gier 2023

Tak jak dotychczas, tak i tym razem nie będę polecał konkretnych części. Rynek jest na to zbyt dynamiczny. Podsumowując: oto przykład jak złożyć komputer do gier 2023:

  • Procesor: Intel i5 12600.
  • Płyta Główna: B660.
  • RAM: 32GB DDR4.
  • Karta graficzna: Geforce 3060.
  • Dysk SSD M.2.
  • Zasilacz 750W Gold.
  • Obudowa: wedle uznania.
  • Peryferia: wedle uznania.

Jak złożyć komputer? Poradnik krok po kroku

Skoro wszystkie zakupione części są już z tobą, pora wziąć się za montaż! Składanie komputera stacjonarnego to trochę jak duże klocki lego. Wydaje się skomplikowane, ale tak naprawdę to tylko kilka części. W dodatku one tylko wydają się delikatne.

Jak złożyć komputer od podstaw? Przygotowanie

Zanim zaczniemy: ten poradnik to tylko ogólnie porady. Nie jestem w stanie opisać szczegółów, gdyż te będą się różnić w zależności od dokładnych części. Twoja płyta główna i obudowa (a być może również procesor) powinny mieć instrukcje bardziej szczegółowe. Możesz zawsze poszukać poradników na Youtube. Tam wpisując swoje części, z reguły znajdziesz pokazany dokładny montaż.

Przygotuj sobie miejsce, śrubokręt lub wkrętarkę zanim dotkniesz części, zadbaj o uziemienie. W tym celu możesz np. dotknąć metalowego kaloryfera przez 10 sekund. Wszystkie potrzebne śrubki będą z obudową i płytą główną.

Jak złożyć komputer do gier: poradnik

  1. Zacznij od wyjęcia płyty głównej. Możesz ją położyć na specjalnej folii, w której była w pudełku.
  2. Zamontuj procesor zgodnie z instrukcją tego modelu.
  3. Następnie zamontuj chłodzenie.
  4. Kolejny jest RAM. Na płycie głównej w najbliższej okolicy slotów na kości RAM-u powinno być oznaczenie, w jaki sposób je umieścić. Z reguły używa się slotów naprzemiennie.
  5. Zamontuj dysk M.2. Poza umieszczeniem go w slocie trzeba go przykręcić jedną śrubką.
  6. Całość montujesz w obudowie.
  7. Przykręcasz w obudowie zasilacz.
  8. W tym momencie postaraj się podłączyć wszystkie kable i przygotuj kable zasilające do karty graficznej.
  9. Kartę graficzną wsadź jako ostatnią: zajmie najwięcej miejsca i będzie mało miejsca na manewry. Możesz potrzebować wyłamać/wyjąć blaszkę (lub dwie) z tyłu obudowy.
  10. Podłącz grafę do zasilacza.
  11. Uporządkuj kable, zamknij obudowę.

Po tym wszystkim jedyne co zostaje to podłączyć peryferia, kabel od prądu i zabrać się za szykowanie systemu operacyjnego. Jeśli potrzebujesz, to sprawdź jak zainstalować Windows.

Czy warto kupić gotowy zestaw z marketu?

NIE!

Wielu ludzi widząc jak złożyć komputer, łapie się za głowę, myśląc, że nie podołają. Spokojnie. Po pierwsze: jeśli faktycznie uważasz, że możesz mieć problem, to wciąż lepiej samemu wybrać części i zamówić ze złożeniem. Oferuje to każdy sklep z podzespołami. W ten sposób masz pewność, że części, które wybrałeś, są najlepszej jakości i są kompatybilne.

Nie da się tego w żaden sposób powiedzieć o gotowych zestawach. Jasne, czasem zdarzy się perełka, a jeśli zapłacisz odpowiednio dużo i zamówisz komputer Alienware, to wszystko będzie ok. Zestawy sklepowe z reguły są tworzone następująco:

  • Dobra karta graficzna.
  • Czasem “dobry” procesor.
  • Dysk i RAM są przedstawione tylko w ilości.
  • Brak informacji na temat zasilacza i płyty głównej.

Na czym to polega? Pod przykrywką dobrej karty graficznej sklepy starają się wciskać serie procesorów, które z jakiegoś powodu nie chciały się sprzedać (np. 11 generacja Intela – była znacząco droższa od dziesiątej, ale niewiele wydajniejsza), najtańsze pamięci i co gorsza: jakiś mocno podstawowy model płyty głównej i zasilacz, którego nie da się sprawdzić pod kątem awaryjności.

Z wierzchu może to wyglądać dobrze, aczkolwiek: jeśli zestaw nie ma wymienionych wszystkich części z dokładnym modelem i producentem traktujcie to jako czerwoną flagę i omijajcie szerokim łukiem.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Nie tylko Intel, ale również AMD i ARM – o luce bezpieczeństwa w procesorach
Niedawno informowaliśmy was o poważnej luce bezpieczeństwa procesorów od Intela. Okazuje się jednak, że podobna dziura dotyczy także AMD i ARM. Intel na długo zapamięta
amd nod.ai AMD ogłosiło przejęcie Nod.ai, które ma poszerzyć zasoby sztucznej inteligencji firmy
AMD ogłosiło oficjalnie przejęcie firmy open-source Nod.ai. Ma to przyspieszyć rozwój technologii związanych ze sztuczną inteligencją. Warto zauważyć, że obecnie NVIDIA i AMD są w
ps5 pro PlayStation 5 Pro z procesorem AMD Zen 2 i 60 jednostkami RDNA 3. Wyciekła specyfikacja
Jeszcze niezapowiedziana konsola PlayStation 5 Pro cały czas jest wyczekiwana. Ma ona oferować lepszy Ray Tracing, wyższą wydajność oraz zapewne zmianę konstrukcji. Wygląda jednak na
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *