Przed nami kolejna odsłona protestów użytkowników Reddita w walce o umożliwienie działania zewnętrznych rozwiązań. Tym razem podczas eventu dziejącego się na subreddicie r/place użytkownicy dają upust swojej złości, malując momentami mocno niecenzuralne komentarze na temat CEO Reddita o nicku u/Spaz. Wróćmy jednak do początku.

Jak do tego doszło?

Protesty rozpoczęły się w czerwcu, żeby zwrócić uwagę na zmiany w zasadach korzystania z API Reddita. Nowe zasady miały na celu ukrócenie korzystania z zewnętrznych narzędzi do przeglądania portalu, które ograniczały zyski z wyświetlania reklam. W teorii nic nie zostało zablokowane, jednak nowe stawki za dostęp do API okazały się zabójcze dla projektów, które w większości nie były komercyjne.

W ramach protestu wiele subredditów ograniczyło możliwość dodawania nowych postów lub wręcz przeniosło się w tryb prywatny, co dla użytkowników oznaczało „zamknięcie”. Często było to łączone z informacjami nawołującymi do przenosin na zewnętrzne platformy do komunikacji. Oczywiście nie trzeba dodawać, że taki protest spotkał się ze znaczącą reakcją ze strony szefów Reddita.

Pisaliśmy niedawno, że Reddit postawił ultimatum moderatorom protestujących subredditów. Jeśli jakiś subreddit nie otworzył się sam z siebie po proteście, moderatorzy musieli dokonać wyboru: otworzyć sub lub stracić stanowisko.

Użytkownicy nie przebierają w słowach

Wspomniane ultimatum podziałało i większość subredditów wróciła do normy. Stąd Reddit postanowił uruchomić zaplanowany pierwotnie na czerwiec event r/place, w którym każdy użytkownik może raz na pięć minut postawić swój kolorowy piksel na wirtualnym płótnie. A skoro społeczność dostała miejsce do wyrażenia siebie, wszystko idzie w najgorszy możliwy (dla Reddita) sposób.

Już w pierwszych kilkunastu minutach mogliśmy oglądać pierwszy obraz dedykowany CEO Reddita:

reddit event
To, co zaczęło się od prostego wyrażenia zdania społeczności, szybko przerodziło się w ambitniejszy i bardziej pomysłowy przekaz, często mocno nawiązujący do konkretnych krajowych kultur i historii. Francuzi postanowili użyć jednego ze swoich symboli: gilotynę.

reddit spez

Niemcy wyrazili się w typowy dla siebie sposób, łatwy do zrozumienia nawet bez słownika:

r/place niemcy

Nasi bracia z Ukrainy wręcz postanowili zrównać u/Spez z pewnym bardzo złym człowiekiem:

spez
Jakby się płótno w najbliższych godzinach nie zmieniało, centralny punkt jest zarezerwowany na jedną wiadomość:

reddit protest

Jeśli zajrzycie na wspomniany Reddit, zobaczycie mnóstwo innych, równie oryginalnych pomysłów. Większość z tym samym przekazem.

Czym jest r/Place?

r/Place to specjalny event organizowany przez Reddit po raz trzeci. Za pierwszym razem uruchomiony został na Prima Aprilis w 2017 roku. W 2022 również pierwszego kwietnia został uruchomiony ponownie z małym twistem: płótno się co jakiś czas powiększało.

Event został bardzo ciepło przyjęty przez Redditową społeczność, która zaczęła się grupować i zawiązywać sojusze w celu umieszczania swoich pixel-artów na płótnie. Śledzenie rozwoju płótna pozwalało śledzić ciekawe interakcje, jak “wojny” między subredditami lub streamerami, którzy wykorzystując swoich obserwujących, starali się umieszczać na płótnie swoje pomysły.

W czasach, gdy Redditorzy nie byli zajęci masowym umieszczaniem jednego przekazu do konkretnej osoby, efekty były naprawdę ciekawe. Oto finalny obraz płótna w 2022 roku:

reddit place 2022

A co Wy o tym wszystkim sądzicie? Dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

sklep microsoftu Sklep Microsoftu z grami mobilnymi ruszy już w lipcu
Informacje o tym, że Microsoft chce stworzyć własny sklep z grami mobilnymi, pojawiały się od kilku lat. Wygląda na to, że już niedługo zobaczymy efekty
Google Pixel w Polsce Wyczekiwane smartfony Google Pixel już w Polsce. Ceny zaskakują
Polski rynek został w końcu zauważony przez Google, czego rezultatem jest uruchomienie w naszym kraju sklepu online Google Store, w którym Polacy mogą kupić wyczekiwane
nowe ipady apple Apple pokazało nowe iPady. Pro z nowym procesorem-bestią!
Niedawno zapowiadany event „Let Loose” już za nami, czas więc na podsumowanie wszystkich najważniejszych nowości zapowiedzianych przez Apple. Koncentrują się one przede wszystkim na traktowanych
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *