Gry online to nic nowego. Konsumenci grają w nie już od 1960 roku. Jednak rynek ten ewoluuje – gry, które kiedyś wymagały mocy obliczeniowej dedykowanych komputerów stacjonarnych, mogą teraz być zasilane przez smartfony, a liczba osób uczestniczących w grach online gwałtownie wzrosła. To niestety oznacza, że ewoluowały również niebezpieczeństwa związane z grami online. W tym artykule znajdziesz najważniejsze zagrożenia, o których rodzice muszą wiedzieć, aby zapewnić swoim dzieciom bezpieczeństwo podczas grania online.

Zastraszanie i nękanie w Internecie

Najnowsze badania pokazują, że 65% graczy biorących udział w grach online było nękanych; statystyka, która nie wróży dobrze nieletnim graczom. Twoim pierwszym instynktem może być próba całkowitego uniemożliwienia dziecku udziału w grach online, ale może to spowodować, że dziecko będzie po prostu grało bez twojej wiedzy. Lepszym wyborem byłaby rozmowa z dziećmi i przygotowanie ich na różne rodzaje negatywnych zachowań, których mogą doświadczać w Internecie, oraz upewnienie się, że wiedzą, że mogą poprosić cię o pomoc, jeśli są nękane. Ważne jest również, aby wyjaśnić wpływ, jaki prześladowanie w Internecie może mieć na innych, oraz ustalić konkretne konsekwencje, które będą mieć miejsce jeśli przyłapiesz swoje dziecko na uczestnictwie w nękaniu lub obraźliwym języku. Ustalenie zasad używania zestawów słuchawkowych może pomóc w zapobieganiu zarówno narażeniu dziecka na nękanie w Internecie, jak i jego uczestnictwie w nim.

W grach online istnieją dwa rodzaje dręczenia, które znacznie wykraczają poza to, czego można oczekiwać od nękania w Internecie: doxxing i swatting. Doxxing ma miejsce, gdy jeden lub więcej uczestników online szuka informacji osobistych, identyfikujących konkretnego użytkownika w celu szantażu lub zastraszania. Doxxing często może prowadzić do ujawnienia prawdziwych nazwisk, numerów telefonów, adresów domowych, informacji o pracodawcy i nie tylko. Swatting to forma nękania, w której wykorzystuje się techniki doxxingu, aby stworzyć rzeczywiste, namacalne zagrożenie. Napastnik wysyła informację lokalnym organom ścigania  użytkownika którego zdoxxował, często twierdząc, że doszło do porwania lub wzięcia zakładnika pod adresem ofiary. Może to spowodować szturm jednostki policji antyterrorystycznej (SWAT) na adres.

Dbanie o otwartą komunikację o doświadczeniach twojego dziecka w grach ma kluczowe znaczenie. Swating może się zdarzyć podczas pozornie nieszkodliwych wydarzeń. Jednym z najbardziej znanych przykładów był spór dotyczący zakładu o wartości 1,50 USD w „Call of Duty: WWII”.

Ważna wskazówka: podatność na doxxing i swatting istnieje tylko wtedy, gdy osoba nękająca może połączyć informacje osobiste z docelowym graczem. Uczenie dzieci najlepszych praktyk dotyczących prywatności w sieci cyfrowej jest jednym z najsilniejszych środków bezpieczeństwa, jakie można zastosować przeciwko tym formom nękania w Internecie.

Wirusy i Złośliwe Oprogramowanie

Jak w przypadku prawie każdego cyfrowego doświadczenia, istnieją określone zagrożenia cyberbezpieczeństwa związane z krajobrazem gier online. Rzeczą, na którą dzieci powinny naprawdę uważać w grach, jest pokusa do oszukiwania. Wiele „aimbotów”, które dzieci pobierają z forów, jest wypełnionych złośliwym oprogramowaniem — zwykle ransomware lub trojanami kradnącymi informacje. Co gorsza: wielu młodych graczy również nie korzysta z programu antywirusowego, ponieważ uważają, że spowolni to grę.

Podsumowując: oszukiwanie w grach online jest nie tylko nieetyczne, ale sprawia też, że jesteś sprawdzonym celem hakerów. Upewnij się, że twoje dzieci znają prawdziwy koszt „darmowych” cheatów.

Oszustwa phishingowe i przejęcia konta

Tam, gdzie są pieniądze, są i oszuści. Ponieważ ponad miliard graczy aktywnie wydaje pieniądze nie tylko na gry, ale także w nich, nic dziwnego, że oszustwa phishingowe stały się powszechne w społecznościach graczy. Jedna z najbardziej rozpowszechnionych taktyk phishingowych w grach: przejęcia kont, często powodowana jest przez ryzykowne kliknięcie linku na forum gier lub zhakowane konto wysyłające linki phishingowe do innych użytkowników. Gdy haker przejmie kontrolę nad kontem, może nałożyć nieuczciwe opłaty na dowolne dołączone karty kredytowe lub, w niektórych przypadkach, sprzedać zhakowane konto (szczególnie, jeśli zawiera ono cenne przedmioty lub skórki postaci). Młodzi gracze są szczególnie narażeni na te hacki. W takich przypadkach istnieje prawdopodobieństwo, że karty kredytowe przypisane do kont gier należą do ciebie, a nie do twoich dzieci, więc młodzi gracze nie zauważą, kto wydaje twoje ciężko zarobione środki.

Dbanie o Bezpieczeństwo Swoich Dzieci

Znajdziesz w sieci wiele narzędzi, które pomogą twoim dzieciom zachować bezpieczeństwo podczas grania. Niezawodne oprogramowanie antywirusowe zainstalowane i aktualne na wszystkich inteligentnych urządzeniach domowych może chronić twoją rodzinę przed złośliwym oprogramowaniem. Ponadto, objęcie domowego ruchu internetowego bezpiecznym szyfrowaniem VPN może zmniejszyć potencjał doxxingu.

Gry przeglądarkowe niosą ze sobą szczególnie większe ryzyko, ponieważ wiele przeglądarek ma więcej luk bezpieczeństwa, a dzieci mają tendencję do używania bardzo łatwych haseł w przeglądarkach. To sprawia, że są podatne na ataki hakerów. Korzystanie z VPN może znacznie zmniejszyć takie ryzyko. Na przykład VPN Surfshark dla Chrome to świetna opcja VPN.

Najlepszym zabezpieczeniem, jakie twoje dzieci mogą znaleźć, jest umiejętność poprawnego korzystania z technologii cyfrowych. Rozpocznij z nimi rozmowy nie tylko o nękaniu online, ale także o rozpoznawaniu zagrożeń cyberbezpieczeństwa i oszustw typu phishing itp.

WARTO PRZECZYTAĆ:

nordvpn specjalna oferta techpolska NordVPN nawet do 70% taniej ze specjalną ofertą dla czytelników TechPolska! Nie przepłacaj i zyskaj kupon na 3 miesiące za darmo
Nie ma w naszej działalności lepszych momentów niż te, w których możemy zaoferować naszym czytelnikom coś specjalnego. Dlatego bardzo się cieszymy, że NordVPN, lider na
vpn na telewizor lg Jaki VPN na telewizor LG warto wybrać i dlaczego?
Dla osób, które chcą cieszyć się swobodą przeglądania treści oraz korzystania z internetowych serwisów VOD bez ograniczeń na telewizorze LG, najlepszym rozwiązaniem będzie VPN. Dzięki
canal+ Canal+ z gigantyczną karą. Klienci mogą starać się o odszkodowanie!
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów od pewnego czasu ma ręce pełne pracy! Co chwila słyszymy, że nakłada kary na firmy, które nie do końca były
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *