Sprawna gospodarka magazynowa jest kluczowa w procesie logistycznym całej firmy produkcyjnej. Informacje płynące z magazynu stanowią ważny element w procesie zarządzania przedsiębiorstwem produkcyjnym. Są one niezbędne również w procesie podejmowania decyzji nie tylko na poziomie operacyjnym.

Dlaczego magazyn i procesy, które w nich zachodzą powinny być kompleksowo zorganizowane, zautomatyzowane a komunikację i wymianę informacji powinny wspierać zintegrowane systemy informatyczne? Odpowiedź jest prosta: ponieważ należy zrobić wszystko co możliwe w zakresie usprawnień, aby klient w jak najkrótszym czasie otrzymał zamówione wyroby. Dzisiaj liczy się czas i umiejętność dotrzymania obietnic w zakresie deklarowanych terminów realizacji zamówień. Brak narzędzi za pomocą których można usprawnienia wprowadzać i monitorować efektywność zmian przekłada się na wydajność pracy magazynu i w konsekwencji na wzrost niezadowolenia klienta, z powodu opóźnień lub braków ilościowych i wad jakościowych. W efekcie może to narazić firmę produkcyjną na straty finansowe i wpłynąć negatywnie na wizerunek marki.

Szansą na utrzymanie konkurencyjności rynkowej przedsiębiorstwa jest usprawnienie procesów magazynowych. Kluczową rolę odgrywa tutaj informatyzacja obszaru gospodarki magazynowej oraz procesów logistycznych zachodzących w firmie. Co składa się na informatyzację? Zastosowanie systemu ERP zarówno w logistyce jak i w pozostałych obszarach działania firmy takich jak: produkcja, księgowość, kadry, sprzedaż, itp. Firma Streamsoft, znany polski producent oprogramowania dla biznesu, posiada w swojej ofercie dwa systemy klasy ERP. Streamsoft Prestiż przeznaczony dla firm produkcyjnych – bogaty funkcjonalnie, z bardzo rozbudowanym modułem wspomagającym zarządzenie produkcją i logistykę produkcji, a także gospodarkę magazynową. Drugi ze wspomnianych systemów ERP, to Streamsoft Verto, który jest systemem dedykowanym, szytym na miarę w zależności od potrzeb użytkownika. System ten świetnie sprawdza się w branżach gdzie są złożone oczekiwania i działy IT samodzielnie pragną go rozwijać pod kątem własnych potrzeb i innowacyjnych rozwiązań wdrażanych w ich firmach.

Zarówno w jednym jak i w drugim systemie ERP dostępne są moduły przeznaczone do prowadzenia wielomagazynowej gospodarki towarowej i materiałowej oraz do wspomagania procesów związanych z obsługą sprzedaży i realizacją zakupów. Aplikacje te są w pełni zintegrowane z pozostałymi modułami wspomnianych systemów. Oba systemy ERP firmy Streamsoft wspomagają sprzedaż dzięki możliwościom tworzenia ofert, na podstawie których mogą być generowane zamówienia od odbiorców. Zamówienia od odbiorców można również wystawiać niezależnie od oferty, bezpośrednio w systemie ERP lub za pomocą urządzeń. Zamówienia rezerwują towar na magazynie i wpływają na stan dyspozycyjny.

Zaopatrzenie, produkcja i dystrybucja, to trzy najważniejsze obszary, których sprawne funkcjonowanie uzależnione jest do dobrze zorganizowanych procesów zarządzania magazynem. Dlatego systemy ERP firmy Streamsoft umożliwiają pełną kontrolę stanów i obrotów na wszystkich utworzonych magazynach, zarówno w układzie ilościowym, jak również ilościowo-wartościowym. Usprawniają i upraszczają działania inwentaryzacyjne. Inwentaryzację można przeprowadzić w dowolny dzień, według miejsc składowania towaru lub po numerach seryjnych. Umożliwiającą zastosowanie urządzeń zewnętrznych podczas przeprowadzania inwentaryzacji takich jak, np. kolektory danych. W obu systemach ERP Streamsoft można ponadto wystawiać dokumenty obrotowe, m.in.: przerzuty międzymagazynowe (MM), rozchody wewnętrzne (RW), przyjęcia wewnętrzne (PW), wydania na zewnątrz (WZ) czy przyjęcia z zewnątrz (PZ).

WARTO PRZECZYTAĆ:

Magazyn e-commerce – jak usprawnić jego działanie?
Niemal każdy sklep internetowy musi korzystać z jakiejś formy magazynu e-commerce. To obiekt, w którym towary są składowane, przygotowywane do wysyłki i nadawane. Jego organizacja
Następny krok w zarządzaniu łańcuchem dostaw: Oprogramowanie WMS dla przyszłościowych firm
Procesy magazynowe w dużych centrach logistycznych to niezwykle złożone operacje. Aby przeprowadzić je bezbłędnie wymagana jest sprawna wymiana danych w czasie rzeczywistym między poszczególnymi software’ami
automaty vendingowe Automaty vendingowe – do czego się przydają?
Tak zwane automaty vendingowe to już nie tylko proste urządzenia znane z dworców czy lotnisk, które wydają napoje i batoniki, a również bardzo zaawansowane technologicznie
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *