Operator drona może być całkiem dochodowym zajęciem, zarobki jednak uzależnione są od rodzaju świadczonych usług.
By latać bezzałogowymi statkami powietrznymi nie potrzeba wiele, a sam próg wejścia do zawodu też jest niski. Zobacz, ile zarabia operator drona i od czego zależy wysokość jego dochodów.
Bezzałogowe statki powietrzne — definicja
Definicja bezzałogowego statku powietrznego odnosi się do urządzenia, które nie wymaga pilota, nie zabiera na swój pokład osób, a także jest sterowana zdalnie lub wykonuje lot automatyczny.
Na podstawie powyższej definicji przyjmujemy, że operator drona jest pilotem bezzałogowego statku powietrznego. Wszelkie wyjaśnienia definicji znaleźć można na stronie urzędu lotnictwa cywilnego.
Czym różni się pilot od operatorów dronów?
Urząd lotnictwa cywilnego definiuje także różnice pomiędzy pilotem a operatorem drona. Pomiędzy tymi dwoma określeniami jest spora różnica, ponieważ tylko na jednej z tych osób ciąży odpowiedzialność karna, za spowodowanie potencjalnego wypadku z udziałem drona.
Zobacz, kto to jest pilot drona, a kim jest operator drona.
Operator drona
Definicja operator drona odnosi się do osoby, która jest posiadaczem danego urządzenia. Może ona zlecać loty przy użyciu własnego sprzętu, może także być pilotem.
Nie jest natomiast odpowiedzialna za lot swojego urządzenia, jeśli nie steruje nim w tym czasie samodzielnie.
Pilot drona
Pilotem drona nazywamy osobę, która steruje danym urządzeniem. By latać dronem bezpiecznie, pilot drona powinien mieć odpowiednie przeszkolenie.
To na pilota drona w odróżnieniu od operatora drona, spada odpowiedzialność za każdy lot. Bez względu na to, czy jest właścicielem urządzenia, czy nie, każdy pilot odpowiada cywilnie i karnie za jego użycie.
Kiedy potrzebna jest licencja na drona?
Kiedy mówimy o licencji na drona, na uwadze mamy posiadanie uprawnień lub przynajmniej spełnienie obowiązku wynikającego z używania tych urządzeń — rejestracji, jako pilot.
Jeśli zamierzasz zajmować się zajęciem z wyszastaniem drona, to prawo obliguje Cię przynajmniej do rejestracji, jako pilot i abyś przeszedł szkolenie online. Na szkoleniu dowiesz się bowiem, jakie są kategorie latania dronem i jak poruszać się legalnie w każdej z nich.
Czy potrzebne jest pozwolenie na latanie dronem?
Komercyjne loty bezzałogowym statkiem powietrznym wymagają zezwoleń i certyfikatów.
Każe użycie drona, który ma zamontowane urządzenie rejestrujące dźwięk lub video wymaga przejścia szkolenia, a jeśli taki lot chcesz przeprowadzić pośród ludzi, to musisz mieć także odpowiednie zgody i certyfikat.
Wszystko po to, by bezpiecznie zarządzać urządzeniem, eliminując szkody osób trzecich. Ważna jest także świadomość, że prawo chroni prywatność osób trzecich, a więc nie możesz nagrywać ich bez zgody.
Co zrobić, aby zostać operatorem drona?
Wielu fascynatów dronów zastanawia się nad tym, czy aby być operatorem drona, potrzeba zrobić licencję.
Nie musisz posiadać żadnych uprawnień, aby zostać operatorem drona. Oczywiście do czasu, aż nie będziesz chciał latać dronem. Jako pilot drona musisz co najmniej zarejestrować się jako pilot. W zależności od tego, jakim urządzeniem będziesz latał, prawo obliguje do odbycia kursu online.
Ile kosztuje kurs na operatora drona?
Wiemy już, że pilotowanie bezzałogowego statku powietrznego wymaga uprawnień. Jeśli chcesz zająć się tym zajęciem profesjonalnie i na nim dobrze zarobić, musisz wykonać kurs.
Aby latać dronem o niskiej masie, wystarczy przejść kurs online na stronie urzędu lotnictwa cywilnego. Jednak jeśli marzy Ci się tworzenie filmów, by się z tego utrzymać, musisz postawić na drogie szkolenie, które w zależności od poziomu zaangażowania pilota kosztuje od 2500 zł.
Jakie uprawnienia trzeba mieć na drona, by zarabiać legalnie?
Pilot drona może zrobić certyfikat w kategorii otwartej, ale żeby latać profesjonalnym dronem wykonującym zaawansowane zdjęcia, musi przejść szkolenie UAVO.
Kategorie i certyfikacje na pilota drona
Użytkownik drona, aby nim latać, musi zdobyć odpowiedni certyfikat. W prawie dostępną mamy podstawową kategorię dla pilotów dronów: kategoria otwarta, która dzieli się na poszczególne podkategorie odpowiadające danemu urządzeniu i rodzaju jego wykorzystania.
Zobacz, jakiej licencji potrzebujesz, by latać nad ludźmi.
Kategoria otwarta A1 — loty nad ludźmi
Posiadając licencję na pilota drona kategorii otwartej A, możesz latać z dala od ludzi maszyną o masie do 900 gramów.
Jeśli w zasięgu wzroku pojawi się jakaś osoba, możesz nad nią przelecieć dronem, ale wyłącznie po to, by sprowadzić urządzenie w miejsce, w którym nie ma żadnych ludzi.
Nie możesz latać zarobkowo nad zgromadzeniami ludzi.
Loty nad zgromadzeniami kategoria A2
W przypadku posiadania licencji A2 możesz latać około 30 metrów od zgromadzeń, przy czym prędkość drona nie może przekraczać 5m/s.
Podkategoria A3 – loty z dala od ludzi
Licencja na pilota tej kategorii otwartej obejmuje loty wyłącznie poza zabudowaniami i obszarem zamieszkałym.
Co grozi za zarobkowe latanie dronem bez licencji?
Pilota drona, który lata bez odpowiedniej licencji obowiązuje kodeks wykroczeń i odpowiedzialność cywilna.
Komercyjne latanie dronem, czyli używanie bezzałogowego statku powietrznego w celach zarobkowych prawie zawsze oznacza korzystanie z zaawansowanej maszyny. Co za tym idzie ma ona dużą moc, a także ciężar i rejestruje materiał video.
Jeśli latasz dronem bez licencji i nagrywasz ludzi, nie zgłosisz wcześniej lotu, może zapłacić grzywnę lub mandat.
Jak zarobić na dronie?
Przebrnęliśmy przez kwestie prawne dotyczące latania dronem, skupmy się teraz na tym, ile można zarobić na dronie i która profesja jest najbardziej dochodowa.
Fotografia do banku zdjęć
Zarabiaj z wykorzystaniem drona na robieniu pięknych zdjęć i sprzedaży ich w bankach zdjęć.
Jest wiele baz, które skupiają twórców fotografii i filmów. Ich dzieła są bardzo chętnie wykorzystywane do reklam i innych kreacji marketingowych.
Udostępniasz zdjęcia, a użytkownicy kupują prawo do ich korzystania. Jeśli jesteś dobry w fotografii, możesz zarobić sporą sumkę pieniędzy. Miesięczne przychody takich twórców wahają się od 2 do nawet 5 tysięcy złotych.
Usługi fotografii z drona na imprezy i śluby
Ludzie kochają imprezy, a nade wszystko wzięcie mają pamiątki z takich imprez.
Jeśli pragniesz zarobić na fotografii ślubnej i weselnej, a także tworzyć piękne ujęcia z imprez, to rób szkolenie i ruszaj do boju!
Najlepsi w branży mają całkiem dobre przychody. Możesz pracować jako freelancer i latać dronem na zlecenie. Pracę znajdziesz także w agencjach marketingowych, czy firmach budowlanych, które także cenią sobie usługi fotografii z lotu ptaka.
Kanał w social mediach
Kolejnym popularnym zajęciem, które pozwala zarabiać na dronie, jest tworzenie filmików i umieszczanie ich w sieci.
Możesz założyć kanał na YouTube i zarabiać na reklamach. Miesięczne dochody pozwalają się utrzymać z takiej pracy, także warto ćwiczyć się w tworzeniu takich dzieł i szlifować talent.
Reklama
Praca w reklamie i marketingu jest dochodowa dlatego, jeśli latasz dronem, to warto zainteresować się takim kierunkiem.
Wzięty pilot drona, który tworzy świetne ujęcia, zarabia nawet 10 tys. złotych miesięcznie.
Bądź jak płatny najemnik!
Jeśli chcesz zarabiać na dronie, to najbardziej opłacalnym zawodem jest po prostu bycie freelancerem, który jest specjalistą od fotografii i filmów.
Koszt godziny pracy takiego fachowca to już 200-300 złotych plus zwrot kosztów dojazdu. Zdobądź umiejętności szukania klientów w internecie, a będziesz miał fajny wolny zwód, w którym w dodatku możesz się spełnić!
WARTO PRZECZYTAĆ: