Apple ma Siri, Amazon ma Alexę, a Google… nieco mniej przyjaźnie nazwanego Asystenta Google. Chociaż swego czasu wiele osób podchodziło do tych wynalazków sceptycznie, aktualnie zdaje się, że zachodzi w tym zakresie zmiana. Dość powiedzieć, że aplikacja Amazon Alexa w samym Google Play ma ponad 50 milionów pobrań i więcej niż 1 milion ocen dających średnią 4,3 na 5.

Jednocześnie nie da się ukryć, że Alexa bije rekordy popularności przede wszystkim w krajach anglojęzycznych, szczególnie Stanach Zjednoczonych Ameryki. W Polsce jej popularność jest nieco mniejsza.

Niewątpliwie jest to wywołane w dużej mierze faktem, że Alexa nie jest aktualnie dostępna w języku polskim, a więc polskiego nie rozumie i po polsku nie odpowiada. Co warto o niej wiedzieć? Jakie funkcje ma ta asystentka i kiedy, jeśli w ogóle, można spodziewać się dodania do niej obsługi języka polskiego? Odpowiadamy!

Czym jest Alexa?

Pytanie wydawałoby się retoryczne, ale warto odpowiedzieć na nie dokładniej. Alexa to asystentka głosowa stworzona przez Amazona i zintegrowana z szeroką gamą różnych urządzeń tej firmy (i nie tylko). Warto wspomnieć tutaj chociażby o Astro, czyli pociesznym robocie na kółkach.

Nad jej funkcjami pochylimy się szerzej w dalszej części tego artykułu, natomiast warto już teraz wskazać, że obecnie nie jest to narzędzie tylko do wyszukiwania rzeczy w Internecie. To pełnoprawna platforma do głosowego zarządzania instalacjami smart home, które pojawiają się w coraz większej ilości domów – w tym również domów polskich.

Jak najbardziej jest ona dostępna w Polsce, nie ma tu mowy o jakiejś geoblokadzie. Po prostu, żeby zrozumiała polecenia i je wykonywała, trzeba zwracać się do niej po angielsku lub w jednym z innych obsługiwanych przez nią języków.

Alexa po polsku – kiedy, jeśli w ogóle?

Amazon Alexa usługuje użytkownikom już od naprawdę dość długiego czasu. Pierwsze wersje pojawiły się w 2014 roku. Nie każdy wie, że technologia Alexy, przynajmniej na początku, była oparta… na naszej poczciwej, rodzimej Ivonie, a więc syntezatorze mowy, który był swego czasu hitem na YouTube.

Mimo tego dość mocnego związku Alexy z Polską, do dnia dzisiejszego asystentka ta nie obsługuje języka polskiego. Najbardziej znana jest jej wersja angielska, ale poza tym jest jeszcze kilka innych opcji. Mianowicie Alexa mówi jeszcze po hiszpańsku, francusku, niemiecku, włosku, hindi, japońsku i portugalsku.

Co ciekawe, dla niektórych języków dostępne są nawet wersje przeznaczone dla różnych dialektów. Przykładowo w przypadku angielskiego dostępne są dialekty amerykański, brytyjski, australijski, kanadyjski oraz indyjski. Z kolei dla francuskiego udostępniono dialekt francuski i kanadyjski, a dla hiszpańskiego – meksykański, amerykański i hiszpański.

Na razie Amazon nie wystosował żadnego oficjalnego komunikatu odnośnie do tego, kiedy Alexa zacznie mówić po polsku. Tak naprawdę może się to zdarzyć za tydzień, za pół roku, za dwa lata lub za pięć – nie sposób tego przewidzieć. Jakiś czas temu firma rekrutowała Polaków do testowania polskojęzycznej wersji asystentki, więc ewidentnie jakieś prace trwają, ale od tego czasu zapadła cisza i nic się zasadniczo w statusie Alexy w naszym kraju nie zmieniło.

Co potrafi Amazon Alexa?

Możliwości Amazon Alexy są naprawdę spore. To najbardziej podstawowe to możliwość zadawania jej pytań, na które odpowiedzi Alexa poszuka w Internecie i je nam przekaże. Można zapytać na przykład która jest godzina, jaka będzie jutro pogoda czy w którym roku powstała konstytucja USA – powinna poradzić sobie ze znalezieniem odpowiedzi.

To jednak tak naprawdę tylko czubek góry lodowej. Alexę można połączyć z różnymi aplikacjami smart home i nie tylko. W praktyce oznacza to m.in. możliwość włączania i wyłączania światła komendą głosową. Asystentka może również puszczać muzykę (w tym konkretne playlisty ze Spotify), zamawiać jedzenie z niektórych restauracji, sprawdzać repertuar kina czy zrobić zakupy przez Internet. Aczkolwiek niektóre z tych opcji dostępne tylko w części regionów.

Gdzie dostępna jest Alexa?

Alexa jest dostępna na wiele urządzeń i platform. Aplikację można pobrać na urządzenia mobilne z iOS-em i Androidem, jest także kompatybilna z serią urządzeń smart home. Mowa tutaj zarówno o urządzeniach wyprodukowanych bezpośrednio przez twórców Alexy, a więc np. o inteligentnym głośniku Amazon Echo, jak i o sprzętach firm zewnętrznych.

Co ciekawe, Alexa bywa również kompatybilna z niektórymi urządzeniami z segmentu wearables, a więc przykładowo smartwatchami czy bezprzewodowymi słuchawkami. Cały czas poszerza się liczba i typ sprzętów, które współpracują z Alexą, więc warto śledzić te kwestię na bieżąco, jeśli jest się zainteresowanym korzystaniem z pomocy tej asystentki głosowej.

Alternatywy dla Alexy

Można wskazać na dwie główne alternatywy dla Alexy: Siri od Apple i Asystenta Google od, cóż, Google. Siri jest zintegrowana m.in. ze słuchawkami AirPods oraz iPhone’ami. Z kolei Asystenta Google znajdziemy m.in. w telefonach z Androidem i urządzeniach smart home od Google.

Od razu trzeba powiedzieć, że Siri również nie obsługuje języka polskiego. Jeśli chodzi o Asystenta Google, to powinien on być już dostępny po polsku na urządzeniach z Androidem, natomiast na urządzenia smart home typu głośnik Google Nest Mini jeszcze nie zawitał. Temat Google Home po polsku poruszaliśmy już w innym artykule.

Który asystent głosowy jest najlepszy? Cóż, zdania na ten temat są podzielone. Różne osoby mają różne preferencje w tym zakresie – i różne wnioski co do tego, jak trafne są sugestie i działania poszczególnych asystentów.

W Polsce zdaje się dominować Asystent Google, jako że większość naszych rodaków używa smartfonów z Androidem, a ponadto jest to jedyny z popularnych asystentów, który przynajmniej częściowo obsługuje język polski.

Jak skonfigurować Amazon Alexa w języku polskim?

Aby zmienić język na swoim urządzeniu Echo z Alexa, rozpocznij od uruchomienia aplikacji Alexa. Następnie kliknij na “Więcej” > “Ustawienia” > “Ustawienia urządzenia” i wybierz Echo, którego język chcesz modyfikować. Przesuń ekran w dół do sekcji “Język”, a potem wybierz preferowany język z listy.

Jak odtwarzać polskie stacje radiowe na Alexie?

Aby słuchać Polskiego Radia na swoim urządzeniu Echo z Alexą, wystarczy powiedzieć: “Alexa, AKTYWUJ Polskie Radio”. Jeśli Alexa poprawnie zinterpretuje tę komendę, powinna zacząć odtwarzanie wybranej stacji radiowej.

Jakie są ceny urządzeń Amazon Alexa w Polsce?

Ceny urządzeń Amazon Alexa w Polsce zależą od konkretnego modelu oraz miejsca zakupu. Przykładowo, od września 2021 roku na polskim Amazonie można było zakupić Amazon Echo Dot (3. generacji) za ok. 150 zł, natomiast model Echo Show 8 kosztował ok. 700 zł. Warto jednak sprawdzić aktualne oferty, gdyż ceny mogą się różnić u różnych sprzedawców.

Amazon Alexa – podsumowanie

Amazon Alexa to kawał niesamowitej technologii, która jest cały czas dynamicznie rozwijana. Jednocześnie jest to asystentka zgoła kontrowersyjna. Wiele osób sceptycznie podchodzi do urządzeń, których głównym zadaniem jest nasłuchiwanie tego, co dzieje się w domu w oczekiwaniu na komendę. Nie brakuje jednak również fanów asystentów głosowych, wskazujących na to, że znacznie upraszczają im życie i pozwalają wygodnie sterować systemem smart home.

Krótko mówiąc, ile osób, tyle opinii. Aczkolwiek, jak pisaliśmy we wstępie, w Polsce raczej częściej mówi się o Asystencie Google, ewentualnie o Siri (która jednak też polskiego nie obsługuje). Alexa jest przez naszych rodaków nieco zapomniana, głównie z uwagi na wspomniany brak obsługi języka polskiego, a także fakt, że do relatywnie niedawna Amazon w naszym rejonie nie działał zbyt prężnie. Kto wie, może pewnego dnia firma nas zaskoczy, wprowadzi polski i nagle zawojuje rynek?

WARTO PRZECZYTAĆ:

the amazon one Amazon zaprezentował bezdotykową płatność dłonią
Dopiero co pisaliśmy o chroniących dom dronach od spółki-córki Amazona, a teraz amerykański gigant pochwalił się kolejną innowacją. Jest to nowa, w pełni bezdotykowa i
anthropic Amazon inwestuje miliardy dolarów w start-up zajmujący się AI
O Amazonie było dotychczas relatywnie cicho w kontekście AI, jednak właśnie się to zmieniło, wraz z wielką inwestycją. Amerykański gigant zdecydował się przeznaczyć miliardy dolarów
amazon ai Prezes Amazona: każdy zespół pracuje nad generatywną sztuczną inteligencją
Chociaż w kontekście sztucznej inteligencji najwięcej mówi się o Google oraz OpenAI (i Microsofcie), Amazon też nie próżnuje. Prezes firmy zadeklarował, że wśród różnych gałęzi
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

1 Komentarz

  • Monika, 9 stycznia 2024 @ 23:58 Odpowiedz

    hej, dzieki za artykul, 1 uwaga stylistyczna – alternatywa jest tylko jedna. Pisanie o innych alternatywach to blad logiczny i stylistyczny. Wtedy pisze sie o opcjach lub mozliwosciach.

    pozdrawiam:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *