Aplikacja do kontroli wydatków to świetny sposób na ogarnięcie domowego budżetu. Wielu ludzi ma problem, żeby zrozumieć zasadę działania, bo przecież “wiedzą, na co wydają pieniądze”, ale “wiedzieć” nie jest równoznaczne z posiadaniem kontroli nad wydatkami. W dodatku każdy, kto już prowadzi budżet domowy, potwierdzi: zapisywanie wydatków sprawia, że nie zapomnicie o niczym.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Po co ci aplikacja do kontroli wydatków?
- Jakie są dobre aplikacje do kontroli wydatków? Czy jest jedna najlepsza aplikacja do kontroli wydatków?
- Jak używać takiej aplikacji, zrobić budżet domowy i zacząć oszczędzać?
Po co mi aplikacja do kontroli wydatków?
Zapominalstwo nie jest zresztą jedynym problemem, na który prowadzenie budżetu jest receptą. Zapisywanie wydatków może w prosty sposób pokazać, które niby “normalne” wydatki w skali miesiąca przestają być normalne i warto z nich zrezygnować.
Prosty przykład: kupno kawy na mieście w przerwie od pracy to coś kompletnie normalnego. Jednak codzienne kupno kawy na mieście, która jest obłożona olbrzymia marżą, prowadzi do dużych wydatków, które łatwiej jest zauważyć dopiero w ujęciu miesięcznym. W ten sam sposób łatwo zauważycie, gdzie “uciekają” wam pieniądze.
Prowadzenie domowego budżetu nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi inwestycjami: to tylko chwila dziennie na zapisanie swoich wydatków, która po jakimś czasie może wymierne korzyści. Kontrola swoich finansów to po prostu dobry nawyk, który odróżnia osoby ogarnięte od tych, które nie radzą sobie tak dobrze. Nie ma powodu, dla którego nie warto tego zmienić. Przed wami zestawienie, z którego wyłoni się najlepsza dla was aplikacja do kontroli wydatków.
Aplikacja do kontroli wydatków
Aplikacja do kontroli wydatków to w większości przypadków proste kalkulatory z ładnym UI. Z tego powodu jest ich cała masa na rynku i bez problemu znajdziecie odpowiednią na wybrany przez siebie system operacyjny, niezależnie czy mówimy o komputerze, czy Smartfonie. Każda z wymienionych aplikacji to jednocześnie aplikacja do kontroli wydatków na Androida, jak i iOS. W dodatku każda jest dostępna w języku polskim, o ile nie jest zaznaczone inaczej.
Finanse, przychody i wydatki – aplikacja do kontroli wydatków iOS
Aplikacja na smartfon pozwala na to, żeby śledzić swoje wydatki na bieżąco i zapisywać je, po każdym wydaniu pieniędzy. Aplikacja do kontroli wydatków iOS Finanse, Przychody i wydatki to przejrzysty interfejs połączony z sugestywnym przedstawieniem finansów na łatwych do zrozumienia diagramach. Ma wbudowane gotowe szablony kategorii, z których można korzystać wedle własnego uznania, można również tworzyć własne.
Dodatkowo aplikacja obsługuje wiele walut. Ma wbudowany przelicznik walut w czasie rzeczywistym, dzięki czemu możecie na bieżąco zapisywać wydatki podczas zagranicznych wojaży. Aplikacja ma też wbudowane przypomnienia np. o spłacie kredytu, zapłaceniu podatku lub o planowanym wynagrodzeniu. Można również chronić swój budżet dodatkowym hasłem. Jest również wersja na Androida.
Zalety
- Synchronizacja między iPhonem i komputerem Mac
- Aplikacja do kontroli wydatków iOS
- Kursy walut w czasie rzeczywistym
Wady
- Wbudowane reklamy
Aplikacja do kontroli wydatków 1Money: expense tracker budget
Aplikacja do kontroli wydatków 1Money: expense tracker budget to propozycja na smartfony, która sprawdzać, na co poświęcasz swoją gotówkę. Deweloper wyszedł z założenia, że śledzenie wydatków nie jest najprzyjemniejszą czynnością w życiu, więc postarał się stworzyć aplikację, która trochę ten proces odczaruje.
1Money: expense tracker budget pokaże ci twoje wydatki na czytelnych wykresach nawet z dokładnością co do dnia. Musicie tylko zapisywać każdy swój wydatek, ale to jest proste, mając pod ręką telefon. Pozwala również na planowanie przychodów i wydatków, a także długów i oszczędności. To pozwoli na koniec miesiąca sprawdzić, czy spełniliśmy zakładane cele i zobaczyć, z czym mamy problem. W dodatku zapisuje dane w chmurze, dzięki czemu możemy łatwo wszystko przenieść na inne urządzenie.
Zalety
- Synchronizacja wielu urządzeń
- Czytelne wykresy
- Wbudowany przelicznik walut
Wady
- Brak języka polskiego
- Reklamy
Finance: Expense Control
Aplikacja do kontroli wydatków z jedną z najwyższych ocen w Google Play Store, w dodatku z uroczą świnką w logo, zamiast przerobionym na milion sposobów znakiem dolara. Ta aplikacja ma wszystko to co poprzednie i jeszcze więcej. Co ją wyróżnia? Możliwość ogarniania kilku kont jednocześnie. Podsumowanie miesiąca zobaczycie na przepięknych grafikach z jasnym przekazem.
Zalety
- Obsługa wielu kont w tym przelewów między nimi
- Podsumowanie wielu kont w jednym miejscu
- Podsumowanie miesiąca na grafikach
Wady
- Niestety tradycyjnie są to wbudowane reklamy
Excel – najlepsza aplikacja do kontroli wydatków?
Nikt nie spodziewał się hiszpańskiej inkwizycji… tzn. Excela w tym zestawieniu. Tymczasem według wielu ludzi, to właśnie arkusz kalkulacyjny jest najlepszą aplikacją do prowadzenia budżetu. W słynne wiersze i kolumny możesz wpisać, co tylko chcesz i dopasować wszystko tak, jak ci pasuje. Dzięki temu można dopasować zapisywanie budżetu kompletnie pod siebie.
Excel wymaga podstawowej znajomości komend, ale i to da się obejść. W internecie znajdziecie mnóstwo gotowych szablonów do prowadzenia budżetu właśnie w tej aplikacji do kontroli wydatków, które mają gotowe bardziej skomplikowane komendy, które sprawiają, że w Excelu można wręcz tworzyć magiczne efekty.
Dla wielu to właśnie Excel to najlepsza aplikacja do kontroli wydatków. Excel jest dostępny na każdy system operacyjny na komputery i smartfony. Jeśli wolicie, możecie go zastąpić Google Sheets lub każdym innym arkuszem kalkulacyjnym.
Zalety
- Dostępny dla każdego
- Wielu z nas wręcz ma go już na komputerze i komórce
- Możliwość pełnej personalizacji
- Predefiniowane szablony do znalezienia w internecie
- Podstawową obsługę wynosimy ze szkoły
Wady
- Bardziej skomplikowane komendy zdecydowanie przekraczają umiejętności, które ktokolwiek mógłby wynieść ze szkoły
- Obsługa arkusza kalkulacyjnego na komórce nie należy do najłatwiejszych, niezależnie od marki
Splitwise – aplikacja do kontroli wydatków grupowych
Splitwise to aplikacja do kontroli wydatków grupowych. Jeśli jej nie znacie, to polecam się zapoznać, gdyż ta aplikacja rozwiąże mnóstwo waszych problemów. Ile razy byliście na imprezie i zrzucaliścię się na chipsy albo colę? Albo na grillu, gdzie obowiązywała zrzutka na kiełbasę? Wiecie, o co chodzi, każdy z nas zna ten problem, który nadchodzi, gdy trzeba się rozliczyć.
Splitwise to rozwiązanie tego problemu: każdy może dodać swoje wydatki, określić ile co kosztowało, ile zapłacił za wydatki na zamówienie konkretnej osoby, a aplikacja wszystko rozliczy i powie, kto komu powinien oddać ile pieniędzy. W dobie szybkich przelewów z telefonu na telefon to bardzo proste rozwiązanie, które oszczędza czas i przede wszystkim pozwala rozliczyć się co do grosza, zamiast przymykania oka na brak drobnych.
Splitwise to prosta aplikacja dla współlokatorów do kontrolowania kto ile wydał na mieszkanie. Można bez problemu stworzyć konkretne wirtualne grupy dla wybranych znajomych zależnie od sytuacji. Współlokatorzy to tylko jeden przykład, takich jest więcej:
- Grupowe wycieczki.
- Wynajem domku na imprezę.
- Dzielenie kosztów życia w związku.
- Wyjście na lunch w pracy.
Splitwise to świetna aplikacja do kontroli wydatków grupowych, niestety ma też swoje wady. Przelicznik walut jest dostępny tylko w wersji Pro.
Zalety
- Aplikacja do kontroli wydatków grupowych
- Rozliczycie każdą imprezę lub wyjazd grupowy
- Kontrola wydatków współdomowników
Wady
- Ciężko rozliczyć wycieczkę międzynarodową, skoro dodawanie innych walut jest tylko w wersji Pro
Jak używać aplikacji do kontroli wydatków?
Podstawową, czy wręcz domyślną funkcją jest zapisywanie wszystkich naszych codziennych wydatków, tak żeby po jakimś czasie móc sprawdzić, na co poświęcamy nasze ciężko zarobione pieniądze. Odgórny obraz wydatków z jakiegoś okresu łatwo nam pokaże, na co wydajemy najwięcej i co warto “uciąć” dla większych oszczędności. Kawa we własnym kubku to nie wstyd: to bardzo modne ekologiczne zachowanie, a w dodatku wiele kawiarni i kawiarenek daje zniżki za nalanie kawy do własnego kubka. W dodatku kubek termiczny jest tak po prostu przydatny. To jednak niejedyny pomysł na to, jak używać takich aplikacji.
Innym dobrym pomysłem jest wprowadzenie limitu wydatków: aplikacja powie nam, kiedy się będziemy do niego zbliżać lub kiedy go przekroczymy. To świetny sposób na kontrolę i powolne oszczędzanie. Jeśli w jednym miesiącu wydajecie określoną sumę, powiedzmy na słodycze, na następny miesiąc określcie limit na 10% mniej. Grosz do grosza, a będzie kokosza.
Którą aplikację do kontroli wydatków wybrać?
Musisz przede wszystkim się zastanowić, czego od aplikacji wymagasz. Dla bardziej doświadczonych użytkowników może wystarczyć używanie Excela, który jednocześnie daje największe możliwości personalizacji. Zrozumiałe jest, że mniej doświadczeni użytkownicy będą preferować aplikację, która wszystkie obliczenia będzie mieć wbudowane.
Tego typu aplikacje są z reguły podobne i to czysto subiektywna kwestia gustu, którą wybierzecie. Trochę innym gatunkiem takich aplikacji są aplikacje do kontroli wydatków grupowych, które bywają bardzo użytecznym narzędziem, ale często jednorazowo. Będą jednak niezastąpione w przypadku, gdy dzielicie z kimś mieszkanie na stałe. Jak to mówi stare polskie przysłowie: “kochajmy się jak bracia, liczmy się jak Żydzi”.
Aplikacja do kontroli wydatków – podsumowanie
Dla wielu ludzi kontrola wydatków to coś kompletnie normalnego od wielu lat. Dzisiejszy świat, galopująca inflacja i rosnące ceny sprawiają jednak, że coraz więcej ludzi szuka sposobów na oszczędzanie. Jak to mówi stare powiedzenie: najpierw trzeba zacząć od siebie. Nie mamy zbyt dużego wpływu na inflację i rosnące ceny, podwyżkę w pracy dostać niełatwo, a ogarnięcie budżetu domowego i tak się przyda. Warto również wiedzieć, gdzie możemy coś odjąć, jeśli przyjdzie nam się mierzyć z rosnącą ratą kredytu hipotecznego.
Aplikacja do kontroli wydatków przybliża to zagadnienie laikom. Nie bójmy się tego powiedzieć – ekonomia nie wchodzi w domyślny zakres nauk, które zna każdy obywatel. Aplikacja na smartfona sprawia, że nie trzeba mieć znajomego ekonomisty, płacić za poradę lub kupować w ciemno książek, które często są napisane niezrozumiałym językiem i trudno przez nie przebrnąć. Wszystko dostajemy w specjalnie dopasowanym, czytelnym i łatwym do zrozumienia dla użytkownika interfejsie.
WARTO PRZECZYTAĆ: