Jak wszyscy, to wszyscy. Wygląda na to, że Apple idzie w ślady m.in. OpenAI oraz Google i również pracuje nad własnym chatbotem opartym na sztucznej inteligencji. Póki co trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość.

Prace nad Apple GPT zaczęły się już pod koniec zeszłego roku

O działaniach Apple doniósł portal Bloomberg, powołując się na anonimowe źródła. Wynika z nich, że Apple zbudowało w zeszłym roku własną platformę do tworzenia dużych modeli językowych, zwaną „Ajax”. Rzekomo opiera się ona na usłudze Google Cloud i została zbudowana przy pomocy platformy uczenia maszynowego Google JAX.

Firma od końcówki 2022 roku rozwija także własnego chatbota, nazywanego przez pracowników roboczo Apple GPT (w nawiązaniu do popularnego ChatuGPT, który dał początek powszechnemu zainteresowaniu tego typu technologią). Pracował nad nim bardzo mały zespół, a dostęp do niego był początkowo mocno ograniczony.

Aktualnie z narzędzia korzysta już większa ilość pracowników, ale każdy z nich musiał uzyskać specjalne pozwolenie. Ponadto nie ma zgody na wykorzystywanie żadnych danych wyjściowych z Apple GPT do opracowywania funkcji przeznaczonych dla klientów. Sam chatbot ma prosty interfejs webowy i w zasadzie te same funkcje, co Bard od Google czy ChatGPT.

Czy chatbot od Apple, stworzony przy pomocy usług Google, stanie się konkurencją dla np. Barda, który niedawno pojawił się w Polsce, lub produktów opartych na modelach OpenAI? Zapewne nie w najbliższym czasie, ponieważ twórcy Apple GPT dopiero zastanawiają się nad tym, czy i jak udostępnić tę technologię konsumentom, a nie tylko pracownikom na wewnętrzny użytek. Póki co nie ma konkretnych planów co do premiery komercyjnej chatbota.

Rynek od razu zareagował na potencjalne plany Apple

Amerykański gigant oficjalnie ani nie potwierdził, ani nie zaprzeczył doniesieniom Bloomberga… jednak już wpłynęły one na sytuację firmy. Niedługo po publikacji raportu kapitalizacja rynkowa Apple wzrosła o kilkadziesiąt miliardów dolarów, a cena pojedynczej akcji osiągnęła w szczytowym momencie ponad 198 dolarów.

Od tego czasu sytuacja zdążyła się już ustabilizować i wartość akcji zatrzymała się na około 195 dolarach — czyli wciąż pozostała delikatna nadwyżka względem sytuacji sprzed pojawienia się newsa (wcześniej wartość jednej akcji oscylowała w okolicach 193 dolarów), chociaż już nie tak wyraźna.

Dajcie znać, co o tym wszystkim sądzicie, i czy chcielibyście, aby Apple udostępniło swojego chatbota szerszej publiczności!


Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

Jak wyłączyć iMessage Jak wyłączyć iMessage na iPhone i wyrejestrowywać usługi?
Zmieniasz telefon na Androida i nagle przestały dochodzić do Ciebie SMS-y od znajomych? Dowiedz się, jak wyłączyć iMessage na iPhone i wyrejestrowywać usługi Apple, aby
Jak wyłączyć Siri Jak wyłączyć Siri na iPhonie?
Masz problem z niechcianą aktywacją Siri na swoim iPhonie? Odzyskaj pełną kontrolę nad urządzeniem, ucząc się, jak wyłączyć tę funkcję. W tym poradniku krok po
Jak zrobić kolaż na iPhonie Jak zrobić kolaż na iPhonie?
Chcesz połączyć kilka zdjęć na swoim iPhonie, tworząc unikalny kolaż? Ta potrzeba dopada nas wszystkich, gdy galeria pęka w szwach od świetnych kadrów. W tym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *