Śpiewać każdy może, trochę lepiej trochę gorzej… a przynajmniej tak było jeszcze do niedawna. Dzisiaj, dzięki rozwojowi technologii dosłownie każdy może stworzyć piosenkę, która będzie brzmieć dobrze, a nawet w pełni profesjonalnie. W tym artykule opowiemy o tym, czym jest autotune, jak dokładnie on działa i czy jego stosowanie w muzyce przynosi jakieś negatywne efekty.
Spis treści
Co to jest autotune? Śpiewanie nawet bez talentu
Autotune (w prostym tłumaczeniu automatyczne dostrajanie) to oprogramowanie muzyczne służące do korekcji wysokości dźwięku. Autotune najczęściej dostarczany jest w formie prostej wtyczki, którą możemy dodać do wybranego programu edycji dźwięku. Podstawowym zadaniem autotune jest takie skorygowanie muzyki, aby utwór brzmiał lepiej i przyjemniej dla ucha słuchaczy. Wtyczkę Autotune możemy wykorzystać zarówno do “polepszenia” śpiewu wokalisty, jak i do korekcji wszystkich instrumentów.
Pierwszy program autotune został stworzony przez Amerykańską firmę Antares Audio Technologies. Firma chciała użyć oprogramowania do niewielkiej korekty nietrafionych dźwięków, bez konieczności wykonywania dubli, co miało znacznie przyspieszyć proces produkcji. Jednym z pierwszych utworów wykorzystujących Autotune był utwór “Fragments of Life” od grupy Roy Vedas. Spopularyzowanie techniki nastąpiło jednak nieco później, gdy piosenkarka Cher wypuściła swoją piosenkę “Belive”, gdzie za pomocą autotune uzyskano charakterystyczny, metaliczny głos artystki.
Obecnie technologia autotune jest na tyle rozwinięta, że nawet osoby bez ogromnego talentu są w stanie zaśpiewać dobrze brzmiący kawałek. Oczywiście autotune, to nie żadna magia, więc jeśli wykonawca nie ma pomysłu na utwór i notorycznie potyka się w tonacji oraz rytmie, to nawet najlepszy autotune nie wyprowadzi go na szczyt. Co jednak bardzo ważne: autotune może zostać użyty nie tylko w postprodukcji utworu, ale także w występach na żywo. Wszystko, dzięki niewielkim urządzeniom, które są w stanie aplikować autotune w czasie rzeczywistym.
Kto obecnie używa autotune w swojej muzyce?
Po użyciu korekcji autotune przez Cher wiele innych artystów poszło jej śladem i zaczęło wykorzystywać oprogramowanie w swoich własnych utworach. Popularność tego rozwiązania wśród producentów muzycznych stała się tak wielka, że teraz prawie wszyscy muzycy korzystają w mniejszym lub mniejszym stopniu z autotune. Niektórzy stosują autotune do małej korekty zdarzających się niedoskonałości, inni starają się uzyskać za jego pomocą oryginalne metaliczne brzmienie, a jeszcze inni opierają na autotune praktyczne całą swoją karierę.
Popularni piosenkarze, którzy używali/używają autotune do skorygowania swojego głosu to na przykład:
- Ed Sheeran
- Billie Eilish
- Kanye West
- Taylor Swift
- Drake
- The Weekend
- Post Malone
- Britney Spears
- Justin Bieber
- Lady Gaga
- Beyoncé
- Rihanna
I wiele, wiele więcej. Autotune bardzo często jest też wykorzystywany w piosenkach znanych influencerów, youtuberów oraz tiktokerów.
Autotune stał się na tyle wszechobecny, że niektórzy artyści, publicznie krytykują jego nadużywanie w nagraniach i (zwłaszcza) w koncertach na żywo.
Popularne programy, w których zastosujemy autotune
Do zastosowania autotune będą nam potrzebne dwie rzeczy: program do miksowania bądź edycji muzyki oraz sama wtyczka oprogramowania autotune. Popularnymi, w pełni darmowymi programami do obróbki dźwięku są np. Audacity oraz FL Studio. Jeśli chodzi zaś o wtyczkę do autotune, to cenionymi rozwiązaniami są m.in. GSnap, MAutoPitch, Graillon 2 oraz Voloco.
Po pobraniu i zainstalowaniu programu edycyjnego musimy już tylko przenieść wybrany plugin do odpowiedniego folderu przeznaczonego na dodatki. Po poprawnym ulokowaniu wszystkich niezbędnych plików, w naszym programie do edycji pojawi się nowy efekt pozwalający użyć autotune na danej ścieżce dźwiękowej.
Zalety korzystania z autotune
Przez lata obecności na rynku, autotune zdążył zebrać wokół siebie wielu przeciwników. Mimo negatywnej oceny, przez dość sporą część społeczeństwa, nie można zaprzeczyć, że sam autotune ma sporo zalet. Bez niego autorzy mieliby znacznie pod górkę przy tworzeniu niektórych projektów, a jeszcze inne popularne piosenki w ogóle nigdy by nie powstały.
Największe zalety korzystania z autotune to:
- Oszczędność czasu na korekcie nagrania — Edytorzy oraz artyści mogą zaoszczędzić sporo czasu, dzięki możliwościom korekty oferowanym przez autotune.
- Wygoda użytkowania — Wtyczki do implementowania autotune są najczęściej intuicyjne i łatwe w obsłudze.
- Więcej oryginalnych efektów dla autora — Dzięki autotune auto może zastosować lepsze i ciekawsze efekty, które uczynią jego utwór bardziej oryginalnym/wyróżniającym się wśród tłumu.
- Niski koszt narzędzia — Koszt wtyczki do autotune jest zazwyczaj relatywnie niski. Istnieją też w pełni darmowe narzędzia autotune, dzięki czemu praktycznie każdy może bez większych przeszkód skorzystać z tego rozwiązania.
- Możliwość zabłyśnięcia, nawet bez nieskazitelnego warsztatu — Autotune pozwala śpiewać i tworzyć dobre utwory osobom nieposiadającym najlepszego głosu oraz słuchu muzycznego.
Wady związane z autotune
Wady związane z autotune to przede wszystkim:
- Nienaturalny efekt i utrata emocjonalności w śpiewie — Źle ustawiony/nadużywany autotune daje się szybko rozpoznać. Muzyka z takimi problemami jest nienaturalna, wręcz nieprzyjemna dla ucha, a głos wykonawcy może nawet stracić jakąkolwiek emocjonalność.
- Mniejsze nastawienie na talent muzyczny przez branżę — Wysokie możliwości autotune sprawiają, że producenci mogą kłaść większą wagę na popularność i umiejętność zrobienia show niż na rzeczywisty talent muzyczny. Utrudnia to wybicie się nowym uzdolnionym artystom.
- Kompletna zmiana głosu wykonawcy — Przy zbyt powszechnym wykorzystaniu autotune w utworze pierwotny głos oraz intencje wykonawcy mogą zostać kompletnie zatracone.
- Spospolicenie niektórych stylów opierających się na autotune — Na początku wykorzystywanie autotune przez wokalistów było traktowane bardziej jako środek stylistyczny. Teraz znajdziemy setki, podobnie brzmiących utworów, opierających się wyłącznie na użyciu autotune.
Czy Autotune niszczy przemysł muzyczny?
Wspominaliśmy już o tym, że autotune ma raczej negatywną opinię wśród zagorzałych fanów muzyki. Jeden z największych amerykańskich tygodników “Time” uznał go też, za jeden z najgorszych ludzkich wynalazków powołując się na utratę autentyczności, indywidualności i kreatywności wśród muzyków. Czy jednak autotune naprawdę jest tak zły, jak go malują i wyniszcza on przemysł muzyczny?
W naszym uznaniu zdecydowanie nie. Autotune to tylko technologiczne narzędzie poszerzające możliwości autora. I tak jak każde inne narzędzie może ono zostać użyte poprawnie lub kompletnie nieudolnie. Prawdziwy artysta będzie mógł wykorzystać autotune do zrobienia czegoś oryginalnego i niezwykłego, a inne osoby przesadzą z użyciem autotune i stworzą kolejną piosenkę ze sztucznie brzmiącym wokalem.
Niezależnie, czy nam się to podoba, czy nie, jedno jest pewne: autotune jest i będzie z nami jeszcze przez bardzo długi czas. Bardzo prawdopodobne, że wkrótce dołączą też do niego inne nowocześniejsze technologie, takie jak generowanie muzyki AI.
Podsumowanie
Teraz już wiecie, co to jest autotune i jak dokładnie on działa. Teraz czas na wasze opinie. Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach czy waszym zdaniem autotune jest dobrym narzędziem, czy wolelibyście, żeby nigdy w ogóle nie powstał. Jesteśmy bardzo ciekawi waszego zdania!
