Infrastruktury informatyczne projektowane obecnie drastycznie różnią się od tych, które zwykło się tworzyć jeszcze względnie niedawno temu – współczesne podejście jest oparte na koncepcji modułowej struktury centrum danych, co przekłada się na ogromną elastyczność, łatwą skalowalność oraz szereg innych zalet tego rodzaju infrastruktury IT. Na rynku aktualnie dostępnych jest wiele rozwiązań bazujących na modułowej strukturze, jednak nie każde z nich będzie tak samo dobrym wyborem dla każdej organizacji, która zamierza uruchomić własne centrum danych na bazie rozwiązań modułowych. Na co w takim razie zwrócić szczególną uwagę i jakie modułowe centrum danych wybrać?
Tradycyjne centra danych to przeżytek
Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że tradycyjnie rozumiane centra danych, tworzone zgodnie z zasadą maksymalnego dopasowania do indywidualnych potrzeb firmy w momencie wdrożenia, nie mają racji bytu we współczesnych realiach. Ogromna dynamika zmian, jakie zachodzą w branży IT oraz nawykach konsumenckich, a także błyskawiczny rozwój rozwiązań związanych z szeroko rozumianym Internetem Rzeczy (IoT, Internet of Things) sprawiają, że do budowy centrum danych należy dziś podejść zupełnie inaczej – standardem jest obecnie nie indywidualizacja, a właśnie standaryzacja i modułowość.
Jakie wymagania musi spełniać współczesna infrastruktura IT?
Nowoczesne centrum danych, jak już zasygnalizowano powyżej, powinno nie tylko zaspokajać bieżące potrzeby organizacji, ale także zapewniać możliwość łatwej rozbudowy bądź optymalizacji w przyszłości, aby mogło spełniać wymogi pojawiające się w przyszłości. Dodatkowo bezwzględnie konieczne jest także, aby każde nowe centrum danych było maksymalnie zabezpieczone przed jak największym spektrum zagrożeń – zarówno tych, które już istnieją w organizacjach, jak i tych, które obecnie trudno przewidzieć. Niezbędnym warunkiem stawianym nowoczesnym centrom danych jest możliwość szybkiej, łatwej skalowalności w dowolnym zakresie oraz jak najwyższa efektywność energetyczna i kosztowa. Najwyższej klasy modułowe centra danych (jak np. rozwiązania lidera w tej dziedzinie, czyli firmy Rittal) spełniają wszystkie wymienione wymogi.
Przetwarzanie brzegowe – dlaczego warto na nie postawić?
Modułowe centra danych to także doskonałe rozwiązanie dla każdej organizacji, która zamierza wdrożyć Edge Data Center, by przetwarzać dane poza scentralizowaną strukturą, możliwie jak najbliżej miejsca, w którym te dane są faktycznie generowane. Rozwiązania firmy Rittal w zakresie przetwarzania brzegowego są oparte właśnie na koncepcji modułowej, dzięki czemu w przypadku konieczności rozbudowy istniejącego brzegowego centrum danych, można to zrobić przy minimalnym nakładzie kosztów.
Nowoczesna infrastruktura informatyczna oparta na rozwiązaniach kontenerowych
Modułowe centra danych stanowią także wartą uwagi alternatywę dla każdej organizacji, w której z różnych względów nie jest możliwe wdrożenie obiektu data center bazującego na standardowych rozwiązaniach modułowych. W takiej sytuacji możliwe jest umieszczenie centrum danych na zewnątrz budynków firmy, w dedykowanym, odpowiednio zaprojektowanym i zabezpieczonym pod kątem wymagań IT kontenerze. Opracowane i dostępne w ofercie Rittal konstrukcje tego rodzaju spełniają szereg międzynarodowych norm i standardów bezpieczeństwa, w tym wymagania w zakresie pyłoszczelności oraz wodoszczelności (IP 55 według normy IEC 60 529), odporności na akty wandalizmu – klasy II (zgodnie z normą EN 1630) czy w zakresie ochrony przeciwpożarowej EI 30 (zgodnie z normą EN 1630).
Modułowe centra danych – najważniejsze zalety
Dzięki modułowej strukturze centrum danych organizacja, która wdraża tego typu rozwiązanie, może liczyć na szereg korzyści. Wśród najważniejszych należy wymienić przede wszystkim:
- bardzo krótki czas od projektu do pełnego wdrożenia centrum danych w docelowej lokalizacji,
- możliwość precyzyjnego oszacowania kosztów i opłacalności inwestycji,
- zauważalnie niższe koszty wdrożenia w porównaniu do rozwiązań bazujących na strukturze tradycyjnej,
- łatwość obsługi i prostotę serwisowania,
- wysoki współczynnik PUE (Power Usage Efficiency, efektywność energetyczna).
Modułowe centra danych Rittal – bezpieczeństwo, skalowalność, wydajność
Modułowe centra danych Rittal opracowano jako rozwiązania pozwalające w bardzo krótkim czasie zaprojektować i zbudować nowoczesny obiekt typu data center, który cechuje się najwyższymi standardami bezpieczeństwa oraz niezwykle wysoką efektywnością energetyczną. Jednocześnie rozwiązania Rittal umożliwiają bezproblemową rozbudowę lub optymalizację w przyszłości, ponieważ każdy moduł to samodzielna, kompletna i autonomiczna jednostka funkcjonalna z dokładnie zdefiniowanymi punktami doprowadzenia zasilania, chłodzenia oraz monitoringu. Przekłada się to na skalowalność centrum danych w niemal dowolnym zakresie, a także na możliwość błyskawicznej integracji modułowego data center Rittal z istniejącą infrastrukturą zasilającą.
Więcej informacji o modułowych centrach danych można znaleźć bezpośrednio na stronie internetowej firmy Rittal, do której odwiedzenia zachęcamy.
WARTO PRZECZYTAĆ: