Hosting to usługa polegająca na udostępnianiu miejsca oraz zasobów serwera pod strony internetowe. Najchętniej jest ona wykorzystywana przez osoby, które prowadzą biznes w Internecie. Zakup usługi hostingu wiąże się z wyborem jej konkretnego rodzaju. Możemy wyróżnić hosting współdzielony, serwer VPS oraz serwer dedykowany. Co warto o nich wiedzieć przed podjęciem decyzji? Podpowiadamy!

Czym jest hosting współdzielony?

Jeżeli dopiero zakładasz swoją stronę internetową, wybór prawdopodobnie padnie na najtańszą opcję, czyli hosting współdzielony. Usługa ta polega na utrzymywaniu plików strony na serwerze i wysyłaniu ich przez całą dobę do odwiedzających. Co jednak w tym przypadku istotne – serwer obsługuje jednocześnie nawet kilkunastu klientów firmy hostingowej.

W sytuacji, jeżeli posiadane przez nich witryny są problematyczne lub w jakiś sposób spowalniają działanie serwera, będzie to miało odzwierciedlenie również w funkcjonowaniu Twojej strony. Z tego właśnie powodu współdzielone serwery hostingowe muszą mieć nakładane ograniczenia, których zadaniem jest zapobiec problemom innych użytkowników.

Serwer VPS – co warto o nim wiedzieć?

VPS (Virtual Private Server) to tzw. Wirtualny Prywatny Serwer. Ten rodzaj usługi hostingowej opiera się na udostępnianiu użytkownikowi dostępu do wirtualnego serwera, który działa w ramach fizycznego serwera. Dzięki swojemu wirtualnemu charakterowi użytkownik zyskuje pełną prywatność i działa w oderwaniu od kont innych użytkowników korzystających z tego samego serwera.

Wspomniany VPS hosting jest najczęściej wykorzystywany przez sklepy internetowe i aplikacje webowe. Opcja ta pozwala użytkownikowi w pełni kontrolować serwer i jego zasoby. Może on m.in. zainstalować własne oprogramowanie, a także skonfigurować je, dostosowując do własnych potrzeb. Popularność tego rozwiązania spowodowana jest podobnymi funkcjami do dedykowanego serwera, jednak w zdecydowanie niższej cenie.

Dedykowany serwer – co to jest?

Ostatnim rodzajem usługi hostingowej jest tzw. serwer dedykowany. Jest to całkowicie niezależna maszyna, która znajduje się w data center i pozostaje pod opieką zespołu IT. Serwer ten przeznaczony jest jedynie dla firmy, której został udostępniony. W ten sposób klient ma do dyspozycji 100% zasobów oferowanych przez serwer – RAM, powierzchnię dyskową, moc obliczeniową i przepustowość. Może on również dowolnie konfigurować maszynę.

Stwarza to administratorowi bardzo dużo możliwości. Posiada on m.in. dostęp do konta root, a także ma możliwość zainstalowania własnego oprogramowania, aktualizowania systemów do zarządzania i tworzenia własnych baz MySQL oraz paneli CMS. Serwer dedykowany oferuje również własny adres IP, co automatycznie przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa i ma wpływ na lepsze pozycjonowanie witryny.

Jakie są zalety i wady każdego z rozwiązań?

Zacznijmy od hostingu współdzielonego. Jego największą zaletą jest bez wątpienia przyjazna cena. Na plus można zaliczyć również wszechstronny i łatwy w obsłudze panel sterowania. Trzeba jednak również wspomnieć o sporych wadach. System ten jest narażony na liczne awarie. Problematyczna jest także wydajność. Do życzenia wiele pozostawiają także kwestie bezpieczeństwa.

Czas na serwer VPS. Do jego największych zalet należy zaliczyć izolację od maszyn innych użytkowników. Jest to również rozwiązanie tańsze od fizycznych serwerów. Użytkownicy bardzo często również podkreślają możliwość elastycznego dostosowania konfiguracji. Co można powiedzieć o wadach? Serwer VPS wymaga większej wiedzy technicznej, a odpowiedzialność za zarządzanie przechodzi na użytkownika. Ma to swoje odbicie w czasochłonnej obsłudze.

Na koniec pozostał serwer dedykowany. Decydując się na niego, zyskujemy dostęp do wysokiej klasy sprzętu. Działa on nieprzerwanie, więc możemy z niego korzystać przez cały czas. Daje on nam również możliwość dowolnego zarządzania konfiguracją. Wadą tego rodzaju rozwiązania jest oczywiście wysoka cena. Oprócz tego musimy w pełni zaufać dostawcy usługi w kwestii bezpieczeństwa naszych danych.

Jaką usługę hostingową wybrać?

Jest to pytanie, na które każdy powinien sobie udzielić własnej odpowiedzi. Warto jednak wiedzieć, że hosting współdzielony to rozwiązanie dla osób, które dopiero zaczynają działać w Internecie. Wraz z rosnącymi wymaganiami, potrzebą większej wydajności, kontroli i elastyczności zmiana na serwer VPS może okazać się nieunikniona. Odpowiedź zależy jednak od Twoich oczekiwań i możliwości finansowych.

A co z serwerem dedykowanym? Na ten rodzaj hostingu warto się zdecydować w momencie, kiedy potrzebujesz specjalnych urządzeń dla Twojego serwera. Rozwiązanie to sprawdza się również w sytuacjach, kiedy masz zamiar używać prekonfigurowanego serwera indywidualnie lub w połączeniu z wynajętym. Oprócz tego będzie to bardzo dobre rozwiązanie w momencie, gdy potrzebujesz fizycznej separacji serwera w dedykowanej szafie lub masz zamiar zainstalować urządzenia sieciowe. Wybór powinien przede wszystkim dobrze odpowiadać na potrzeby.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Rodzaje hostingów – który najlepiej wybrać?
Zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne chcą w dzisiejszych czasach posiadać własną stronę internetową. Możesz z łatwością ją utworzyć, jednak musisz wykorzystać do tego serwer
Total Cost of Ownership (TCO), czyli jak wybierać hosting
Planując działalność w sieci, należy skrupulatnie oszacować koszty związane z hostingiem. Niestety wiele osób zakłada, że różnice pomiędzy ofertami poszczególnych usługodawców są na tyle niewielkie,
hosting www Dlaczego warto zainwestować w dobry hosting?
Prowadzenie witryny internetowej, czy to firmowej, czy na przykład bloga, wiąże się z pewnymi wydatkami. Jednym z najbardziej podstawowych i niezbędnym z nich jest wykupienie
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *