Przychodzi taki okres w życiu każdego, że w końcu decydujemy się na nowy sprzęt. Komputery nie są wieczne i często, nawet jeśli działają, to przestają wystarczać na coraz większe potrzeby systemów operacyjnych i aplikacji. W takich momentach stary laptop często zaczyna zbierać kurz, co jest strasznym marnotrawstwem. Co można zrobić w takiej sytuacji? Co zrobić ze starym laptopem? Podpowiadamy!

Propozycje, co zrobić ze starym laptopem

Można śmiało powiedzieć, że możliwości, co zrobić ze starym laptopem jest dokładnie tyle, jak bardzo starcza ci wyobraźni. Czy ktoś zabrania używać starego laptopa jako podstawki lub deski do krojenia chleba? Nie sądzę, żeby ktoś miał ci tego zabronić.

Żarty na bok. Zrobienie czegoś ze starym laptopem to jednak trochę poważniejszy temat. Niezależnie od tego, czy zamierzacie go sprzedać, zostawić sobie na wszelki wypadek, czy wyrzucić, warto pamiętać o kilku sprawach. Najważniejszym tematem jest oczywiście usunięcie wszystkich swoich najważniejszych danych. Warto o tym pamiętać nawet w przypadku, gdy planujecie zostawić sobie laptop. Czemu? Stary laptop może w każdym momencie “umrzeć” kompletnie, a wtedy wyczyszczenie danych będzie bardzo utrudnione.

Zanim przejdziemy do konkretnych rozważań na temat, co zrobić ze starym laptopem, sprawdźmy, jak prawidłowo ocenić jego stan. To odpowie na wiele pytań odnośnie do przyszłości do sprzętu i jego potencjalnej sprzedaży.

Ocena stanu starego laptopa

Dobrze zadbany laptop ma sporą szansę “pożyć” jeszcze długi czas. Nie będzie może najszybszy, ale też nie będzie mu się spieszyć na śmietnik. Pod względem stanu laptopa mamy jednak przede wszystkim na myśli stan jego podzespołów, a nie stan fizyczny. Owszem, dobrze, żeby nie miał uszkodzeń, ale jeśli nie mają one wpływu na podzespoły, to nie ma się czego bać.

Jak ocenić stan starego laptopa? Musisz odpowiedzieć na kilka pytań:

 • Czy prawidłowo się uruchamia?
 • Na jak długo starcza bateria?
 • Czy system operacyjny chodzi sprawnie? (Nie szybko, ale się nie zawiesza).
 • Czy jest obsługiwany przez Windows 10, czy starszy system?

Paradoksalnie najważniejszym pytaniem będzie te ostatnie. Starsze systemy operacyjne nie są już wspierane, nie dostają aktualizacji i mogą nie być bezpieczne. Powiem wprost: nie używałbym już laptopów ze starszymi systemami. Usunąłbym dane, a następnie rozejrzał się czy ma jakąś wartość na rynku wtórnym lub zutylizował.

Jeżeli poza tym laptop działa, ale zwolnił, można śmiało myśleć nad sprzedażą, albo trzymaniem go jako zapasowego. Spowolnienie jest absolutnie normalne, gdyż wszystkie programy (w tym Windows!) z każdą aktualizacją zwiększają delikatnie swoje wymagania i potrzeby.

Kopiowanie i usuwanie danych ze starego laptopa.

Czynność absolutnie konieczna przed sprzedażą lub wyrzuceniem starego laptopa. Wyczyszczenie komputera przed sprzedażą pozwala mieć pewność, że wasze dane nie wpadną w niepowołane ręce. Często nawet nie macie pojęcia, co tam zostawiacie. Setki zdjęć, plików z własnymi tajemnicami, a co najgorsze: hasła do swoich kont, dane bankowe itp.

Wspomniałem już o tym powyżej, ale na waszym miejscu usunąłbym dane nawet z laptopa zostawionego na zapas. A przynajmniej zostawił tylko te, które są niezbędne do używania komputera. Najlepszym i najłatwiejszym sposobem na usunięcie danych ze starego laptopa jest przywrócenie systemu do stanu fabrycznego.

Sprzedaż/oddanie sprzętu

Jeżeli twój laptop działa, nie ma żadnych przeciwwskazań przed znalezieniem mu nowego właściciela, nawet za pieniądze. Warto jednak pamiętać, że do sprzedaży laptop powinien być w dobrej kondycji fizycznej, gdyż kupujący często kupują wzrokiem. Starych laptopów na rynku jest cała masa, więc zniszczony sprzęt będzie miał problemy ze znalezieniem właściciela. Z tego samego powodu warto również pamiętać, że taka sprzedaż nie przyniesie ci dużych pieniędzy.

Powtórzę się: absolutnie najważniejszą czynnością przed sprzedażą laptopa jest wyczyszczenie go z waszych danych. Warto również wyczyścić komputer z niepotrzebnych plików, nawet jeśli te nie zawierają danych poufnych.

Wykorzystanie części ze starego laptopa

Wykorzystanie części ze starego laptopa może być trochę problematyczne. Czemu? Z tego prostego powodu, że wiele z nich może się nie nadawać do ponownego użycia. Natomiast te, które się do takiego użycia nadają, wymagają, aby ktoś miał potrzebę z nich skorzystać. Mówiąc wprost, ktoś musi koniecznie mieć potrzebę reanimacji dokładnie tego samego lub bardzo zbliżonego modelu laptopa.

Jakie części ze starego laptopa można wykorzystać?

 • Pamięć RAM. Z reguły jest po prostu uniwersalna i na pewno się komuś przyda.
 • Dysk twardy (HDD/SSD). Ta sama sytuacja, sprzeda się bez problemu.
 • Matryca. Trudna do wyjęcia, żeby jej nie zniszczyć. Ludzie potrzebujący konkretny model matrycy raczej będą szukać całego laptopa, żeby samemu ją wyjąć.
 • Płyta główna/procesor. Trudny temat.
 • Klawiatura. Jeśli jest w bardzo dobrym stanie fizycznym i wizualnym, może znaleźć nabywcę. Ponownie bardziej jako całość, gdyż raczej jest nie do przełożenia bez rozłożenia całego laptopa.

Co jeszcze można zrobić ze starym laptopem?

Jest szansa na to, że można go upgradować i przywrócić do życia. Jak to zrobić? Jeśli wasz laptop jest na tyle stary, że korzystał tylko z dysku HDD, warto sprawdzić, czy ma możliwość podłączenia dysku SSD. Instalacja systemu na dysku SSD sprawi, że komputer przyśpieszy nie do uwierzenia i posłuży kolejnych parę lat, przynajmniej jako “komputer do internetu”.

Co jeszcze można zrobić ze starym laptopem?

 • Można zrobić z niego centrum domowej rozrywki. Wielu ludzi używa starych sprzętów jako źródło filmów, czy muzyki z aplikacji streamingowych. Wystarczy go podłączyć pod TV/głośniki i działa.
 • Zaawansowani użytkownicy mogą przerobić stary laptop na serwer domowy, bazę danych lub hosting.
 • Kolejną opcją dla zaawansowanych użytkowników może być instalacja Linuxa. Niektóre dystrybucje Linuxa są na tyle mało zasobożerne, że mogą przedłużyć życie starego laptopa.
 • Jeżeli nie potrzebujesz starego laptopa kompletnie do niczego, ale ten wciąż działa, możesz się zastanowić nad przekazaniem go charytatywnie. Jest wiele fundacji, które stara się w ten sposób zapewnić laptopy dzieciom z biednych rodzin.

Jest wiele sposobów na to, co zrobić ze starym laptopem. Zawsze możecie wrócić do naszej propozycji z początku i używać go jako deski do krojenia. Ogranicza was tylko wasza wyobraźnia!

WARTO PRZECZYTAĆ:

world of warcraft w chinach WoW w Chinach płaci gotówką za raportowanie cheaterów!
Z cyklu: “nagłówki nie do ogarnięcia”. Netease (firma, która jest wydawcą WoW-a na rynek Chiński) zapowiedziała specjalny event na lipiec, w którym nagrodą za raportowanie
Elon Musk zablokuje iPhone'y Czy Unia Europejska pracuje nad cenzurą X?
Czy Unia Europejska pracuje nad cenzurą X? Platforma X (były Twitter) od czasu przejęcia przez milionera Elona Muska jest prawdziwą solą w oku ludzi, którym
Jak odblokować laptop? Jak odblokować laptop? Odpowiadamy!
Życie jest pełne niespodzianek. Czasem znajdziesz czterolistną koniczynę, a czasem utkniesz się w windzie. Czasem ci się poszczęści, a czasem dla odmiany spotkasz się z
Udostępnij

Na co dzień zajmuję się organizacją konkursu łazików marsjańskich, żeby wieczorami móc oddać się graniu. Lubię klimaty post-apo, jeździć na woodstock i preferuję PvE od PvP. Posiadam komplet smoczych kul. Odwiedź mnie na Twitchu: https://www.twitch.tv/grokoko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *