Są ludzie, którzy lubią co rok lub dwa upgradować swoją maszynę. Są też tacy, którzy preferują kupić maszynę na jak najdłuższy czas. Niestety zdarzają się sytuację, gdy nawet ci drudzy muszą sprzedać komputer. Przed sprzedażą warto wyczyścić komputer: nie tylko z kurzu, ale przede wszystkim ze swoich danych! Jak to zrobić, żeby nic ważnego nie wpadło w obce ręce? Jak wyczyścić komputer przed sprzedażą? Sprawdźmy!

Jak wyczyścić komputer przed sprzedażą? Poradnik krok po kroku

Zacznijmy od wyjaśnienia być może najważniejszego faktu, jaki kryje się pod terminem “czyszczenia komputera przed sprzedażą”. Komputer można wyczyścić na dwa sposoby:

 • Fizycznie (z kurzu).
 • Usunięcie wszystkich danych z komputera.

Wielu osobom w pierwszym odruchu wydaje się, że faktycznie chodzi o odkurzenie komputera. Co prawda oczywiście jest to ważne, jednak zdecydowanie ważniejsze jest wyczyszczenie komputera przed sprzedażą ze swoich danych. I od tego właśnie zaczniemy nasz poradnik.

Jak wyczyścić komputer przed sprzedażą ze swoich danych?

Zanim przejdziemy do konkretnego opisu, jak wyczyścić komputer przed sprzedażą ze swoich danych, mamy trzy ważne ostrzeżenia:

 • Najważniejsze: zanim przejdziesz do czyszczenia komputera przed sprzedażą, zrób kopię zapasową swoich danych. Oczywiście nie musi być to w pełni profesjonalna kopia – wystarczy, że zgrasz swoje pliki na inny dysk. Zakładamy, że chcesz zachować swoje pliki. Czuj się ostrzeżony, a my przechodzimy do następnego kroku.
 • Jeśli posiadasz oprogramowanie, które jest licencjonowane (przypisane) do twojego komputera, najpierw musisz je deautoryzować. Dotyczy to w szczególności Maców (iTunes), aczkolwiek można się spotkać z tą potrzebą niezależnie od systemu operacyjnego.
 • Jeżeli nie ufasz w możliwości systemowych programów do czyszczenia komputera przed sprzedażą, możesz najpierw użyć jednego z programów do usuwania plików.

Przejdźmy do sedna: jak wyczyścić komputer przed sprzedażą? Trzeba użyć funkcji przywracania ustawień fabrycznych. W systemie Windows:

 1. Wejdź do Ustawień (Wpisz “Ustawienia” w menu Start lub oknie wyszukiwania obok).
  ustawienia

 2. Wejdź w “Aktualizacja i zabezpieczenia”.
  aktualizacje i zabezpieczenia

 3. Z menu po lewej stronie wybierz “Odzyskiwanie”.
 4. Kliknij “Rozpocznij” pod “Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego”.
  rozpocznij

 5. Postępuj zgodnie z instrukcjami. Gdy system zapyta o to, co ma usunąć, wybierz “Usuń wszystko”.
 6. Po dłuższej chwili proces dobiegnie końca.

Jak wyczyścić komputer Mac przed sprzedażą?

  1. Kliknij menu Apple (ikona jabłka w lewym górnym rogu).
  2. Kliknij “Ogólne” w bocznym menu.
 • Kliknij “Przenieś lub wyzeruj” po prawej stronie.
 1. Kliknij “Wymaż zawartość i ustawienia”.
 2. Otworzy się Asystent wymazywania. Tam postępuj zgodnie z instrukcjami. Mac zapyta jeszcze o hasło i potwierdzenie wymazywania.

Twój Mac nie ma takiej opcji? Być może masz jeszcze starszą wersję systemu operacyjnego. W takiej sytuacji sprawdź, czy widzisz “Preferencje systemowe” w menu Apple. W preferencjach powinieneś widzieć “Wymaż zawartość i ustawienia”.

Jak wyczyścić komputer przed sprzedażą z kurzu?

Tradycyjnie zaczniemy od małego ostrzeżenia. Warto przeczyścić komputer z kurzu, aczkolwiek o ile nie jesteś profesjonalnym sprzedawcą, to raczej nikt się nie spodziewa perfekcyjnej czystości. Z tego powodu, jeśli brakuje ci umiejętności manualnych, warto wyczyścić komputer tylko pobieżnie. W takiej sytuacji:

 • Odkurzcie kurz, który się zbiera w kanałach wentylacyjnych komputera, czyli przy tzw. “kratkach”. Tam jest go najwięcej.
 • Następnie postarajcie się przeczyścić wiatraki, gdyż na ich skrzydłach również zbiera się bardzo dużo kurzu.
 • Ostatecznie dobrze po prostu zgarnąć tyle kurzu ze środka, ile możecie, ale nic na siłę. Najlepszy efekt może dać przedmuchanie komputera suszarką, aczkolwiek polecam to robić na balkonie, gdyż kurz leci wtedy absolutnie wszędzie. Pełne czyszczenie komputera jest niemożliwe bez kompletnego rozkręcania. Jednak tak jak pisaliśmy wcześniej: raczej nie ma potrzeby tego robić.

Jeżeli nie jesteście pewni swoich umiejętności, warto dokładnie opisać wszystko w ogłoszeniu. Im więcej informacji, tym bardziej kupujący wie, czego się spodziewać i przymknie oko na pewne niedogodności.

Jak upewnić się, że komputer jest całkowicie wyczyszczony przed sprzedażą?

Nie jest to trudne. Wystarczy włączyć komputer i sprawdzić, jak reaguje. Dokładnie wyczyszczony komputer powinien uruchomić się ponownie do kreatora systemu, który tworzy profil użytkownika i pozwala rozpocząć pracę. Zadziała to w ten sam sposób i na Windowsie i macOS.

Dlaczego warto wyczyścić komputer przed sprzedażą?

Czyszczenie komputera przed sprzedażą jest absolutnie niezbędne. Nie mówimy to jednak o czyszczeniu za pomocą programów do czyszczenia komputera, a o pełnym resecie i usunięciu wszystkich twoich danych. To właśnie ta ostatnia funkcja jest najważniejsza: nie chcesz, żeby twoje dane osobowe dostały się w niepowołane ręce. Nigdy nie wiesz, na kogo trafi i w jaki sposób wykorzysta taką wiedzę.

Ochrona swoich danych to najważniejszy punkt, jednak czyszczenie komputera z kurzu przed sprzedażą też jest istotne. Czemu? Ludzie kupują oczami, a niechlujny i niezadbany komputer nie wzbudza zaufania i po prostu odpycha potencjalnych kupujących. Dla odmiany czysty i zadbany komputer sprawia lepsze wrażenie i wskazuje na odpowiedzialnego właściciela.

WARTO PRZECZYTAĆ:

world of warcraft w chinach WoW w Chinach płaci gotówką za raportowanie cheaterów!
Z cyklu: “nagłówki nie do ogarnięcia”. Netease (firma, która jest wydawcą WoW-a na rynek Chiński) zapowiedziała specjalny event na lipiec, w którym nagrodą za raportowanie
Elon Musk zablokuje iPhone'y Czy Unia Europejska pracuje nad cenzurą X?
Czy Unia Europejska pracuje nad cenzurą X? Platforma X (były Twitter) od czasu przejęcia przez milionera Elona Muska jest prawdziwą solą w oku ludzi, którym
Co zrobić ze starym laptopem? Co zrobić ze starym laptopem? Podpowiadamy!
Przychodzi taki okres w życiu każdego, że w końcu decydujemy się na nowy sprzęt. Komputery nie są wieczne i często, nawet jeśli działają, to przestają
Udostępnij

Na co dzień zajmuję się organizacją konkursu łazików marsjańskich, żeby wieczorami móc oddać się graniu. Lubię klimaty post-apo, jeździć na woodstock i preferuję PvE od PvP. Posiadam komplet smoczych kul. Odwiedź mnie na Twitchu: https://www.twitch.tv/grokoko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *