
Jeżeli miałeś już styczność z naszymi poradnikami, mogłeś zauważyć jedno: zawsze polecamy dbać o swój komputer. Jedną z najważniejszych metod dbania o maszynę jest regularne czyszczenie z kurzu. Można śmiało powiedzieć, że teorię mamy już za sobą, teraz pora poznać temat od strony praktycznej. Jak wyczyścić komputer z kurzu? Poradnik krok po kroku!
Najlepsze sposoby na to, jak wyczyścić komputer z kurzu
Zanim przejdziemy do szczegółowego opisu, jak wyczyścić komputer z kurzu, sprawdźmy, jakie są najlepsze sposoby. Przy okazji przedstawimy sporo ogólnych porad, które warto znać, niezależnie od wybranego sposobu czyszczenia komputera z kurzu.
Jakie są najlepsze sposoby na czyszczenie komputera z kurzu?
- Czyszczenia komputera z kurzu sprężonym powietrzem
- Wciąganie kurzu z komputera odkurzaczem.
- Przedmuchanie kurzu z komputera suszarką.
- Ręcznie.
Sprawdzimy również jak wyczyścić komputer z kurzu bez sprężonego powietrza i bez rozkręcania. Na koniec opowiemy również, jak chronić komputer przed zabrudzeniami. Polecamy zapoznać się z tą częścią, gdyż pozwoli znacznie ograniczyć potrzebę częstego czyszczenia komputera!
Pamiętaj: niezależnie od wybranej metody, zawsze czyść komputer z kurzu, gdy ten jest wyłączony i odłączony od prądu! Warto również pamiętać o uziemieniu: dotknij czegoś metalowego przed pracą, np. kaloryfera.
Jak wyczyścić komputer z kurzu? Sprężonym powietrzem!
Sprężone powietrze to jedno z najlepszych narzędzi, jakie można mieć pod ręką. Potwierdzi to każdy, kto miał już z tym do czynienia. Nawet nam się zdarzyło o tym wspomnieć, gdy pisaliśmy, czym czyścić elektronikę. W dodatku wcale nie jest drogie: w zależności od opakowania jego koszt to kilka, max. kilkanaście złotych.
Jak użyć sprężonego powietrza? Bardzo prosto: wsadź dołączoną rurkę w “pryskacz”, następnie skieruj ją na sprzęt i naciśnij, jakbyś używał dezodorantu. Możesz to zrobić również bez rurki, ale wtedy strumień powietrza nie będzie tak skoncentrowany, a przez to będzie słabszy.
Czyszcząc komputer sprężonym powietrzem, należy uważać na kilka rzeczy:
- ZAWSZE czyść komputer, gdy ten jest wyłączony i odłączony od prądu.
- Nigdy nie pryskajcie za długo w jedno miejsce. Zazwyczaj wystarczy raz krótko prysnąć, by pozbyć się kurzu.
- Czyszcząc wiatraki, starajcie się je delikatnie spowalniać palcem, tak żeby nie kręciły się za szybko. Sprężone powietrze może je wprawić w dużo większe obroty niż podczas normalnej pracy, co może prowadzić do uszkodzenia.
- Dzięki rurce dołączonej do sprężonego powietrza można łatwo dosięgnąć miejsca, które inaczej są trudno dostępne lub wymagają demontażu podzespołów.
Czyszczenie komputera z kurzu sprężonym powietrzem jest tak łatwe, że można by to porównać do gry na kodach. Co jednak zrobić, gdy nie chcesz wydawać dodatkowych pieniędzy na czyszczenie komputera?
Jak wyczyścić komputer z kurzu bez sprężonego powietrza?
Czy da się wyczyścić komputer bez sprężonego powietrza? Oczywiście, że się da! Niektóre z poniższych sposobów nawet nie są zasadniczo złe lub gorsze. Owszem, będzie ciężej dostać się do najciemniejszych zakamarków komputera, ale regularne czyszczenie i dbanie o sprzęt sprawi, że wcale nie będzie to potrzebne.
Jak wyczyścić komputer z kurzu bez sprężonego powietrza? Jednym z poniższych sposobów:
- Wciąganie kurzu z komputera odkurzaczem.
- Przedmuchanie komputera z kurzu suszarką.
- Ręcznie przy użyciu specjalnych pędzelków lub wacików.
Kusić może ostatnia metoda, aczkolwiek specjalne pędzelki antystatyczne do komputera to koszt nawet wyższy niż sprężone powietrze. Ich koszt to około kilkadziesiąt złotych. Czy są konieczne? Zdecydowanie nie. To raczej narzędzie dla profesjonalistów, którzy chcą się pozbyć każdej drobinki kurzu. W zwykłym domowym czyszczeniu łatwo się obejść bez nich.
Metody czyszczenia komputera z kurzu przy użyciu odkurzacza i suszarki opiszemy w osobnych akapitach poniżej. WAŻNE: niezależnie od wybranej metody, pamiętajcie o zachowaniu bezpieczeństwa:
- Czyszczenie powinno odbywać się przy wyłączonym i odłączonym od prądu komputerze.
- Przed rozpoczęciem czyszczenia warto zadbać o uziemienie. W tym celu dotknij czegoś metalowego, np. kaloryfera.
Jak wyczyścić komputer z kurzu odkurzaczem?
Do wyczyszczenia komputera z kurzu odkurzaczem potrzebne nam będą:
- Zakurzony komputer.
- Odkurzacz z końcówką do kurzu (szczotką).
Żarty na bok. Przede wszystkim standardowo upewnij się, że komputer jest wyłączony i odłączony od prądu. Następnie komputer można wyczyścić z kurzu odkurzaczem w kilku krokach:
- Najpierw odkurz komputer z zewnątrz przy otworach wentylacyjnych. Służą one do cyrkulacji powietrza, ale wydmuchiwany kurz zaczyna się tam osadzać i zbierać, aż obieg powietrza zaczyna się zatykać. Ten kurz jest łatwy do przeoczenia, gdyż “wtapia się w otoczenie”, a gromadzenie następuje na tyle powoli, że można tego nie zauważyć. Różnicę w kolorze obudowy dostrzeżesz jednak od razu po przejechaniu jej odkurzaczem.
- Pora przejść do czyszczenia w środku. W tym celu rozkręć i zdejmij boczną obudowę komputera. Następnie odkurz otwory wentylacyjne od środka. Jeśli masz tam specjalne siateczki, zdejmij je i osobno odkurz z obu stron. W zależności od rozmiaru końcówki odkurzacza możesz nie dostać się wszędzie – tak niestety bywa. Całość czyszczenia wnętrza komputera z kurzu odkurzaczem rób delikatnie i z wyczuciem, aczkolwiek raczej trudno o uszkodzenie podzespołów w ten sposób. Jedyne, na co warto zwrócić uwagę to na wiatraki – podobnie jak w przypadku czyszczenia sprężonym powietrzem trzeba pilnować, żeby nie rozpędziły się za bardzo.
- Czyszcząc wnętrze komputera z kurzu odkurzaczem, skup się na kanałach przepływu powietrza i wiatrakach. W inne miejsca może być trudno się dostać. Staraj się jednak zebrać cały możliwy kurz.
- Po wszystkim możesz złożyć komputer lub ręcznie wygrzebać resztki kurzu z miejsc, gdzie odkurzacz nie sięgnął. W przypadku używania wacików zwróć uwagę, żeby rozmaite paprochy/resztki waty nie zostawały na podzespołach.
To tyle. Czyszczenie komputera z kurzu naprawdę nie jest skomplikowane!
Jak wyczyścić komputer z kurzu suszarką?
Czyszczenie komputera z kurzu przy pomocy suszarki jest bardzo podobne do użycia odkurzacza, z jedną zasadniczą różnicą: generuje dużo syfu wszędzie na około. Suszarka nie wciąga kurzu, ale go wypycha. Jeśli weźmiemy pod uwagę zasady fizyki, ten kurz musi się gdzieś podziać. Z tego powodu jednym z najlepszych miejsc do użycia suszarki będzie… balkon.
Cały proces przebiega podobnie jak w poprzednim punkcie. Rozkręcasz obudowę, a następnie kierujesz promień powietrza z suszarki do wnętrza komputera. Standardowo: komputer musi być wyłączony i odłączony od prądu. Również standardowo uważajcie na wiatraki, żeby nie kręciły się za szybko. Przy użyciu suszarki kurz z komputera zostanie wywiany praktycznie wszędzie indziej, stąd warto nie robić tego w domu.
Jak wyczyścić komputer z kurzu bez rozkręcania?
Ten punkt jest trochę podchwytliwy: owszem, da się wyczyścić komputer z kurzu bez rozkręcania. Nie będzie to jednak w żaden sposób równie dokładne czyszczenie, co przy użyciu powyższych sposobów. Po prostu nie jesteś w stanie sięgnąć niektórych miejsc. Nie przeszkadza to jednak w przeczyszczeniu komputera z kurzu.
Jeśli chcesz wyczyścić komputer z kurzu bez rozkręcania, musisz przede wszystkim skupić się na kanałach wentylacyjnych. W takiej sytuacji najlepszym narzędziem będzie odkurzacz, który da radę wyssać mnóstwo kurzu z wnętrza komputera. Inną opcją jest “dłubanie” ręczne, ale trwa dużo dłużej i ciężko o zadowalający efekt.
Czy czyszczenie komputera z kurzu bez rozkręcania ma sens? Tak, ma! Regularne zbieranie kurzu z obudowy i kanałów wentylacyjnych pozwoli przez długi czas cieszyć się sprawnym komputerem. Jasne, co jakiś czas i tak dobrze go rozkręcić, ale w ten sposób można zredukować tą potrzebę do absolutnego minimum.
Jak chronić komputer przed zabrudzeniami?
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak chronić komputer przed zabrudzeniami. Przynajmniej nie w sensie porad, które miałyby sprawić, że ten nie będzie wymagał czyszczenia co jakiś czas. Można jednak zadbać o komputer, żeby nie wymagał częstego czyszczenia.
Jak chronić komputer przed zabrudzeniami:
- Postaw komputer na biurku – Będzie zasysał mniej kurzu, niż stojąc na podłodze.
- Zadbaj o przepływ powietrza – Komputer powinien mieć przestrzeń z każdej strony obudowy.
- Oczyszczacz powietrza – Powietrze oczyszczone z kurzu to mniej kurzu w komputerze.
- Filtry przeciw kurzowe – Często dołączane do obudowy. Zamontowane przy wiatrakach wtłaczających powietrza do komputera mogą blokować kurz na sobie. W ten sposób wystarczy co jakiś czas odkurzyć od zewnątrz kurz z obudowy.
WARTO PRZECZYTAĆ:

