Hakerzy, którzy wykradli cenne dane, zazwyczaj próbują je sprzedać bądź żądają okupu, aby ich nie rozpowszechniać. Cyberprzedstępcy, którym udało się zhackować Nvidię, czołowego producenta kart graficznych, wystosowali jednak zupełnie inne, bardzo nietypowe żądanie.

Nowa grupa hakerska wykradła ponad 1TB danych

Grupa hakerska Lapsus$ twierdzi, że włamała się na serwery Nvidii i ukradła ponad 1 terabajt danych. Na skradzione informacje mają składać się m.in. kody źródłowe i schematy sterowników i oprogramowania.

Wydaje się, że nie są to puste przechwałki, ponieważ Lapsus$ już wypuścił w świat pierwszą transzę kradzionych plików. Na światło dzienne wypłynęły takie dane, jak kryptograficzne hashe oraz nazwy użytkownika należące do 71 335 pracowników firmy.

Cyberprzestępcy zapowiadają kolejne wycieki danych, chyba że Nvidia spełni ich wysoce nietypowe żądanie. Producent do tej pory wypuścił tylko jedno oświadczenie, w którym wskazuje, że jest świadomy problemu i już podjął w związku z nim różne działania.

23 lutego 2022 r. firma NVIDIA dowiedziała się o incydencie związanym z cyberbezpieczeństwem, który wpłynął na zasoby IT. Wkrótce po wykryciu incydentu dodatkowo wzmocniliśmy naszą sieć, zaangażowaliśmy ekspertów ds. reagowania na incydenty cyberbezpieczeństwa i powiadomiliśmy organy ścigania.

[…] Nie przewidujemy żadnych zakłóceń w naszej działalności ani naszej zdolności do obsługi naszych klientów w wyniku incydentu – Nvdia

Hackerzy żądają… ułatwienia życia kopaczom kryptowalut

Czego takiego nietypowego zażyczyli sobie hakerzy? Otóż chcą oni, aby Nvidia zwiększyła prędkość wydobywania kryptowalut przez swoje najnowsze karty graficzne, którą to prędkość jakiś czas temu sztucznie ograniczyła.

Ale od początku. W lutym 2021 roku, wraz z premierą serii GeForce RTX 3060, Nvidia wprowadziła tzw. LHR – Lite Hash Rate. LHR pojawiło się także w modelach z serii GeForce RTX 3080, 3070 oraz 3060 Ti.

LHR wyszukuje pewne atrybuty związane z kopaniem kryptowalut, a kiedy je wykrywa, spowalnia hash rate o około 50%. Hash rate wpływa na wydajność kopania, czyli w praktyce oznacza to, że nowe karty graficzne kopią kryptowaluty wolno mimo dużej mocy obliczeniowej.

Tego typu rozwiązanie pojawiło się z powodu problemów z dostępnością kart graficznych dla graczy. Już od lat ciężko jest graczom kupić najnowsze modele, zwłaszcza za uczciwą cenę, ponieważ masowo wykupują je kopacze kryptowalut.

Grupa hakerska Lapsus$ najwyraźniej stoi w tym konflikcie po stronie “kopaczy”. Łamanym angielskim zażądała od Nvidii, żeby usunęła ograniczenia związane z LHR i pozwoliła kopać kryptowaluty bez żadnych limitów. Po pewnym czasie doszło także drugie żądanie – teraz cyberprzestępcy chcą również, aby wszystkie sterowniki Nvidii miały otwarty kod źródłowy.

Jak wspomnieliśmy powyżej, póki co Nvidia nie komentuje tych żądań, a jedynie ogólnie skomentowała sam wyciek danych. Jak sądzicie – czy Lapsus$ rzeczywiście ujawni kody źródłowe i inne cenne dane, czy sprawa rozejdzie się po kościach? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

alab Wyciekły dane tysięcy Polaków! Zobacz, czy możesz być ofiarą!
Ostatnio robiłeś badania, a na dodatek korzystałeś z usług jednej z popularnych sieci laboratoriów? W takim razie możesz mieć problem, ponieważ do sieci wyciekły wyniki
jeff bezos mohammad bin salman Jeff Bezos rzekomo został zhakowany przez… wiadomość na WhatsAppie od księcia Arabii Saudyjskiej
Już wcześniej słyszeliśmy, że Arabia Saudyjska mogła mieć coś wspólnego ze zhakowaniem w 2018 roku telefonu Jeffa Bezosa, właściciela Amazona i najbogatszego człowieka świata. Teraz
ccleaner CCleaner zhakowany. Ukradziono dane płacących użytkowników
CCleaner, jedno z najpopularniejszych narzędzi do optymalizacji PC-ta, zostało zhakowane, i to już kilka miesięcy temu. Właśnie ujawnili to jego twórcy. Hakerom udało się uzyskać
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *