BLIK już od kilku lat funkcjonuje w świadomości Polaków jako wygodna metoda płatności, z roku na rok zyskując na popularności. Użytkownicy cenią sobie przede wszystkim prostotę działania i szybką realizację transakcji. Jednak czy BLIK jest bezpieczny? Na co dokładnie zwracać uwagę podczas realizacji płatności tą metodą? Oto wszystko, co warto wiedzieć o bezpieczeństwie BLIK.

BLIK ma ponad miliard transakcji rocznie

2022 rok był ósmym rokiem funkcjonowania BLIK-a w Polsce i jednocześnie rekordowym pod względem osiągów. Jego użytkownicy od początku działalności tej metody płatności w naszym kraju zrealizowali ponad 2,8 mld transakcji na kwotę 371,4 mld złotych. Tylko w samym 2022 roku transakcji było ponad 1,2 mld, a ich wartość przekroczyła 163,9 mld złotych.

W związku z tak ogromną skalą naturalnym jest, że użytkownicy zadają sobie pytanie, czy przelew BLIK jest bezpieczny oraz, czy zapewnia odpowiednią anonimowość.

Przelew BLIK – czy jest bezpieczny?

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy kod BLIK jest bezpieczny, należy najpierw wyjaśnić, jak działa BLIK. Aby zapłacić z wykorzystaniem tej metody płatności, należy w swojej aplikacji bankowej wygenerować 6-cyfrowy kod. Następnie wprowadzamy go na ekranie płatności w sklepie internetowym. To jednak nie wszystko. Po wpisaniu kodu należy też potwierdzić transakcję w aplikacji bankowej. Dopiero w tym momencie przelew BLIK jest realizowany.

Więc czy przelew BLIK jest bezpieczny? Mechanizm ten stosuje kilka różnych zabezpieczeń, dzięki czemu można powiedzieć, że jest odpowiednio zabezpieczony. Przede wszystkim płatność nie dojdzie do skutku, jeśli użytkownik nie zaakceptuje jej w aplikacji. Po drugie wygenerowany kod jest ważny tylko przez 2 minuty, co jest dodatkową formą zabezpieczenia. Jeśli w tym czasie transakcja nie zostanie zrealizowana, trzeba będzie wygenerować kolejny kod.

blik czy jest bezpieczny
Źródło: BLIK

Czy przelew BLIK na telefon jest bezpieczny?

BLIK posiada jeszcze jedną niezwykle przydatną funkcję – możliwość wysłania przelewu bezpośrednio na numer telefonu. Dzięki temu użytkownik, który chce przekazać pieniądze innej osobie, nie musi wykonywać zwykłego przelewu, mozolnie wpisując jej dane i numer rachunku bankowego.

Zamiast tego wystarczy, że wprowadzi jej numer telefonu i zatwierdzi przelew w aplikacji. Co więcej, przelew BLIK na telefon niemal natychmiast dociera do drugiej osoby. Nie ma więc opóźnienia znanego z tradycyjnego przelewu.

Powstaje jednak pytanie, czy BLIK na telefon jest bezpieczny? Oczywiście, że tak! Zleca się go podobnie, jak tradycyjny przelew bankowy, ale wpisując znacznie mniej danych i zatwierdza w aplikacji bankowej. Środki są następnie transferowane przez bank i instytucję płatniczą BLIK bezpośrednio do odbiorcy.

Przelew BLIK – czy jest anonimowy?

Z pozoru wydawałoby się, że wprowadzanie mniejszej ilości danych sprawia, że przelew BLIK zapewnia anonimowość podczas płatności. Tak się jednak nie dzieje. Należy pamiętać, że choć metoda ta jest szybka, prosta i wygodna, w rzeczywistości pobiera środki z naszego konta bankowego.

W związku z tym transakcje widnieją w rejestrach bankowych, przez co można je w łatwy sposób namierzyć. Zasada ta tyczy się również przelewu BLIK na telefon. Choć wprowadzamy wyłącznie numer telefonu, odbiorca przelewu będzie dokładnie widzieć, od kogo otrzymał środki pieniężne.

Czy BLIK jest bezpieczny – uwaga na oszustwa z wykorzystaniem BLIK-a

Odpowiedzieliśmy już na pytanie, czy BLIK jest bezpieczny. Warto jednak pamiętać, że choć zastosowane mechanizmy tej metody płatności gwarantują bezpieczeństwo środków, to podobnie jak w przypadku każdej innej transakcji, należy zachować wzmożoną ostrość.

W Internecie nie brakuje bowiem cyberprzestępców oszukujących metodą na BLIK-a. Na czym ona polega? Wariantów są dziesiątki, jeśli nie setki, ale w wielu przypadkach w pierwszej kolejności dochodzi do przejęcia konta w portalu społecznościowym. Następnie oszust pisze z tego profilu do znajomych ofiary z informacją, że potrzebuje szybkiego przelewu BLIK, gdyż np. zgubił portfel.

Jeśli więc otrzymamy taką prośbę od znajomego, wygenerujemy kod BLIK, a następnie zatwierdzimy transakcję, możemy stracić pieniądze. W przypadku takich sytuacji warto potwierdzić autentyczność zdarzenia innym kanałem. Jeśli ktoś pisze do nas na Messengerze, to warto do tej osoby po prostu zadzwonić lub wysłać SMS-a, by zweryfikować sytuację.

czy przelew blik na telefon jest bezpieczny
Źródło: BLIK

Należy pamiętać, że samo przekazanie kodu BLIK nie prowadzi jeszcze do utraty pieniędzy. Dopiero zatwierdzenie transakcji bezpośrednio w aplikacji bankowej sprawia, że transakcja jest realizowana. Na ekranie potwierdzenia możemy jednak podejrzeć, na jaką kwotę będzie to przelew oraz dla kogo płatność jest realizowana.

Jak więc uchronić się przed takimi oszustwami? Najbezpieczniej jest po prostu nie przekazywać nikomu kodu BLIK, chyba że mamy 100-procentową pewność odnośnie sytuacji. Lampka ostrzegawcza powinna się zapalić już w momencie, gdy o przelew prosi nas osoba, z którą na co dzień nie utrzymujemy intensywnego kontaktu.

WARTO PRZECZYTAĆ:

nordvpn specjalna oferta techpolska NordVPN nawet do 70% taniej ze specjalną ofertą dla czytelników TechPolska! Nie przepłacaj i zyskaj kupon na 3 miesiące za darmo
Nie ma w naszej działalności lepszych momentów niż te, w których możemy zaoferować naszym czytelnikom coś specjalnego. Dlatego bardzo się cieszymy, że NordVPN, lider na
vpn na telewizor lg Jaki VPN na telewizor LG warto wybrać i dlaczego?
Dla osób, które chcą cieszyć się swobodą przeglądania treści oraz korzystania z internetowych serwisów VOD bez ograniczeń na telewizorze LG, najlepszym rozwiązaniem będzie VPN. Dzięki
canal+ Canal+ z gigantyczną karą. Klienci mogą starać się o odszkodowanie!
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów od pewnego czasu ma ręce pełne pracy! Co chwila słyszymy, że nakłada kary na firmy, które nie do końca były
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *