Artykuł sponsorowany
W ciągu ostatnich kilkunastu lat internet przestał być modną ciekawostką, a stał się miejscem, w którym spędzamy długie godziny. Przeglądanie mediów społecznościowych, czatowanie ze znajomymi i zakupy online to jedynie ułamek możliwości, jakie zapewnia światowa sieć. Nie wszystkie technologie oraz narzędzia internetowe są powszechnie znane – oto najprzydatniejsze z nich!
Sztuczna inteligencja
Sztuczna inteligencja to jeden z najgłośniejszych tematów ostatnich miesięcy. Rozbudowane modele językowe takie jak ChatGPT wywołują ogromne kontrowersje. Nie ma co się dziwić – AI już teraz potrafi tworzyć zaawansowane obrazy i teksty, których jakość jest zadowalająca. W polskim internecie znajdziemy tysiące artykułów napisanych przez sztuczną inteligencją, a uczniowie odrabiają nią lekcje.
Najpopularniejszym modelem językowym jest obecnie ChatGPT. Z podstawowej wersji programu możemy korzystać za darmo, choć ma ona kilka poważnych ograniczeń. W sieci znajdziemy wiele bezpłatnych oraz płatnych alternatyw dla ChatGPT: https://nano.komputronik.pl/n/alternatywy-chatgpt/. Niektóre z nich oferują zauważalnie lepszą jakość tworzonych tekstów. Zresztą sieci neuronowe takie jak Midjourney czy DALL-E 2 potrafią generować niesamowite obrazy, a trwają prace nad programami do tworzenia animacji oraz scen filmowych. Sztuczna inteligencja dynamicznie się rozwija – warto samemu sprawdzić jej możliwości!
Bazy numerów telefonów
Agresywny telemarketing oraz oszustwa telefoniczne to poważny problem, który nasilił się w ostatnich latach, ale na szczęście istnieje skuteczne rozwiązanie. Większość smartfonów z Androidem posiada zabezpieczenia przed spamem. Wystarczy je włączyć i odpowiednio skonfigurować, by przynajmniej częściowo ograniczyć ten problem. Niestety filtry przychodzących połączeń nie zawsze działają, a do tego czasami po prostu chcemy dowiedzieć się kto dzwonił.
W takiej sytuacji warto zajrzeć do jednej z popularnych baz internetowych. W specjalnym serwisie możemy wpisać numer telefonu i sprawdzić, kto jest jego właścicielem. Bazy są uzupełniane przez użytkowników, którzy oznaczają złośliwe połączenia jako spam. To świetne sposób na ograniczenie kontaktu z natrętnymi rozmówcami.
Darmowe e-booki
Choć seriale oraz gry komputerowe są dużo popularniejsze od książek, to czytanie może dostarczyć nie tylko wiedzy, ale też emocji. W internecie znajdziemy tysiące legalnie udostępnionych e-booków, do których dostęp jest całkowicie bezpłatny. Serwisy takie jak Wolne Lektury oraz Project Gutenberg promują i udostępniają za darmo ciekawą literaturę – warto poświęcić kilka minut i poszukać interesującej lektury na wieczór!
Aplikacje blokujące powiadomienia
Ciągły napływ powiadomień z serwisów społecznościowych jest jedną z głównych przyczyn prokrastynacji. To niezwykle frustrujące, gdy chcemy zabrać się do pracy, ale coś wciąż nas od niej odciąga. Rozwiązaniem tego problemu są aplikacje blokujące tzw. dystraktory, czyli rozpraszacze. Programy takie jak Freedom, Focus czy RescueTime pozwalają nam skupić się na pracy lub nauce, całkowicie wyciszając powiadomienia lub wręcz blokując dostęp do wybranych serwisów.
Bezpłatne archiwum internetowe
Internet Archive to ciekawy projekt, mający na celu stworzenie ogromnego archiwum treści internetowych. Znajdziemy tam artykuły oraz wpisy na stronach, które od dawna nie istnieją. Możemy je przeglądać za pomocą specjalnej wyszukiwarki Wayback Machine. Nie do wszystkiego da się dotrzeć, ale jeśli tęsknimy za ulubionym blogiem, to istnieje duża szansa, że dzięki Internet Archive uda się odzyskać przynajmniej część wpisów!
Zwiedzanie świata na Google Street View
Google Street View to potężne narzędzie, dzięki któremu możemy zwiedzić cały świat bez konieczności ruszania się z fotela. Nie wszystkie kraje świata są dokładnie sfotografowane, ale baza zdjęć jest ogromna. Popularna, darmowa gra Geoguessr wykorzystuje Google Street View – zadaniem graczy jest odgadnięcie dokładnej lokalizacji, w której wykonano zdjęcia. To świetna zabawa i doskonała okazja do lepszego poznania świata lub najbliższej okolicy!
WARTO PRZECZYTAĆ: