Na rynku gamingowym jest wiele platform dla graczy. Niewiele z nich jednak zdobyło taką popularność jak Faceit. W bieżącym 2024 roku Faceit zrzesza ponad 30 milionów graczy na całym świecie. Jest także organizatorem największych turniejów e-sportowych w najbardziej popularnych grach. Nie znasz jeszcze Faceit?  Nic straconego! Sprawdźmy, czym jest Faceit i jak grać!

Co to Faceit CS:GO (teraz CS2)?

Historia Faceit rozpoczęła się w 2012 roku w Londynie. W dniu premiery Faceit był platformą do łączenia graczy CS:GO w rywalizację “na zewnątrz” systemu rankingowego z gry. Podstawą tego systemu był ich własny system elo i rangi 1-10, inne niż rangi w CS:GO. Platforma kusiła graczy lepszym dopasowaniem pod względem umiejętności oraz udziałem w ligach i turniejach.

co to i jak grać faceit
Źródło: Faceit

Dla wielu graczy to jednak nie sama możliwość gry była najważniejsza. Za grę na platformie można zdobyć specjalne nagrody. I tak Faceit pozwala graczom zdobyć skiny do CS:GO (teraz do CS2) i inne cyfrowe gadżety. Wraz ze wzrostem popularności platformy wzrastała również rozpoznawalność najlepszych graczy.

Aktualnie Faceit skupia ponad 30 milionów użytkowników w kilkunastu najpopularniejszych grach. Nie tylko w CS:GO ustawicie celownik. W jakie gry można zagrać przy użyciu Faceit?

 • CS2
 • PUBG
 • Overwatch 2
 • Call of Duty: Modern Warfare 3
 • Fortnite
 • Dota 2
 • LoL
 • i wiele innych.

Podsumowując: jeśli zastanawiacie się, co to Faceit CS:GO (CS2): to platforma służąca za centralny hub dla graczy z całego świata. Platforma, która łączy graczy w system rankingowy niezależny od tego obecnego w grach.

Faceit – jak grać?

Podstawą użycia Faceit do grania jest stworzenie konta na portalu i ściągniecie program antycheat. Sprawdźmy krok po kroku jak grać przy użyciu Faceit:

 1. Wejdźcie na stronę Faceit i załóżcie konto.
 2. Po założeniu konta i potwierdzeniu adresu emailowego musicie ściągnąć Anti-cheat. Faceit Anti-cheat składa się z aplikacji, którą uruchamia się podczas grania wybraną grę, sterownika, który ładuje się podczas startu systemu i zestawem SDK po stronie serwera.
 3. Na swoim koncie dodajcie grę (lub gry), z których zamierzacie korzystać przy pomocy Faceit.

Następne kroki są zależne od danej gry. Dla CS:GO i CS 2 następnym krokiem jest odpalenie gry. Gdy wyskoczy wam okienko z Faceit, musicie wybrać rodzaj rankingu, w jakim chcecie brać udział. Rodzaj rankingu nie ma większego znaczenia, zależy on od czasu, w jakim chcecie grać. Po lewej powinniście zobaczyć swoją ligę i wybór sposobu na grę. Przy pomocy Faceit możecie grać:

 • solo
 • z jednym lub dwoma kolegami
 • pełną pięcioosobową drużyną.

Po dołączeniu do kolejki czekacie na mecz. Po znalezieniu meczu rozpoczyna się proces znany ze spotkań profesjonalistów. Kapitanowie drużyn wybierają (i banują) mapy. Następnie wyświetli wam się IP, do jakiego trzeba dołączyć, żeby wziąć udział w meczu. Najlepiej skopiować całą komendę i wkleić do konsoli. Konsola dostępna jest pod tyldą (~), czyli tym samym przyciskiem, gdzie wklepuje się komendy na FPS w CS:GO i CS2.

Co to Faceit? Najczęściej zadawane pytania

Z początku Faceit może wydawać się trochę skomplikowany. Mamy jednak nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi wiecie już, co to Faceit. Poniżej odpowiemy na najczęstsze pytania. Jeśli macie pytanie, którego nie ma na poniższej liście, dajcie znać w komentarzach!

Czy Faceit jest legalny?

Tak, to w pełni legalne narzędzie!

Czy Faceit jest darmowy?

Tak, Faceit to w pełni darmowa platforma, o ile waszym głównym celem jest znajdowanie innych graczy do wspólnego grania. Jeśli chcecie być upoważnieni do wygrywania nagród za grę, musicie wykupić nieobowiązkowe premium.

Czy za grę w Faceit są jakieś nagrody?

Jak wspomnieliśmy przed chwilą. Po kupnie premium będziecie upoważnieni do grania o nagrody. Wygrana czegokolwiek nie jest jednak pewna. Do nagród należą skiny do gier, peryferia i odzież gamingowe. Nie licząc oczywiście podziwu społeczności, kiedy już będziecie na szczycie.

Czemu mój skill jest niższy niż w normalnej grze?

Twój skill jest taki sam jak w grze. Jednak ze względu na to, że Faceit to nieoficjalna platforma, rozkład umiejętności graczy jest tam raczej wyższy niż w systemie rankingowym w grze. To oznacza, że jeśli nie należysz do najlepszych graczy, twój skill może prezentować się jako niższy. Nic straconego, pora trochę potrenować! Pomóc w tym mogą bindy do CS:GO!

WARTO PRZECZYTAĆ:

DPC 2022/2023 Winter Tour 1: NA Open Qualifier
Planowany termin turnieju to 11-13 grudnia. Dane spotkanie obejmuje region Ameryka Północna i będzie to rozgrywka w formie online. Skład drużyn i uczestniczące zespoły będą
ESL Pro League Season 17: światowa elita CS:GO na wyciągnięcie ręki
W dniach od 22 lutego do 26 marca 2023 roku odbywa się 17 edycja ESL Pro League. W ramach turnieju 24 najlepsze drużyny CS:GO z
BLAST Premier Spring Final 2023: uczestnicy, format turnieju i pula nagród
W dniach od 7 do 11 czerwca 2023 r. odbędzie się Premier Spring Final — turniej e-sportowy w grze Global Offensive, organizowany przez BLAST, który
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *