Nowoczesny biznes nie mógłby istnieć bez oprogramowania – systemów, aplikacji webowych, aplikacji mobilnych czy stron internetowych. Mowa tutaj zarówno o standardowych rozwiązaniach, jak i tych stworzonych z myślą o bezpieczeństwie czy zarządzaniu innowacyjnymi procesami. Usługi software house są kierowane przede wszystkim do firm, które poszukują nowych i skuteczniejszych sposobów na rozwijanie swojego biznesu przez informatyzację czy automatyzację procesów. Czym zatem dokładnie jest software house i co warto wiedzieć na ten temat?

Software house w skrócie

Software house to firma, która zajmuje się przede wszystkim tworzeniem oprogramowania na zamówienie klienta lub udostępniająca własne rozwiązania w ramach użytku komercyjnego. Software house’y mogą działać w obrębie kilku wybranych języków programowania, aby projektować wybrane programy. Mowa tutaj zarówno o tych udostępnianych w ramach pojedynczej licencji, jak i oprogramowaniu typu SaaS. 

To, w jaki sposób działa dany software house zależy od wielu czynników. W znacznej mierze jest to uzależnione od potrzeb danego klienta i technologii w jakiej już pracuje wybrane przedsiębiorstwo. Wiele firm produkujących oprogramowanie zajmuje się projektem od A do Z, decydując o jego kształcie, zakresie działań, usługach serwisowych i nie tylko. Czasami zdarza się też, że software house’y współpracują jako podwykonawcy dla korporacji zajmujących się wytwarzaniem oprogramowania czy posiadających własne zespoły programistów.

Czym odznacza się software house?

Nie każda firma zajmująca się tworzeniem oprogramowania będzie w stanie odpowiedzieć na potrzeby danego klienta. Kluczowa jest tutaj wiedza i doświadczenie, którymi może się pochwalić np. software house X-ONE z Poznania. To renomowana firma, która od lat projektuje i realizuje innowacyjne systemy, aplikacje webowe, aplikacje mobilne, portale B2B i nie tylko.

Wśród najważniejszych cech software house’u należy wymienić wysokiej jakości kod. Zespół wykwalifikowanych i utalentowanych programistów jest w stanie zaprojektować oprogramowanie, które wzbudzi zaufanie klientów i będzie konkurencyjne na rynku. Inną cechą doświadczonego software house’u jest przejrzysta komunikacja zespołowa i podejście metodologiczne, które pozwala tworzyć oprogramowanie na różne sposoby w zależności od kontekstu projektu.

Usługi software house

Zakres działania software house’u zależy od wielu czynników. Niektóre firmy specjalizują się tylko w wybranej dziedzinie, działając na określonym rynku, a inne nie mają specjalizacji i posiadają swoje oddziały na całym świecie, świadcząc usługi na globalną skalę.

Usługi takiej firmy polegają na wytwarzaniu oprogramowania – od analizy wymagań i procesów, przez opracowanie koncepcji i architektury rozwiązania, wybór technologii, projekt UX (UX design) i graficzny, aż po realizację i uruchomienie rozwiązania.

Jedną z kluczowych cech dobrego software house’u jest umiejętność rozmawiania z klientem i przekładania jego wymagań na konkretne zadania dla programistów. Jest to szczególnie istotne dla software hosue’ów, które nie mają specjalizacji branżowej i obsługują bardzo różne firmy. Taki software house’y muszą umieć łatwo wchodzić w procesy biznesowe i korzystać z metod i narzędzi, które pozwalają je opisywać, np. Event Storming w połączeniu z Miro. Dobry software house to taki, który nie realizuje po prostu wymagań pod dyktando klienta, ale umie je ocenić i dostosować do faktycznych potrzeb. Nie jest to łatwe zadanie, ale bardzo często efektem takich rozmów, w formie warsztatów, są nie tylko zadania dla programistów, ale również wypracowane zmiany w procesach biznesowych.

Inną równie istotną cechą dobrych software house’ów jest umiejętność identyfikowania potencjału czy przestrzeni na informatyzację i automatyzację procesów. Wraz z rosnącym doświadczeniem i portfolio software house musi umieć podpowiadać klientom obszary z takim potencjałem.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Programowanie to nie tylko kody, ale też świetna zabawa!
Każdy, kto zastanawia się nad kierunkami rozwoju swojego dziecka, stara się również myśleć o jego przyszłości. Z jednej strony nie chcemy pozbawiać swoich pociech okazji
programowanie-praca.jpg Programowanie jako praca dorywcza – czy warto?
Wszyscy wiedzą, że programiści mogą liczyć na wysokie zarobki oraz szybkie podwyżki, które dorównują wzrostowi doświadczenia i umiejętności. Praca na etacie lub B2B zapewnia stabilność,
kurs python data science Python czy JAVA? Okiełznaj programowanie!
Programowanie to ścieżka kariery, na którą decyduje się z roku na rok coraz więcej osób. Na samym początku jednak łatwo się na niej zagubić. Pojawia
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *