Programowanie to ścieżka kariery, na którą decyduje się z roku na rok coraz więcej osób. Na samym początku jednak łatwo się na niej zagubić. Pojawia się wiele pytań i decyzji, które trzeba podjąć. Python czy JAVA? Tradycyjne szkolenie czy bootcamp? Klasyczne programowanie, czy może jednak data science? Wszystko postaramy się wyjaśnić poniżej!

Dlaczego warto uczyć się programowania?

Programowanie (i IT ogółem) to niezwykle przyszłościowa branża, która daje ogromne możliwości rozwoju w wielu kierunkach.

Do tego nie sposób nie wspomnieć o potencjale na świetne zarobki, i to już na relatywnie wczesnym etapie kariery. Nie ulega wątpliwości, że kurs Pythona szybko się zwróci, o ile dana osoba będzie faktycznie chętna do nauki i przyłoży się do niej.

Dlaczego języki Python i JAVA są tak popularne?

Python i Java cieszą się tak dużą popularnością przede wszystkim z uwagi na swoją uniwersalność. Można wykorzystać je w wielu różnorodnych projektach, co przekłada się także na spore zapotrzebowanie na programistów o takiej specjalizacji.

Do tego są stosunkowo przyjazne początkującym. Nie tylko z uwagi m.in. na prostą składnię w przypadku Pythona, ale też wielką, wspierającą na każdą kroku społeczność i dużą dostępność materiałów do nauki.

Dodatkowym bonusem jest fakt, że można uczyć się niezależnie od lokalizacji. Dostępne są liczne szkolenia stacjonarne, ale też jeśli chodzi o e-learning Python oraz Java świetnie się sprawdzają i jest w czym wybierać, jeśli chodzi o kursy i bootcampy.

Funkcjonalności i zalety

JAVA i Python dzielą ze sobą kilka kluczowych zalet, takich jak wspomniana wcześniej łatwość nauki i rozbudowana społeczność. Mają jednak też takie istotne funkcjonalności, które wyróżniają je na tle innych języków programowania.

JAVA

JAVA jest przede wszystkim językiem wieloplatformowym, co zapewnia dużą niezależność. Stworzony kod jest kompilowany do kodu maszynowego, który może być uruchomiony na dowolnym systemie operacyjnym, na którym jest dostępny interpreter.

Ponadto mówimy tu o języku zorientowanym obiektowo, co przekłada się na łatwe testowanie i utrzymywanie kodu, a także tworzenie modułów wielokrotnego użytku. Dobry kurs programowania JAVA wszystkie te kwestie szczegółowo wyjaśni.

Python

Python to niezwykle wygodny w użyciu język programowania. Czysty, zwięzły, przejrzysty w odczytywaniu i oszczędzający czas programistów, między innymi dzięki takim funkcjonalnościom, jak automatyczne zarządzanie pamięcią i dostęp do szerokiej gamy przydatnych bibliotek.

Python w programowaniu

Jak już zasygnalizowano, Pythona można wykorzystać na wiele sposobów — nie bez powodu jest obecny w kodzie niezliczonej ilości aplikacji (desktopowych, webowych, mobilnych) i gier. Pojawia się m.in. w back-endzie YouTube’a, algorytmie rekomendacji Instagrama czy platformie chmurowej Dropboxa.

Python w analizie i wizualizacji danych

Nie tylko programowaniem Python stoi. Obecnie dużą popularnością cieszy się także Data Science, czyli dziedzina zajmująca się analizą i wizualizacją danych przy wykorzystaniu nowych technologii.

Firmy odczuwają obecnie duże braki pracowników z kwalifikacjami w tym zakresie. Dzięki temu profesjonalny kurs Python Data Science to ciekawa opcja na wejście do branży IT dla osób, które nie widzą siebie w roli klasycznego kodera, ale chciałyby pracować z tym popularnym językiem — nawet relatywnie krótki kurs Pythona może zaprocentować.

Jakie są perspektywy rozwoju zawodowego po zakończeniu szkoleń z programowania JAVA i Python?

Wiele zależy od tego, jakie dokładnie szkolenie zostało ukończone — czym innym jest w końcu kurs Java Developer dla juniora, który chce stawiać swoje pierwsze kroki w branży, a czym innym e-learning Pythona dla zaawansowanych programistów, którzy są jeszcze bardziej podnieść swoje kompetencje.

W tym pierwszym przypadku kurs programowania online lub stacjonarny to szybki i skuteczny sposób (oczywiście pod warunkiem odpowiedniego zaangażowania) na przebranżowienie lub start zawodowy po wejściu w dorosłość. Taki kursant nie jest już osobą, której trzeba wszystkiego uczyć, a konkurencyjnym pracownikiem, mogącym wnieść wartość do firmy. Krótko mówiąc — ciekawe stanowisko juniorskie jest w zasięgu ręki.

Natomiast w drugim z wymienionych wariantów na przykład kurs programowania Java na wyższym poziomie może przyczynić się do awansu lub znalezienia pracy na wyższym stanowisku w innej firmie.

Szkolenie czy kompleksowy Bootcamp? Różnice i zalety

Zarówno klasyczne szkolenia stacjonarne i zdalne z programowania, jak i tzw. bootcampy, mają swoje mocne i słabe strony. Te pierwsze charakteryzują się mniejszą intensywnością i zwykle trwają krócej, chociaż w tym czasie mieści się spora dawka wiedzy.

Bootcampy trwają już wyraźnie dłużej, z reguły od kilkunastu do kilkunastu do kilkudziesięciu dni. Na przykład organizowany przez Comarch Bootcamp Junior Python Developer pozwala kompleksowo rozwinąć swoje umiejętności na przestrzeni 26 dni.

To wymagająca ścieżka, która jednocześnie może przynieść świetne rezultaty, choćby z uwagi na ogromny nacisk na praktykę. Oczywiście, jeśli kogoś interesuje nauka poprzez bootcamp Python nie jest jedyną opcją. Dostępny jest między innymi także bootcamp Java, funkcjonujący na podobnej zasadzie.

Czym się charakteryzują szkolenia i Bootcampy z programowania w Comarch?

Oferowany przez Comarch e-learning, a także szkolenia stacjonarne, wyróżnia przede wszystkim dbałość o najmniejsze detale. Firma przykłada dużą wagę do odpowiedniego doboru trenerów, co ma ogromny wpływ na jakość nauczania. Selekcjonuje tylko najlepszych ekspertów w swojej godzinie, z bogatym doświadczeniem, ale nie tylko.

Zwraca także uwagę na umiejętność skutecznego przekazywania wiedzy, ponieważ samo posiadanie wiedzy w danym temacie nie wystarczy, aby być dobrym nauczycielem. Ponadto szkolenia Comarch opierają się na przemyślanych planach nauki, które pozwalają płynnie przyswajać kolejne zagadnienia i nadbudowywać kolejne umiejętności na te uzyskane w poprzednich modułach danego kursu.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Programowanie Wordpress - na czym polega i czy jest trudne_ Programowanie WordPress – na czym polega i czy jest trudne?
Zamierzasz stworzyć własną stronę internetową lub zmodyfikować już istniejącą? Doskonale sprawdzi się do tego program o nazwie WordPress. Wbrew pozorom oprogramowanie nie wymaga od użytkownika
Programowanie to nie tylko kody, ale też świetna zabawa!
Każdy, kto zastanawia się nad kierunkami rozwoju swojego dziecka, stara się również myśleć o jego przyszłości. Z jednej strony nie chcemy pozbawiać swoich pociech okazji
programowanie-praca.jpg Programowanie jako praca dorywcza – czy warto?
Wszyscy wiedzą, że programiści mogą liczyć na wysokie zarobki oraz szybkie podwyżki, które dorównują wzrostowi doświadczenia i umiejętności. Praca na etacie lub B2B zapewnia stabilność,
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *