Wszyscy wiedzą, że programiści mogą liczyć na wysokie zarobki oraz szybkie podwyżki, które dorównują wzrostowi doświadczenia i umiejętności. Praca na etacie lub B2B zapewnia stabilność, ale niektórzy programiści decydują się na zostanie freelancerami lub po prostu dorabiają do pensji, wykonując dodatkowe zlecenia. Czy warto potraktować programowanie jako pracę dorywczą?

Sektor IT w Polsce – czy freelancing jest modny?

Sektor IT w Polsce jest silnie rozwinięty, a zapotrzebowanie na pracowników ogromne, zarówno wśród rodzimych firm, jak i zagranicznych pracodawców, którzy prowadzą outsourcing procesów technologicznych. Choć ostatnio coraz częściej mówi się o zwolnieniach, to liczba ogłoszeń o pracę dla programistów na GoWork.pl wciąż jest duża. Większość z nich dotyczy stałej pracy na etacie, choć zdarzają się też pojedyncze oferty pracy dorywczej.

Z raportu serwisu Useme wynika, że choć polski rynek freelancingu dynamicznie się rozwija, to w praktyce wciąż jest on dużo mniej chłonny, niż na zachodzie. Niecałe 10 proc. wszystkich polskich freelancerów to programiści. To niewiele, nawet jeśli w skali całego kraju jest to aż kilka tysięcy osób. Warto jednak pamiętać, że do tej liczby nie wliczają się osoby, które sporadycznie wykonują pojedyncze zlecenia dla klientów – jak na razie nie wiemy, czy programiści dorabiający do pensji to powszechne zjawisko.

Zlecenia dla programistów – co warto wiedzieć w praktyce?

Większość zleceń dla programistów dotyczy małych lub wręcz mikroskopijnych zleceń, których realizacja trwa kilka lub kilkanaście godzin. Najczęściej trzeba poprawić fragment kodu, rozbudować pojedynczą funkcjonalność lub naprawić błąd. Osobną kategorią jest tworzenie oraz optymalizacja techniczna stron internetowych. Klientami są zazwyczaj przedsiębiorcy i małe firmy, choć czasami pomocy przy pojedynczych projektach szukają też software house’y. Stawki są różne i zależą od budżetu oraz doświadczenia freelancera. W praktyce konkurencja jest dość duża, co może utrudnić znalezienie pracy dodatkowej.

Najprostszym sposobem na znalezienie pracy dodatkowej dla programistów jest skorzystanie z tematycznych grup na Facebooku lub serwisów z ogłoszeniami o pracę. Każdego dnia pojawiają się tam dziesiątki zleceń. Zanim odpowiesz na jedno z nich, przygotuj dobre portfolio, w którym pochwalisz się najlepszymi realizacjami. Dopracuj też ofertę (np. treść e-maili wysyłanych do klienta) i upewnij się, że odpowiada ona realiom rynkowym. Postaraj się wyróżnić na tle konkurencji, a zwiększysz szansę na znalezienie ciekawego, dobrze płatnego zlecenia!

Praca dodatkowa czy podwyżka na etacie?

Dodatkowe zlecenia dla programistów to świetny sposób na dorobienie do pensji, ale czy faktycznie opłaca się tym zajmować? Jeśli zależy Ci na swobodzie i planujesz zostać freelancerem, to bez wątpienia jest to skuteczna droga rozwoju kariery. Natomiast w przypadku osób pracujących na etacie warto zastanowić się nad innym, równie skutecznym sposobem na zwiększenie zarobków, czyli nad rozwojem kompetencji zawodowych.

Firmy z branży IT wyróżniają się największą konkurencyjnością na polskim rynku pracy. Dzieje się tak, bo muszą one walczyć między sobą o doświadczonych pracowników. Podwyżki pensji zdarzają się często, a do tego duże znaczenie ma kultura korporacyjna czy dodatkowe benefity. Jeśli dzięki dodatkowej nauce i kursom możesz rozszerzyć swoje kompetencje zawodowe i wynegocjować znacznie lepszą pensję, to może to być dużo lepsza droga, niż czasochłonna praca dorywcza. Oczywiście nie wszystkie firmy z branży IT doceniają pracowników, ale pamiętaj, że zawsze możesz zmienić miejsce pracy na takie, które zaoferuje Ci lepsze warunki finansowe!

Czy doświadczenie z pracy dorywczej jest cenne?

Nie każde doświadczenie w branży IT jest cenne. W przypadku programistów najważniejsze są umiejętności – najlepiej, jeśli są potwierdzone nie tylko przez historię zatrudnienia w CV, ale też przez portfolio z konkretnymi realizacjami. Podczas rozmowy o pracę możesz pochwalić się projektami zrealizowanymi w ramach pracy dorywczej, co ułatwi Ci wejście na rynek pracy. W tym kontekście dodatkowe zlecenia to świetny sposób, na zdobycie doświadczenia i rozpoczęcie kariery jako programista.

Artykuł Sponsorowany

WARTO PRZECZYTAĆ:

Programowanie Wordpress - na czym polega i czy jest trudne_ Programowanie WordPress – na czym polega i czy jest trudne?
Zamierzasz stworzyć własną stronę internetową lub zmodyfikować już istniejącą? Doskonale sprawdzi się do tego program o nazwie WordPress. Wbrew pozorom oprogramowanie nie wymaga od użytkownika
Programowanie to nie tylko kody, ale też świetna zabawa!
Każdy, kto zastanawia się nad kierunkami rozwoju swojego dziecka, stara się również myśleć o jego przyszłości. Z jednej strony nie chcemy pozbawiać swoich pociech okazji
kurs python data science Python czy JAVA? Okiełznaj programowanie!
Programowanie to ścieżka kariery, na którą decyduje się z roku na rok coraz więcej osób. Na samym początku jednak łatwo się na niej zagubić. Pojawia
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *