Każdy, kto zastanawia się nad kierunkami rozwoju swojego dziecka, stara się również myśleć o jego przyszłości. Z jednej strony nie chcemy pozbawiać swoich pociech okazji do beztroskiej zabawy, a jednocześnie zastanawiamy się, w jaki sposób kształtować u nich kompetencje przydatne w dorosłym życiu. W poniższym tekście zastanowimy się wspólnie, jak wypracować kompromis pomiędzy przyjemnym i pożytecznym oraz „przemycić” naszym milusińskim przydatne umiejętności za pomocą zabawy!

Wskaż dziecku drogę kreatywnej podróży pełnej przygód!

Każdy świadomy swojej roli rodzic wie, jak cienka bywa granica między biegunami, jakimi są dodatkowe zajęcia kreatywne i bezstresowa zabawa w domu. Bardzo łatwo jest ją naruszyć, powodując u dziecka obciążenie psychiczne i stres. A przecież nic nie zastąpi dziecku fantastycznych wspomnień domowego ciepła i zaangażowanych w proces wychowania rodziców. Już przy odrobinie wiedzy, którą dostarczą nam specjalistyczne książki, możemy sprawić, że rozwijanie umiejętności rozwiązywania problemów przez dziecko i bezpieczna, domowa atmosfera — przestaną stać do siebie w opozycji.

Jeżeli masz chęć przekazać swojej latorośli sposoby przydatne w sztuce programowania, jak pokonywanie ograniczeń, cierpliwe sprawdzanie możliwości i otwartość na różne sposoby rozwiązania jednego problemu, możesz zacząć od zabaw w bezpiecznej przestrzeni własnego domu. Nie musisz być specjalistą! Do pokonania pierwszych kroków na drodze do pozyskania kompetencji programisty wystarczą chęci i odrobina zaangażowania! Dzieje się tak, ponieważ rozwiązywanie problemów rodem z nauki programowania w naturalny sposób współgra z dziecięcą wyobraźnią i brakiem presupozycji, czyli utartych schematów myślenia, do których my — dorośli automatycznie dochodzimy w toku ewolucji naszych procesów myślowych.

Jak bawić się w programowane?

Jesteś ciekaw, jak mogą wyglądać kreatywne zabawy, które odpowiednio pobudzą wyobraźnię i niestereotypowe myślenie młodego człowieka? Mogą być to na przykład gry przestrzenne, podobne do znanej i lubianej „ciuciubabki” z instrukcjami wydobycia się z labiryntu lub przyjęcia narysowanej wcześniej pozycji za pomocą komend takich jak: „wykonaj ruch prawą nogą w bok”, „ugnij kolana” etc. Takie zabawy uczą postępowania krok po kroku od samego początku, aż osiągnięcia końcowego celu. Zabawa poprzez udzielanie instrukcji uświadamia dziecku, że nic nie dzieje się od razu i należy zaplanować swoje działania w ustalonej kolejności tak, by uzyskać oczekiwany efekt.

Sposobów na wykonanie wprawki pod programowanie i pracę w IT jest mnóstwo! Można do działań kreatywnych zaprzęgnąć prace plastyczne, pisanie rymowanek i aktywności fizyczne w domu i poza nim – zaplanować kompleksowy projekt, na przykład spełniający pożyteczną rolę — jak dokarmianie ptaków, albo mający na celu wykonanie prezentu dla wybranej osoby. Działanie na pograniczu różnych, uzupełniających się dziedzin to codzienność pracy w firmach informatycznych i warto przekonać się o tym już w dzieciństwie — zwłaszcza jeżeli przyniesie to dziecku zarówno radość, jak i nowe umiejętności.

Twoje dziecko jest gotowe na kolejny krok w świat komputerowej kreacji?

Zabawy i wprawki opisane powyżej są przeznaczone dla maluchów, które nie powinny mieć jeszcze samodzielnego kontaktu z urządzeniami multimedialnymi i sprzętem IT. Kiedy jednak przyjdzie czas na pierwsze chwile ze smartfonem lub tabletem w rękach dziecka — warto sprawić, żeby był to pożyteczny i rozwijający kontakt, a nie wyłącznie spędzanie czasu w mediach społecznościowych i na grach zręcznościowych. Już za pomocą smartfona, możesz uczyć swoje dziecko intuicyjnego programowania w skratchu, za pomocą którego możecie w prosty sposób wyczarować podstawowe gry!

Aby pomagać dzieciom w tworzeniu pierwszych, prostych kodów i scenariuszy postępowania w różnych językach programowania, powstają fantastyczne podręczniki dostosowane do potrzeb malców (a przede wszystkim ich rodziców) już od piątego roku życia! Python, Java, Arduino oraz uwielbiane przez dzieci z całego świata budowanie alternatywnej rzeczywistości w Minecrafcie — podawane w postaci zabawy, mogą na zawsze zaszczepić w młodym umyśle kompetencje, które będą procentować w jego dorosłym życiu!

Czy każde dziecko może programować?

Każdy, kto pozna potencjał posługiwania się językami programowania choćby w najbardziej podstawowym wymiarze, ma szansę na kontynuowanie tej przygody!

Pamiętajmy o tym, że dzieciństwo to najlepszy czas na uczenie się bez ograniczeń wynikających z przymusu pokonania choćby barier technologicznych, z którymi zmagają się starsze pokolenia. Najlepsi muzycy, sportowcy i naukowcy deklarują, że ich pasje miały początki już w dzieciństwie. Jako rodzic pamiętaj, że ziarenko wiedzy, które spada na podatny grunt umysłu dziecka, ma ogromne szanse na wspaniały rozwój, kiedy podda się je starannej i harmonijnej pielęgnacji w atmosferze zrozumienia, szacunku i co najważniejsze — uśmiechu! Jeżeli zainteresował Cię ten temat, to polecamy sprawdzić serię PROGRAMOWANIE NA WESOŁO przeznaczoną dla dzieci od 5 roku życia.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Programowanie Wordpress - na czym polega i czy jest trudne_ Programowanie WordPress – na czym polega i czy jest trudne?
Zamierzasz stworzyć własną stronę internetową lub zmodyfikować już istniejącą? Doskonale sprawdzi się do tego program o nazwie WordPress. Wbrew pozorom oprogramowanie nie wymaga od użytkownika
programowanie-praca.jpg Programowanie jako praca dorywcza – czy warto?
Wszyscy wiedzą, że programiści mogą liczyć na wysokie zarobki oraz szybkie podwyżki, które dorównują wzrostowi doświadczenia i umiejętności. Praca na etacie lub B2B zapewnia stabilność,
kurs python data science Python czy JAVA? Okiełznaj programowanie!
Programowanie to ścieżka kariery, na którą decyduje się z roku na rok coraz więcej osób. Na samym początku jednak łatwo się na niej zagubić. Pojawia
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *