Zapewnienie sprawnego i wydajnego funkcjonowania sieci komputerowych lub systemów smart home wiąże się z wykorzystaniem dużej ilości różnego rodzaju urządzeń. Specjalne szafy RACK służą między innymi do ich ochrony i organizacji.

Szafy RACK – czym są?

W szafach RACK przechowuje się różnego typu urządzenia elektroniczne i pokrewne komponenty, a więc na przykład kable, switche, generatory zasilania, routery i nie tylko. „RACK” w nazwie tych obiektów odnosi się do określonego typu obudowy, której montaż opiera się na charakterystycznych belkach (zazwyczaj dwóch lub trzech).

Każda szafa sterownicza typu RACK musi spełniać określone standardy – producenci nie mają w tym zakresie dowolności. Standardowa, najczęściej spotykana i wykorzystywana szerokość takich szaf to 19 cali (48,26 centymetrów), chociaż można spotkać się również m.in. z szafami 24-calowymi. Sprawa jest bardziej skomplikowana, jeśli chodzi o wysokość.

Podaje się ją w jednostkach U, gdzie 1U oznacza jeden slot. Wśród popularnych standaryzowanych wysokości można wymienić chociażby 6U, 9U czy 12U, aczkolwiek tworzy się również szafy RACK o wysokości do nawet 47U.

Szafy komputerowe występują w dwóch formatach: stojącym i wiszącym. To, które rozwiązanie będzie lepsze, zależy choćby od tego, jaka jest dostępna przestrzeń do zagospodarowania. Jedno lub dwusekcyjne szafki wiszące umożliwiają optymalne zagospodarowanie nawet niewielkiego pomieszczenia.

Ważna jest jednak również kwestia obciążenia, jakie może utrzymać szafa rackowa. Szafy stojące mają większe maksymalne obciążenie, ponadto posiadają z reguły kółka, które pozwalają na ich łatwe przemieszczanie.

Jakie zastosowanie mają szafy komputerowe typu RACK?

Szafa RACK może być wykorzystana do przechowywania, organizacji i zabezpieczania między innymi urządzeń związanych z automatyką domową, sieciami komputerowymi, monitoringiem wizyjnym, systemów alarmowych czy instalacji energoelektrycznych.

Szafy różnej wielkości i typu (stojące, wiszące) można znaleźć pod adresem sklep-ecsystem.pl. Są one wykonane ze stali i posiadają klasę szczelności IP54, zapewniającą częściową pyłoszczelność, a także ochronę przed niewielką ilością wody.

Chociaż mogą się one kojarzyć przede wszystkim z branżą IT, to w rzeczywistości takie szafy elektryczne są chętnie wykorzystywana także chociażby w branży energetycznej. Pojawiają się w takich miejscach, jak:

  • szkoły
  • obiekty użyteczności publicznej (np. urzędy).
  • zakłady przemysłowe
  • biurowce
  • osiedla mieszkaniowe.

Przykładowo, w szkole czy biurowcu może ona zostać wykorzystana do budowy sieci LAN, zaś w zakładach przemysłowych w środku szafki znajdą się urządzenia sterownicze. Niezależnie od typu zastosowanych urządzeń, szafy RACK pozwalają na ich efektywne chłodzenie, dzięki czemu nie występuje groźba przegrzania.

Najważniejsze zalety szafek serwerowych RACK

Popularność, jaką cieszą się szafy elektryczne RACK wynika z wielu przyczyn. Przede wszystkich skutecznie zapewniają one bezpieczeństwo znajdujących się w środku urządzeń elektronicznych.

Jest to niezbędne, ponieważ takie urządzenia mogą być podatne na różnego typu uszkodzenia mechaniczne, a także na kradzież i zniszczenie. Ochrona za pośrednictwem zamka lub kłódki sprawia, że nikt niepowołany nie może uzyskać dostępu do cennych urządzeń elektronicznych.

Szafy komputerowe typu RACK charakteryzują się także łatwością montażu (bez konieczności posiadania trudno dostępnych narzędzi) i estetyką. Zapewniają również, że wszystkie elementy są dobrze zorganizowane, łatwo dostępne i odpowiednio chronione przed kurzem, pyłem i innymi tego typu czynnikami. Z reguły są one wyposażone w drzwi szklane, które pozwalają podejrzeć znajdujące się w środku komponenty.

Szerokie zastosowanie, skuteczność i uniwersalność szafek RACK zapewniają, że będą one prawdopodobnie wykorzystywane jeszcze przed długi czas. Warto więc poszerzyć swoją wiedzę na ich temat.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Jak zmienić hasło do WiFi? Wszystko, co musisz wiedzieć o ochronie sieci domowej
Przez ostatnie dwadzieścia lat dostęp do internetu w warunkach domowych zaliczył ekspresowy rozwój. Najpierw były modemy o prędkości 56 kilobajtów na sekundę, których użycie blokowało
Najlepsze systemy Mesh WiFi – ranking 2023
Szukasz sposobu na wzmocnienie sygnału WiFi w swoim domu, a wzmacniacz WiFi nie dał rady? Są lepsze rozwiązania! Systemy Mesh WiFi zostały zaprojektowane w taki
p2p co to Sieć P2P – co to znaczy i jakie ma zastosowanie?
Sieć peer to peer służy przede wszystkim do przesyłania plików pomiędzy użytkownikami przy użyciu wybranego programu. Takie rozwiązanie ma wiele zalet i znacząco ułatwia proces
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *