Router z serwerem VPN zapewnia użytkownikowi bezpieczeństwo i prywatność w sieci. Dodatkowo można zyskać dostęp do ograniczonych regionalnie materiałów – na przykład za pośrednictwem serwisów streamingowych jak Netflix, Disney+, Hulu itd. Jaki router z serwerem VPN wybrać? Warto wiedzieć, że taki sprzęt nie musi być drogi. Poniżej przedstawiamy poradnik, dzięki któremu wybierzesz niedrogi i funkcjonalny model.

Jaki tani router z VPN warto wybrać? Lista polecanych modeli

Jak działa VPN? Ta technologia umożliwia bezpieczne i prywatne połączenie z internetem za pomocą szyfrowanego tunelu między urządzeniem a wybranym serwerem. VPN umożliwia także uzyskanie dostępu do ograniczonych regionalnie materiałów w sieci. Aby skorzystać z tej funkcji, należy pobrać odpowiednią aplikację oraz ewentualnie opłacić subskrypcję. Warto posiadać także router z obsługą VPN.

Poniżej przedstawiamy kilka polecanych modeli:

  • TP-Link TL-WR841N – router, który można kupić już za mniej niż 100 zł. Najtańsze VPN kosztują kilkanaście złotych miesięcznie, dostępne są także darmowe alternatywy. Można więc korzystać z tej technologii w bardzo niskiej cenie. Router oferuje prędkość transmisji na poziomie 300 Mb/s oraz prostą konfigurację i obsługę. Ma on 4 porty LAN, a także rozbudowane funkcje bezpieczeństwa.
  • Tenda AC10 – ten model obsługuje nowszą technologię Wi-Fi 5 i kosztuje około 120 zł. Wyposażono go w 4 anteny dla lepszego zasięgu oraz funkcję Beamforming+, która także polepsza sygnał. Maksymalna przepustowość wynosi tutaj 867 Mb/s. Producent zaimplementował 4 złącza LAN.
  • TP-Link Archer C50 – jeżeli zastanawiasz się, jaki router do VPN będzie najlepszy, to jedna z najciekawszych propozycji w przypadku niższego budżetu. Sprzęt oferuje technologię Wi-Fi 5, przepustowość 867 Mb/s oraz 5 złącz LAN. Zasięg gwarantują aż 4 anteny. Ten model wyróżnia także świetna jakość wykonania. Można go kupić za około 150 zł.
  • Tenda TX9 Pro – najdroższa propozycja z zestawienia. Router kosztuje 270 zł  i gwarantuje przepustowość nawet do 2,4 Gb/s. Producent zaimplementował tu 4 złącza LAN oraz obsługę technologii Wi-Fi 6. Ten model charakteryzuje się również najlepszym zasięgiem.

Koszt routera to nie wszystko, co należy wziąć pod uwagę. Jeśli chodzi o VPN, ceny nie są wygórowane, jednak wciąż należy je doliczyć – o ile nie korzystamy z darmowego programu.

Co to jest VPN w routerze?

Routery z wbudowaną siecią VPN umożliwiają tworzenie połączenia z serwerem na poziomie tego urządzenia. Oznacza to, że każdy, kto połączy się ze sprzętem, będzie automatycznie chroniony w sieci. Wszystkie podłączone urządzenia wykorzystują VPN, jeżeli router ma odpowiednią funkcję. Dlatego wybór odpowiedniego sprzętu jest tak ważny – może wiele ułatwić.

Jeżeli zastanawiasz się, jaki VPN będzie najlepszy, możesz wybrać z ogromnej liczby dostępnych programów. Warto wykorzystać ofertę sprawdzonych i często polecanych dostawców. Jaki router z serwerem VPN? Tutaj wybór zależy od budżetu, zastosowania sprzętu oraz konkretnych preferencji. Można wybrać jeden z wyżej wymienionych zalecanych modeli.

Ochrona VPN na routerze jest bardzo przydatna. Nie trzeba konfigurować aplikacji na przykład w smartfonie, tablecie czy wszystkich podłączonych do Wi-Fi komputerach. Wystarczy tylko jedna konfiguracja VPN, by każdy mógł komfortowo korzystać z tej technologii.

Konfiguracja VPN na routerze – poradnik krok po kroku

Konfiguracja VPN może różnić się zależnie od posiadanego modelu routera oraz wykorzystywanego oprogramowania. Można jednak wyznaczyć pewne ogólne kroki, według których każdy będzie w stanie samodzielnie ustawić tę funkcję:

  1. Zaloguj się do panelu administracyjnego routera – zwykle należy wpisać w pasek przeglądarki „192.168.0.1” lub „192.168.1.1”.
  2. Znajdź sekcję odpowiadającą za ustawienia VPN – może być oznaczona jako VPN, PPTP, L2TP/IPsec lub podobnie.
  3. Wybierz protokół VPN – podaje go dostawca usług, na przykład OpenVPN, L2TP/IPsec itd.
  4. Wprowadź dane serwera VPN – należy podać adres serwera, nazwę użytkownika oraz hasło.
  5. Skonfiguruj pozostałe ustawienia – trzeba sprawdzić klucze uwierzytelniające, adresy DNS itd. Wszystko dostarcza dostawca usług VPN.
  6. Zapisz ustawienia i uruchom połączenie VPN – sporadycznie wymaga to ponownego uruchomienia routera.

Konfiguracja VPN na routerze jest dość prosta, należy tylko kierować się pewnymi wskazówkami i dokładnie wpisać dane od dostawcy usługi. Samo użytkowanie tej funkcji jest jeszcze łatwiejsze. Wystarczy wybrać serwer i lokalizację oraz uruchomić połączenie. Jak zmienić VPN na inny kraj? Należy przerwać połączenie, wybrać inną lokalizację i ponownie rozpocząć działanie programu.

Czy VPN dla routera można dodać, posiadając już urządzenie?

Nie wszystkie routery są kompatybilne z funkcją VPN. Mimo wszystko nawet jeżeli domyślnie w panelu sterowania brakuje takiej opcji, często można ją wprowadzić. Tani router z wirtualną siecią prywatną to nie większy wydatek niż standardowe urządzenie – takie rozwiązanie będzie zawsze najlepsze. Jak dodać odpowiednią funkcję, kiedy domyślnie jej brakuje?

Wykorzystaj oprogramowanie producenta – często sam producent routera oferuje zewnętrzną aplikację do obsługi VPN. Zwykle najlepsze VPN dla routera, polecane przez producenta można znaleźć na stronie internetowej firmy. Często przedstawione są za nich także różne zestawienia, np. porównanie routerów VPN.

Użyj oprogramowania zewnętrznego – oprogramowanie trzeciej strony również może sprawdzić się idealnie. Istnieje wiele programów jak DD-WRT, Tomato czy OpenWrt, które umożliwiają korzystanie z VPN na routerze. Należy jednak wcześniej sprawdzić, czy dany sprzęt jest kompatybilny.

Jeżeli powyższe opcje zawiodą, warto zastanowić się, jaki router z serwerem VPN kupić. Niestety nie ma innej możliwości. Niektóre urządzenia po prostu wymagają wymiany, by korzystać z tej funkcji.

Dlaczego warto mieć własny VPN w routerze?

Powodów dla takiego rozwiązania jest naprawdę wiele. Router z obsługą VPN gwarantuje przede wszystkim prywatność i bezpieczeństwo dla wszystkich użytkowników sieci bez konieczności wielokrotnej konfiguracji. Każde podłączone urządzenie może również ominąć blokadę regionalną oraz korzystać z zasobów sieci, które są ograniczone geograficznie.

Czy VPN jest legalny? Funkcja sama w sobie nie ma ograniczeń prawnych. Jedynie niektóre serwisy, które oferują zawartość tylko dla danego regionu, mają wewnętrzną politykę zakazującą zmiany lokalizacji za pomocą VPN. Taka praktyka może wtedy wiązać się z blokadą konta. Ryzyko pozostaje po stronie użytkownika. Występują jednak nawet przeglądarki z VPN – ta funkcja jest w pełni legalna.

Posiadanie takiej technologii w routerze umożliwia także łatwiejsze zarządzanie samą funkcją, jak i dostępem do niej dla wszystkich urządzeń w sieci. To bardzo wygodne rozwiązanie. Jaki router z wirtualną siecią prywatną będzie najlepszy? Zależy to od wielu czynników, jednak zawsze zapewni on wygodę i bezpieczeństwo danej sieci Wi-Fi.

Konfiguracja VPN na routerze sporadycznie może wymagać pewnej wiedzy technicznej. To jedyna przeszkoda, która zniechęca wielu użytkowników. Nie należy jednak być sceptycznym – VPN ma naprawdę dużo zalet. Wystarczy skorzystać z powyższego poradnika, by samodzielnie skonfigurować tę funkcję.

Jaki router z serwerem VPN wybrać? Podsumowanie

Tani router z VPN w zupełności wystarczy do domowych zastosowań. Nie trzeba wydawać zbyt wiele, by być bezpiecznym i anonimowym w sieci. Należy jedynie pamiętać, by dobrać sprzęt do konkretnego zastosowania. Na przykład dla jednej lub dwóch osób nie będzie potrzebny router z wyższej półki. Gdy w domu znajduje się znacznie więcej lokatorów, może być konieczny zakup bardziej zaawansowanego sprzętu. Należy jednak pamiętać, że najlepszy router z VPN nie istnieje.

Router z obsługą VPN jest zalecany niemal dla każdego. Płyną z niego wyłącznie korzyści, a cena to jedynie comiesięczna subskrypcja – przy czym istnieją także darmowe programy. VPN oznacza bezpieczeństwo, prywatność, więcej zawartości w sieci na wyciągnięcie ręki oraz wygodę między innymi poprzez usuwanie reklam czy blokowanie złośliwego oprogramowania.

WARTO PRZECZYTAĆ:

nordvpn specjalna oferta techpolska NordVPN nawet do 70% taniej ze specjalną ofertą dla czytelników TechPolska! Nie przepłacaj i zyskaj kupon na 3 miesiące za darmo
Nie ma w naszej działalności lepszych momentów niż te, w których możemy zaoferować naszym czytelnikom coś specjalnego. Dlatego bardzo się cieszymy, że NordVPN, lider na
prezenty technologiczne Obdaruj drugą połówkę na walentynki – poznaj najlepsze prezenty dla graczy i nie tylko!
Nadchodzi święto zakochanych. Już dosłownie za kilka dni walentynki, a Ty wciąż nie masz upominku dla swojej drugiej połówki? Jeśli jej hobby to gry lub
jak podłączyć dwa telewizory do jednej anteny Jak podłączyć dwa telewizory do jednej anteny?
Wystarczy, że w domu znajduje się więcej, niż jeden telewizor. Aby na każdym z nich było możliwe korzystanie z telewizji naziemnej lub satelitarnej, trzeba podłączyć
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *