W Polsce wprowadzany jest nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej – DVB-T2/HEVC. Technologia została już uruchomiona w poniedziałek 22 maja. Ma do niej dostęp aż 6 województw. Nowy standard zapewnia przede wszystkim lepszą jakość obrazu i dźwięku oraz więcej kanałów. Jak ustawić telewizor po 23 maja na DVB-T2? Konfiguracja jest bardzo prosta, każdy powinien sobie z nią bez problemu poradzić.

Jak ustawić telewizor na DVB-T2? Poradnik i najważniejsze informacje

W pierwszej kolejności należy upewnić się, że dany sprzęt obsługuje nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej. Starsze telewizory nie są kompatybilne z DVB-T2/HEVC. Jedynie nowsze modele mają taką funkcję. Tutaj konfiguracja zwykle polega po prostu na podłączeniu telewizji do sprzętu przez odpowiedni przewód. Wszystkie ustawienia zostaną automatycznie dobrane. Jeżeli tak się nie stanie, wystarczy wykonywać polecenia wyświetlane na ekranie. Sytuacja jest bardziej skomplikowana dla posiadaczy starszych telewizorów.

Jeżeli odbiornik nie obsługuje domyślnie DVB-T2, konieczny będzie zakup odpowiedniego dekodera. Można również zdecydować się na wybór nowego telewizora, jednak jest to znacznie większy wydatek. Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało jednak specjalne dofinansowanie dostępne dla niemal każdego. Wystarczy się tylko zgłosić i otrzymujemy zniżkę 250 zł na zakup telewizora z DVB-T2 lub 100 zł przy wyborze dekodera.

Wyżej wspomniane Ministerstwo udostępnia specjalny poradnik dotyczący nowego standardu cyfrowej telewizji naziemnej. Warto go sprawdzić, jeżeli zastanawiasz się, jak ustawić telewizor na DVB-T2. W skrócie wystarczy podłączyć przewód antenowy do urządzenia i je włączyć, następnie należy przeprowadzić wyszukiwanie kanałów. Wszystko powinno działać od razu – dotyczy to jednak tylko telewizorów kompatybilnych z DVB-T2.

jak ustawić telewizor po 23 maja

W jaki sposób skonfigurować dekoder DVB-T2/HEVC?

Wbrew pozorom nie jest to trudne, każdy powinien sobie bez problemu poradzić. Poniżej przedstawiamy poradnik krok po kroku, jak ustawić telewizor na DVB-T2, jeśli chodzi o konfigurację z dekoderem. Ważne będzie przede wszystkim odpowiednie podłączenie przewodów i zmiana jednej opcji. W jaki sposób skonfigurować tuner DVB-T2?

  1. Podłącz dekoder do zasilania.
  2. Połącz przewodem HDMI telewizor oraz posiadany dekoder.
  3. Podłącz antenę do dekodera za pomocą wejścia RF IN.
  4. Uruchom dekoder i włącz telewizor.
  5. Wybierz, jako źródło obrazu złącze SCART lub HDMI – zależnie od tego, z czego korzystasz.
  6. Wybierz kraj, język, ustaw godzinę oraz poczekaj na przeprowadzenie automatycznego wyszukiwania kanałów.

Ciężko tutaj o większe pomyłki czy problemy. Cały proces jest zwykle opisany dokładnie również w instrukcji obsługi dekodera DVB-T2. Najczęściej konfiguracja nie zajmuje więcej niż kilka minut.

Najpopularniejsze problemy z ustawianiem DVB-T2. Jak je rozwiązać?

Sporadycznie mogą pojawić się pomniejsze problemy. Jeżeli wiesz, jak ustawić telewizor na DVB-T2 i kanałów wciąż nie ma, warto wyszukać je ponownie. Brak efektu będzie tu najczęściej oznaczał złe ustawienie anteny naziemnej. Zwykle objawia się to bardzo słabą siłą sygnału. Wtedy po prostu należy przetestować wiele różnych ustawień i wybrać jedno, które oferuje najlepsze parametry. Następny krok to wyszukanie kanałów – telewizor powinien szybko je znaleźć, gdy antena odbiera silny sygnał.

Nawet gdy wiesz, jak ustawić telewizor na DVB-T2, wciąż sprzęt z dekoderem może nie działać. Należy sprawdzić, czy jest ustawione odpowiednie źródło obrazu – zwykle HDMI lub SCART. Jeżeli tak, warto sprawdzić kompatybilność urządzeń. Niektóre dekodery nie działają z wybranymi modelami telewizorów. Mimo wszystko to rzadkość.

Dość popularnym problemem, jeśli chodzi o przechodzenie na DVB-T2 jest po prostu brak telewizora z odpowiednią technologią, gdy użytkownik myśli, że ma taką funkcję. Tutaj nawet wielokrotne próby zmiany ustawień czy wyszukiwania kanałów nie dadzą efektu. Brak modułu DVB-T2 oznacza konieczność zakupu dekodera. Niektóre nawet nowsze telewizory nie mają odpowiedniej funkcji – warto to sprawdzić, na przykład wyszukując posiadany model w internecie.

jak ustawić telewizor na nowy standard(

Już wiesz, jak ustawić telewizor na DVB-T2. Sprawdź największe zalety nowego standardu

Nowy standard zapewnia przede wszystkim lepszą jakość obrazu i dźwięku na wszystkich kanałach. Każdy z nich będzie nadawany w Full HD. Warto również zauważyć, że siła sygnału w przypadku DVB-T2 jest lepsza, niż przy pierwszej generacji. Dodatkowo ten standard umożliwia nadawanie większej liczby kanałów naziemnej telewizji cyfrowej. Już wiesz, jak ustawić telewizor po 23 listopada – to ważne, ponieważ wtedy w aż 6 województwach dostępne będzie DVB-T2.

Większych minusów tej technologii nie ma. Trzeba jedynie kupić nowszy telewizor lub po prostu stosunkowo tani dekoder. DVB-T2 dostępne jest w województwie łódzkim, świętokrzyskim, śląskim, opolskim, małopolskim i podkarpackim już od poniedziałku 22 listopada.

WARTO PRZECZYTAĆ:

samsung Samsung zapowiedział 110-calowy telewizor MicroLED
Nowy telewizor zapowiedziany przez Samsunga robi wrażenie. Ma 110 cali i wykorzystuje technologię MicroLED, której większość osób może nie kojarzyć, ponieważ dotychczas dostępna była tylko
jak podłączyć soundbar do tv przez bluetooth Jak podłączyć soundbar do telewizora przez Bluetooth?
Masz nowy soundbar i chcesz połączyć go z telewizorem, aby cieszyć się wysoką jakością dźwięku m.in. podczas oglądania seriali czy filmów? W przypadku wielu nowoczesnych
czym czyścić ekran telewizora Czym czyścić ekran telewizora, komputera lub laptopa?
W toku normalnego użytkowania ekran telewizora, laptopa czy komputera będzie się brudził. Jest to nieuniknione – co jakiś czas trzeba go po prostu oczyścić z
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *