Niewątpliwie jedną z najlepszych rzeczy, jaką dostaliśmy z połączenia gier i Internetu, jest granie online.  Wiele gier online jest kompletnie darmowych. Do gry potrzeba zawodników, więc sporo producentów gier przyciąga ich darmowym wejściem, a potem ma nadzieję na zarobek z mikrotransakcji. Do rzeczy: sprawdź, w jakie darmowe gry multiplayer warto zagrać!

Najlepsze darmowe gry multiplayer – zestawienie

Gry multiplayer pozwoliły na rozgrywkę z przyjaciółmi na wielkie odległości, a także sprawiły, że niemożliwe jest patrzenie się w ekran drugiej osoby podczas gry na split screenie.

Gaming online nie tylko pozwolił na rozwinięcie się kompletnie nowych gatunków gier. Sprawił, że zaistniał e-sport, tworząc nową gałąź rozrywki, sprawił, że mnóstwo ludzi poznało nowych przyjaciół. Zawiązywały się gildie, drużyny, ludzie odkrywali w sobie nowe umiejętności.

Rocket League

Rocket League

Zastanawialiście się kiedyś, co powstanie z połączenia piłki nożnej i samochodów? Na to pytanie odpowie Rocket League. Podstawowe zasady są jasne: gracze poruszają się samochodami, a ich celem jest wepchnąć piłkę do bramki przeciwnika. Nie ma spalonych, rożnych, ani rzutów wolnych, a boisko to zamknięta arena, co sprawia, że gra jest bardzo dynamiczna. Samochody za to nie tylko jeżdżą, ale dzięki umiejętnemu wykorzystaniu dopalacza mogą też latać!

Brzmi prosto? Bo tak jest! Koncept jest wybitnie prosty do zrozumienia, więc gdy wejdziesz do gry, od razu będziesz wiedział co robić. Nie znaczy to jednak, że gra się szybko nudzi. Od zrozumienia zasad, do opanowania poruszania jest daleka droga. Ba, żeby opanować kontrolę piłki tak jak to robią najlepsi gracze, będzie potrzebne naprawdę wiele godzin. Strzelenie bramki po akrobacjach w powietrzu daje jednak niesamowitą satysfakcję.

To bardzo fajna darmowa gra multiplayer, która wciągnie was na wiele godzin. Poza “standardową” piłką nożną możesz spróbować swoich sił w innych trybach, takich jak koszykówka, hokej, dropshot (wariacja na temat siatkówki), a także wielu innych. Możesz nawet zmienić kształt piłki na sześcian i oddać się chaosowi, który wykreuje trudny do przewidzenia ruch “piłki”. Warto zaznaczyć, że Rocket League jest dostępny za darmo na wszystkich platformach.

Starcraft 2

Starcraft 2

Od tego w zasadzie powinienem zacząć. Chociaż pierwsza część Starcrafta nie była pierwszą z możliwością gry multiplayer, to jednak właśnie od Starcrafta zaczął się esport. Zmagania młodych koreańczyków okazały się tak interesujące, że na esport zaczął się prawdziwy boom, który rozprzestrzenił się na cały świat. To jednak inna historia.

Starcraft doczekał się kontynuacji, ta dwóch dodatków, żeby następnie przejść na model free to play. Jeśli chcecie spróbować, od czego zaczął się esport, lepszej okazji nie będzie. Ta darmowa gra multiplayer na pc oferuje dostęp właśnie do multi, pierwszej kampanii, tutoriali dla każdej z trzech ras, gry w co opie oraz trybu arcade. Ten pełen jest mini gierek stworzonych przez graczy, które oczywiście też są grami multiplayer.

Czym właściwie jest Starcraft? Jeśli nie mieliście okazji poznać, to już przybliżam. To strategia czasu rzeczywistego (RTS – Rea Time Strategy), w której mierzą się ze sobą trzy rasy:

  • Terranie – ludzie przyszłości.
  • Zergowie – wielki rój mutujących kosmitów.
  • Protosi – archetyp inteligentnych kosmitów.

Każda ze swoimi zaletami i wadami, historią i bardzo oryginalnym podejściem. Starcraft 2 to darmowa gra multiplayer na PC.

Lost Ark

Lost Ark

Lost Ark to darmowa gra multiplayer skupiająca się bardziej na PvE niż PvP. U podstaw to typowy hack and slash, ale jeśli spojrzymy głębiej… “nietypowy” może być lepszym określeniem. Lost Ark to produkcja koreańska, stworzona dla graczy w Azji, którzy mają trochę inne upodobania. Dlatego nacisk kładziony jest bardziej na przepiękne i przekombinowane animacje niż na jakąkolwiek głębie.

To oczywiście duże uproszczenie. Animacje skilli w grze typu hack and slash są bardzo ważne, podobnie jak wygląd postaci i itemów. A te… są podobnie przerysowane. Jeśli kojarzycie memy o wojowniczkach odzianych w pancerz wielkości bikini, to Lost Ark ma z tym dużo wspólnego. Nie jest to jednak w żaden sposób złe. Podobnie zaprojektowany jest też świat, w którym przyjdzie nam grać, gdzie lokacje łamią prawa fizyki w wyjątkowy sposób. Całość daje piorunujący efekt i przykuwa do monitora.

Azjatyckie gry mają jednak to do siebie, że spora część gry to okrutny grind i Lost Ark nie jest pod tym względem inny. Lost Ark to darmowa gra multiplayer na Steam.

Dead by Daylight

Dead by Daylight

Gdyby Dead by Daylight nie powstało, to jestem pewien, że i tak by ktoś taką grę wymyślił. W założeniu nie jest ona mocno oryginalna: gra odtwarza klisze znane z horrorów. Grupa przyjaciół zamknięta w jakimś miejscu musi znaleźć drogę ucieczki przed zabójcą. Motyw wszystkim znany, ale w filmach, a nie w grach. Jeśli szukasz darmowej gry multiplayer horror, to ten tytuł to jest dla ciebie.

W DbD możesz wcielić się jedną z czterech uciekających osób lub w zabójcę. Uciekające osoby to poniekąd klisze typowych charakterów postaci z horrorów, każda ze swoimi umiejętnościami i skillami. Ciekawiej się to jednak prezentuje po drugiej stronie barykady. Wielu zabójców to oryginalne postacie z horrorów, użyczone na licencji. Dzięki temu tym bardziej możemy odtworzyć sceny znane z filmów klasy B. W końcu jak wiadomo, to właśnie zabójcy byli głównymi bohaterami. Na ten moment raczej nie znajdziecie lepszej horror gry multiplayer.

Quake Live

Quake Live

Jeśli chodzi o darmowe gry multiplayer, PC absolutnie rządzi. Można to poznać, chociażby po tym, że tylko na PC można zagrać w Quake Live. Samego Quaka pewnie znacie, ale wiecie, czym jest Quake Live? To specjalnie przerobiona trzecia część gry, żeby dało się grać przez przeglądarkę (a także przez Steam, co aktualnie może być łatwiejsze).

Warto w tym miejscu zauważyć jedno: Quake 3 to gra z 1999 roku! To 23-letnia gra, która wciąż ma fanów i dobrze się trzyma. W świecie, w którym popularne są głównie strzelanki drużynowe, Quake Live to perełka dla fanów klasycznych deathmatchy.

Overwatch 2

Overwatch 2

Skoro już jesteśmy przy strzelankach drużynowych, to nie sposób wspomnieć o grze, której można by przypisać rozpoczęcie tego trendu. Co prawda pierwszą strzelanką drużynową, gdzie każda postać miała inne skille, był raczej Team Fortress 2, ale to Blizzard zainwestował takie pieniądze w marketing, że gatunek zaskoczył.

W sumie poniekąd opisałem już wszystko: Overwatch to gra, w której ścierają się naprzeciw siebie dwie pięcioosobowe drużyny, w różnych trybach. Każda z postaci ma swoje charakterystyczne skille i ultę. Charakterystyczny jest również podział na role: każda drużyna musi mieć tanka, healera i kilku dpsów.

Przejście od Overwatcha do Overwatcha 2 skutkowało trochę negatywnym piarem, ale to wciąż ta sama dobra gra, a to właśnie druga część przeszła na model free to play. Warto wspomnieć, że wpływ tej gry na gaming był tak duży, że spowodował powstanie kilku klonów. Najbardziej znane to Paladins i Valorant. Jeśli lubicie darmowe gry fps multiplayer, to jest w czym wybierać!

Apex Legends

Apex Legends

Chociaż gry survival z reguły polegają na przeżyciu w dziczy, bez narzędzi i pomocy, to jednak pewna ich część poszła w inną stronę. Apex Legends to darmowa gra multiplayer survival, w której celem jest przeżyć i zostać ostatnim żyjącym na mapie. W odróżnieniu od zwykłych survivali tutaj akcja jest dynamiczna, gdyż arena stale się pomniejsza, tak, żeby ostatecznie pozostali gracze znaleźli się na małym terenie, zmuszając ich do starcia.

Pierworodną grą tego gatunku jest Players Unknowns Battlegrounds, aczkolwiek największą popularnością cieszy się Fortnite. Apex Legends to jeszcze inne podejście: tu podobnie jak w strzelankach drużynowych każda postać ma swoje umiejętności. W pewnym momencie był absolutny zalew gier tego typu, ale ostatecznie największe kawałki tortu wykroiły sobie te trzy.

Mechanicznie gra bardzo przypomina świetnego Titanfalla 2, gdyż jest produkcją tej samej firmy i powstała na tym samym silniku. Twórcy jednak postanowili nie mieszać do akcji mechanicznych tytanów, gdyż do gry online by to było za dużo. Trochę szkoda, ale może to oznacza, że kiedyś dostaniemy pełnoprawną trzecią część.

Heroes of the Storm

Heroes of the Storm

Gdy mówimy o darmowych grach multiplayer na PC, nie może zabraknąć przedstawiciela gatunku MOBA. Gatunek MOBA ma ciekawą historię: zaczął się od moda do Warcrafta 3, w którym ścierali się sami bohaterowie tej strategii, a kontrolę nad jednostkami miało AI. Nie był to specjalnie nowy pomysł, gdyż podobne mapy pojawiły się w dodatku fabularnym do trzeciej części Warcrafta.

Zdziwieni, że wybrałem HotS-a, a nie LoL-a lub Dotę? Obiektywnie patrząc, nie powinniście. Jasne, obie gry są popularniejsze (LOL był pierwszą “pełnoprawną” grą MOBA, natomiast DotA 2 została stworzona przez twórców moda), ale HotS jest po prostu ciekawszą grą. Ze względu na wybitne skomplikowanie i trzymanie się archaicznych mechanik obie gry są praktycznie niedostępne dla nowych graczy, którzy musieliby poświęcić może nawet setki godzin, żeby w ogóle ogarnąć podstawy.

Blizzard tworząc swoją MOBĘ, trafnie zdiagnozował ten problem i HotS jest dużo przyjaźniejszy dla nowych graczy. Jednocześnie można się wciągnąć fabularnie, gdyż mierzą się tu ze sobą postacie z popularnych gier tej firmy, jak np. Warcraft, Starcraft i Overwatch.

Hearthstone

Hearthstone

Kolejną darmową grą multiplayer na PC (i mobilki) jest Hearthstone. W dodatku jest to kolejna gra Blizzarda, aczkolwiek jedno im trzeba oddać. Jeśli chodzi o karcianki online, to ponownie oni sprawili, że stały się tak popularne.

Hearthstone wyniósł karcianki na inny poziom. Jako pierwszy pokazał, że komputerowa gra w karty nie musi być interesująca jak słynna Śmierć w Wenecji. Od tej pory to nie tylko wykładanie cyfrowych kart, ale dzięki użyciu współczesnych możliwości gra pełna dynamiki i animacji, a zastosowane mechaniki mogą wykraczać poza to, co rozumiemy jako “grę w karty”.

Kilka lat do przodu i własną karciankę ma prawie każda większa firma. Dzięki temu dostaliśmy Gwinta, dzięki temu od niedawna możemy grać w Marvel Snap.

Inne darmowe gry multiplayer

Czytając powyższe zestawienie, pewnie wielu z was w którymś momencie stwierdziło “ja bym wybrał co innego”. I pewnie macie racje. W takim zestawieniu jest ciężko opisać wszystkie darmowe gry multiplayer, jest ich po prostu za dużo. Korzystając z okazji, przedstawmy jednak pokrótce, co pominęliśmy.

  • Counter Strike: Global Offensive (CS:GO). Gra, która dla wielu jest synonimem darmowej gry multiplayer na Steam, chociaż w rzeczywistości jest portem gry wydanej na konsolę. To nie tyle kontynuacja słynnej wersji 1.6, ile inna wersja stworzona z myślą o tym, żeby wersję 1.6 wypchnąć z rynku (CS:GO zaczynał jako gra płatna). Ta sztuka Valve się udała głównie za pomocą… słynnych skórek dla broni i innych rzeczy, które można było dostać za mikrotransakcje. To wszystko rozrosło się do tego stopnia, że gra tam zeszła na drugi plan.
  • League of Legends – pierwsza pełnoprawna gra MOBA, która skorzystała na zamieszaniu licencyjnym Doty. Absolutny gigant na rynku, chociaż zmieniające się gusta graczy, w połączeniu z latami updatów sprawiają, że jest wybitnie ciężko się odnaleźć nowym graczom.
  • DotA 2 – oficjalna samodzielna kontynuacja Doty, która była modem do Warcrafta 3. Trzyma się wielu mechanik, które w dzisiejszych czasach są uznawane za archaiczne, a przynajmniej bezsensownie komplikujące rozgrywkę. Czemu tak? Ponieważ tak to było zrobione w Warcrafcie 3. Z tą różnicą, że w czasach, gdy wychodził W3, faktycznie nie dało się pewnych rzeczy zrobić inaczej. Jeszcze trudniej zacząć niż LoL-a.
  • Path of Exile – darmowy hack and slash, który ma wielu fanów. Dzięki wielu updatom i dodatkom gra jest w tym momencie absolutnie gigantyczna. Problem jest jednak z monetyzacją: co prawda nie da się wzmacniać postaci za prawdziwe pieniądze, to jednak mikrotransakcje nie dotyczą tylko elementów wizualnych. Gra ma wbudowane dosyć uciążliwe ograniczenia, które mają cię skłonić do wydania pieniędzy.

Darmowe gry multiplayer – podsumowanie

Jak widać wyraźnie, temat darmowych gier multiplayer, czy to na Steam, czy inną platformę to temat rzeka. Jestem absolutnie pewny, że wielu ludzi wciąż znajdzie bardzo znane tytuły, których tu nie ma. Brakuje w końcu chociażby, Fortnite, czy każdej innej karcianki.

Dajcie znać w komentarzach, jakiej gry brakuje według was!

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *