Jest wiele sposobów na przygotowanie ulubionej filiżanki kawy. Dwie popularne opcje obejmują automatyczny i kolbowy ekspres do kawy. Oba te urządzenia mają swoje unikalne cechy i zalety. Ekspres kolbowy czy automatyczny — który jest lepszy? Sprawdźmy, czym się różnią, jakie są ich wady i zalety, a także przyjrzymy się przykładowym modelom obu ekspresów.

Ekspres kolbowy a automatyczny – czym się różnią?

Jak wybrać ekspres do kawy? Automatyczne ekspresy do kawy zostały zaprojektowane w celu uproszczenia procesu parzenia kawy, oferując wygodę i wydajność. Urządzenia te mają zazwyczaj wbudowane timery i programowalne ustawienia, pozwalając użytkownikom obudzić się przy świeżo zaparzonej filiżance kawy. Zaparzenie ulubionej kawy to często kwestia naciśnięcia jednego przycisku – zakładając, że zbiornik na ziarna kawy jest pełny.

Z drugiej strony, ekspresy kolbowe wymagają uwagi i monitorowania całego procesu parzenia. Ich obsługa wiąże się z manualnym dołączeniem części, które po parzeniu trzeba odłączyć i umyć. Są one postrzegane jako bardziej tradycyjne podejście do parzenia kawy. Cały proces parzenia zajmuje zauważalnie więcej czasu.

Jaki ekspres: kolbowy czy automatyczny? Przykładowe modele

W celu lepszego zapoznania się z modelami i pewniejszym wyborem między ekspresem kolbowym i automatycznym, postaramy się pokazać modele z różnych półek cenowych. Porównajcie również: ekspres przelewowy czy ciśnieniowy.

Ekspres kolbowy DeLonghi EC 221.B

ekspres kolbowy-delonghi-ec221-b
Źródło: DeLonghi

Chociaż jest to ekspres kolbowy, to DeLonghi zastosowało ciekawą zmianę, która pozwala na ułatwienie i przyspieszenie całego procesu kawy. Dla łatwiejszego parzenia można dokupić saszetki ESE, które wkłada się do specjalnego sitka.

To pozwala również na oszczędzenie czasu spędzonego na myciu urządzenia. W ten sposób może być podobny jak ekspresy na kapsułki – ranking. Ten bardzo podstawowy ekspres kolbowy dostaniecie już za około 400 zł.

Ekspres kolbowy Krups XP320830

ekspres kolbowy krups xp320830
Źródło: Krups

Ekspres kolbowy Krups pozwala jednocześnie na szybkie espresso, jak i pyszne cappuccino dzięki dyszy parowej. Kawa będzie nasączona bogatym aromatem dzięki zastosowaniu włoskiej pompy o ciśnienie o wysokości aż 15 barów.

W dodatku można na raz robić aż dwie filiżanki kawy, co znacząco przyspiesza proces. Cena za ten ekspres wzrasta, gdyż wynosi około 500 zł.

Ekspres kolbowy DeLonghi EC 820.B

ekspres kolbowy delonghi ec 820.b
Źródło: DeLonghi

Ekspres kolbowy DeLonghi EC 820.B to doskonały wybór dla miłośników kawy, którzy doceniają wysoką jakość napoju i chcą cieszyć się pełnymi aromatami świeżo mielonej kawy.

Ten ekspres posiada solidną konstrukcję i elegancki design, który doskonale prezentuje się w każdej kuchni. Jego cena to ponad 800 zł, ale za to dostaniecie wbudowany młynek oraz automatyczne czyszczenie i wyłączanie.

Ekspres automatyczny Krups EA8108

ekspres automatyczny krups EA8108
Źródło: Krups

Tak jak już wspomnieliśmy wielokrotnie: ekspresy automatyczne cechują się przede wszystkim znacznie wyższą ceną. I tak ten popularny model Krups EA8108 to cena około 1400 zł, co czyni go znacznie droższym od któregokolwiek ekspresu kolbowego. Czym się wyróżnia?

Za pomocą automatycznych ustawień obejmuje 3 poziomy temperatury i 3 tekstury mielenia, co zapewnia wyjątkową kontrolę nad rezultatami. W tej półce cenowej znajdziecie również ekspresy Melitta – opinie.

Automatyczny ekspres Philips LatteGO

automatyczny ekspres philips lattego
Źródło: Philips

Ekspres automatyczny dobrze znany z reklam telewizyjnych, który wyróżnia się od poprzednika aż dwunastoma stopniami regulacji mielenia. Do tego 3 rodzaje kaw: espresso, klasyczna czarna i kawa na bazie mleka.

W dodatku ułatwia proces odkamieniania przez zastosowanie specjalnego filtra do wody, co pozwoli się na szybkim zaparzeniu ulubionej kawy. Jego cena to już około 1900 zł. Jeśli szukacie ekspresu znanej marki, sprawdźcie też ekspresy Siemens – opinie.

Ekspres automatyczny Philips EP3249/70

ekspres automatyczny philips ep324970
Źródło: Philips

Ekspres automatyczny Philips EP3249/70 to na dobrą sprawę rozbudowana opcja poprzedniego modelu. Pozwala parzyć aż pięć rodzajów kaw, z których każda jest dostępna w bajecznie łatwy sposób za pomocą naciśnięcia przycisku.

Jego cena niestety wciąż wzrasta i wynosi około 2500 zł. Jeżeli możecie poświęcić taki budżet, sprawdźcie również Nivona ekspresy – opinie.

Ekspres kolbowy, czy automatyczny? Różnica w cenie

Pod względem ceny, automatyczne ekspresy do kawy są zazwyczaj droższe od ekspresów kolbowych. Tę różnicę w cenie można przypisać dodatkowym cechom i funkcjom zapewnianym przez ekspresy automatyczne. Są one bardziej nowoczesne, co podnosi ich cenę.

Podczas gdy ekspresy kolbowe są generalnie bardziej przystępne cenowo, wymagają one dodatkowych inwestycji pod względem czasu i wysiłku. Niższa cena związana jest z prostszą budową i metodą działania.

Warto jednak zaznaczyć, że różnica w cenie widoczna jest głównie w przypadku podstawowych modeli. W obu przypadkach bez problemu znajdziemy uniwersalnie drogie i bardzo drogie modele ekspresów.

Wady i zalety ekspresów kolbowych i automatycznych

Jak wszystkie sprzęty, tak i opisywane tutaj ekspresy kolbowe i automatyczne mają swoje wady i zalety. Przyjrzenie się im powinno pomóc wam podjąć decyzję.

W przypadku ekspresów kolbowych sytuacja wygląda następująco:

Plusy

 • Pozwalają na pełną kontrolę nad procesem parzenia, co pozwala uzyskać filiżankę kawy dostosowaną do indywidualnych potrzeb.
 • Są proste w obsłudze.
 • Wymagają minimalnej konserwacji.
 • Mają niższą cenę.

Minusy

 • Wymagają ciągłego monitorowania procesu parzenia.
 • Parzenie jest czasochłonne, zwłaszcza w przypadku parzenia większych ilości kawy.

Natomiast ekspresy automatyczne charakteryzują się poniższymi cechami:

Plusy

 • Proste i wygodne w obsłudze.
 • Szybkie działanie i oszczędność czasu.
 • Pełna kontrola nad parzeniem kawy, w tym możliwość automatyzacji i “zamówienia” świeżej kawy na konkretną godzinę.
 • Zawsze ten smak kawy.

Minusy

 • Poziom skomplikowania w obsłudze (ponad zrobienie jednej kawy).
 • Mogą wymagać większej konserwacji, która dokłada swoje ziarnko do skomplikowania obsługi.
 • Cena.

Ekspres kolbowy czy automatyczny — podsumowanie

Podczas gdy automatyczne ekspresy do kawy oferują wygodę i spójność, ekspresy kolbowe zapewniają praktyczne doświadczenie parzenia i są bardziej przystępną cenowo opcją.

Wybór pomiędzy tymi dwoma urządzeniami w dużej mierze sprowadza się do osobistych preferencji i priorytetów — czy ważniejsza jest łatwość obsługi i wydajność, czy też kontrola i dostosowanie.

WARTO PRZECZYTAĆ:

rodzaje ekspresów do kawy Rodzaje ekspresów do kawy — jaki najlepiej wybrać?
Żyjemy w czasach, gdzie wiele osób nie wyobraża sobie przeżycia całego długiego dnia bez łyku energetyzującej kawy o poranku. Przyrządzenie smacznego, czarnego napoju manualnie zajmuje
ekspres przelewowy czy ciśnieniowy Ekspres przelewowy czy ciśnieniowy — jaki wybrać?
Wybierając ekspres do kawy, warto się dobrze zastanowić. Wszak od rodzaju ekspresu będzie zależała wygoda użytkowania, czy smak kawy, a odmienna przecież będzie jeszcze cena.
ekspres na kapsułki ranking Ekspres na kapsułki – ranking 6 najlepszych modeli
Kawa jest dla wielu osób nieodłącznym elementem życia. Oferuje ona niepowtarzalny smak, jest źródłem energii, a niektórzy wykorzystują ten napój w ramach chwili relaksu. Dobry
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *