Napisz do nas

TechPolska.pl

Znajdziesz nas

Jeszcze w grudniu zeszłego roku Facebook twierdził, że problem z podrażnianiem skóry przez gogle VR Oculus Quest 2 dotyczy tylko bardzo niewielkiej ilości użytkowników. Potem stwierdził, że jednak nie wykryto w zestawie nic niepokojącego. Teraz ewidentnie uznano, że to poważniejsza sprawa, ponieważ firma zdecydowała się tymczasowo całkowicie wstrzymać sprzedaż tych urządzeń.

Według Facebooka Oculus Quest 2 powodował podrażnienia u 0,01% użytkowników

W goglach Oculus Quest 2, jak w wielu podobnych urządzeniach tego typu (a także np. w słuchawkach czy innych urządzeniach z pałąkiem), mamy do czynienia z miękkim, piankowym materiałem, który dotyka skóry użytkownika i zapewnia mu komfort podczas grania. Problem jednak w tym, że w tych konkretnie goglach materiał ten rzekomo wywołuje u niektórych osób poważne podrażnienie skóry.

Facebook skomentował te doniesienia już dwukrotnie. Najpierw, jak już wspomniano, w grudniu 2020, kiedy to faktycznie przyznano, że problem występuje, ale stwierdzono, że nie jest dotkliwy. Firma wypowiedziała się wtedy tak:

Otrzymaliśmy zgłoszenia o podrażnieniach skóry od około 0,01% osób korzystających z zestawu Quest 2, występujących w miejscu, w którym piankowa część zestawu słuchawkowego Quest 2 spoczywa na ich twarzy. Chociaż zdecydowana większość przypadków jest łagodna i powinny one rozwiązywać się same, nie spełnia to naszych wysokich standardów obsługi klienta – Facebook

Firma przeprowadziła śledztwo, którego wyniki ujawniła w kwietniu 2021. Zdaniem Facebooka, podczas badania procesu produkcyjnego nie napotkano żadnych niespodziewanych substancji, natomiast zidentyfikowano kilka śladów takich, które potencjalnie mogą przyczyniać się do podrażnienia skóry (ale ich ilość i tak była mniejsza niż dyktują branżowe standardy).

Facebook stwierdził, że z ostrożności zmienił proces produkcyjny, aby jeszcze bardziej zmniejszyć poziom tych substancji. Natomiast według dermatologów, z którymi się konsultował, i tak ich wcześniejsze poziomy były “wyjątkowo niskie”. Jednocześnie firma zachęcała klientów, którzy odczuwali dyskomfort podczas korzystania z Oculus Questa 2, do zgłoszenia się po wymianę tej części gogli, która sprawia problem, na nową, z mniejszą zawartością rzeczonych substancji.

Już niedługo Quest 2 będzie sprzedawany z silikonową nakładką, póki co wycofano go ze sprzedaży

Mimo ciągłego podkreślania, że problem z podrażnieniem skóry dotyczy niewielkiej ilości osób, Facebook zdecydował się teraz wstrzymać sprzedaż gogli Oculus Quest 2 całkowicie. Sprzedaż zostanie wznowiona 24 sierpnia – i od tego momentu w każdym pudełku z goglami znajduje się silikonowa nakładka na sprawiający problem materiał, która ma chronić przed podrażnieniami.

Wygląda ona tak:

oculus quest 2 nakladka
Źródło: Facebook

Wszystkie osoby, które już Questa 2 posiadają, mogą zgłosić się do firmy, aby otrzymać wspomnianą silikonową nakładkę całkowicie za darmo. W tym celu należy zalogować się na swoje konto Oculusa, przejść do listy swoich urządzeń i tam wybrać opcję zgłoszenia chęci otrzymania nakładki. Nie trzeba udowadniać, czy odczuwa się podrażnienie skóry, czy też nie.

Co o tym wszystkim sądzicie? Uważacie, że Facebook wykonał teraz dobry krok? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach (a jeśli macie gogle Oculus Quest 2, podzielcie się informacją, czy doświadczyliście omawianych w tym artykule problemów)!

Share:

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *