Około dwa tygodnie temu Wall Street Journal opublikował artykuł, w którym twierdził, że według danych pochodzących od samego Facebooka, Instagram negatywnie wpływa na samoocenę nastolatków. Teraz przedstawicielka firmy wreszcie odpowiedziała – i jej zdaniem dane zostały źle zinterpretowane, a portal wcale nie jest toksyczny dla tej grupy wiekowej.
Wall Street Journal: z danych FB wynika, że Instagram źle wpływa na samoocenę nastolatek
Cofnijmy się jednak do początku. Jakiś czas temu Wall Street Journal uzyskał dostęp do ogromnej ilości dokumentów wewnętrznych Facebooka i od tego czasu prowadzi sekcję “The Facebook Files”, w której ujawnia najważniejsze zawarte w nich informacje. 14 września w ramach tej serii pojawił się artykuł dotyczący wpływu Instagrama na samoocenę wśród nastolatków, a w szczególności nastoletnich dziewczyn.
Jeśli wierzyć temu artykułowi, z własnych danych Facebooka wynika, że Instagram pogarsza problemy z samooceną u średnio jednej na trzy nastoletnie użytkowniczki, a więc około 33%. Zresztą nie trzeba w tej kwestii wierzyć mu na słowo, ponieważ Facebook sam teraz przyznał się do tych danych i opublikował slajd z prezentacji zatytułowany “przez nas pogarszają się problemy z samooceną u 1 z 3 nastoletnich dziewczyn”.
Co więcej, Wall Street Journal twierdzi, że Facebook doskonale zdaje sobie z tego sprawę i nie robi nic w kierunku tego, aby rozwiązać te problemy, a wręcz publicznie stara się je minimalizować.
Instagram nie jest toksyczny, mówi wiceprezes firmy przed przesłuchaniami w Senacie
Facebook niewątpliwie wolałby, aby doniesienia WSJ odeszły w niepamięć, ale póki co wszystko zmierza w odwrotną stronę. Już w czwartek 30 wrześnie Antigone Davis, który w Facebooku jest głównodowodzącym w kwestii bezpieczeństwa, będzie zeznawał przed amerykańskim Senatem (a konkretnie przed podkomitetem ws. handlu) właśnie w sprawie wpływu, jaki Instagram ma na nastolatki.
Właśnie z okazji tego zbliżającego się przesłuchania Facebook (a konkretnie wiceprezes Facebooka Pratiti Raychoudhury) zdecydowała się wreszcie zająć głos w tej sprawie. Przede wszystkim podkreśla ona, że w badaniach, które cytuje WSJ wzięło rzekomo udział tylko 40 osób, a zostało ono “zaprojektowane w celu doinformowania wewnętrznych rozmów o najbardziej negatywnym postrzeganiu Instagrama przez nastolatków”.
Raychoudhury wskazuje również, że z 12 problemów, o które zapytane zostały uczestniczki, tylko w przypadku problemów z samooceną tak wyraźnie (32.40% badanych) wskazano na pogarszanie się przez Instagrama. W przypadku pozostałych 11 problemów (problemy ze stresem, jedzeniem, snem) jej zdaniem skutki używania Instagrama według badania są w większości bardziej mieszane, neutralne lub pozytywne. Sami oceńcie, czy się z nim zgadzacie:
Warto jeszcze raz podkreślić, że powyższy slajd, wraz z widocznym u góry napisem “ale, przez nas pogarszają się problemy z samooceną u 1 z 3 nastoletnich dziewczyn”, pochodzi bezpośrednio z komunikacji wewnętrznej Facebooka. Jednocześnie Pratiti Raychoudhury twierdzi:
To po prostu nieprawdziwe, że te badania pokazują, że Instagram jest „toksyczny” dla nastolatek – Pratiti Raychoudhury, wiceprezes Facebooka
Co Wy o tym wszystkim sądzicie? Czy z Waszego własnego doświadczenia wynika, że Instagram jest toksycznym miejscem – czy to dla nastolatków i nastolatek, czy ogółem dla wszystkich użytkowników? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!
WARTO PRZECZYTAĆ: