Napisz do nas

TechPolska.pl

Znajdziesz nas

Far Cry 5 to kolejna odsłona w słynnej serii strzelanek jednoosobowych od Ubisoftu. Tym razem gracz nie trafia na wyspę, jak to zwykle w Far Cry bywa, a w bardziej swojskie okolice – do hrabstwa Hope (naprawdę nieistniejącego) w stanie Montana w USA. Jeśli chcecie w ten tytuł zagrać, choćby korzystając z tego, że jest on zawarty w usłudze Ubisoft+, to najpierw koniecznie sprawdźcie ustalone przez producenta dla Far Cry 5 wymagania sprzętowe.

Pozwolą Wam one szybko i łatwo określić, czy Wasz sprzęt prawdopodobnie poradzi sobie z płynnym odtwarzaniem “piątki”, czy też możecie spodziewać się zacięć, niewielkiej ilości FPS-ów i innych nieprzyjemności. Wymagania minimalne i zalecane Far Cry 5 dla różnych konfiguracji zebraliśmy poniżej, dzięki czemu każdy powinien być w stanie znaleźć te konkretnie informacje, których poszukuje. Zapraszamy!

Far Cry 5 wymagania sprzętowe na PC – rekomendowane i minimalne

Pewną ciekawostką jest, że Ubisoft osobno podał “zwykłe” minimalne i zalecane Far Cry 5  wymagania systemowe (dla rozdzielczości kolejno 720p i 1080p), a osobno wymagania konkretnie dla konfiguracji 4K (czyli gry w wysokiej rozdzielczości) w 30 oraz 60 klatkach na sekundę.

Warto przy tym pamiętać, że, aby grać w rozdzielczości 4K, potrzebny jest nie tylko dostatecznie mocny komputer, ale też monitor, który taką rozdzielczość obsługuje. W przeciwnym wypadku i tak nie uda się osiągnąć pożądanego efektu.

far cry 5 wymagania sprzetowe
Źródło: Ubisoft

Minimalne wymagania systemowe

Zebrane poniżej Far Cry 5 wymagania sprzętowe dotyczą rozdzielczości 720p i presetu ustawień graficznych “Niskie”.

 • System operacyjny: Windows 7 SP1, Windows 8.1, Windows 10 (tylko wersje 64-bitowe)
 • Procesor: Intel Core i5-2400 @ 3,1 GHz lub AMD FX 6300 @ 3,5 GHz (lub lepszy) (musi obsługiwać instrukcje SSE 4.1 i wyższe)
 • Pamięć RAM: 8 GB
 • Karta graficzna : NVIDIA GeForce GTX 670 lub AMD R9 270 (2 GB VRAM z Shader Model 5.0 lub nowszym)
 • Dysk twardy: 30 GB wolnego miejsca na dysku

Zalecane wymagania systemowe

Ubisoft określił poniższe wymagania sprzętowe jako wymagania niezbędne do gry w 60 klatkach na sekundę w rozdzielczości 1080p, na presecie ustawień graficznych “Wysokie”.

 • System operacyjny: Windows 7 SP1, Windows 8.1, Windows 10 (tylko wersje 64-bitowe)
 • Procesor: Intel Core i7-4770 @ 3,4 GHz lub AMD Ryzen 5 1600 @ 3,2 GHz lub lepszy (musi obsługiwać instrukcje SSE 4.1 i wyższe)
 • Pamięć RAM: 8 GB
 • Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 970 lub AMD R9 290X (4 GB VRAM z Shader Model 5.0 lub nowszym)
 • Dysk twardy: 30 GB wolnego miejsca na dysku​

Wymagania dla rozdzielczości 4K – 30 klatek na sekundę

Według twórców poniższa konfiguracja powinna pozwolić na granie w rozdzielczości 2160p, przy ustawieniach graficznych “Wysokich” i osiąganie stabilnych 30 klatek na sekundę.

 • System operacyjny: Windows 10 (tylko wersje 64-bitowe)
 • Procesor: Intel Core i7-6700 @ 3,4 GHz lub AMD Ryzen 5 1600X @ 3,6 GHz lub lepszy (musi obsługiwać instrukcje SSE 4.1 i wyższe)
 • Pamięć RAM: 16 GB
 • Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 1070 lub AMD RX Vega 56 (8 GB VRAM z Shader Model 5.0 lub nowszym)
 • Dysk twardy: 30 GB wolnego miejsca na dysku​

Wymagania dla rozdzielczości 4K – 60 klatek na sekundę

Ta konfiguracja została przygotowana z myślą o najbardziej wymagających graczach. Jeśli sprzęt posiada równą lub większą moc, powinien pozwolić na granie w rozdzielczości 2160p, na ustawieniach graficznych “Wysokich” lub “Ultra”, osiągając przy tym 60 klatek na sekundę.

 • System operacyjny: Windows 10 (tylko wersje 64-bitowe)
 • Procesor: Intel Core i7-6700K @ 4,0 GHz lub AMD Ryzen 7 1700X @ 3,4 GHz lub nowszy (musi obsługiwać instrukcje SSE 4.1 i wyższe)
 • Pamięć RAM: 16 GB
 • Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 1080 SLI lub AMD RX Vega 56 CFX (8 GB VRAM z Shader Model 5.0 lub nowszym)
 • Dysk twardy: 30 GB wolnego miejsca na dysku​

Zbyt słaba wydajność Far Cry 5 – co robić?

Co robić w sytuacji, gdy komputer w teorii spełnia wymienione Far Cry 5 wymagania sprzętowe, ale płynność rozgrywki wciąż nie jest zadowalająca? Jest kilka metod, które warto wypróbować. Przy tym niestety w większości są to metody z gatunku “coś za coś” – lepsza wydajność, ale gorsze coś innego.

Można na przykład spróbować obniżyć preset ustawień graficznych, bądź też kombinować z pojedynczymi ustawieniami dotyczącymi jakości poszczególnych typów tekstur, wykorzystywanych technologii i nie tylko.

Szczególnie wartym uwagi pomysłem jest obniżenie rozdzielczości. Nie da się ukryć, że ma to duży wpływ na wymagania sprzętowe – komputer czy laptop będzie potrzebował znacznie mniej zasobów, aby wygenerować obraz w mniejszej rozdzielczości, chociaż niewątpliwie w tej sytuacji przyjemność z rozgrywki będzie nieco mniejsza.

W razie problemów z wydajnością Ubisoft zaleca także zaktualizowanie zarówno systemu operacyjnego, jak i sterowników, w szczególności sterowników karty graficznej.

Zwłaszcza warto to zrobić, jeśli ewidentnie gra działa gorzej niż powinna przy posiadanych komponentach, biorąc pod uwagę przedstawione przez producenta Far Cry 5 wymagania minimalne i zalecane. Może się wtedy okazać, że problemem były właśnie na przykład przeterminowane sterowniki, z uwagi na które karta graficzna nie mogła w pełni wykorzystać posiadanej mocy.

far cry 5
Źródło: Ubisoft

Far Cry 5 wymagania – podsumowanie

Niezależnie od tego, czy ktoś serię Far Cry od Ubisoftu lubi, czy też nie, musi przyznać, że gry do niej należące to bez wątpienia tytuły wysokobudżetowe (AAA). Nic więc dziwnego, że przedstawione powyżej Far Cry 5 wymagania sprzętowe nie należą do najniższych (tym bardziej, że nie jest to szczególnie stara gra). Mamy nadzieję, że Wasz aktualny sprzęt im sprostał!

Jeśli się tak nie stało i różne metody poprawiania wydajności (obniżanie ustawień graficznych i tak dalej) nie pomogły, zawsze można też rozważyć ze skorzystania z usług do streamingu gier, takich jak chociażby Google Stadia. Osoby, które interesuje seria Far Cry, zapraszamy do zapoznania się także z materiałem, w którym dokładnie przedstawiamy Far Cry 6, czyli następcę “piątki”. Dajcie nam koniecznie znać, jeśli macie jakieś pytania, komentarze bądź pomysły na następne tematy, którymi powinniśmy się Waszym zdaniem zająć!

Share:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.