A gdybyśmy Wam powiedzieli, że z fotelem gamingowym jest tak samo jak z fotelem w samochodzie wyścigowym? I zapalony gamer i “kierowca bombowca” działają w stanie silnego rozemocjonowania, obu zależy na zwycięstwie, obaj potrzebują maksymalnego poczucia komfortu i bezpieczeństwa.

Oczywiście jest to pewna przesada, jednak nie bez powodu najlepsze fotele gamingowe mają konstrukcję kubełkową – zupełnie jak fotele w samochodach rajdowych. Skorupa – czyli siedzisko wraz z oparciem – zapewnia prawidłowe trzymanie boczne (rozbudowane elementy konstrukcji w okolicach odcinka lędźwiowego kręgosłupa) oraz ochronę ramion i głowy, co sprowadza się do komfortowego ułożenia odcinka szyjnego.

W perfekcyjnie wyprofilowanym fotelu kubełkowym do gier można siedzieć godzinami i, podobnie jak w fotelu kierowcy rajdowego, osiągać rewelacyjne wyniki.

Specyfika konstrukcji fotela dla gracza

Fotel dla graczy różni się więc od tradycyjnego fotela biurowego nie tylko wyglądem. Różnica tkwi przede wszystkim w konstrukcji, która umożliwia wielogodzinne siedzenie przy komputerze bez odczuwania jakiegokolwiek dyskomfortu. Obok kubełkowej – użyjmy znowu terminologii samochodowej – skorupy, fotel gamingowy ma także liczne elementy regulowane, które pozwalają na przyjęcie maksymalnie wygodniej pozycji bez konieczności odrywania się od gry. Należą do nich:

  • Regulowana wysokość siedziska: we wszystkich fotelach gamerskich stosuje się tradycyjne rozwiązanie, umożliwiające regulowanie zakresu wysokości siedziska poprzez podnoszenie lub opuszczanie całej skorupy na stelażu. Można jednak znaleźć też modele, w których zmienimy kąt nachylenie samego siedziska, bez konieczności przemieszczania go w pionie. Fotele do gier są masywne i często niżsi gracze stają przed koniecznością dokupienia specjalnego podnóżka, bo nawet najniżej usytuowana skorupa nie umożliwia im przyjęcia pożądanej pozycji – aby stopy opierały się o podłogę, a nogi były zgięte w kolanach pod kątem prostym.
  • Regulowana wysokość i pochylenie oparcia: fotel gamerski powinien dawać podparcie plecom na całej długości kręgosłupa, a także umożliwiać oparcie głowy. Stąd “kosmiczny design” najlepszych modeli, uwzględniający zagłówki, poduszki czy tzw. uszy –  w przypadku kierowcy mają one za zadanie chronić ramiona i głowę w trakcie uderzeń bocznych, w przypadku gemera natomiast pozwalają uniknąć bólów szyi czy skurczów mięśni obręczy barkowej.
  • Regulowane podłokietniki: regulowane w dwóch, trzech lub czterech płaszczyznach (2D, 3D lub 4D) pozwalają na przyjęcie maksymalnie naturalnej pozycji.

Fotel do wielogodzinnych sesji gamingowych

Fotel kubełkowy do gier umożliwia prowadzenie wielogodzinnych sesji gamingowych. Każdy, kto rozpoczynał swoją gamerską karierę, użytkując zwykły obrotowy fotel biurowy na pewno pamięta, co się czuje, kiedy człowiek wstaje od komputera.

Ból mięśni – w tym nadgarstków oraz ud – jest całkowicie nieznośny. Jeśli unikamy zakupu profesjonalnego fotela do gier, bóle mięśniowe oraz kłopoty z kręgosłupem nasilają się także w trakcie gry, co uniemożliwia przeprowadzanie skutecznych akcji, o wygrywaniu nie mówiąc.

Oczywiście, dużo tutaj zależy od tego, o jakim fotelu biurowym mówimy – są też takie, na których naprawdę długo można siedzieć bez żadnych nieprzyjemnych konsekwencji, są jednak odpowiednio droższe niż niskie, kiepskiej jakości krzesła (ponieważ fotelami ciężko je nazwa), które spotkać można w licznych biurach.

W końcu podobnie, jak w przypadku graczy, pracownicy biurowi często użytkują go wiele godzin bez przerwy, tak więc mają zbliżone potrzeby. Czym fotel gamingowy różni się od dobrej jakości fotela biurowego? Przede wszystkim stylistyką.

Jest ona zdecydowanie inna – fotele biurowe zwykle mają jedynie jeden kolor (czarny lub brązowy), są proste i stonowane. Fotele gamingowe występują w wielu kolorach i świetnie pasują do pokoju gracza, ale w poważnym biurze wywołałyby spore poruszenie.

fotel dla graczy

Warto mieć świadomość, że czas poświęcany grom to nie jest przecież jedyny czas, jaki spędzamy przy komputerze. Codzienne obowiązki wielu graczy wiążą się z koniecznością siedzenia za biurkiem i pracy przy użyciu rozmaitego sprzętu komputerowego. Jeśli po wypełnieniu wszystkich obowiązków w pracy czy w szkole mamy jeszcze ochotę pograć, nasze ciało nie może stawiać oporu. Im więcej czasu spędzamy przy komputerze, tym sensowniejsze wydaje się rozważenie zakupu dwóch foteli: klasycznego fotela biurowego oraz kubełkowego fotela do gier.

Czy design fotela gamingowego ma znaczenie?

Oczywiście ma, w końcu jest to mebel, na który będziemy musieli patrzeć nawet latami, ale wygląd nie może być jedynym kryterium, jakim kierujemy się przy zakupie.

Pamiętajmy jednak, że krzesła komputerowe dla graczy często mają różne atrakcyjne dodatki, np. wbudowany mechanizm odchylania TILT, który umożliwia kołysanie się na krześle, czy głośnik bluetooth i oświetlenie LED sterowane za pomocą pilota. Nie dla każdego takie funkcje będą istotne, ale warto mieć na uwadze również je, a nie tylko sam design, podczas wyboru idealnego fotela.

Nawet najatrakcyjniej wyglądający fotel dla gracza może być niewygodny do dłuższych (czy jakichkolwiek) posiedzeń. Dlatego też powinniśmy przed zakupem zerknąć na opinie danego produktu, a także, o ile mamy taką możliwość, chociaż przez chwilę go wypróbować.

Czy fotel dla graczy się opłaca?

Musimy wiedzieć, że materiały, z których robi się te właśnie modele zapewniają sprawną cyrkulację powietrza i odprowadzanie wilgoci oraz są wyjątkowo trwałe, a przynajmniej powinny takie być. Specyficzna konstrukcja krzesła dla graczy oraz liczne funkcjonalności, których nie znajdziemy w zwykłych krzesłach biurowych przesądzają o tym, że dobry fotel gamingowy nie jest tani.

Można znaleźć w miarę tanie fotele, ale często mają one bardzo kiepskie opinie i okazuje się, że zrobione są z kiepskiej jakości materiałów i po prostu nie są wygodne. Dlatego też, jeśli interesuje nas fotel dla gracza, najlepiej zaoszczędzić na model ze średniej półki (lub wysokiej, jeśli mamy odpowiednio zasobny portfel, ale nie jest to konieczne – już fotele ze średniej półki charakteryzują się niezłą jakością), a nie decydować się na najtańszą możliwą opcję.

Co jest bardziej opłacalne – fotel do gier czy fotel biurowy? Ich ceny nie różnią się znacząco. Dobry fotel biurowy też nie będzie tani (chociaż może być nieco tańszy niż dobry fotel dla graczy, z racji, że łatka “gamingowy” zawsze podnosi nieco cenę), więc tak naprawdę wybór w dużej mierze sprowadza się do tego, jaką stylistykę wolimy.

Artykuł powstał we współpracy z unique-meble.pl

WARTO PRZECZYTAĆ:

mechanizm multiblock Mechanizm multiblock – czym jest i co warto o nim wiedzieć?
Od wielu lat człowiek spędza przed ekranem komputera lub smartfonu coraz więcej czasu. Niedawna pandemia tylko to pogłębiła: tysiące ludzi zostało oddelegowanych do pracy zdalnej,
fotel-gamingowy-jak-wybrać Stanowisko dla gracza: jak wybrać fotel gamingowy
Czy specjalistyczny fotel do grania na komputerze ma sens? Czym fotel gamingowy różni się od klasycznego obrotowego krzesła biurowego? Podpowiadamy, jak stworzyć sobie idealne miejsce
diablo x-horn Recenzja Diablo X-Horn 2.0 – fotela gamingowego z najwyższej półki
To, na czym siedzimy podczas grania, pracy, nauki czy po prostu surfowania po sieci nie tylko wpływa na nasz komfort w danym momencie, ale na
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *