Od wielu lat człowiek spędza przed ekranem komputera lub smartfonu coraz więcej czasu. Niedawna pandemia tylko to pogłębiła: tysiące ludzi zostało oddelegowanych do pracy zdalnej, która nierzadko wciąż trwa, gdyż pracodawcy i pracownicy bardzo polubili ten model pracy.

Do długiej pracy biurowej potrzebujemy coś więcej niż fotelu domowego lub taboretu kuchennego. Z tego powodu popyt na fotele biurowe drastycznie wzrósł, a razem z nim liczba dostępnych modeli. Na tyle, że łatwo się w tym pogubić. Jednym z elementów, jakie musimy porównać, decydując się na zakup fotelu biurowego, jest mechanizm multiblock, czy mechanizm tilt?

Z poniższego tekstu dowiecie się:

  • Czym charakteryzuje się dobry fotel biurowy?
  • Czym różni się mechanizm multiblock od mechanizmu tilt?
  • Czy warto dbać o swoje krzesło biurowe?

Poniższy tekst o tym, jak działa mechanizm multiblock do foteli biurowych. Jest on kolejnym z serii naszych tekstów dotyczących części do foteli biurowych. W tym celu warto też zapoznać się z informacjami jak rozmontować fotel biurowy?

Dobry fotel biurowy multiblock

Przypomnijmy sobie najpierw, czym charakteryzuje się porządny fotel biurowy:

  • Wygodne siedzenie
  • Ruchomy zagłówek
  • Oparcie z kilkoma stopniami dopasowania kąta siedzenia
  • Ruchome podłokietniki (przynajmniej góra – dół)
  • Dedykowane podparcie pod odcinek lędźwiowy kręgosłupa
  • Regulacja wysokości siedziska.

Regulowane oparcie to właśnie mechanizm multiblock.

Mechanizm multiblock

Mechanizm multiblock to mechaniczna część krzesła, która odpowiada za tzw. “bujanie się” oraz po prostu zablokowanie oparcia w innej, niż standardowa pozycja. Jeżeli czytaliście nasz zalinkowany wyżej artykuł dotyczący mechanizmu tilt, na pierwszy rzut oka możecie mieć wrażenie, że to dokładnie to samo. Jaka jest różnica między mechanizmem multiblock, a mechanizmem tilt?

Mechanizm multiblock pozwala na blokadę oparcia pod różnymi kątami odchylenia. W ten sposób możecie “rozłożyć” krzesło, aby się na nim zrelaksować od pracy. Mechanizm multiblock jest przez to bardziej skomplikowany od mechanizmu tilt, który co prawda pozwala się odchylać, ale już nie blokować. Prostota mechanizmu tilt sprawia, że zablokować oparcie można tylko w pozycji pionowej.

Fotel multiblock

Chociaż mechanizm multiblock jest bardziej skomplikowanym kawałkiem mechanicznej technologii, to ostatecznie nie jest to fizyka kwantowa. Każdy użytkownik zaznajomiony z podstawowymi narzędziami z łatwością rozpozna zasadę działania mechanizmu multiblock do foteli biurowych.

Czy warto wiedzieć, jak to działa? Zdecydowanie tak. Chociaż własnoręczna naprawa to już raczej trudny kawałek chleba, to warto o to zadbać dla konserwacji sprzętu. Porządne fotele biurowe nie należą do najtańszych, więc raczej niełatwo je wymienić, gdy się zepsują. Żywotność fotela można łatwo wydłużyć, dbając o odpowiednią konserwację. Jeśli chodzi o mechanizm multiblock do foteli biurowych, taką konserwacją będzie dbanie o odpowiednie smarowanie – części bez smaru będą się przecierać, co może doprowadzić do uszkodzenia. Mechanizm multiblock konserwuje się tak samo, jak mechanizm podnoszenia fotela biurowego i siłownik do fotela

Warto również co jakiś czas sprawdzić, czy nie poluzowały się śruby, które mocują mechanizm multiblock do siedziska. Częste odchylanie i “bujanie się” może łatwo doprowadzić do poluzowania, a następnie wyrabiania się i niszczenia gwintów śrub, co może nawet uniemożliwić naprawę! W takiej sytuacji wystarczy je po prostu docisnąć przez zwykłe dokręcenie śrubokrętem.

Mechanizm multiblock – podsumowanie

Mechanizm multiblock to wprost rozwinięcie mechanizmu tilt, dzięki czemu pozwala na większe możliwości krzesła (zablokowanie oparcia w pozycji odchylonej). Jeśli szukacie dobrego krzesła, to zawsze celujcie w fotel biurowy multiblock, który jest wprost lepszy od mechanizmu tilt.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Najlepszy fotel gamingowy! Mogę siedzieć godzinami
A gdybyśmy Wam powiedzieli, że z fotelem gamingowym jest tak samo jak z fotelem w samochodzie wyścigowym? I zapalony gamer i “kierowca bombowca” działają w
fotel-gamingowy-jak-wybrać Stanowisko dla gracza: jak wybrać fotel gamingowy
Czy specjalistyczny fotel do grania na komputerze ma sens? Czym fotel gamingowy różni się od klasycznego obrotowego krzesła biurowego? Podpowiadamy, jak stworzyć sobie idealne miejsce
diablo x-horn Recenzja Diablo X-Horn 2.0 – fotela gamingowego z najwyższej półki
To, na czym siedzimy podczas grania, pracy, nauki czy po prostu surfowania po sieci nie tylko wpływa na nasz komfort w danym momencie, ale na
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *